Lazdulejas bibliotēka
 

Darba pārskati

LAZDULEJAS BIBLIOTĒKAS

pārskats par darbu

2023. gadā

Satura rādītājs

Vispārīgs bibliotēkas raksturojums …………………………………………………………… 3

Finansiālais nodrošinājums ………………………………………………………………………. 4

Materiālā un tehniskā stāvokļa vērtējums ………………………………………………… 4

Personāls ………………………………………………………………………………………………….. 5

Pakalpojumu piedāvājums un pieejamība ………………………………………………….6

Krājums ……………………………………………………………………………………………………..9

Darbs ar bērniem un jauniešiem ………………………………………………………………. 11

Novadpētniecība ……………………………………………………………………………………… 12

Publicitāte ……………………………………………………………………………………………….. 13

Secinājumi ………………………………………………………………………………………………..14

  1. Vispārīgs bibliotēkas raksturojums

   Lazdulejas bibliotēka ir Balvu novada Balvu Centrālās bibliotēkas struktūrvienība, kas veic Lazdulejas bibliotēkas funkcijas. Bibliotēka strādāja 24 stundas nedēļā, atbilstoši ar darba devēja saskaņotu grafiku. 2023. gada oktobrī tika mainīts bibliotēkas darba laiks: no 8.00 – 16.00. Tas darīts atbilstoši iedzīvotāju interesēm, jo pagasta pārvalde arī sāk darbu šajā laikā. Atnākot uz pagasta centru, cilvēki, viņus interesējošus    jautājumus var kārtot gan pagasta pārvaldē, gan arī palasīt jaunākos preses izdevumus. Paaugstinoties dzīves dārdzībai, reti kurš var atļauties abonēt pat vietējo laikrakstu.

   2023. gadā galvenais uzdevums bija noturēt iepriekšējā gada darba rādītājus, kas  krasi samazinājās 2020. un 2021. gadā sakarā ar pandēmijas ierobežojumiem. Zināmā mērā tas arī ir izdevies. Darba rādītājus var skatīt tālāk tabulā ,,Bibliotēkas pamatrādītāji”.

   Katru gadu samazinās iedzīvotāju skaits pagastā. 2023. gadā, pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, uz 2023. gada 1. jūliju pagastā deklarēti 238 iedzīvotāji. Statiska rāda, ka bibliotēkas lietotāji ir gandrīz visi, kas šeit strādā, bet nedzīvo. Savukārt tie, kuri šeit dzīvo, bet strādā citur, reti nāk uz bibliotēku. Atliek bezdarbnieki, pensionāri, cilvēki ar invaliditāti un  bērni.

2023. gadā:

  • Pats galvenais: Bibliotēkas akreditācija un atzinums, ka bibliotēkai piešķirts vietējās nozīmes bibliotēkas statuss.
  • Izvēlēties un lasīt grāmatas, saņemt informāciju. Apmeklētāji varēja uzlādēt mobīlās ierīces; trūcīgās personas varēja bez maksas saņemt rēķinu izdrukas par dažādiem pakalpojumiem, saņemt palīdzību informāciju tehnoloģijas jautājumos.
  • Bibliotēkas krājums atbilstošs pagasta teritorijas attīstībai. Krājums papildināts ar 59 grāmatām, tajā skaitā 14 eks., pateicoties Latvijas Nacionālās bibliotēkas projektam  ,, Vērtīgo grāmatu iepirkuma programma Latvijas publiskajām bibliotēkām 2023 “.
  • Pasākumu skaits un kvalitāte atbilstoši situācijai pagastā.
  • Tika piegādātas grāmatas mājās tiem, kuriem piekļuve bibliotēkai  apgrūtināta veselības vai cita iemesla dēļ.
  • Darbojās grāmatu apmaiņas plaukts, kurā ikviens varēja izvēlēties lasāmvielu un vietā atstāt savas grāmatas, kas jau ir izlasītas vai kādu citu iemeslu dēļ nav vajadzīgas.
  • Tika lasītas grāmatas no 2022. gadā, pēc lasītāju ierosinājuma, iekārtotā literatūras plaukta +18.     
  • Bibliotēka sadarbojās ar visām Balvu novada bibliotēkām, lai lietotāji saņemtu nepieciešamo literatūru. Krājuma inventarizācija pārskata periodā nav veikta.
  • Telpu apsaimniekošanā izmaiņu nav. Bibliotēkas telpu stāvoklis labs.

  1. Finansiālais nodrošinājums

Bibliotēkas izdevumi

2021

2022

2023

Izdevumi kopā

( EUR )

Darbinieku atalgojums (bruto)

Krājuma komplektēšana

785

769

770

  

Pārējo finansējumu skatīt pie Balvu Centrālās bibliotēkas.

  1. Materiālā un tehniskā  stāvokļa vērtējums

Bibliotēkas materiālais un tehniskais stāvoklis apmierinošs.

Projekta Trešais Tēva Dēls datori ir novecojuši.

 3 datori – 2008. gads;

 2 datori – 2015. gads;

 multifunkcionālā iekārta – 2015. gads.

Pārskata periodā šajā jomā nekādi darbi nav veikti.

  1. Personāls

Apmeklētie profesionālās pilnveides pasākumi:

  • Vebinārs: KISC piedāvātie e- resursi Latvijas bibliotēkām ( News.lv – laikrakstu bibliotēka tiešsaistē; Letonika.lv un Tilde bibliotēkām; 3td e- grāmatu platforma: saturs un aktualitātes ).
  • Balvu novada publisko bibliotēkas darbinieku pavasara seminārs Balvos 22. martā ( Medijpratības ABC; Vijas Laganovskas personība un daiļrade; Darbs komandā un ar sevi u.c. ).
  • Balvu novada publisko bibliotēku izbraukuma seminārs Medņevā 26. maijā ( Grāmatniecība Balvu reģionā drukas aizlieguma laikā un 20. gs.; Ieskats digitālās drošības nedēļā; LBB ideju tirgus 2023. u. c. ).
  • Balvu novada bibliotekāru Kultūrvēstures studiju brauciens Ogre-Ķegums-Lielvārde 28. jūlijā.
  • Balvu novada publisko bibliotēku rudens seminārs Balvos 27. oktobrī ( Folklora un folklorisms latgaliešu  rokrakstu literatūrā drukas aizlieguma laikā; Latgaliešu folkloras vākšana un interpretācija trimdā pēc II pasaules kara; Pasaules Medijpratības un internetpratības nedēļa u. c. ).
  • Balvu novada publisko bibliotēku rudens seminārs II Balvos 23. novembrī ( Katoļu dziesmu sākotne latviešu literatūrā: Georgs Elgers; Latvijas pensiju sistēma ; Uzziņu klasifikācija un uzskaite bibliotēkā; Pielāgotā literatūra u. c. ).

  1. Pakalpojumu piedāvājums un pieejamība

Bibliotēkas pamatrādītāji

2021

2022

2023

% salīdzinot ar iepriekšējo gadu

Aktīvo lietotāju skaits

85

64

70

-25%; +9%

t. sk. bērni līdz 18. gadiem

16

15

14

-6%; -7%

Bibliotēkas apmeklējums

1071

890

1497

-17%; +68%

t. sk. bērni līdz 18. gadiem

186

152

140

-18%; -8%

Virtuālais apmeklējums

207

256

617

+24%; +141%

Izsniegums kopā

2577

2510

2460

-3%; -2%

t. sk. grāmatas

1211

1245

1180

+3%; -5%

t. sk. periodiskie izdevumi

1366

1265

1280

-7%; +1%

t. sk. bērniem līdz 18. gadiem

204

188

195

-8%; -4%

Bibliotekārais aptvērums % no iedzīvotāju skaita pagastā

34%

26%

29%

-24%; -12%

t. sk. bērni līdz 18. gadiem

52

54

40

+4%; -26%

Iedzīvotāju skaits pagastā

250

250

238

0%; -5%

Bibliotēkas apmeklējums kopā: 880+464+ 104+ 49=1497( fiziskais, virtuālais, news, letonika). Virtuālais apmeklējums kopā: 464+104+49=617(mājas lapa, news, letonika).

   Tā kā visi svarīgākie bibliotēkas darba rādītāji ir skatāmi tabulā, tad īsi un konkrēti par pakalpojumu piedāvājumu un pieejamību.

  • Lai arī pagasta iedzīvotāju skaits turpina samazināties, ir izdevies nostabilizēt lasītāju skaitu. Tas ir izdevies izejot ārpus bibliotēkas: uzrunājot, ieinteresējot par kādu grāmatu, žurnālu. Piemēram, decembra mēnesī bibliotēkā pusotru nedēļu nebija piekļuves interneta resursiem tehnisku iemeslu dēļ. Šajā laika periodā nāca klāt trīs lasītāji ,kuri jau kādu laiku bija aizmirsuši ceļu uz bibliotēku.
  • Lasa grāmatas tikai papīra formātā. Nav intereses par  e-grāmatu lasīšanu.
  • Apmēram trešdaļai lietotāju saglabājies ieradums vēl no kovidlaika, piezvanīt, painteresēties un tikai tad nākt uz bibliotēku viņiem vēlamajā laikā.
  • Bibliotēkas lietotāji ir arī no citiem novada pagastiem.
  • Divu gadu garumā ir tāds novērojums: cilvēki nāk uz bibliotēku, lasa žurnālus, lasa ,, Vaduguni “, ņem grāmatas lasīšanai mājās, bet pasākumi viņus neinteresē ( vismaz pusei ). Viņi nevēlas, ka tiek ,, aiztikti “, viņiem ir labi pašiem ar sevi. Viņi dzīvo ar savu patiesību, lai arī tā bieži vien ir pretrunā ar faktiski pierādītu informāciju. To visu ietekmē ekonomiskā un politiskā situācija gan valstī, gan pasaulē. Un pa vidu bibliotekārs ar savu informāciju.
  • Tika piegādātas grāmatas mājās tiem lasītājiem, kuriem piekļuve bibliotēkai veselības vai cita iemesla dēļ apgrūtināta( 2 personām ).
  • Uzņēmēji, zemnieki uz bibliotēku nāk ļoti reti. Viņiem ir savi informācijas  resursi.
  • Bibliotēka ir vieta, kas nodrošina informācijas pieejamību tiem, kam nav citu iespēju. Pārsvarā nāk vieni un tie paši klienti, kuri ir arī klienti sociālajam darbiniekam. Iedzīvotāju zināšanas un prasmes digitālajā jomā nav pietiekamas. Iedzīvotājiem ar trūcīgās personas statusu izdrukas tika veiktas bez maksas. Bibliotēka reizēm ir kā ātrā palīdzība, kad steidzami vajadzīgs bankas konta izraksts, rēķins par komunālajiem pakalpojumiem papīra formātā, deklarācija Valsts ieņēmumu dienestam, jānoskenē un jānosūta medicīniska rakstura dokumenti.

Informācijas pakalpojums bibliotēkā ir arī paziņot par jaunāko literatūru dažādās formās, e- pasts, VACAP, kāds ieskenēts žurnāla raksts, arī katalogs kā pakalpojums.

  • Bibliotēkā tiek sniegts netradicionāla pakalpojums – elektronisko ierīču uzlādēšana ( pārsvarā gan uzlādē telefonus ).
  • Sniegtas 226 uzziņas un konsultācijas. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, virtuālais apmeklējumu skaits pieaudzis par 208 jeb 81%. Ir uzlabojušās iedzīvotāju zināšanas, kā saņemt pakalpojumu nepameklējot bibliotēku klātienē.
  • Elektroniskie informācijas resursi ( e-resursi) ieņem arvien svarīgāku vietu bibliotēkas darbā ar lietotājiem. Pirmajā vietā vienmēr tika likti  drošības jautājumi internetā ( individuālas sarunas ). Noderīgs palīgs  bibliotēkas lietotājiem - Rokasgrāmata pret dezinformāciju ( izmantota 11 reizes ). Digitālās nedēļas ietvaros, kopā ar interesentiem ielūkojāmies datu bāzēs Letonika.lv un Lursoft laikrakstu bibliotēkā, Google  pakalpojumu daudzveidībā.
  • Cilvēkiem, kuriem prāts trenēts ar grāmatu lasīšanu, palīdz arī informāciju tehnoloģijas.
  • Maza formāta pasākumos piedāvāju tādus datus, faktus un citu informāciju, kas ir ticama. Ir vajadzīga viedokļu daudzveidība, lai spētu informāciju uztvert kritiski, jālasa ne tikai ziņu virsraksti.  Esmu ievērojusi, jo vairāk cilvēks lasa un klausās vienveidīgu informāciju, jo ātrāk tā nosēžas atmiņā un viņš pats sāk domāt līdzīgi. Runāt ar šiem cilvēkiem ir diezgan sarežģīti.
  • Informācija bibliotēkas mājas lapā ir īsa un konkrēta.
  • Bibliotēkā ir pietiekoši jaunas lasāmvielas. Lasa pārsvarā latviešu rakstnieku darbus. Jau vairāk kā gadu iecienīta lasāmviela arī pieaugušajiem ir bērnu un jauniešu literatūra. Kā jau ierasts, iecienītas grāmatas no sērijas ,, Vakara romāns “. Interesē detektīvi. Nelasa ekonomiska un politiska rakstura grāmatas. Nelasa neko latgaliešu valodā ( tajā skaitā ,, Vadugunī “latgaliski rakstīto ), nelasa jaunāko dzeju.  Šajā dzejā neko  nevarot saprast, jo nav ne punktu, ne komatu. Parasti izvēlas pārbaudītus tekstus. Dzeja interesē tikai 2 lasītājus. Ir parādījusies interese par vēstures jautājumiem.
  • Nepatīk grāmatas ar ,, piebārstītām “, pārgudrām frāzēm.
  • Patīk grāmatas par ceļojumiem, noslēpumiem, mistiku ( A. Pastare ,, Atstumtā uguns”).
  • Lasītākie žurnāli Ieva, Padoms Rokā un laikraksts Vaduguns.
  • Bibliotēka nestrādā vienotajā informācijas sistēmā Alise.

SBA rādītāji

SBA

2021

2022

2023

No citām Latvijas bibliotēkām saņemto dokumentu skaits

14

12

10

Uz citām Latvijas bibliotēkām nosūtīto dokumentu skaits

29

18

19

  1. Krājums

Krājuma komplektēšanas finansiālais nodrošinājums

2021

2022

2023

Pašvaldības finansējums krājuma komplektēšanai

785

769

770

t. sk. grāmatām

400

400

400

t. sk. bērnu grāmatām

94

t. sk. periodiskajiem izdevumiem

385

370

370

Finansējums krājumam uz 1 iedzīvotāju pašvaldībā

3,1

3

3,2

Finansējums krājuma komplektēšanai kopā

1173

1125

935

Krājuma rādītāji

2021

2022

2023

Jaunieguvumi kopā

337

220

244

t.sk. grāmatas

99

82

59

t.sk. latviešu daiļliteratūra

56

38

32

t.sk. bērniem

23

24

12

Izslēgtie dokumenti

490

287

343

Krājuma kopskaits

3818

3751

3652

Grāmatu krājuma apgrozība

0,4

0,4

0,4

Periodisko izdevumu apgrozība

1,7

1,7

1,9

Bibliotēkā pieejamo datubāzu izmantojums

Datu bāze

2021

2022

2023

Letonika

skatījumi

85

96

104

piekļuves sesiju skaits

53

59

69

lejuplāžu skaits

News

skatījumi

51

73

49

piekļuves sesiju skaits

lejuplāžu skaits

Citas

   Bibliotēkas krājums ir labā stāvoklī. Ir atlasītas un izņemtas no krājuma nolietotas  grāmatas – 101 eks. Finansējums grāmatu iegādei pietiekams.  Visvairāk iegādātas Izdevniecības Zvaigzne ABC izdotās grāmatas. Grāmatas pamatā iegādājos pie Virja LK SIA – 45 eks. Pavisam kopā bibliotēkā saņemtas 59 grāmatas. Saņemtie izdevumi pēc piegādes avotiem: pirkums – 45; bezatlīdzībā nodots – 14 eks., kas kopā sastāda 564, 84 EUR. Pateicoties Latvijas Nacionālās bibliotēkas projektam Vērtīgo grāmatu iepirkuma programma Latvijas publiskajām bibliotēkām 2023, Lazdulejas bibliotēka saņēmusi 14 eks. grāmatu par summu 164,84 EUR.

Citām novada bibliotēkām, pēc lietotāju  pieprasījuma, izsniedzu psiholoģijas grāmatas un daiļliteratūru, bet savas bibliotēkas  lietotāju pieprasījums bija tikai daiļliteratūra (tajā skaitā grāmatas bērniem un jauniešiem ).

Lasītākie žurnāli ,, Ieva” un ,, Privātā Dzīve”, kā arī laikraksts ,, Vaduguns “. Lasītākās grāmatas: D. Rukšāne ,, Krieva āda “un turpinājums ,, Džiki”, G. Tālers ,, Grēksūdzes noslēpums “, Dz. Žuravskas grāmatas un grāmatas no sērijas ,, Vakara romāns “. Atrast labu grāmatu nav viegli. Ja ir atrasta, tad lasītājs gaida attiecīgā rakstnieka nākamo darbu, piemēram,K. Olsones, G. Tālera grāmatas.

Pārskatot grāmatu krājumu, redzu, ka ir arī nelasītas un maz lasītas grāmatas ļoti labā vizuālā stāvoklī. Diemžēl, tās pārsvarā ir saņemtas kā individuāli dāvinājumi. Krievu valodā grāmatas neiepērku, jo nav pieprasījuma. Ir tikai divi lietotāji, kuri lasa krievu valodā, bet ņem arī grāmatas latviešu valodā. Ilgstošo parādnieku skaits ir nenozīmīgs.

Darbs ar bērniem un jauniešiem

   Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem Lazdulejas pagastā uz 2023. gada 1. jūliju deklarēti 40 bērni no 0 – 18. gadiem, t. sk. no 0 - 6 gadiem 6 bērni. Bērni  mācās dažādās Balvu novada skolās, visvairāk Rekavas vidusskolā un Balvu sākumskolā, mazie apmeklē bērnudārzu Rekavā un Bērzkalnē. Lasītāju skaits bibliotēkā -  14 ( par 1 mazāk salīdzinot ar iepriekšējo gadu ). Uz bibliotēku bērni nāk pārsvarā tikai brīvdienās, jo rudeņos un ziemā ir tumšs. Grāmatas viņi ņem skolas bibliotēkā, bet nepieciešamības gadījumā atnāk vecāki sadabūt bērniem vajadzīgo lasāmvielu. Ir ievērots - ja lasa vecāki, vecvecāki, arī bērni lasa.

Tad, kad no bibliotēkas krājuma izņēmu un norakstīju nolietotās bērnu grāmatas, piedāvāju bērniem un vecākiem, ja vēlas, interesējošās grāmatas izvēlēties un ņemt uz mājām. Ne visas grāmatas varēja salabot, jo trūka lapu, bet interese bija.

Bērnu grāmatu jaunieguvumu skaits – 12 eks. Bibliotēkā ir dažādas spēles, bet tās tiek lietotas tikai brīvdienās, pārsvarā vasarā, kad līst lietus. Rudeņos, kad ir auksti un vēl nav pieslēgta apkure, neviens bibliotēkā ilgi neuzturas. Sākumskolēni lasa samērā aktīvi, bet vēlāk viņi nāk retāk. Mazāk lasa, sākot no 7.-8. klasei. Lasa tikai trīs vidusskolēni. Bērniem patīk lasīt skaļi, bet ik pa brīdim viņi tomēr skatās savā telefonā. Bērniem ir pieejams ļoti daudzveidīgs virtuālais saturs, dažādas mobilās aplikācijas.

2023. gadā bērni bibliotēku ir apmeklējuši nedaudz mazāk ( - 12 ), bet izsniegums pieaudzis par 7 eks.

Interesantākie grāmatu popularizējošie pasākumi:

  • Laini lūgti spoku birojā ( K. Olsones grāmatas, kam patīk mistiski piedzīvojumi);
  • Bibliotēku noslēpumi: Runcis Puncis bibliotēkā ( ticami un neticami brīnumi bibliotēkā );
  • Skuja astē – pasakas par ziemu;
  • Grāmata – jubilāre: Kaķīša dzirnavām – 110;
  • Rudens dzejā: Ozols kuro stundu skaita zīles, savu zaru nebeidzamās kabatās.
  • Vai tu zini? Kurā Z. Ērgles romānā ir pazudusi dzelzs gulta?

Bērnu grāmatas ir labā stāvoklī. Bibliotēkā ir piejamas dažādas galda spēles, no tām vairāk izmantotas: Domino, Atver pasauli, puzles un kustīgās bildītes.

  1. Novadpētniecība

   2023. gadā  bibliotēkas lietotāju kontingents nav mainījies, tāpat tas ir arī ar novadpētniecības materiālu izmantošanu. Interesentu ir maz. Bija trīs pieprasījumi no mapēm ,, Radošs dzīvesstils “ un ,, Lazduleja laika lokos “. Šos materiālus izmantoja Rekavas vidusskolas skolēni. Ir iekārtota jauna mape ,, Personības Lazdulejas pagastā ". Novadpētniecības mapes uz mājām neizsniedzu, jāskatās uz vietas bibliotēkā, materiālus var arī ieskenēt vai nokopēt. Novadpētniecības materiāli izvietoti lietotāju apkalpošanas telpā plauktos, blakus laikrakstiem un žurnāliem. Bibliotēkā ir novadnieka J. Cibuļa grāmatas. Šīs ir vienīgās, kuras tiek lasītas latgaliešu valodā.

Ir izskatīti laikraksta ,, Vaduguns “ 2022. gada komplekti un attiecīgie materiāli ievietoti mapēs. Raksti ir par mūsu novadniekiem, kuri dzīvo gan tuvu, gan tālu.

Darbā  izmantoju Balvu novada kultūrvēstures datu bāzes materiālus.

      

10.Publicitāte

   Bbibliotēkas un krājuma popularizējošie pasākumi tika veikti atbilstoši esošajai situācijai pagastā. Tā kā bibliotēka strādāja trīs dienas nedēļā, pielietoju tikai mazās darba formas.

   Plauktos tika liktas katra mēneša literāro jubilāru, rakstnieku un dzejnieku grāmatas Mēneša literārie jubilāri/ bibliotēkas krājumā  attiecīgi esošās grāmatas /. Parasti bija aizņemti divi plaukti. No krājuma tika izceltas grāmatas, kuras agrāk labi lasītas, bet tagad nepelnīti aizmirstas.

Veiksmīgākie un interesantākie grāmatu popularizēšanas pasākumi:

  • Tematiskas izstādes: ,, Katram bija savs sapnis par neatkarību” / barikāžu atceres gadadiena /;

      ,, Viss pārejošs – tikai dārzkopējs paliekošs”(/viss jaunais, labi aizmirsts vecais/;

      ,, Patiesība ir tur – mežā”/ mežs- tā dažādajos veidos /;

  • Literāras izstādes:
  • Piecminūte par Blaumani: Rakstniekam piemita vecpuišu untumi. Gribi uzzināt, kādi tie bija?

Aplūko latvju rakstu zīmes!

Veselīgas līgošanas pamatprincipi.

Kad dzied Mārtiņa gailis / katram bibliotēkas apmeklētājam cukurgailītis un klāt informācija: Kā dzied citu tautu gaiļi?

  • Grāmata – jubilāre: Tūve Jansone ,, Vasaras grāmata”/ 50 gadi, kopš tā sarakstīta, bet 2005. gadā iznāca latviski/.
  • Vienas grāmatas izstādes: Iepazīsim pingvīnus /Z. Eniņa ,, Nekaunīgais pingvīns”/.

Mežā bija kā miltu maisā…/ K. Skalbe ,, Pasakas pieaugušajiem”/.

  • Dzirdēti un nedzirdēti padomi.
  • Bibliopasts: Iespēja atstāt savus ieteikumus un idejas jaunajam darba cēlienam / 15 idejas /.
  • Jauno grāmatu dienas un neliels ieskats katrā grāmatā, lai radītu ieinteresētību.

Bibliotēkas dienas lapās uzskaitīju izmantotās grāmatas un citus materiālus, kā arī apmeklētāju / interesentu / skaitu.

Bibliotēkā ir pieejami bukleti: 72 stundas. Tie var noderēt visa veida civiliem gadījumiem.

       Par pasākumiem un citām aktivitātēm, par jaunajām grāmatām, preses izdevumiem iedzīvotāji un visi interesenti varēja uzzināt bibliotēkas mājas lapā bibliotekas.lazduleja.lv

Bibliotēkas darba rādītāji skatāmi Latvijas digitālajā kultūras kartē.

Secinājumi

  • Pats galvenais šobrīd – praktiskas iemaņas darbojoties e – vidē.
  • Lai informāciju uztvertu kritiski, jālasa ne tikai ziņu virsraksti. Spēja kritiski domāt ir katram, galvenais, kā to darīt?!
  • Ir vērojama pozitīva attieksme pret lasīšanu un bibliotēku.
  • Lai nelasītāju pārvērstu par lasītāju – ir jāatrod īstā grāmata tieši viņam.
  • Lauku bibliotēku priekšrocība – var ātri tikt pie jaunām grāmatām.
  • Bibliotēka ir ne tikai grāmatas, bet tur var sastapt savējos.
  • Cilvēkiem patīk priecīga un dzīva vide, draudzīga attieksme.
  • Pozitīva attieksme pret grāmatu maiņu ( starpnieks – bibliotēka ).
  • Uz lasītāju skaita pieaugumu šī brīža situācijā nav ko cerēt, jo realitāte nesakrīt ar dokumentiem. ,, Jādomā kā noturēt cilvēku laukos “( Vaduguns.-19.01.2023.). Ar ko, ja visu samazina un slēdz?!
  • Preses izdevumus bibliotēkā, sākot no decembra, var izlasīt tikai nākamajā dienā, jo pasts tiek piegādāts no Kārsavas.
  • Lauku bibliotēka ir arī vieta, kur sūdzēties par visu un visiem. Arī tā ir informācija.

Kuriozs no bibliotēkas dzīves: Šodien labāk neej uz bibliotēku, tur liek lasīt grāmatas! ( tā bija skaļā lasīšana ).

                    Lazdulejas bibliotēkas vadītāja: Skaidrīte Logina

 

 

LAZDULEJAS BIBLIOTĒKAS

pārskats par darbu

2022. gadā

Satura rādītājs

Vispārīgs bibliotēkas raksturojums …………………………………………………………… 3

Finansiālais nodrošinājums ………………………………………………………………………. 4

Materiālā un tehniskā stāvokļa vērtējums ………………………………………………… 4

Personāls ………………………………………………………………………………………………….. 5

Pakalpojumu piedāvājums un pieejamība ………………………………………………….6

Krājums ……………………………………………………………………………………………………..9

Darbs ar bērniem un jauniešiem ………………………………………………………………. 11

Novadpētniecība ……………………………………………………………………………………… 12

Publicitāte ……………………………………………………………………………………………….. 13

Secinājumi ………………………………………………………………………………………………..14

  1. Vispārīgs bibliotēkas raksturojums

   Lazdulejas bibliotēka ir Balvu novada Balvu Centrālās bibliotēkas filiālbibliotēka, kas veic Lazdulejas bibliotēkas funkcijas. Bibliotēka strādāja 24 stundas nedēļā, atbilstoši ar darba devēja saskaņotu grafiku.

   2022. gadā samazinājušies darba rādītāji.

   Iemesli:

  1. Samazinājies fiziskais iedzīvotāju skaits pagastā ( deklarēti ir, bet  izbraukuši uz ārvalstīm un citām vietā Latvijā ).

2. Pandēmijas laika ierobežojumi atstājuši negatīvu iespaidu (komunikācijas                      trūkums; pieradums pie sociālajiem tīkliem.

Svarīgākais 2022. gadā:

  1. Bibliotēka bija vispretimnākošākā iestāde – arī pandēmijas laikā bija iespēja lasīt grāmatas un saņemt informāciju; apmeklētāji varēja uzlādēt mobīlās ierīces; saņemt konsultācijas par energoatbalstu mājsaimniecībām, trūcīgās personas varēja bez maksas saņemt rēķinu izdrukas par dažādiem pakalpojumiem.
  2. Bibliotēkas krājums atbilstošs pagasta teritorijas attīstībai. Krājums papildināts  ar 25 vērtīgām grāmatām, pateicoties Latvijas Nacionālās bibliotēkas projektam  ,, Vērtīgo grāmatu iepirkuma programma Latvijas publiskajām bibliotēkām 2022 “.
  3. Sniegtas uzziņas un konsultācijas par dažādiem jautājumiem ( uz vietas un attālināti).
  4. Pasākumu skaits un kvalitāte atbilstoši situācijai pagastā.
  5. Tika piegādātas grāmatas mājās tiem, kuriem piekļuve bibliotēkai bija apgrūtināta veselības vai cita iemesla dēļ.
  6. Palīgi bibliotekāram: ,, Rokasgrāmata pret dezinformāciju” un buklets ,, 72 stundas. Kā rīkoties krīzes gadījumā “.
  7. Ir izveidots grāmatu apmaiņas plaukts, kurā ikviens var izvēlēties lasāmvielu un vietā atstāt savas grāmatas, kas jau ir izlasītas vai kādu citu iemeslu dēļ nav vajadzīgas.
  8. Pēc lasītāju ierosinājuma iekārtots literatūras plaukts +18.

Bibliotēkas akreditācijas pārskata periodā nav notikusi. Bibliotēka akreditēta 2018. gadā. Akreditācijas termiņš 2023. gada 2. oktobris.

Bibliotēka sadarbojas ar visām Balvu novada bibliotēkām, lai lietotāji saņemtu nepieciešamo literatūru. Krājuma inventarizācija pārskata periodā nav veikta.

Telpu apsaimniekošanā izmaiņu nav. Bibliotēkas telpu stāvoklis labs.

  1. Finansiālais nodrošinājums

Bibliotēkas izdevumi

2020

2021

2022

Izdevumi kopā

( EUR )

Darbinieku atalgojums (bruto)

Krājuma komplektēšana

783

785

769

  

Pārējo finansējumu skatīt pie Balvu Centrālās bibliotēkas.

  1. Materiālā un tehniskā  stāvokļa vērtējums

Bibliotēkas materiālais un tehniskais stāvoklis apmierinošs.

Projekta Trešais Tēva Dēls datori ir novecojuši.

 3 datori – 2008. gads;

 2 datori – 2015. gads;

 multifunkcionālā iekārta – 2015. gads.

Pārskata periodā šajā jomā nekādi darbi nav veikti.

  1. Personāls

Apmeklētie profesionālās pilnveides pasākumi:

  • Balvu novada bibliotēkas darbinieku seminārs Rekovā – klātienē;
  • Latvijas bibliotēku festivāls – tiešsaistē;
  • Kultūrvēsturiskās studijas un pieredzes apmaiņa Krāslavas novadā;
  • LBB Latgales nodaļas bibliotekāru konference ,, Latgales kultūras mantojuma sardzē: iedvesmojot, izglītojot, darot “ – tiešsaistē;
  • Seminārs ,, Reģionālā prese vakar un šodien” – klātienē;
  • Balvu novada publisko bibliotēku seminārs – tiešsaistē;
  • LPS seminārs par energoresursu atbalsta sniegšanu pašvaldībās – tiešsaistē.

Sākot ar 13. oktobri, elektroniski nāca papildinājumi, vadlīnijas, instrukcijas par sociālo pabalstu administrēšanu mājsaimniecībām.

  1. Pakalpojumu piedāvājums un pieejamība

Bibliotēkas pamatrādītāji

2020

2021

2022

% salīdzinot ar iepriekšējo gadu

Aktīvo lietotāju skaits

118

85

64

-28%; -25%

t. sk. bērni līdz 18. gadiem

19

16

15

-16%; -6%

Bibliotēkas apmeklējums

1636

1071

890

-35%; -17%

t. sk. bērni līdz 18. gadiem

234

186

152

-21%; -18%

Virtuālais apmeklējums

257

207

256

-19%; +24 %

Izsniegums kopā

3022

2577

2510

-15%; -3%

t. sk. grāmatas

1622

1211

1245

-25%; +3%

t. sk. periodiskie izdevumi

1400

1366

1265

-2%; -7%

t. sk. bērniem līdz 18. gadiem

140

204

188

-46%; -8%

Bibliotekārais aptvērums % no iedzīvotāju skaita pagastā

44%

34%

26%

-23%; -24%

t. sk. bērni līdz 18. gadiem

42%

52%

54%

+24%; +4%

Iedzīvotāju skaits pagastā

267

250

250

-6%; 0%

Līdz maija vidum bibliotēkas darbs noritēja ievērojot attiecīgajā laika periodā noteiktās epidemioloģiskās prasības.

Ir samazinājušies darba rādītāji – visi rādītāji redzami tabulā. Samazinājies fiziskais iedzīvotāju skaits pagastā.  Deklarēti ir, bet izbraukuši vai dzīvo citur. Iedzīvotāju skaits reāli neatbilst tam, kas ir publicēts statistikas datos. Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, uz 2022. gada 1. jūliju pagastā deklarēti 250 iedzīvotāji. Pēc maniem datiem uz 2023. gada 1. janvāri, uz vietas ir aptuveni par20 cilvēkiem mazāk. 14 cilvēki izbraukuši un dzīvo dažādās vietās Latvijā, kā arī ārvalstīs, 4 miruši, 3 ievietoti pansionātā, piedzimuši tikai divi. Ir divi cilvēki, kuri nenāk principa pēc, jo viņus esot aizvainojis pandēmijas ,, zaļais režīms “. Daudzi, kā jau ierasts, šo divu kovidgadu laikā, sēž mājās un dzīvo sociālajos tīklos, nevēlas nekur iet, pasākumi neinteresē. Protams, ka tā nav lielākā iedzīvotāju daļa. Vajadzīgs laiks, lai bibliotēkas klientus dabūtu atpakaļ. Bibliotēkas lietotāji ir arī no citiem novada pagastiem. Tagad ir daudz attālināto pakalpojumu, ko var izmantot bibliotēku neapmeklējot.

Mutiski aptaujājot bibliotēkas lietotājus, ko viņi izvēlētos – papīra vai elektronisko formātu, protams, ka izvēlējās drukāto. Ja ienāk jaunas grāmatas, nākamajā dienā to vairs nav – visas izņemtas. Lasītājiem neliedzu ņemt uzreiz pat desmit grāmatas. Kādā mārketinga lekcijā klausījos, ka labāk bibliotēkā būtu ļaut ņemt lasītājam 20 grāmatas, nekā , ja 20 lasītāji ņem pa vienai( labāk viens, kas lec 7 metrus, nekā 7, kas lec pa vienam metram). Darba rādītāji nav būtiski samazinājušies, izņemot lietotājus, to skaits ir samazinājies  par 21, apmeklētāju skaits par 181, izsniegums par 67 eks. mazāks. Salīdzinot ar 2021. gadu, vairāk ir lasītas grāmatas – par 34 eks., bet mazāk preses izdevumi – par 101 eks. mazāk.

Tika piegādātas grāmatas mājās tiem lasītājiem, kuriem piekļuve bibliotēkai veselības vai cita iemesla dēļ apgrūtināta. Vēlme lasīt grāmatas neizzudīs, lai arī kā modernās tehnoloģijas attīstās. Tā kā grāmatas ir lasāmas bez maksas, iedzīvotāji savos maciņos var ieekonomēt iespaidīgas summas. Sadarbībā ar vairākiem lasītājiem, izrēķinājām, ka lasot tikai Vaduguni, nav jāšķiras no 70 eiro. Izanalizējot trīs lietotāju formulārus, pieskaitot arī izlasīto presi 2022. gadā, sanāca šāds rezultāts: 1. lietotājs ,, iztērēja” 210 eiro; 2. – 186 eiro, 3. – 154 eiro. Tie, kas tikai reizēm kaut ko palasa, arī tērē vidēji 50 eiro. Paši lietotāji bija pārsteigti, jo nebija iedomājušies tādas lietas rēķināt ( jo esot tik ierasti – lasīt un par naudu nemaz nedomāt ). Lūk, tā lietotāji uzzināja, kā tiek tērēta nodokļu maksātāju nauda bibliotēkā. Vēl jau varētu ierēķināt interneta un elektrības izmaksas, jo bibliotēkā tiek sniegts netradicionāla pakalpojums – elektronisko ierīču uzlādēšanu ( pārsvarā gan uzlādē telefonus ).

Sniegtas 274 uzziņas un konsultācijas. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, virtuālais apmeklējumu skaits pieaudzis par 49.

Iedzīvotāju zināšanas un prasmes digitālajā jomā nav pietiekamas. Uz bibliotēku nāca klienti, kuriem nav internetbankas, e- pasta un pat konta bankā, nebija sakārtotas arī  īpašumtiesības. Tas apgrūtināja iesniegumu pieņemšanu valsts atbalstam apkurei mājsaimniecībām. Attiecīgajiem klientiem sniedzu informāciju par visu nepieciešamo, lai viņi varētu saņemt pabalstu. Iedzīvotājiem ar trūcīgās personas statusu izdrukas tika veikta bez maksas.

Elektroniskie informācijas resursi ( e-resursi) ieņem arvien svarīgāku vietu bibliotēkas darbā ar lietotājiem. Tie ir materiāli, kuru piekļuvei nepieciešams dators vai mobilā ierīce. Bibliotēka ir vieta, kas nodrošina informācijas pieejamību tiem, kam nav citu iespēju. Šeit ir ļoti labi redzama atšķirība starp tiem, kuriem ir pieeja informācijai un zināšanām, un tiem, kuriem nav, vai ir ierobežota pieejamība. Uzņēmēji, zemnieki uz bibliotēku nāk ļoti reti. Viņiem ir savi resursi. Starp bibliotēkas lietotājiem ir tādi, kuri ļoti labi orientējas internetā un pamāca citus, bet ir arī tādi, kuri grib lai visu izdara bibliotekārs – sameklē, paskaidro, dod vērtējumu. Ļoti grūti strādāt ar cilvēkiem, kuri mūža lielāko daļu nodzīvojuši Latvijā, bet vai vai nu negrib, vai arī neprot latviski. Tādejādi jāstrādā arī ar šādu auditoriju , jo bibliotēkas uzdevums ir nodot informāciju plašākam sabiedrības lokam. Esam runājuši par drošības jautājumiem internetā. Apmeklētāji vēlējās zināt, vai informācijai var ticēt, jo tīmeklis pats to nekādi nenodrošina. Ļoti noderīgs palīgs darbā bija Rokasgrāmata pret dezinformāciju.

Arī bibliotekārs pats ir informācijas radītājs: mājaslapā lieku informāciju, kas ir viegli saprotama un droša. Maza formāta pasākumos piedāvāju tādus datus, faktus un citu informāciju, kas ir ticama. Šādus pakalpojumus reizēm nevar nodot citiem ( starpniekiem ), jo var stāstīt, bet ir atšķirība. Tāpēc pie izdevības, vienmēr saku: nāciet personīgi uz bibliotēku un sameklēsim vajadzīgo.  Iedzīvotājiem visbiežāk esmu vajadzīga gadījumos, kad viņiem ir vajadzīgs bankas konta izraksts, rēķins par elektrību un telefonu, deklarācijas Valsts ieņēmumu dienestam, medicīniska rakstura dokumenti, kuri jānoskenē un jānosūta. Pārsvarā nāk vieni un tie paši klienti, kuri ir arī klienti sociālajam darbiniekam.

Nav intereses par lasīšanu e - grāmatas formātā. Bibliotēkā ir pietiekoši jaunas lasāmvielas. Lasa pārsvarā latviešu rakstnieku darbus. Iecienīta lasāmviela arī pieaugušajiem ir bērnu un jauniešu literatūra. Lasa detektīvus, mīlestības romānus. Ļoti iecienīti ir grāmatas no sērijas Vakara romāns. Lasītākie – Dž. Šulces, Dž, Žuravskas, M. Hornas, S. Švarcas, I.Aizsilas darbi, J. Paļčevskas dāmu romāni. Maz lasa dzeju, izņemot G. Rača grāmatas. Nelasa grāmatas latgaliešu valodā, neinteresējas par politiska un ekonomiska rakstura iespieddarbiem.

Lasītākie žurnāli Ieva, Padoms Rokā un laikraksts Vaduguns.

Bibliotēka nestrādā vienotajā informācijas sistēmā Alise.

SBA rādītāji

SBA

2020

2021

2022

No citām Latvijas bibliotēkām saņemto dokumentu skaits

20

14

12

Uz citām Latvijas bibliotēkām nosūtīto dokumentu skaits

33

29

18

  1. Krājums

Krājuma komplektēšanas finansiālais nodrošinājums

2020

2021

2022

Pašvaldības finansējums krājuma komplektēšanai

783

785

769

t. sk. grāmatām

400

400

400

t. sk. bērnu grāmatām

82

94

t. sk. periodiskajiem izdevumiem

383

385

370

Finansējums krājumam uz 1 iedzīvotāju pašvaldībā

2,9

3,1

3

Finansējums krājuma komplektēšanai kopā

1250

1173

1125

Krājuma rādītāji

2020

2021

2022

Jaunieguvumi kopā

351

223

220

t. sk. grāmatas

112

99

82

t. sk. latviešu daiļliteratūra

46

56

38

t. sk. bērniem

30

23

24

Izslēgtie dokumenti

567

490

287

Krājuma kopskaits

3971

3818

3751

Grāmatu krājuma apgrozība

0,5

0,4

0,4

Periodisko izdevumu apgrozība

1,7

1,7

1,7

Bibliotēkā pieejamo datubāzu izmantojums

Datu bāze

2020

2021

2022

Letonika

skatījumi

66

85

96

piekļuves sesiju skaits

37

53

59

lejuplāžu skaits

News

skatījumi

9

51

73

piekļuves sesiju skaits

lejuplāžu skaits

Citas

   Bibliotēkas krājums ir labā stāvoklī. Finansējums grāmatu iegādei pietiekams. Viens no bibliotekāra galvenajiem darbiem ir veidot tādu grāmatu krājumu, kas atbilst lasītāju pieprasījumam. Bibliotekārs neizlasa visas grāmatas. Ir daudz kritēriji pēc kuriem izvēlos iegādāties grāmatas saviem lasītājiem. Piemēram, lasu anotācijas, ekspertu viedokļus, Nacionālās bibliotēkas grāmatu apskatus, ceļvežus, skatos  augstu novērtētās grāmatas, kas kļuvušas par laureātēm konkursos, blogeru atsauksmes, klausoties radioierakstu Piedzīvot lappuses, izdevniecību piedāvājumus un protams arī cenas, atlaides. Visvairāk iegādātas Izdevniecības Zvaigzne ABC izdotās grāmatas. Grāmatas pamatā iegādājos pie Virja LK SIA – 45 eks. Pavisam kopā bibliotēkā saņemti 83 iespieddarbi: 82 grāmatas un 1 attētizdevums. Saņemtie izdevumi pēc piegādes avotiem: pirkums – 45; dāvinājums – 8; bezatlīdzībā nodots – 30, kas sastāda 755,55 EUR. Pateicoties Latvijas Nacionālās bibliotēkas projektam Vērtīgo grāmatu iepirkuma programma Latvijas publiskajām bibliotēkām 2022, Lazdulejas bibliotēka saņēmusi 25 eks. grāmatu par summu 265,10 EUR.

Citām novada bibliotēkām, pēc pieprasījuma, esmu izsniegusi medicīniska, psiholoģiska un lauksaimnieciska rakstura grāmatas. Savu lasītāju pieprasījums bija tikai pēc daiļliteratūras.

Bibliotēkas lietotāji grāmatas nepērk, izņemot bērnu grāmatas un pa kādam žurnālam, kuru nav bibliotēkā. Kādā SKDS pētījumā lasīju, ka ir samazinājusies grāmatu pirkšana un lasīšana. Tas, ka cilvēki nepērk grāmatas, vēl nenozīmē, ka viņi nelasa. Lasa, bet tikai bibliotēkās, jo grāmatu cenas ir fantastiski augstas.

Pārskatot grāmatu krājumu, redzu, ka ir arī nelasītas un maz lasītas grāmatas ļoti labā vizuālā stāvoklī. Diemžēl, tās pārsvarā ir saņemtas kā individuāli dāvinājumi. Krievu valodā grāmatas neiepērku, jo nav pieprasījuma. Ir tikai trīs lietotāji, kuri lasa krievu valodā. Viņiem mājās ir pietiekams krājums un savā starpā ar personīgajām grāmatām mainās bibliotēkā, ar manu piekrišanu.

Ilgstošo parādnieku skaits samazinājies (saistībā ar kovidu bija daudz laikus nenodotu grāmatu ). Parādniekos palikuši tie, kuri devušies man nezināmā ,, virzienā “.

  1. Darbs ar bērniem un jauniešiem

   Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem Lazdulejas pagastā uz 2022. gada 1. jūliju deklarēti 29 bērni no 0 – 18. gadiem, t. sk. no 0 - 6 gadiem 6 bērni. Bērni  mācās dažādās Balvu novada skolās, visvairāk Rekavas vidusskolā un Balvu sākumskolā, mazie apmeklē bērnudārzu Rekavā un Bērzkalnē. Lasītāju skaits bibliotēkā -  15 ( par 1 mazāk salīdzinot ar iepriekšējo gadu ). Uz bibliotēku bērni nāk pārsvarā tikai brīvdienās, jo rudeņos un ziemā ir tumšs. Grāmatas viņi ņem skolas bibliotēkā, bet nepieciešamības gadījumā atnāk vecāki sadabūt bērniem vajadzīgo lasāmvielu. Ir ļoti interesanti, ka uz bibliotēku nāk tie, kuru vecāki bērnībā arī nāca ( vecmamma, mamma, bērns ).  Ja lasa vecāki, vecvecāki, arī bērni lasa.

Kādā mazformāta pasākumā bērniem teicu, ka mājās būtu jābūt vismaz 20 grāmatām, lai jebkurā brīdī varētu no plaukta paņemt un palasīt. Tad, kad no bibliotēkas krājuma izņēmu un norakstīju nolietotās bērnu grāmatas, piedāvāju bērniem un vecākiem, ja vēlas, interesējošās grāmatas izvēlēties un ņemt uz mājām. Ne visas grāmatas varēja salabot, jo trūka lapu, bet interese bija.

Bērnu grāmatu jaunieguvumu skaits – 24 eks. t. sk. oriģinālliteratūra – 11 eks., par kopējo summu 222,90 eiro. Bibliotēkā ir dažādas spēles, bet tās tiek lietotas tikai brīvdienās, pārsvarā vasarā, kad līst lietus. Arī rudeņos, kad ir auksti un vēl nav pieslēgta apkure, neviens bibliotēkā ilgi neuzturas. Sākumskolēni lasa samērā aktīvi, bet vēlāk viņi nāk retāk, un vidusskolā pavisam ,, pazūd “. Man pat teica, ka vidusskolā grāmatas lasīt nav obligāti. Izdevniecības ABC vadītāja esot teikusi, ka standarts izveidots tāds, ka vari pabeigt vidusskolu, neizlasot nevienu grāmatu no vāka līdz vākam. Bērniem patīk lasīt skaļi, bet ik pa brīdim viņi tomēr skatās savā telefonā. Bērniem ir pieejams ļoti daudzveidīgs virtuālais saturs, dažādas mobilās aplikācijas.

2022. gadā bērni bibliotēku ir apmeklējuši nedaudz mazāk ( - 34 ), izsniegums par 16 eks. mazāks.

Interesantākie grāmatu popularizējošie pasākumi:

  • Tīģeris literatūrā;
  • Mācies, dari, iedvesmo ( materiāli par papīra locīšanu );
  • Ziemas viesi – sniega putni;
  • Vienas grāmatas izstāde: Vasaras Tumsiņa ir jauna, jautra un jauka. Niķojas tikai tad, kad ir nepieciešams ( M. Cielēna ,, Vasaras Tumsiņa “ ).
  • Rudens pasaka: Gladiolas stāsts.

Visvairāk interesē piedzīvojumu grāmatas un pasakas.

Lasītākās ir V. Rūmnieka, K. Olsones grāmatas, R. Skotona grāmatas par Runča Punča piedzīvojumiem ( sevišķi par bibliotēkā nenodoto grāmatu ).

Ir divi parādnieki, kuri kopā ar vecākiem mainījuši dzīvesvietu.

Bērnu grāmatas ir labā stāvoklī.

  1. Novadpētniecība

   Bibliotēkas lietotāju kontingents ir gandrīz nemainīgs, tāpat tas ir arī ar novadpētniecības materiālu izmantošanu. Interesentu ir maz. Vajadzības gadījumā tos pieprasa Rekavas vidusskolas skolēni. Novadpētniecības mapes uz mājām neizsniedzu, jāskatās uz vietas bibliotēkā. Novadpētniecības materiāli izvietoti lietotāju apkalpošanas telpā plauktos, blakus laikrakstiem un žurnāliem.

Ir izskatīti laikraksta ,, Vaduguns “ 2020.  un 2021. gada komplekti un attiecīgie materiāli ievietoti mapēs. Izveidota jauna mape ar nosaukumu ,, Savējie “. Tajā var lasīt rakstus, kurus e - pastā atsūta Balvu Centrālās bibliotēkas lasītavas darbiniece. Raksti ir par mūsu novadniekiem, kuri dzīvo gan tuvu, gan tālu.

Darbā pamatā izmantoju Balvu novada kultūrvēstures datu bāzes materiālus.

      

10.Publicitāte

   Bibliotēkas pamatpakalpojums ir grāmatu izsniegšana, bet apmeklētāji nekad neaprobežojas tikai ar lasāmvielas apmaiņu. Ir sarunas par izlasīto, par notikumiem Latvijā un pasaulē, par visu, kas ir uz sirds. Iepriekšējo gadu pulcēšanās ierobežojumi ir atstājuši ļoti negatīvu iespaidu, tāpēc gan bibliotēkas, gan krājuma popularizējošie pasākumi tika veikti atbilstoši esošajai situācijai pagastā. Tā kā bibliotēka strādāja trīs dienas nedēļā, pielietoju tikai mazās darba formas.

Plauktos tika liktas katra mēneša literāro jubilāru, rakstnieku un dzejnieku grāmatas Pa gadu kāpnēm. Piemēram, atzīmējot dzejnieka Alberta Ločmeļa 85. dzimšanas dienu, varēja apskatīt viņa grāmatas izstādē Pa Baltinavas balto ceļu iedams, mūsu dzejā ienāca Alberts Ločmelis.

Nelielai palasīšanai piedāvāju arī kādas piesaistošas, interesantas dzejas rindas, piemēram, Par laimi, tas notika tais laikos, Kad vilki pīpēja.

Sandras Kalnietes 70. dzimšanas dienu atzīmējām ar nelielu literāro izstādi Kā kļūt par diplomāti?

Vislabāk grāmatu izdodas popularizēt ar manā bibliotēkā neiztrūkstošajām vienas grāmatas izstādēm, piemēram, Nebaidies, Noliec savu sirdi uz trotuāra, Varbūt mirkļī, kad satumsīs liepas, tur garām ies Čaks ( Mana paradīze );

Stāsts par pieaugšanu un emocionālajām izjūtām (V. Vītiņa,, Ūdenstornis “).;

 Sarunas… ar apsi rudenī  ( L. Brīdaka ,, Gadskārtu sarunas”).

Interesantākās no tematiskajām izstādēm: Ja nav ziedu, var izlīdzēties ar āboliem. Ābolu skaistums ir apjūsmošanas vērts. Turklāt – apēdams. Tādēļ dāvināsim ābolus. Ābolus kā ziedus ( par to, kā rudens veltes ne tikai garšīgi apēst, bet arī izveidot pārsteigumus acu pamielošanai );

Vai tu zini? Bībeles augi – septiņi laika liecinieki, par kuriem Bībelē ir runāts visbiežāk.

 Jāatzīmē arī piecminūtes:  Atrodi savu atpūtas grāmatu; Kā nenokļūt viltus ziņu gūstā?

 Derīgo padomu piecminūte: Vai esat jau savākuši pilnu grozu ar kastaņiem?( kastaņi ārstniecībai, piem., masāža nosēdētam dibenam, kastaņu pulveris pret klepu, arī

 lasāmviela Ar kastani kabatā, no sērijas Vakara romāns ).

 Ziemeļvalstu literatūras nedēļas, Daba ziemeļos, ietvaros, tematiskas izstādes Viss par lāčiem … un Zuši – noslēpumainie ceļotāji.

Patriotiskajā nedēļā: Latvijas simbolika;

Grāmatu medības: Izlasījām grāmatas, par kurām neko nezinājām!

Ieteikumi: Kas ir ārkārtas gadījumu soma un ko tajā likt iekšā? Bibliotēkā ir pieejami bukleti: 72 stundas. Tie var noderēt visa veida civiliem gadījumiem.

 Notiek arī tradicionālās jauno grāmatu dienas un neliels ieskats katrā grāmatā, lai radītu ieinteresētību.

Par pasākumiem un citām aktivitātēm, par jaunajām grāmatām, preses izdevumiem iedzīvotāji un visi interesenti varēja uzzināt bibliotēkas mājas lapā bibliotekas.lazduleja.lv

Bibliotēkas darba rādītāji skatāmi Latvijas digitālajā kultūras kartē.

Ar apmeklētājiem tika runāts par to, kā kļūt par e- grāmatu lasītāju. Pensionārus tas vispār neinteresēja ( pagastā reģistrēti 45 pensionāri ).

Secinājumi

  • Bibliotēkā statistika nebūtu jāvērtē kā  pats galvenais. Galvenais ir nauda, laiks un sabiedrības attieksme. Bibliotēkā var lasīt, neko neizņemot no sava naudas maciņa.
  • Bibliotekāri ir ne tikai informācijas patērētāji, bet arī satura radītāji.
  • Lasīšana ir prieks, ko neviena pandēmija nevar liegt.
  • Bibliotekāram lasīšana ir arī daļa no darba pienākumiem.
  • Bibliotēkas lietotājus neinteresē e - grāmatu lasīšana.
  • Iedzīvotāju zināšanas un prasmes digitālajā jomā nav pietiekamas. Sevišķi jāpievērš uzmanība drošībai virtuālajā vidē: kā atpazīt viltus ziņas. Arī bibliotekāram būtu jāuzlabo savas zināšanas šajā jomā.
  • Profesionālās kompetences paaugstināšanai vajadzētu vairāk izmantot klātienes nodarbības ( semināri, lekcijas, apmācības).  Tiešsaistes pasākumi ļoti nogurdina, jo nereti tos piemeklē tehniskas kļūmes.
  • Svarīgi noturēt esošos klientus, jo desu vienmēr vajadzēs vairāk nekā bibliotēku.
  • Bibliotekāram vairāk jādomā par sevi, jo ir zināms sociālo darbinieku klientu loks ( trūcīgie un maznodrošinātie ), kuri uzskata, ka arī bibliotēkā viņiem viss ir jāpadod gatavs un uzreiz.
  • Bibliotēkai ir jāpielāgojas katrai mainīgajai situācijai.

                    Lazdulejas bibliotēkas vadītāja: Skaidrīte Logina

 

 

LAZDULEJAS PAGASTA BIBLIOTĒKAS

 

PĀRSKATS PAR DARBU

2021. GADĀ

                                                        

                                    

                                     Satura rādītājs

Vispārīgs bibliotēkas raksturojums …………………………………………………….. 3

Finansiālais nodrošinājums ………………………………………………………………… 4

Materiālā un tehniskā stāvokļa vērtējums …………………………………………. 5

Personāls …………………………………………………………………………………………… 6

Pakalpojumu piedāvājums un pieejamība …………………………………………..7

 Krājums …………………………………………………………………………………………….. 10

 Darbs ar bērniem un jauniešiem ……………………………………………………….  12

 Novadpētniecība ………………………………………………………………………………  13

 Publicitāte ………………………………………………………………………………………..  14

 Secinājumi ………………………………………………………………………………………..  15

1.Vispārīgs bibliotēkas raksturojums

   Lazdulejas bibliotēka ir Balvu novada Balvu Centrālās bibliotēkas filiālbibliotēka, kas veic Lazduleja bibliotēkas funkcijas. Sakarā ar administratīvi teritoriālo reformu, pārskata perioda nogalē, bibliotēkas nosaukumā ir notikušas izmaiņas. Lazdulejas pagasta bibliotēka tagad ir -  Lazdulejas bibliotēka. Jau otro gadu bibliotēka strādā   24 stundas nedēļā, atbilstoši ar darba devēja saskaņotu grafiku. 2021. gadā, tāpat kā iepriekšējā gadā, ir samazinājušies darba rādītāji.

Iemesli:

  1.  Bibliotēkas pieejamības laika samazinājums (bibliotekārās slodzes samazināšana jau no 2020. gada);
  2.  Covid – 19 radītās situācijas ietekme;
  3.  Iedzīvotāju skaita samazināšanās.

  Svarīgākais 2021. gada:

  1. Ir pabeigta bibliotēkas krājuma rekataloģizācija;
  2. Ir izveidots kvalitatīvs bibliotēkas krājums, atbilstoši pagasta teritorijas attīstībai ;
  3. Palielinājies sniegto uzziņu un konsultāciju skaits attālināti;
  4. Strādājot attālināti, iespēju robežās tika nodrošinātas lietotāju lasīšanas un informatīvās vajadzības;
  5.  Pasākumu skaits un kvalitāte atbilstoši esošajai epidemioloģiskajai situācijai.

 

 Bibliotēkas akreditācija pārskata periodā nav notikusi. Bibliotēka akreditēta 2018. gadā. Akreditācijas termiņš 2023. gada 2. oktobris.

Bibliotēka sadarbojas ar visām Balvu reģiona ( tagad – Balvu novada ) bibliotēkām, lai nodrošinātu lietotājus ar viņiem nepieciešamo literatūru.

Krājuma inventarizācija pārskata periodā nav veikta.

Telpu apsaimniekošanā izmaiņu nav. Bibliotēkas telpu stāvoklis labs.

2. Finansiālais nodrošinājums

Bibliotēkas izdevumi

2019

2020

2021

Izdevumi kopā (EUR)

Darbinieku atalgojums (bruto)

Krājuma komplektēšana

887

783

785

Finansējums uzrādīts Balvu Centrālās bibliotēkas lapā.

3. Materiālā un tehniskā stāvokļa vērtējums

Bibliotēkas tehniskais un materiālais stāvoklis ir labs. Pārskata periodā šajā jomā nekādi darbi nav veikti.

Bibliotēkas iekārtas un aprīkojums

Darbiniekiem

( skaits )

Lietotājiem

( skaits )

Vērtējums

Piezīmes

Datori

1

4

3 datori -2008.g.

2 datori – 2015.g.

Plānie klienti

Multifunkcionālās iekārtas

1

2015.g

Printeri

1

2005. g.

Kopēšanas iekārtas

Skeneri

Citas iekārtas

No četriem lietotāju datoriem, tikai divi ir pilnīgā darba kārtībā. Pārējie ir fiziski novecojuši. Rindu nav. Sakarā ar Covid - 19 radīto situāciju, datorlietotāju skaits bibliotēkā krasi samazinājies. Apmācības nav notikušas.

4. Personāls

 Bibliotēkā strādā viens nepilnas slodzes darbinieks ar augstāko izglītību citās jomās.

Esmu piedalījusies vairākos  profesionālās pilnveides pasākumos tiešsaistes platformās:

  • Latvijas Kultūras koledžas tiešsaistes lekcijas;
  • Literatūrzinātnieku diskusija par literatūru 2020. gadā;
  • Seminārs ,, Darba formas Balvu reģiona bibliotēkās 2020. gadā”;
  • Konference ,, Literatūras zināšanas mūsdienīgam bibliotekāram “;
  • Seminārs Balvu reģiona bibliotēku darbiniekiem 20. maijā;
  • Latvijas pagasta bibliotekāru 6. kongress ,, Pagasta bibliotēka – vieta kopienas attīstībā”;
  • Seminārs ,, Kas notiek Balvu novada bibliotēkās 2021. gada: novadu reforma, novitātes, ierosmes”;
  • Divas apmācības  - Prasmes darbam ar Excel;
  • Viena apmācība – Kā elektroniski parakstīt dokumentu.

5. Pakalpojumu piedāvājums un pieejamība

Bibliotēkas pamatrādītāji

2019

2020

2021

% salīdzinot ar iepr. gadu

Aktīvo lietotāju skaits

125

118

85

 -6 %; -28 %

t. sk. bērni līdz 18. g.

18

19

16

 + 6 %; -16%

Bibliotēkas apmeklējums

1969

1636

1071

 17%; - 35 %

t. sk. bērni līdz 18.g.

415

234

186

 -44%; -21%

Virtuālais apmeklējums

481

257

207

   -47%; -19 %

Izsniegums kopā

4108

3022

2577

 -26%;- 15%

t. sk. grāmatas

1445

1622

1211

 +12%; -25%

t. sk. periodiskie izdevumi

2663

1400

1366

 -47%; -2%

t. sk. bērniem

137

140

204

+2%; -46%

Bibliotekārais aptvērums % no iedz. skaita pašvaldībā

47%

44%

34%

-6 %; -23%

t. sk. bērni līdz 18 gadiem

38%

42%

52%

 +11%  +24%

Iedzīvotāju skaits

265

267

250

 +1%; -6%

   Jau otrais gads, kā Covid ir izmainījis bibliotēkas ikdienas darbu, paradumus. Nepārtraukti jāpielāgojas esošajai situācijai – nenoteiktība, mainība… Tas viss valda joprojām. Bibliotēkas darbs noritēja, ievērojot attiecīgajā laika periodā noteiktos ierobežojumus un epidemioloģiskās prasības.

 2021. gadā tika veikts tikai bibliotēkas pamatdarbs – krājuma veidošana un lasītāju apkalpošana, kā arī informācijas sniegšana. Bija jāizdomā dažādi individuālās apkalpošanas risinājumi, kas patērēja daudz laika. Grāmatas pie lasītgribētājiem nonāca dažādos veidos: paciņas pie durvīm ( pēc iepriekšēja pasūtījuma ), žurnāli un Vaduguns pastkastītē. Tas bija laikā, kad klātienē bibliotēku nedrīkstēja apmeklēt. No 15. novembra bibliotēka strādāja ,, zaļajā režīmā “. Neraugoties uz to, cilvēki, kuriem nav vakcinēšanās sertifikāta, saņēma pakalpojumu. Lasītgribētājs pa telefonu vai ar e-pasta starpniecību  pieteica lasāmvielu un to saņēma viņam vēlamā veidā. Pēc iepriekšēja pieteikuma drīkstēja arī apmeklēt bibliotēku klātienē līdz 15 minūtēm – izvēlēties pašam grāmatu, iepazīties ar jaunāko literatūru, apskatīt izstādes. Atnestās grāmatas tika ievietotas karantīnā uz 72 stundā. Neraugoties uz to, viena daļa bibliotēkas lietotāju nenāca, jo baidījās. Šis dīvainais laiks, pat tos darbus, kas kādreiz  bija ātri paveicami, padarīja neprognozējamus un aizņēma vairāk laika, radās arī jauni.  Piemēram, dezinfekcija, masku lietošana, sertifikātu pārbaudīšana, bieža sazināšanās pa telefonu, grāmatu nogādāšana lasītājam pēc viņa lūguma. Bija arī tādi lasītāji, kuri teica, ka īstam lasītājam vīruss bijis, nebijis. Kā lasīju, tā lasīšu! Bet arī viņiem tāpat bija jāievēro noteiktās prasības. Apmēram četri lasītāji, nodeva grāmatas un teica, ka esot pārlasījušies un tuvākajā laikā būšot sastopami tikai sociālajos tīklos, bet  uz bibliotēku nākšot tikai pēc Covida. Visi bibliotēkas rādītāji ir ar mīnus zīmi. Reģistrēto lietotāju skaits samazinājies par 33, apmeklējumu skaits par 565, bet literatūras izsniegums par 445 eks.  Ir samazinājies arī iedzīvotāju skaits pagastā. Pēc Pilsonības un migrācijas pārvaldes datiem, uz 2021. gada 1. jūliju pagastā deklarēti 250 iedzīvotāji.

   Bibliotēkas lietotāji ir arī no vairākiem citiem pagastiem. Bibliotēka apkalpo visus, kuri ienāk bibliotēkā ( pa vienam, izņemot vienas ģimenes locekļus ). Bērni mācās Balvu un Rekavas skolās. Pagastā ir  3 pirmsskolas vecuma bērni. Bērnu skaits līdz 18 gadiem pagastā – 31.  Fiziskais datoru lietotāju skaits, sakarā ar Covid,  turpināja   samazināties. Tādus bibliotēkas pakalpojumus, kā printēšana, kopēšana, bibliotēkas apmeklētāji izmantoja samērā maz. Vairāk izmantoja informācijas pakalpojumus, jo internets gandrīz katram ir viedtālrunī. Datorus apmeklētāji visvairāk izmantoja saziņai ar draugiem, veica pasūtījumus, maksājumus par elektrību, telefonu u. c.

 Lasītāju  intereses netika pētītas. Iespēju robežās  apmeklētāji vienmēr tika informēti par jaunāko bibliotēkā. Tāpat kā iepriekšējā gadā, arī 2021. gadā, puse no bibliotēkas apmeklētājiem nāca lasīt tikai preses izdevumus, apskatīt sludinājumus. 2021. gadā   ir palielinājies žurnālu izsniegums par 155 eks., salīdzinājumā ar grāmatu izsniegumu. Pirmajā pandēmijas gadā bija otrādi.

    2020. gadā, galvenais darbs bija ar informāciju – meklēšana, sniegšana, bet 2021. gadā salīdzinoši, galvenais bija -   palīdzēt katram lietotājam, apmeklētājam izvēlēties vispiemērotāko lasāmvielu, tikai pēc tam orientēties informācijas klāstā, izmantojot bibliotēkā pieejamās informāciju tehnoloģijas. 2021. gadā nenotika apmācības darbā ar datoru. Ir sniegtas 367 uzziņas un konsultācijas par dažādiem jautājumiem. Tematika: sociālie, juridiskie, arī medicīniskie jautājumu, par ierobežojumiem, par bibliotēkas darba laiku.

 Vidusskolēniem ( pagastā ir tikai 5 vidējās izglītības ieguvēji) tika sniegtas uzziņas par dažādu literatūru mācībām. Viņi izmantoja arī datu bāzi Letonika. Nav intereses par datu bāzi News. Tika izsniegtas pieejas paroles attālinātiem lasītājiem, bet tikai pagasta bibliotēkas lasītājiem. Vairums konsultāciju un uzziņu tika sniegtas telefoniski.

Visapmeklētākais bija portāls  youtube.com, daudz tika skatīti arī google.lv facebook, draugiem.

Nav intereses par lasīšanu  e-grāmatas formātā. Neraugoties uz tehnoloģijām, cilvēkiem nepieciešama fiziskā grāmata. Grāmatas neaizstās ne televizori, ne datori. Bibliotēkā  ir daudz jaunas lasāmvielas. Pārlasīja arī jau iepriekš lasītas grāmatas. Pārsvarā lasīja detektīvus, sentimentālus, romantiskus romānus, fantastiku un vēsturiska satura romānus. Maz lasīta nozaru literatūra.

    Apmeklētāji izmantoja pašvaldības, valsts institūciju, nevalstisko organizāciju informāciju, kas pieejama dažādos veidos, piemēram, apmeklējot interneta portālus, lasot pašvaldības avīzi ,, Balvu Novada Ziņas “, Ziemeļlatgales laikrakstu ,, Vaduguns “. Izmantoti tika arī dažādi informatīvi materiāli, piemēram, Valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā sniegto pakalpojumu klāsts , kur paskaidrots, kad un kā  Centra darbinieki sniedz informāciju un konsultācijas par valsts iestāžu e – pakalpojumu lietošanu: Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, Valsts zemes dienests, Lauksaimniecības datu centrs, Uzņēmumu reģistrs,  Nodarbinātības valsts aģentūra, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, Valsts darba inspekcija, Lauku atbalsta dienests un valsts ieņēmumu dienests.

Bibliotēkas lietotāji lasīšanai pārsvarā izvēlējās grāmatas no bibliotēkas krājuma. No citām novada bibliotēkām ir saņemts 14 eks.  grāmatu un žurnālu, bet izsniegti citām bibliotēkām 29 eks. grāmatu. Vietējiem iedzīvotājiem nav augstas prasības literatūras izvēlē.   Lasītākie gada žurnāli ,, Ieva “, ,, Lauku Māja “ un ,, Privātā Dzīve” tematiskais žurnāls ,, Padoms rokā “ , no laikrakstiem ,, Vaduguns”.  Gada lasītākās grāmatas: grāmatas no sērijas  Vakara romāns. No ārzemju autoriem lasītākās K. Olsones grāmatas  un Dž. Ouensas. Kur vēži dzied. No latviešu autoriem populārākās un lasītākās: I. Freimane. Kafija diviem un Dž. Žuravskas grāmatas.

Ārējās apkalpošanas punktu nav un nav arī nepieciešamība tos veidot , jo pamatā  iedzīvotāji dzīvo pagasta centrā un 1 – 3 kilometru rādiusā ap to.

   Bibliotēka nestrādā vienotajā informācijas sistēmā ,, Alise “.

SBA rādītāji

SBA

2019

2020

2021

No citām Latvijas bibliotēkām saņemto dokumentu skaits

21

20

14

Uz citām Latvijas bibliotēkām nosūtīto dokumentu skaits

35

33

29

6. Krājums

Krājuma komplektēšanas finansiālais nodrošinājums

2019

2020

2021

Pašvaldības finansējums krājuma komplektēšanai

887

783

785

t. sk.grāmatām

500

400

400

t. sk. bērnu grāmatām

92

82

94

t. sk. periodiskajiem izdevumiem

387

383

385

 Finansējums krājumam uz 1 iedzīvotāju pašvaldībā

3,3

2,9

3,1

Finansējums krājuma komplektēšanai kopā

993

1250

1173

Krājuma rādītāji

2019

2020

2021

Jaunieguvumi kopā

332

351

337

t. sk. grāmatas

90

112

99

t. sk. latviešu autoru daiļliteratūra

46

46

56

t. sk. bērniem

14

30

23

Izslēgtie dokumenti

400

567

490

Krājuma kopskaits

4187

3971

3818

Grāmatu krājuma apgrozība

0,4

0,5

0,4

Periodisko izdevumu apgrozība

3,1

1,7

1,7

Bibliotēkas krājums ir labā stāvoklī. Ir pabeigta krājuma rekataloģizācija. Finansējums grāmatu iegādei pietiekams. Pateicoties Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstam projektā ,, Vērtīgo grāmatu iepirkums Latvijas publiskajām bibliotēkām “, Lazdulejas filiālbibliotēka ir saņēmusi 41 eks. grāmatu 371,40 EUR vērtībā.

Iepērkot jaunas grāmatas, noteicošais ir bibliotēkas lietotāju pieprasījums. Priekšroka vienmēr tiek dota latviešu oriģinālliteratūrai. Grāmatas tika iepirktas pēc jau iepriekš sastādīta saraksta, izpētot cenu lapas. Pārsvarā grāmatas pasūtīju no SIA ,, Virja “.

Laikrakstus un žurnālus abonē tikai daži pagasta iedzīvotāji, tāpēc arī laikrakstu un žurnālu izsniegums pārsniedza grāmatu izsniegumu.

 Ilgstošu parādnieku bibliotēkā nav. Ir uzlabojusies arī situācijas ar nekārtīgajiem lasītājiem: atnestās grāmatas un žurnāli pārsvarā ir tīri, lapas neloka.

Bibliotēkā pieejamo datubāzu izmantojums

Datubāze

2019

2020

2021

Letonika

46

37 sesijas, 66 skatījumi

53 sesijas, 85 skatījumi

News

70

9

51

7. Darbs ar bērniem un jauniešiem

Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem Lazdulejas pagastā uz 2021. gada 1. jūliju līdz darbspējas vecumam dzīvoja 31 cilvēki – bērni un jaunieši līdz 18 gadiem. Bibliotēkas lietotāju skaits: 16, kas ir par trīs mazāk, ja salīdzina ar 2020. gadu.  Apmeklējumu skaits : 186, kas ir par 48 mazāk, literatūras izsniegums – 204 eks., kas ir par 64 eks. vairāk. Kā redzams, tad Covid iespaidā, bērni nāca uz bibliotēku mazāk, bet grāmatas ņēma vairāk.                                                                                               

Bērnu grāmatu jaunieguvumu skaits: 23 eks., norakstīts 106 eks., tādejādi krājumā ir 231 eks. bērnu grāmatu.

Bērniem patīk jaunas, skaistas grāmatas. Redzu, ka arī pret tādām grāmatām mainās izturēšanās – nesmērē, neapzīmē. Šajā kovida laikā sevišķi izjutu klusumu telpā, kurā atrodas bērnu grāmatas, spēles. Agrāk skanēja smiekli, čalas, jo bērni spēlēja dažādas bibliotēkā esošās spēles, bet tagad viena daļa vispār nenāk. Grāmatas bieži vien ņēma vecāki. Jaunums: spēles bija pieejamas izsniegšanai uz mājām.

Lai bērni lasītu, vecākiem pašiem arī jālasa. Bērniem nepatīk obligātums – tev jālasa tikai tas un tāpēc, ka tā vajag. grāmatas?

 Bērni pārsvarā lasīja piedzīvojumu grāmatas un pasakas.

Lasītākās grāmatas: par vienradžiem- Deividsone Z. Teiksmainais mežs, Mākoņu pils;

Loiteršteine-Saveļjeva Ē. Traktora Ervīna piedzīvojumi un Olsones K. grāmatas, kuras lasa arī pieaugušie.

Interesantākie grāmatu popularizēšanas pasākumi:

  • Vienas grāmatas izstāde: Vārnai laikam nesala. Viņa tikai izskatījās sapīkusi / D. Zigmonte Māja ar zaķa ausīm/.
  • Vienas grāmatas izstāde: Vai rotaļu lāči nekad neguļ ziemas miegu?/ J. Zvirgzdiņš Tobiass dodas pasaulē/.
  • V. Rūmnieka grāmatas ar turpinājumiem.
  • Rudentiņš – nebēdnis/ praktiska tikšanās ar grāmatu Brīnumainās fantāzijas no dārzeņiem un augļiem/.

8. Novadpētniecība.

Tāpat kā iepriekšējā gadā, ar novadpētniecību saistītie materiāli, bibliotēkā izvietoti redzamā vietā plauktos, blakus laikrakstiem un žurnāliem. Interesentu ir maz, jo bibliotēkas lietotāju kontingents ir gandrīz nemainīgs. Vajadzības gadījumā šos materiālus izmanto Rekavas vidusskolas audzēkņi, 2021. gadā izsniedz divas mapes, jo uz vietas izskatīt materiālus aizņemtu daudz laika.  Vispopulārākās joprojām ir mūsu novadnieka Jura Cibuļa grāmatas.

Ir izskatīti Ziemeļlatgales laikraksta ,, Vaduguns “ 2018. – 2019. gada komplekti. Materiāli, kas attiecas uz pagasta aktivitātēm, ievietoti attiecīgajās mapēs.

Darbā pamatā izmantoju Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāzes materiālus.

Novadpētniecības darbā sadarbojos ar Briežuciema pagasta bibliotēku.

10. Publicitāte

Bibliotēkas darba rādītāji skatāmi Latvijas digitālajā kultūras kartē. 

Par pasākumiem un citām aktivitātēm varēja uzzināt bibliotēkas mājas lapā bibliotekas. /lazduleja.lv.

Bibliotēku popularizējošie pasākumi tika veikti atbilstoši esošajai situācijai gan pagastā, gan valstī.

Mājsēdes laikā daži bibliotēkas lietotāji interesējās par pieeju  laikrakstu un žurnālu datu bāzi. Tika izsniegtas pieejas paroles. Bibliotēkā uz vietas pie datoriem varēja uzturēties līdz 20 minūtēm, lai nekavētu ienākt bibliotēkā citiem apmeklētājiem. Pensionāri datu bāzes neizmanto ( pēc Statistikas pārvaldes datiem, pagastā dzīvo 57 )pensionāri.

Bibliotēkas krājumu popularizējošie pasākumi tika veikti atbilstoši esošajai situācijai. Plauktos tika liktas katra mēneša rakstnieku - jubilāru grāmatas, arī to rakstnieku darbi, kurus atceramies, piemēram, Teic, kur zeme skaistākā?, dzejnieka A. Krūkļa atcerei, viņa 100. dzimšanas dienā. Katram bibliotēkā ienākušajam lasītgribētājam, lieki neuzkavējoties, bija jāizvēlas no 5 krājumā esošajām A. Krūkļa dzejas grāmatām sev sirdij tuvākā.

   Kā jau ierasts, bibliotēkā tika uzliktas vienas grāmatas izstādes ar piesaistošu uzrakstu, piemēram,

  • Izlasi, un būs par ko parunāt un padomāt jeb memuāri par alkoholu. Alkoholisko dzērienu un dzeršanas rokasgrāmata. / Dž. Londons, Kopoti raksti, 10. sēj.
  • Klusums oktobrī, kuru var lasīt arī decembrī un janvārī / Grendāls J.K. Klusums oktobrī./

Arī citas izstādes un pasākumi:

  • Grāmatas ar turpinājumiem Brīnišķīga sastapšanās.
  • Ziemeļvalstu autoru grāmatas, atbilstoši tēmai Cerības un ilgas.
  • Anekdotes vajadzīgajā brīdī un situācijā Vai zināji, ka Latvju dainās vesela nodaļa veltīta humoram?.
  • Faktu medības jeb pārbaudi savas zināšanas: Putni jautājumos un atbildēs. Jautājumu saraksts tika dots uz mājām.
  • Dzejas dienām -  G. Rača grāmatas Mīlestības nevar būt par daudz.
  • Ticējumi Sveču dienā.
  • Vērts zināt! Peļu novembra plāniņi!
  • Piecminūte: Vieta, kur atrast sevi katrai dienai / mandalu bloks: kas tas ir un ko ar to darīt?/.

Bibliotēkas apmeklētājiem tika paskaidrots, ka jāreģistrējas par bibliotēkas lietotāju arī tad, ja netiek izmantoti tradicionālie pakalpojumi – grāmatu un periodisko izdevumu izsniegšana uz mājām, lai statistika uzrādītu reālo bibliotēkas pakalpojumu lietotāju skaitu.

Secinājumi

  • Bibliotēkas darba ierobežojumi ļoti krasi ietekmējuši visus bibliotēkas darba rādītājus.
  • Ierobežota komunikācija (bibliotēkas apmeklējums līdz 20 minūtēm). Nedrīkst satikties no vairākām ģimenēm.
  • Datorlietotāju skaits sarucis līdz minimumam.
  • Nezināma nākotne.
  • Nelasa grāmatas elektroniski.

Pozitīvais:

  • Tika izpildīts bibliotēkas krājuma komplektēšanas koncepcijā noteiktais.
  • Pabeigta krājuma rekataloģizācija.
  • Grāmatas palīdzēja pārvarēt sociālo distancēšanos.
  • Cilvēki, kuri nevarēja apmeklēt bibliotēku, varēja pieteikties grāmatu piegādei mājās.
  • Laikā, kad bibliotēka tika slēgta sakarā ar ierobežojumu pastiprināšanu, grāmatas tāpat tika nodotas lasītājiem dažādos bezkontakta veidos.

 

 

 

 

 

LAZDULEJAS PAGASTA BIBLIOTĒKAS

PĀRSKATS PAR DARBU

2019. GADĀ

Satura rādītājs

Vispārīgs bibliotēkas raksturojums …………………………………………………….. 3

Finansiālais nodrošinājums ………………………………………………………………… 4

Materiālā un tehniskā stāvokļa vērtējums …………………………………………. 5 

Personāls …………………………………………………………………………………………… 6

Pakalpojumu piedāvājums un pieejamība …………………………………………..8

Krājums …………………………………………………………………………………………….. 12

Darbs ar bērniem un jauniešiem ……………………………………………………….  14

Novadpētniecība ………………………………………………………………………………  14

Publicitāte ………………………………………………………………………………………..  15

Secinājumi ………………………………………………………………………………………..  16 

1.Vispārīgs bibliotēkas raksturojums

Lazdulejas pagasta bibliotēka, tāpat kā iepriekšējā gadā, ir Balvu novada Balvu Centrālās bibliotēkas filiālbibliotēka, kas veic Lazdulejas pagasta bibliotēkas funkcijas.

Izmaiņas bibliotēkas darbībā pārskata periodā nav notikušas. Bibliotēkas akreditācija pārskata periodā ari nav notikusi. Bibliotēka akreditēta 2018. gadā. Akreditācijas termiņš 2023. gada 2. oktobris.

Bibliotēkas darbības un attīstības  prioritātes piecu gadu darbības periodam ir noteiktas Bibliotēkas attīstības plānā. Bibliotēkas stiprās puses:  atbilstošs grāmatu un citu iespieddarbu krājums, atbilstošs pasākumu klāsts, aktīvi izmantots Reģionālais pašvaldību publisko bibliotēku elektroniskais kopkatalogs.

Pagasta iedzīvotāju skaits un bibliotēkas darba rādītāji ir nostabilizējušies, jo nav izteiktu plusu un mīnusu. Bibliotēka ir vienīgā vieta pagastā, kur pulcēties un satikties cilvēkiem ar dažādām interesēm un vajadzībām. Tā ir  vieta, kur ikviens var saturīgi pavadīt savu brīvo laiku, satikt līdzīgi domājošos vai gluži pretēji – cilvēkus ar dažādiem viedokļiem. Bibliotēka vienmēr paver cilvēkam kādu iespēju, par kuru viņš nav zinājis. Šeit vislabāk redzams iedzīvotāju noskaņojums, viņu vēlmes un iespējas.

Bibliotēka nodrošina informācijas pieejamību jebkuram, kurš ienāk bibliotēkā .

Bibliotēka sadarbojas ar visām Balvu reģiona bibliotēkām, lai nodrošinātu lietotājus ar viņiem nepieciešamo literatūru.

Pielietojot jaunās tehnoloģijas, bibliotekārs, ir starpnieks starp sabiedrību un zināšanām.

Turpinās rekataloģizācijas process.

No 7.- 17. maijam notika bibliotēkas darba satura un laika uzskaite (funkciju auditu veica I. Magone, SIA ALGAR ).

Telpu apsaimniekošanā izmaiņu nav. Bibliotēkas telpu stāvoklis labs.

2. Finansiālais nodrošinājums

Bibliotēkas finansiālais nodrošinājums

2017

2018

2019

Kopā (EUR)

Pašvaldības finansējums

1930

2095

8279

Citi ieņēmumi:

t. sk. maksas pakalpojumi

t. sk. ziedojumi un dāvinājumi

t. sk. VKKF finansējums

t. sk. citi piešķīrumi

Izdevumi par  pakalpojumiem kopā: 2345 EUR

             t. sk. elektroenerģija: 845 EUR

             t. sk. kurināmais un enerģētiskie materiāli: 1500 EUR

4. Materiālā un tehniskā stāvokļa vērtējums

Bibliotēkas tehniskais un materiālais stāvoklis ir labs. Pārskata periodā šajā jomā nekādi darbi nav veikti.

Bibliotēkas iekārtas un aprīkojums

Darbiniekiem

( skaits )

Lietotājiem

( skaits )

Vērtējums

Piezīmes

Datori

1

4

3 datori -2008.g.

2 datori – 2015.g.

Plānie klienti

Multifunkcionālās iekārtas

1

2015.g

Printeri

1

2005. g.

Kopēšanas iekārtas

Skeneri

Citas iekārtas

4 datori lietotājiem ir pietiekams skaits, jo rindu nav.  Ir dienas, kad ar datoriem darbojas tikai daži apmeklētāji. Gandrīz katram otrajam datorlietotājam nepieciešama palīdzība darbojoties e- vidē. Ir notikušas 11 apmācības.

4. Personāls

 Bibliotēkā strādā viens pilnas slodzes darbinieks ar augstāko izglītību citās jomās.

Apmeklētie profesionālās pilnveides pasākumi:

N.p.k.

Norises laiks

Norises vieta

Organizētājs

(-i)

Pasākuma nosaukums, galvenās tēmas

Stundu skaits

1.

27. marts

Balvu CB

Balvu CB

Seminārs:

Informācija par Neredzīgo bibliotēkas iespējām; Informācijas meklēšana juridiskajā jomā.

4

2.

17. aprīlis

Balvu CB

Balvu CB

Seminārs: gada ienākumu deklarācijas; par apmeklētajām konferencēm, diskusijām.

4

3.

19. jūnijs

Kultūrvēsturiskās studijas Lubānā.

Balvu CB

B.Mārtuževas atdusas vieta; ,, Dzejas klēts”; Akmeņu parks

7

4.

10. septembris

Kultūrvēsturiskās studijas Jelgavā

Balvu CB

5.

No 30. septembra – 27. novembrim

Tālmācība

Balvu CB

www lapu veidošana

6.

4. oktobris

Balvu Novada muzejs

Balvu CB

Literatūras zināšanas mūsdienīgam bibliotekāram.

5

7.

18. oktobris

Balvi

Balvu CB

Grāmatu svētki.Tikšanās ar autoriem .

8.

20. novembris

Balvi

Balvu CB

Seminārs ,, Klienta emociju un rakstura atpazīšana”.

8

9.

19. decembris

Balvi

Balvu CB

Seminārs:

Iespējas

 un resursi informācijas meklēšanā; Digitālā kolekcija  ,,Balvu Tautas teātris”; Bibliotēka kā atbalsta punkts sabiedrībai saziņā ar valsti; Mājas lapa – bibliotēkas tēla veidotāja.

4

5. Pakalpojumu piedāvājums un pieejamība

Bibliotēkas pamatrādītāji

2017

2018

2019

% salīdzinot ar iepr. gadu

Lietotāju skaits

134

122

125

-9% ; +2%

t. sk. bērni

17

19

18

+12%; -5%

Bibliotēkas apmeklējums

2106

1945

1969

-8%; +1%

t. sk. bērni

518

401

415

-23%; +3%

Virtuālais apmeklējums

1100

801

481

-27%; - 40%

Izsniegums kopā

4090

3766

4108

-8%; +9%

t. sk. grāmatas

1312

1299

1443

-17%; +11%

t. sk. periodiskie izdevumi

2767

2467

2663

-11%; +8%

t. sk. bērniem

162

118

137

-27%; +16%

Bibliotekārais aptvērums % no iedz. skaita pašvaldībā

50

46

47

-8%; +2%

t. sk. bērni līdz 18 gadiem

34

33

38

-3%; +15%

Iedzīvotāju skaits

249

266

265

+7%; 0%

Darbs bibliotēkā, ar apmeklētājiem, lietotājiem, tika veikts tāpat kā iepriekšējā gadā, nomainījās tikai cipari – darba rādītāji.

Kopējais reģistrēto lietotāju skaits palielinājies par 3. Pēc Pilsonības un migrācijas pārvaldes datiem uz 2019. 1. jūliju,  pagastā deklarēti 265 iedzīvotāji.

Bibliotēkas lietotāji ir arī no vairākiem citiem pagastiem. Bibliotēka apkalpo visus, kuri ienāk bibliotēkā. Bērni mācās Balvu un Viļakas novada skolās. Tāpat kā iepriekšējā gadā, bērni uz bibliotēku pārsvarā nāca brīvdienās. Viņi spēlēja  galda spēles, lika puzles, mazie rotaļājās. Pagastā ir  8 pirmsskolas vecuma bērni, no tiem bibliotēku apmeklēja četri bērni. Fiziskais datoru lietotāju skaits turpina   samazināties. Arī bērni mazāk izmantoja datorus internetspēlēm, bet vairāk meklēja  grāmatas. Nopietnas problēmas joprojām sagādāja tas, ka bieži nebija piekļuves internetam. Interneta darbība uzlabojās tikai no septembra mēneša. Tādus bibliotēkas pakalpojumus, kā printēšana, kopēšana, bibliotēkas apmeklētāji izmantoja samērā maz, vairāk izmantoja informācijas pakalpojumus, jo internets gandrīz katram ir viedtālrunī.

   Bibliotēku apmeklēja 9 pagasta iedzīvotāji, kuriem piešķirta invaliditātes grupa.  Šie  cilvēki ir ar psihoneiroloģiskiem traucējumiem. Personu ar īpašām vajadzībām nav.  

   Lasītāju  intereses bibliotēkā  netika pētītas. Apmeklētāji vienmēr tika informēti par jaunāko bibliotēkā, taču katram bija tiesības izvēlēties to, kas konkrētā brīdī viņam  vajadzīgs. Viena daļa lietotāju izvēlējās lasīt vieglāka sižeta grāmatas tāpēc, ka,  viņiem vienkārši gribējās atpūsties no ikdienas, citiem bija grūtības saprast sarežģītākus tekstus, kritiski izvērtēt informāciju, saprotami noformulēt savu domu. Speciāla piesaistīšana grāmatu lasīšanai nereti  sagādāja liekas problēmas, piemēram, nevarēja laicīgi atgūt izsniegto izdevumu. Ir cilvēki, kuri nāk uz bibliotēku tikai apskatīt sludinājumus preses izdevumos vai interneta portālos.  Ir vēl daži bibliotēkas apmeklētāji, kuri spēj lasīt, bet lasīšana viņiem izraisa veselības problēmas. Viņiem sāp galva, acis. Bibliotēkā notika priekšā lasīšana, iesaistot tajā arī tos bibliotēkas apmeklētājus, kuri sēž tikai īsinot savu laiku un gaidot jaunu vietējo informāciju no ienākušajiem. Tādejādi arī viņi, tāpat kā iepriekšējā gadā, nonāk pie sev vērtīgas informācijas, vai pat kļūst par bibliotēkas lietotājiem.

   Galvenais 2019. gadā, tāpat kā 2018. gadā, bija darbs ar informāciju – meklēšana, sniegšana, tā, lai palīdzētu katram lietotājam, apmeklētājam izvēlēties vispiemērotāko lasāmvielu, orientēties informācijas klāstā, izmantot bibliotēkā pieejamās informāciju tehnoloģijas, apgūt zināšanas darbā ar datoru un internetu. Iepriekš teiktais arī sastāda darbdienas lielāko daļu. Internetu visvairāk apmeklētāji izmantoja saziņai ar draugiem, veica pasūtījumus, maksājumus par elektrību, telefonu u. c. Visapmeklētākais bija portāls Draugiem.lv. To izmantoja dažāda vecuma cilvēki, otrajā vietā ierindojās youtube.com, trešajā vietā facebook, tad reklāmas portāls ss.lv. un Google.lv. Uzņēmēji, tāpat kā iepriekšējā gadā, uz bibliotēku nenāk, jo viņus interesējošā informācija pašiem ir pieejama, ar attiecīgām programmām, printeriem un skeneriem. Bibliotēka joprojām ir kā ātrā palīdzība gadījumos, kad viņiem sabojājas datori un citu variantu nav, arī tad, kad vecāki bērniem neļauj mājās spēlēt spēles datorā. Bibliotēkas lietotāji gan atzīst, ka elektroniskā informācija nekad pilnībā neaizstās tradicionālo grāmatu. Pat tie, kuri neapmeklē bibliotēku, uzskata, ka no tām zinības gūs ne tikai viņu bērni, bet arī mazbērni. Bibliotēka ir tā vieta, kur notiek cilvēku pašizglītošanās. Internets ir jauks un noderīgs, bet rokās to diemžēl nepaņemsi.

   Ir sniegtas 376 uzziņas par daudzveidīgiem jautājumiem. Tematika ir ļoti plaša, bet pārsvarā, tāpat kā iepriekšējā gadā, tie bija juridisko, sociālo un medicīnisko pakalpojumu jautājumi, joprojām maz sniegtas uzziņas par literatūru, rakstniekiem, viņu darbiem. Aprīļa mēnesī pagasta iedzīvotājiem Lauku atbalsta dienesta darbinieki sniedza konsultācijas par Platību maksājumu pieprasījumu aizpildīšanu. Rindu pie datoriem nebija.

   Pašvaldības, valsts institūciju, nevalstisko organizāciju informācija pieejama dažādos veidos, piemēram, apmeklējot interneta portālus, lasot pašvaldības avīzi ,, Balvu Novada Ziņas “, Ziemeļlatgales laikrakstu ,, Vaduguns “. Bibliotēkā ir pieejami dažādi informatīvi materiāli, piemēram, Valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā sniegto pakalpojumu klāsts , kur paskaidrots, kad un kā  Centra darbinieki sniedz informāciju un konsultācijas par valsts iestāžu e – pakalpojumu lietošanu: Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, Valsts zemes dienests, Lauksaimniecības datu centrs, Uzņēmumu reģistrs,  Nodarbinātības valsts aģentūra, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, Valsts darba inspekcija, Lauku atbalsta dienests un valsts ieņēmumu dienests. Klāt nākuši jauni materiāli personām ar redzes traucējumiem. Izvēlies audiogrāmatu, ja parasto nevari lasīt. Ļoti noderīga bija informācija 27. marta seminārā par Neredzīgo Bibliotēkas iespējām, jo gandrīz katram bibliotēkas lietotājam ir vajadzīgas brilles. Kā ierasts, katru gadu ir pieejams izprintēts materiāls par būtiskāko nodokļu izmaiņās.

   No 25. -29. martam, Digitālās nedēļas ietvaros, piedāvāju izmēģināt dažādus dzīves situāciju risinājumus. Interese bija puse pret pusi. 5. februārī, Vispasaules Drošāka interneta dienā, runājām par to, ka drošs internets vienmēr sākas ar sevi pašu.

Bibliotēkas lietotāji lasīšanai pārsvarā izvēlējās grāmatas no bibliotēkas krājuma. No citām bibliotēkām ir saņemts 21 eks. grāmatu, bet izsniegti citām bibliotēkām 35 eks. grāmatu. Vietējiem iedzīvotājiem nav augstas prasības literatūras izvēlē.  Bibliotēkas pakalpojumus izmanto tikai tad, ja viņiem kādu iemeslu dēļ nav pieejams internets. Kopumā ņemot, tāpat kā iepriekšējā gadā, visus lietotājus var iedalīt trīs grupās: lasa tikai presi; lasa tikai grāmatas; izmanto tikai internetu. Lasa vairāk preses izdevumus, bet grāmata paliek otrajā vietā. 2019. gadā izlasīto preses izdevumu skaits par 1222 eks. pārsniedza grāmatu izsniegumu. Nostabilizējies to cilvēku skaits, kuri nāk uz bibliotēku aprunāties, kādu satikt, izlasīt reģiona laikrakstu ,, Vaduguns “.   Pamatā tie ir maznodrošinātie un trūcīgie pagasta iedzīvotāji, cilvēki, kuri netiek līdzi lielajai informācijas plūsmai.

   Lasītākie gada žurnāli ,, Ieva “ ,, Ievas Māja” un ,, Privātā Dzīve “, no laikrakstiem

,, Vaduguns “ un ,, Ievas Derīgo Padomu Avīze ”. Gada lasītākās grāmatas: I. Freimane

,, Magones laiks; ” K. Račko ,, Samaitātā”; L. Teilore ,, Sniega eņģelis”.

   Ārējās apkalpošanas punktu nav un nav arī nepieciešamība tos veidot , jo pamatā  iedzīvotāji dzīvo pagasta centrā un 1 – 3 kilometru rādiusā ap to.

   Bibliotēka nestrādā vienotajā informācijas sistēmā ,, Alise “.

   Bibliotēkai ir labs pozitīvais tēls. Vienmēr, ja kāds pagastā pazūd, šis cilvēks vispirms tiek meklēts bibliotēkā. Ekonomiskā situācija valstī neuzlabojas. Katru dienu satiekoties ar bibliotēkas klientiem, to ļoti labi var redzēt un saprast.  

SBA rādītāji

SBA

2017

2018

2019

No citām Latvijas bibliotēkām saņemto dokumentu skaits

15

20

21

Uz citām Latvijas bibliotēkām nosūtīto dokumentu skaits

37

31

35

6. Krājums

Krājuma komplektēšanas finansiālais nodrošinājums

2017

2018

2019

Pašvaldības finansējums krājuma komplektēšanai

872

892

887

t. sk.grāmatām

500

520

500

t. sk. bērnu grāmatām

120

144

t. sk. periodiskajiem izdevumiem

372

372

387

 Finansējums krājumam uz 1 iedzīvotāju pašvaldībā

3,5

3,4

3,3

Finansējums krājuma komplektēšanai kopā

1038

966

993

  

   Bibliotēkas krājums ir labā stāvoklī. Finansējums grāmatu iegādei pietiekams. Iepērkot jaunas grāmatas, noteicošais ir bibliotēkas lietotāju pieprasījums, skatos, par kādu  literatūru tiek izrādīta nopietnāka interese. Priekšroka vienmēr tiek dota latviešu oriģinālliteratūrai. Grāmatas tika iepirktas pēc iepriekš sastādīta saraksta. Pagasta iedzīvotāji paši grāmatas nepērk. Laikrakstus un žurnālus abonē tikai daži turīgākie iedzīvotāji, pārējie, kurus vēl kaut kas interesē, tos lasa bibliotēkā.

Krājuma rādītāji

2017

2018

2019

Jaunieguvumi kopā

331

322

332

t. sk. grāmatas

96

85

90

t. sk. latviešu autoru daiļliteratūra

27

23

46

t. sk. bērniem

19

22

14

Izslēgtie dokumenti

212

236

400

Krājuma kopskaits

4455

4255

4187

Grāmatu krājuma apgrozība

0,4

0,4

0,4

Periodisko izdevumu apgrozība

2,9

2,8

3,1

Bibliotēkā pieejamo datubāzu izmantojums

Datubāze

2017

2018

2019

Letonika

19

41

46

News

26

71

70

    Letonika.lv un Lursoft laikrakstu bibliotēkas datu bāzes izmantoja maz,  jo gandrīz visu vajadzīgo skolēni sameklēja savu skolu bibliotēkās. Pārējie lietotāji priekšroku deva laikrakstiem un žurnāliem papīra formātā, izmantoja arī dažādas enciklopēdijas.

Ir palielinājusies interese par grāmatām – ir sākuši vairāk lasīt.  Ilgstošu parādnieku bibliotēkā nav, bet joprojām ir aktuāli -  darbs ar tā nekārtīgajiem lasītājiem, kuri neievēro higiēnu, nežēlo grāmatas: sasmērē, loka lapas u. c. Ir cilvēki, kuri apvainojas, ja viņiem aizrāda. Bieži vien nesaprot, kāpēc nedrīkst aizlocīt lapu vietā, kur beidzis lasīt. 

   Bibliotēkas krājumu popularizēja tādi pasākumi, kā Rakstnieku grāmatu plaukti: piemēram, ,,Tas viss no turienes, no kurienes nāku es pati. Bet dzeja ir paņemta no manas mājas un mātes” / Anna Rancāne/;  ,, Ja jau man tā laimējies, ka esmu cilvēks – vissarežģītākā būtne Visumā, tad bez mūzikas es nedzīvošu “ / Jānis Peters /; Plaukta izstādes: Pie loga rūts kāds klauvē. Kas tas varētu būt? / grāmatas par putniem /; Nerātno grāmatu saraksts (+ 18 slepenais plaukts ); ,, Es šodien runāšos caur tulpi, kas dod pavasarim savu trauslo dvašu / viss par sievietēm un ne tikai /.

7. Darbs ar bērniem un jauniešiem

   Lietotāju skaits vecumā līdz 18 gadiem samazinājies par vienu, bet iespieddarbu izsniegums un apmeklējumu skaits palielinājies. Divas ģimenes ar bērniem ir pārcēlušās uz dzīvi pilsētā.

   Tā kā pagastā nav skolas, tad bērni mācās dažādās reģiona skolās un uz savas dzīvesvietas bibliotēku pārsvarā nāk brīvdienās. Nepieciešamības gadījumā pēc grāmatām atnāk vecāki. 2019. gadā pagastā ir piedzimuši  divi bērniņi.

Tāpat kā pagājušajā gadā, bērni daudz laika pavadīja spēlējot galda spēles, piemēram, spēli Loto, Domino, dambreti, lika puzles.  Bērni lasa neregulāri. To bērnu vidū, kuri lasa grāmatas, populārākās bija visas  zviedru rakstnieces K. Olsenas grāmatas un R. Skotona grāmatas, sevišķi patika ,, Runcis Puncis un bibliotēkā nenodotā grāmata”. Vairākas reizes tika pārlasīta E. Uspenska grāmata ,, Tēvocis Fjodors, suns un kaķis”. Vasaras sākumā skolēni nāca ar ieteicamās literatūras sarakstiem.

Bērnu grāmatu krājums bibliotēkā ir 415 eks. 2019. gadā izslēgti 15 eks. grāmatu , bet jaunieguvumi 14 eks.

   Bērniem patika kopīga grāmatu lasīšana: Gladiolas stāsts, Rudens pasakas. Lasījām  arī V.Plūdoņa skaistākos dzejoļus un pasakas; vienas grāmatas izstāde: Atvēra reiz vista olu skolu / M. Rungulis ,, Olu skola”/.

Ziemeļvalstu literatūras nedēļas laikā piedāvājumā bija fragments no A. Lindgrēnas grāmatas par Pepiju Garzeķi, tādejādi paviesojoties Pepijas dzimšanas dienā. Pusaudžiem piedāvāju norvēģu rakstnieka J. Gordena grāmatas Sofijas pasaule fragmentu, lai viņi varētu iejusties Sofijas 15. gadu dzimšanas dienas dārza svētkos.

8. Novadpētniecība

    Darbā pamatā izmantoju Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāzes materiālus.

  Ar novadpētniecību saistītie materiāli bibliotēkā izvietoti plauktos, lietotāju apkalpošanas telpā, visiem pieejamās vietās. Interesentu joprojām samērā maz, jo pastāvīgie bibliotēkas lietotāji tos jau ir izpētījuši. Klāt nākušas vēl vairākas fotogrāfijas par kultūras dzīvi 80. un 90. gados. 2019. gadā ir sniegtas 6 uzziņas kas saistītas ar pagasta vēsturi. Krājums atkal  papildināts ar vienu mūsu novadnieka Jura Cibuļa grāmatu, no kuras bibliotēkas lietotājiem vienmēr uzlabojās garastāvoklis, jo tika atpazītas vietējās personas.  

10. Publicitāte

   Bibliotēku popularizējošie pasākumi tika gatavoti atbilstoši vietējai situācijai. Darbu  plānoju ne konkrētai dienai, bet vairāk piemēroju kādai  situācijai, kad bibliotēkā ienāk vairāki cilvēki. Par bibliotēkā notiekošo un aktivitātēm bibliotēkas lietotāji un interesenti varēja uzzināt atnākot uz bibliotēku vai apskatot mājas lapu www.bibliotekas./lazduleja.lv

 Bibliotēkas darba rādītājus interesenti varēja un var uzzināt Latvijas digitālajā kultūras kartē.  

 Izstāžu skaits bibliotēkā – 17. Saturīgākās un vairāk izzinošas: Latvijas garša – rupjmaize; Ko zinām par sieru?; Pasakas, kas nepretendē uz atklāsmes statusu /M. Subača grāmatas/; Abolu laiks un citas.

Veiksmīgākās bibliotēkas darba formas, kuras pielietoju arī iepriekšējos gados:

Vienas grāmatas izstādes: ,,Turpināt klusēt vai tomēr atklāt patiesību”. Rakstniece jautā lasītājam /L. Brīdaka ,, Mūža noslēpums”/; ,, Izjura, izjurieši ir taisni tai pusē, kur bērniem matus cērp tukšā mēnesī, kur pirmos kucēnus slīcina un otros kumeļus audzina paši, kur vīžu vietā valkā pastalas, pastalu vietā zābakus un brunču vietā kleitas / R. Kaudzīte ,, Izjurieši” /.

Piecminūte jeb pārdomu jautājumi: Vai dzeja ir svešvaloda?; Piecas lietas, kuras tu, iespējams, nezināji par Adventi.  Karstais jautājums: Vai jūs zināt, cik gadus svin Latvijas Nacionālā bibliotēka? Klausījāmies dziesmu, kas veltīta bibliotekāriem,, Nav nekā skaistāka kā tu un es”.

Piecminūte: Vai zini Eiropas Savienības galvaspilsētas?

Bibliotēku nedēļa: nedēļas laikā katru dienu 2 minūšu intervija - Grāmata, ko pārlasīt.

Ekspresaptauja: Vai jūs varat nosaukt kinolomas, kurās filmējās aktrise Vija Artmane?

Jauno grāmatu dienas.

Bibliotēkas lietotāju viedoklis par bibliotēkas darba laiku un citiem jautājumiem tika noskaidrots individuāli.

Apmeklētājiem pieejamā vietā atrodas bibliotēkas lietošanas un interneta lietošanas  noteikumi, kā arī informācija par maksas pakalpojumiem bibliotēkā.

  Mūsdienās informācijas noslogojums ir ļoti liels,  cilvēki nogurst un cenšas vispār aiziet no jaunas informācijas, jo netiek galā ar to, kas jau ir. Tāpēc  īpaši jāpiedomā kā vieglākā, interesantākā veidā pasniegt kādu aktuālu grāmatu jaunumu.  Jāpiedomā arī  pie bibliotēkas tēla veidošanas, kas sākas no ieejas durvīm, iestādes nosaukuma plāksnes, darba laika uzraksta.

Secinājumi

  • Internets ir jauks un noderīgs, bet rokās to nevar paņemt, tāpēc vairāk lasa, mazāk sēž internetā.
  • Lasa vairāk, bet mainās paradumi, kā to dara.
  • Ja vecāki lasa, tad arī bērns lasa.
  • Ne visa ir literatūra, kas atrodas starp diviem vākiem. Grāmatu ir daudz, labas literatūras  maz.
  • Bibliotēka – tā ir durvis laikā, tāpēc ir jāglabā tie materiāli, kas savākti, jo vakardiena- tā jau ir vēsture.
  • Bibliotēka  - tā ir ideāla vieta randiņam un ne tikai ar grāmatu.
  • Bez grāmatām neviens nav kļuvis ne par zinātnieku, ne ārstu.
  • Daudzās senajās valstīs bibliotēka vienmēr ir bijusi valsts nacionālā bagātība. Kas ir cilvēks bez bibliotēkas? Nekas.
  • Bibliotekārs – viena no saspringtākajām profesijām, jo bieži vien jāstrādā kā sociālajam darbiniekam.