Lazdulejas bibliotēka
 

Informācijai!

 

 

No 4. jūnija - 17. jūlijam bibliotekāre atvaļinājumā.

Grāmatas varēsiet apmainīt trešdienās: 12., 19., 26. jūnijā.

                      Ceļā uz latviešu grāmatas

piecsimtgadi

2025. gadā tiks sagaidīta latviešu grāmatas piecsimtgade. Atzīmējot rakstītā vārda nozīmi un ietekmi sabiedrībā cauri gadsimtiem, Latvijas Nacionālā bibliotēka uzsāk vairāku gadu notikumu ciklu “Latviešu grāmatai 500”. Šī cikla ietvaros 22. novembrī tika aizvadīts izglītojošs seminārs “Reģionālā prese vakar un šodien. Esam dzīvi vai paguruši ?!” ar ko Balvu Centrālā bibliotēka sāk ceļu uz gaidāmo jubileju.

Seminārā Dr.hist. Vladislavs Malahovskis stāstīja par Latgaliešu presi neatkarīgajā Latvijā. Viņš norādīja, ka prese pildīja fundamentālu lomu, lai virzītu sabiedrības domas kādā konkrētā virzienā. Kā piemēri tika minēti preses izdevumi: “Latgalīts”, “Jaunō Straume”, “Ļiaužu Bolss”, “Zemnīka Bolss”, “Latgolas Vōrds”, “Zemnīka Ziņas”, “Jaunais Vōrds”, “Latgolas Dorbs” u.c.. Malahovskis stāstīja, ka katrs no šiem izdevumiem pauda savas idejas, savu politisko nostāju, aktualizēja dažādus jautājumus sabiedrībā, arī sacentās savā starpā.

Ināra Groce (žurnāla redaktore) stāstīja par vērtīgo Latgales žurnālu “A12”. Groce atzīst prieku par latgaliešu valodu digitālajos medijos, tomēr uzskata, ka drukātais medijs attīsta latgaliešu valodu profesionāli un tas ir tas, ko viņi cenšas darīt žurnālā “A12”. Viņa dalījās ar to, kas “stāv zem šī žurnāla”, kas ir tās lietas un cilvēki, kuriem katram ir sava niša un loma “A12” tapšanā.

 

Atvērta notikumu ciklam “Latviešu grāmatai 500” veltīta mājas lapa

Atvērta notikumu ciklam “Latviešu grāmatai 500” veltīta mājas lapaLatviešu grāmatniecības vēsturei zīmīgā datumā 2022. g. 8. novembrī, tika atvērta un ikvienam kļuva pieejama jauna mājas lapa “gramatai500.lv”.  

Mājas lapā var iepazīties ar notikumiem un jaunumiem, kas saistīti ar grāmatniecības piecsimtgadi notikumu ciklā “Latviešu grāmatai 500”. Programmu veido  Latvijas Nacionālās bibliotēka (LNB) un “Latviešu grāmatai 500” partneri. “Latviešu grāmatai 500” idejas autors ir LNB direktors Andris Vilks.

Apjomīgā piecu gadu programmā (2021 – 2025) izcelti procesi, kas reiz iekustināja latviešu rakstītā un iespiestā vārda izplatību. Notikumu cikla ietvaros tiek piedāvāti grāmatniecībai un valodas attīstībai veltīti pasākumi un notikumi – izstādes, grāmatas, lekcijas, konferences un koncerti, kas viss apkopots mājas lapā “gramatai500.lv”.

Ikviens ir aicināts iesaistīties  “Latviešu grāmatai 500” norišu tapšanā, rakstot pieteikumu mājaslapas sadaļā “Pieteikties”. Pieteikums var būt saistīts ar grāmatniecības, literatūras, valodas vēsturi, personībām, kuru devums šajā laukā bijis nozīmīgs, kā arī ar vietām, kur risinājušies nozīmīgi notikumi. Idejas autors var būt privātpersona, domubiedru kopa vai institūcija.

Par 8. novembri pirms nepilniem 500 gadiem stāsta vēsturnieks, LNB vadošais pētnieks Gustavs Strenga: “Pašā reformācijas karstumā 1525. gada novembrī Lībekas domkungs Johans Brandess savā diārijā ierakstīja, ka Lībekas rāte ir konfiscējusi mucas ar luterāņu grāmatām, kuru vidū ir arī  teksti latviešu valodā. Tālāk rakstīts, ka Lībekas rāte vēlējās grāmatas, kuras kāds tirgotājs grasījās vest uz Rīgu, sadedzināt tirgus laukumā.”  Pirmie iespiestie teksti latviešu valodā nav saglabājušies.

Mājas lapas “gramatai500.lv” tekstus rakstījuši rakstnieks Osvalds Zebris un literatūrzinātnieks, LNB vadošais pētnieks Pauls Daija, dizainu veidojušas LNB Izstāžu centra dizaineres Madara Lesīte-Volmane un Anete Krūmiņa, projektu vada LNB Komunikācijas departamenta direktore Ieva Gundare un Pētniecības un interpretācijas centra vadītāja Maija Treile.

Notikumu cikla “Latviešu grāmatai 500” programmu atbalsta LR Kultūras ministrija.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aicinām izmantot arī šādus attālināti pieejamos resursus un pakalpojumus: 

Lasīt e- grāmatas 3td grāmatu bibliotēkā www.3td.lv

Ar attālināto piekļuvi no mājas izmantot bibliotēkas abonēto datu bāzi www.Letonika.lv

Izmantot Latvijas Nacionālo digitālo bibliotēku https:www.lndb.lv

Saņemt konsultācijas par datu bāzi un 3td e-grāmatu bibliotēkas www.3td.lv lietošanu.