Kupravas bibliotēka

Bibliotekārs lasa...

Kādreiz lasītas grāmatas, bet tāpēc ne mazāk interesantas!/...un visas ir pieejamas bibliotēkā:

    O.Preislers, M.Cielēna. jaukas, skaistas, saistošas un neparastas pasakas, visiem vecumiem!

Dž.Deilas fantastiskie darbi par dzīvniekiem. Ikvienam, bērniem jo īpaši!

Zanda un Jānis Radziņi ‘’Poga’’  Aizkustinoši dzīves stāsti par suņu dvēselītēm. Ļoti audzinoša, skumja, pamācoša pasaka, visiem!

V.Rūmnieks ‘’Lāčplēsis.Atgriešanās.’’- ļoti veiksmīgs eposa turpinājums. Galvenais varonis, kopsolī ar jauniegūto draugu veic ļoti daudz, cenšoties atgūt pazaudēto spēku, vai tas viņiem izdodas, jāizlasa saistošā grāmata!

R.Skrebele. ’’Palaidnību karaļa Jāņa B.dienasgrāmata’’ Liela vēlme ir kļūt par rakstnieku, taču zēnam traucē gan paša neizlēmība, draugi tu. Kā viņam veicas drauga atgūšana’, daudzajos nedarbos, var uzzināt, izlasot šo pievilcīgo grāmatu!

M.Laukmane ’’Lai dzīvo vasaras sodība!’’- jauka, patīkama grāmata par bērnu dzīvi ģimenē, laukos, attiecībām, ieteicama gan vecākiem, gan bērniem!

N.Geimens ’’Koralīna’’ . Šausmu romāns bērniem. Autors ir  pazīstams ar saviem kapeņu stāstiem, šis darbs  ir arī intriģējošs, pilns dažādiem, arī drebuļus uzdzenošiem mirkļiem. Visnotaļ lasāms, ikvienam!

Dz.Rinkule-Zemzare  ‘’Sikspārni, kur tu deri?’’ Jauks, sirsnīgs stāsts par sikspārņu ģimeni, kurā mazais sikspārņu bērniņš jūtas nekam nederīgs, līdz beidzot saprot savu lietderību, arī palīgā nāk cilvēks…

Dz.Rinkule- Zemzare ‘’Zuzīte’’ Arī šajā darbā dominē dzīvnieki. Jauki, saistoši apraksti par ziloņu dzīvi, ieteicami tiem, kuri mīl dzīvnieku pasauli!

D.Geislere ‘’Vandas slepenās piezīmes’’ Grāmatā saistoši atainotas bērnu savstarpējās attiecības. Neizpaliek ieriebšanas, apstākļu noskaidrošanas utt. Patīkama lasāmviela ģimenei!

Savukārt  grāmatā‘’Vanda- ļoti slepeni!’ mūs ieved pat pieaugušo attiecību risināšanā… meitenes izspēlē dažādus trikus, pat slepenus plānus, , lai realizētu savas ieceres, kā viņām tas izdodas-jāizlasa! Grāmatas saturu lieliski papildina asprātīgās ilustrācijas!

’Vanda un meiteņu nīdēju banda’’ meitene nonāk dažādās situācijās, taču izķepurojas no visām; nākas sastrīdēties ar draudzeni,  arī kļūt par apsmiekla objektu utt. Jauka, saistoša lasāmviela!

Visinteresantākā no  visām grāmatām par meitenes Vandas spraigajiem piedzīvojumiem!

Dz.Žuravska ’Dzeguzēns’ Pazīstamās autore savā stāstu krājumā runā par aktuālām problēmām. Lai gan stāsti 1997.g. izdoti, visas sāpes, ko autore ataino, ir ļoti aktuālas arī šodien; savstarpējās attiecības ģimenē, cilvēka attieksme pret dzīvo radību, arī bērnu attiecības savā starpā. Dvēseles stīgas visvairāk skāra šie stāsti: ‘’Divkauja’’/suns un cilvēks/ , ‘’Pēdējais šāviens’’/traģika ģimenē/,

‘’Brāļi’’/dzīvo ’’bāreņu’’ problēmas/, ‘’Vijoles dziesma’’/izcila mācība pusaudžiem/, ‘’Sātans’’/cilvēks- suns/

Ž.Vilsone ‘’Lola Rouza’’. Grāmata spilgti izgaismo ģimenes traģēdiju, sākumā problēmas, tad viss cits, Dženijas dzīvē pārbaudījumi nerimstas, meitene cīnās kā var, laimests nes lielākas bēdas nekā prieku, beigās liktenis, ‘’dāvājot’’ vēl smagāku pārbaudījumu, ienes arī kaut kādu cerības dzirksti…

V.Vītola. ’’Ilzīte. Lācenītes memuāri’’  Jauka atkalredzēšanās ar lācenītes izglābšanu, izaudzēšanu, patīkamas atmiņas, pārlasot , kā lācenītes audžu mamma spēja izglābt savu mīluli, nepārstājot cīnīties ne uz brīdi.  Vienkārši izcila lasāmviela gan dzīvnieku draugiem , gan citiem!

L.Čakare ’Dievs māca man savus baušļus’. Grāmata izcils paraugs, kā būtu jāpaskaidro baušļi.  Vērtīga lasāmviela , grāmatu vēlams lasīt vecākiem kopā ar bērniem. Noderīgi padomi!

Sampē- Gosīni .’’Mazā Nikolā brīvdienas’’  Šoreiz Nikolā nokļūst nometnē, zēns ir laimīgs, jo laiks ir notikumiem piesātināts, tomēr laime pilnīga ir, tikai tiekot atpakaļ pie vecākiem.

Grāmata ir saistoša, lasāma ikvienam!

Ž.Vilsone ’’Dvīņu spēles’’ Dvīnes ir kopā visur- taču vienai no viņām ir pēkšņi jābūt citur- meitenes, īpaši Rūbija tik ļoti pārdzīvo, ka maina pat savu izskatu, Gārneta  arī pārdzīvo šķiršanos , taču mācības prestižajā solā garām nelaiž… visnotaļ pamācoša, dinamiska , saistoša grāmata!

’’Mazais Nikolā un viņa draugi’’ Savā valdzinājumā nepārspējamais Nikolā šoreiz gan tiek iesaistīts piedzīvojumos, gan  ‘’iepīts’’ meiteņu valgos, gan viņam jātiek galā ar dakteru apmeklējumu. Kā veicas vai neveicas zēnam, to var uzzināt, izlasot jautro grāmatiņu!

Ž.Ž.Sampē u.c. ’’Nikolā ir nepatikšanas’’. Ja rodas vēlme saņemt krietnu devu „smieklu vitamīnu’’, noteikti ir jālasa šī autora grāmatas! Mazais Nikolā prot  sasmīdināt, aizraut, iežēlināt, kaut uz brīdi aizmirst ikdienu. Humora devu lieliski papildina raksturīgās ilustrācijas!

Birkelands T. ‘’Krampīši’’. Darbs saistošs, pievilcīgs,  par zēnu… kam ne visai veicas, taču dzīve ir dzīve, puika cenšas, ģimene piedzīvo ‘’raibus’’ laikus. Interesanta, pamācoša lasāmviela.

Dž.Vebstere. ’’Garkājtētiņš’’. Romāns tik valdzinošs, ka var izlasīt vienas elpas vilcienā. Meitene no patversmes negaidot nokļūst prestižā skolā, pateicoties labvēlim! Aizbildnis- nezināms, rakstot viņam vēstules, meitenē raisās fantāzija- resns, plikpauris, nejauks? Visāds, taču , ja zinātu viņa, ka vēstules saņem jauns , simpātisks cilvēks …kā viss atrisinās, var uzzināt, izlasot jauko darbu!

J.Frīdrihs. ‘’Četrarpus draugi ‘’.Grāmata ļoti dzīvīga, pilna atklājumiem, noslēpumiem, izsekošanas…/ Zēni, meitenes, mazuļi, suņi, -viss kopā spēj aizraut ikvienu lasītāju, kurš paņem lasīt šis autora darbus… spilgtās ilustrācijas lieliski paskaidro un papildina grāmatas saturu!

A.Manfelde .’’Ceriņslotas zīmējumi’’. Pasaka. …visnotaļ neparasta, spilgti zīmējumi. Jāsaka, īpatnēja lasāmviela, bet- interesanta!

L.Maiere-Skumanca. ’’Jēkabs un Katrīna’’. Ļoti vērtīga, garīga satura, pārdomas veicinoša grāmata. Ieteicama jebkuram vecumam, vēlams bērniem lasīt kopā ar vecākiem. Jēkabs mācās būt Dieva bērns, tas viņam izdodas lieliski! Mācāmies arī mēs!

I.Šuplinska u.c. ’’Gostūs pi Boņuka’’. Grāmata – izcils izzinošs materiāls, sirsnīga, skaidrojoša un galvenais- latgaliska! Visiem, kuriem rūp latgaliešu pašnoteikšanās, vēsture, kulturālās vērtības, ļoti noderīga grāmata!

M.Kunnass. ’’12 dāvanas ziemassvētku vecītim’’. Jautra un mīļa komiksu grāmata, ļoti krāšņa, krāsaina, tik piesātināta, ka katra lappuse jo ilgi jāizpēta, lai aptvertu personāžus. Mazais Ville lielā sajūsmā tik cenšas iepriecināt Ziemassvētku vecīti, ka nedaudz pārcenšas…kā viņam veicas, var uzzināt, izpētot grāmatu!

D.Ozoliņa. ’’Brīnumi notiek’’. Darbs ļoti saistošs, bērni ‘’iekuļas’’ dažādos piedzīvojumos, risina visnotaļ neparastas problēmas. Tāpat kā citas, arī  šī autores grāmata piesaista gan ar personāžiem, gan spraigajiem notikumiem, vienkārši- lasām!

D.Ozoliņa ’’Atmaskot direktori’’. Romāns izdots pasen, taču tajā attēlotās problēmas ir līdzīgas mūsdienu.  Skolā ierodas direktore- visnotaļ par daiļu, skaistu, neredzētu, lai būtu šajā amatā...  Zēniem šķiet, ka jāatmasko, kas slēpjas aiz ’’neparastās’’ direktores. Detektīvam līdzīgie notikumi, skaudība skolotāju vidū, skolēnu aizraujošas idejas, viss kopā spēj aizraut arī lasītāju!

L.M.Montgomerija. ’’Džeina no Lākturkalna’’. Džeina , dzīvodama aizliegtā vidē, jūtas ļoti skumji, nomākti, pat neciešami. Dzīve tomēr saved meiteni kopā ar ‘’aizliegto’’ tēvu, kurš it nemaz nav tāds, no kura būtu jābaidās.

Džeinas dzīvība tiek likta uz spēles, lai beigās ģimeni savienotu, bet līdz tam… Nomācošā vide, kur viņa dzīvoja, attiecību saspīlējums, viss tik ļoti drūms, ka pēc ‘’elles’’ meitene beidzot ‘’atrod sevi’’, uzreiz izjūtot sevi piederīgu dabā, pie okeāna, labsirdīgu, vienkāršu cilvēku sabiedrībā…

Lasāmviela ļoti pamācoša, kā ikviena šis autores grāmata!

V.Kamerons ’Ellijas stāsts’Valdzinošs stāsts par kucīti Elliju, viņas apbrīnojamām spējām, talantiem utt. Lasot vēlreiz, atklājās vēl citas izjūtas, nianses, pārdzīvojumi. Tos būtu vēlams izbaudīt ikvienam suņu mīlim! Vienkārši neatkārtojami!

M.Rungulis ‘’Zaļā menca’’. Interesanti stāsti, katrs valdzinošs. Ar personāžiem, notikumiem, galveno varoņu raksturojumu. Aizskar viss- zēnu izjūtas, pārdzīvojumi neveiksmēs, katrs notikums.

Izlasīt ir interesanti gan jaunietim, gan pieaugušajam! Audzinoša lasāmviela.

‘’Stāsti un teikas par spokiem’’ ļoti saistošas notikumu virknes- šausmu stāsti, ‘’ainas iz dzīves’’, nostāsti. Grāmatā minētie, cik saprotams, ir visi reāli bijuši notikumi, cits par citu interesantāks, vienkārši- jālasa!

M.Rungulis ’’Sirsniņsalas’. Pusaudžu  mīlestība, narkotikas, attiecības ģimenē, jauka, pamācoša lasāmviela, vērtīgi pārlasīt!
M.Kerenens ’Nozagts oranžs divritenis’’. Igauņu autora darbs- detektīvs, šoreiz detektīvu lomā iejūtas meitenes , puikas! Pat ļoti efektīgi sagādājot lietiskos pierādījumus, lai atklātu un notvertu noziedzniekus…. tikai nesaņemot par svētīgo darbu pat uzslavu. Interesanta lasāmviela!

K.Nestlingere. ‘’Vaukšķis’’, ‘’Brašule un Anatols’’. ja pirmajā zēns , dzīvodams nedaudz fantastikas domās, ķlūst par lielisku savedēju, tad Brašule piesaista ar drosmīgumu, godīgumu, grāmatā par ģimenes šķobīšanos ‘’vainīgais’’ kļūst mazs kaķēns… ļoti patīkami pārlasīt!

..lasām un pārlasām, šoreiz vecmeistaru darbi:

  Dž.Heriots ’’Dž.Heriota suņu stāsti’’. Jauki, humorīgi, intriģējoši vetārsta atainojumi par suņu, citu dzīvnieku ārstēšanu. Dažādie dzīves gājumi, attiecības, izcili suņu raksturojumi ….izcili jauka lasāmviela dzīvniekmīļiem!

A.Auziņš . ‘’Skola uzlidos debesīs’’, Stāsti no skolēnu dzīves. Interesanti, avantūriski, daudzveidīgi, nosodāmi, pamācoši, pat pārsteidzoši- tādi, kādi ir arī bērni. Visnotaļ intriģējoša un aizraujoša lasāmviela!

E.Blaitona. ’’3.klase Sentklērā’’… kā jau ikviens šīs autores darbs, arī šis – interesants gan sižeta, gan attiecību atveides ziņā. Meiteņu attiecību samezglojumi, draudzība, konflikti, negāciju atšķetināšana, tā teikt- īsta ‘’dzīves svinēšana’’ kā jau šajā vecumā. Interesanti!

E.Blaitona’’ .Atkal jauni piedzīvojumi.’’  Slavenais piecnieks nokļūst jo raibos, var teikt , kriminālu notikumu virpulī… .ir viss- tuneļi, ejas, pakaļdzīšanās, noziedznieki. Kā viss atrisinās- jāizlasa grāmata!

E.Blaitona ‘’Bēgšana no mājām’’. Šoreiz piecnieks reāli ir ticis ‘’savvaļā’’, spraigie piedzīvojumi viņus aizved uz savu salu, tiek izglābta meitene, noziedznieki arī tiek ‘’pie vietas’’. Spraigi notikumi, bērnu attiecības, viss- ļoti aizraujoši!

Kā allaž, ļoti saistoša lasāmviela, šī autore nekad nevienu neliks vilties, jo ikviens viņas gara darbs ir neatkārtojams!

M.Rungulis ’’Vardes kurkst kabatās’. Populārais rakstnieks , kā līderis jauniešu literatūrā,  ir spējis stāstu formā atainot dažādās ‘’ainas iz skolas dzīves’’.  Burkānu ģimenes galva ir puikām gan tētis, gan mamma. Aizraujošs  stāstu, nedarbu epilogs- kā puikas izdomāja apciemot mammu Amerikā… bērni ir dažādi, ne vienmēr viņus jānosoda, bet jebkuram nedarbam, pat ļoti it kā nevainīgam tomēr ir arī savas robežas!

Paraugliteratūra visiem vecumiem- kā būtu, kā nebūtu, kā nekādā gadījumā nevajadzētu ,vai  arī vajadzētu darīt! Ļoti intriģējoši! Visi autora darbi ļoti ieteicami, visiem lasīt  gribošajiem!

I.Bauere. ’’ Kļūdas labojums’’ Meitene tik ļoti alkst pēc sirsnīga, neviltota ģimenes siltuma,  ka uzdodas par citu cilvēku, savu draudzeni. Meli  tomēr atklājas, kļūst skaidrs, ka tomēr nebija vērts ne riskēt ar ne ar draudzību, ne ar citu cilvēku dzīves un  likteņa bojāšanu…

M.Rungulis ‘’Stāsti par Ādolfu un Emīliju’’. Realitāte, fantāzija, ‘’mazo cilvēciņu ‘’ brīnums. Mazi gan, bet cik lieli savā dāsnumā, labestībā, visā …grāmata valdzina, pievelk, izbrīnī. Tāpat kā bērnus un pieaugušos, kuriem nākas saskarties, ar ko- to noteikti vēlams izlasīt!

Par kaķi. J.Knutsons ‘’Pelles Bezasta piedzīvojumi’’, ‘’Pelle Bezastis Amerikā’’. Ļoti mīļa, aizkustinoša lasāmviela. Pelle pazūd, atrodas, karo, iekļūst bandās/vairakkārt/,  top apbalvots, tiek pat pie Niagāras ūdenskrituma. Bezastis, jā, tā tika zaudēta, bet ne varonīga, uzticama, paļāvīga kaķa sirds…

‘’Lēkt liesmās’’. Slaveni ir  N. Evansa darbi, …viens no tiem paņem savā varā ne vien ar smagajiem pārbaudījumiem, kuriem iziet cauri galvenie varoņi, bet arī ar skaudro mīlestības tēlojumu, likteņu līkločiem un labā triumfu, atklājot, ka arī risināt cilvēku problēmas ir tikpat kā ‘’lēkt liesmās’’…

‘’Cāļa zupa dvēselei’’- daudzi autori, skaudri likteņi, himna cilvēka un dzīvnieka kopā būšanai, ‘’atkarībai’’ vienam no otra, izcils slavinājums tieši dzīvnieka lielumam, lasīsi, raudāsi, tik ļoti pat nereāls  viss liksies , piemēram, suņa cīņa par cilvēka dzīvību,  arī kaķis izglābj no pašnāvības, utt. Daudz izdots ’’cāļa zupu’’,/sievietes slavinājumam, attiecībām, mātēm/ bet par dzīvniekiem  liekas vissaistošākā!

’Cilvēks atklāj suni’, darbs ir izdots ir arī vecajā izdevumā,  bet grāmatas vērtība nezūd, izdota jau pasen…labāku grāmatu kā šo neatrast, tieši kā iejūties  paša ‘’ suņa ādā’’, tik reāli autors ataino dzīvnieku pasauli, daudz humora, psiholoģijas, piedzīvojumu un reālu izjūtu, dzīvnieku mīļiem ļoti noderīga lasāmviela!

‘’Mīlestības maldu ceļi’’-Šoreiz nav tā salkanā, jau iepriekš paredzamā, šī grāmata liekas neparasta, viegla…par tādu mīlestību tiešām var sapņot! Bez maldiem neiztiek, tomēr galvenā varone atrod gan īsto piepildījumu dzīvē , gan arī to, īsto, vienīgo….šīs autores darbi nekad neliek vilties!

‘’Īsu brīdi mīlestība priecē’’- un visu mūžu mīlestība sāp. Spraiga, saistoša, bet lai cik nejauks izrādās galvenais varonis, viņa kļūst tik ļoti žēl… Tomēr nav laimes tajā naudā, pat pirtnieka Ansis to saprata, bet bagātnieks par to atģidās tikai mūža norietā… pamācoša, noderīga lasāmviela!

Ž.Vilsone ‘’Dvīņu spēles’’. Jauks paraugs draudzībai. Māsu atšķirība, atšķirtība, humors, dialogi, ‘’raibās’’ attiecības, drošākās māsas varonīgie iznācieni, viss tik ļoti saistoši, īpatnēji un interesanti. Noderīgi arī tēviem!

Ž.Vilsone ’Lola Rouza’ Savdabīgs problēmu izgaismojums ģimenē, neparasta risinājums. Ir viss- piedzīvojums, nepieredzēti tēriņi, it kā brīva, ;’’jauka’’ dzīve, bet nav kā cita. Aktuāli jautājumi, pasen izdotajā grāmatā tiek risināti,-kā, to var uzzināt, izlasot. Skumja, bet pamācoša lasāmviela…
Slimība, nauda, viss tiek dots kā pārbaudījums.

‘’Reiz bija …’’ Gandrīz pussimts skaistu, interesantu latviešu tautas pasaku! Dominē dzīvnieki. Visnotaļ – jebkura gadagājuma lasītājiem, visvairāk tiem, kuri mīl lasīt pasakas.
Ž.Vilsone." Labākās draudzenes.'' Meitenes skumjas pēc draudzenes nespēj kliedēt nekas, daudz jāpārdzīvo galvenajai varonei, līdz bēdas top nedaudz līdzsvarotas. Kā? Tas top skaidrs, izlasot… grāmata- visnotaļ jauks piemērs īstai, neviltotai draudzībai!

Ž.Vilsone.’’ Saki vai dari!’’ Jauka, bet reizē skumja patiesība. Par meitenes tieksmi pēc ģimenes. Cilvēkbērna dabiska tieksme. Skumji, bet īstā mamma neatrod vietu savai meitai. Grāmata ir gan reizē skumja, gan arī jautra, bet pamācoša jo īpaši.

H.K.Andersens. ’’Pasakas’’.

Pamācošas, zināmas, skaisti ilustrētas pasakas. Atmiņā paliekošākās -‘’Visskaistākā roze pasaulē’’, ‘’Eņģelis’’, ‘’Neglītais pīlēns’’, ‘’Margrietiņa un cīrulis’’.

Lieliem un maziem, ko lasija, lasa bibliotekāri

 VISAS grāmatas, kuras ievietoju lapā<  vērts izlasīt> esmu pati izlasījusi, ir ievietoti apraksti, variet iepazīties!

Kādreiz lasītās, arī senāk, bet ne tāpēc mazāk mīļas...

Izdotie no 1998.gada, b-kā ir no 2002.g., ar pāris gadu pārtraukumu, lasīts daudz, autori, , agrāko , vēl ''lata romānu'' , kuri piesaistīja: E.Lukjanskis, A.Puriņš, Dž.Žuravska, M.Geidāne, D.Avotiņa, I.Bauere, M.Grietēna, vēlāk- D.Butrima, M.Krekle, L.Stumbre un citi. Darbi, kā latviešiem saka- ''ķer pie sirds'', personāži, šķiet, tepat no mūsu vidus, notikumi saprotami, tā ir ļoti saistoša lasāmviela.

D.Butrima. ’’Vilkezers’’ -ļoti saistoša, piedzīvojumiem bagāta grāmata,  kurā risināti ģimeņu attiecību samezglojumi. Galvenie varoņi spiesti tuvāk iepazīties, jo no dabas stihijām neviens nav pasargāts. Ieputināti, esot vairākas dienas izolēti, nu ir arī spiesti ielūkoties sevī, citos …neparasta, saistoša lasāmviela!

A.Katra. ''Visiem laimīgas beigas’’. Šķiet, nekā īpaša romānā nav, taču  tēmas, kuras skartas , ir aktuālas arī šodien. Jauniešu visu zinošais, varošais prāts gan izlemj rīkoties pa savam, taču nespēj aptvert, cik sāpju sagādā tuviniekiem, rīkojoties bezatbildīgi…

M.Krekle .‘’Dzīvības spītīgie asni’’. Ģimenes daudzie attiecību līkloči pēckara gados .Liktenis nesaudzē, arī jauniešu mīlestību...ir viss, draudzība, mīlestība, arī smaga nodevība. Interesants ģimenes sāgas atspoguļojums, vērts izlasīt!

I.Puriņa ‘’Sirds valoda’’. Grāmata izcils paraugs, kā draudzēties ar dzīvnieku , suni. Lasīta pasen, taču izjūtas, kuras pārņēma lasot , neaizmirstas. Žēlsirdība, draudzība, uzticība- galvenās īpašības, kuras vajadzīgas, kad ir suns. Arī dzīvē, ne vien romānos. Smeldzīga lasāmviela, ne velti viena lasītāja izteicās- neizlasīju līdz galam, nespēju…

D.Avotiņa. ‘’Kumpiņa. Atrastā dienasgrāmata’’ Šīs autores darbus var īpaši nemudināt lasīt, jo tos pieprasa vienmēr. Kad pirmos darbus izlasīju, sapratu, ka lasīšu visus, vismaz jaunākos noteikti. Kā citos, arī šajos skaudri dzīvesstāsti, spilgti personāži, neparasti likteņa pavērsieni… Kumpiņa, īstajā vārdā Katrīna savu dzīvi nodzīvo skaisti, var vainot gan apstākļus, līdzcilvēkus, citu, bet ja nesaglabāsi tādu sirds skaidrību, prasmi piedot, labestību , kā galvenajai romāna varonei, būs grūti dzīvot…

Savukārt dienasgrāmata. Nu, ļoti mūsdienīgu uzskatu apdvesti radinieki, blakus esošie, naudas alkstošie?... lasot māc doma, - cik gan ļoti mainās cilvēks, tikko sajūt lielas naudas ‘’smaku’’, būtu tādiem laiks pārlasīt ’’Pasaku par vērdiņu’’’. Tās jau tikai manas domas, citi domās citādāk, protams…

S.Švarca. ’’Rotaļas mijkrēslī’’ .Cik sižetiski saistoša, tik dvēseliski smaga lasāmviela. Drīzāk kā rotaļas ar cilvēku likteņiem, māsu sadursme, neizskaidrojami apstākļi, dīvainas slepkavības, mīlas intrigas Ļoti piesātināts darbs, spraigs, pilns mīklu, traģēdiju , mīlestības un skumju, tomēr  reizē  ir arī ļoti interesanta lasāmviela!

A.Kluša .’’Bruno’’ Neteiktu, ka ļoti mīļa lasāmviela, taču pamācoša gan. Cik gan aizrautīgi skolēns var iemīlēties skolotājā… un kas seko pēc tam… intriģējoši notikumi, taču nemaz ne viegli pašai Albīnai. Viegli lasāma!

Sk.Gailītes darbi pazīstami daudziem, arī mani tie savaldzinājuši. ’’Taureņa lidojums akmenī’’– saistoša ģimenes drāma, ģimenes attiecību, mīlestības samezglojumi utt., tam ir arī turpinājums ‘’Vienā diena –visa dzīve’’./tas gan nav pie vakara romāniem../

K.Klāna.’’Trīs vītušas rozes’’. Romāns ir humora pārpilns, smiesies līdz asarām , taču,  lasot darbu, it kā cauri lauzīsies sāpe- tas jau par mums visiem, ikvienu, katru, jo tādu tantuku, onkuli mēs pazīstam ikviens. Arī neviens neesam pasargāts no ‘’lūrēšanas’’, izsmiešanas, aprunāšanas, arī izsekošanas. Vērts izlasīt! Tomēr…

T.Tropa. ’’Kas tīrumā sēts’’ Skarbs , pamācošs romāns, ļoti interesanti sižeta pavērsieni, dzīve spiež Henriku gan izvērtēt prioritātes, gan atbildēt par savu kādreizējo rīcību. Pamācoša lasāmviela, kura liek vērtēt, arī nosodīt vai līdzi just, tas atkarīgs no lasītāja!

Savukārt T.Tropas ’’Zemdedzes tvanā’’ notikumi līdzinās šausmu romānam vai trillerim, tik piesātināts ir darbs. Piedzīvojumu, neparedzamu notikumu cienītājiem-izcila lasāmviela!

I.Bauere.''Melu māja'', ‘’Uguntiņa pelnos’’, ‘’Sauc mani sniegā’’…..

Šīs autores darbi komentārus neprasa, ļoti izjusti, patiesi, saistoši, pamācoši uzrakstīti. ‘’Melu mājā’’- tie meli noved bezmaz vai pie noziegumiem, neteikdams taisnību, cilvēks sāpina sevi, citus, vēl  drūmāk, ja savas ģimenes locekļus…

‘’Uguntiņa pelnos’’-mīlestība, viss ap to, dēļ tās, par to. Nekas neiznāk bez tās, kādēļ tās dēļ ‘’lauž šķēpus’’ galvenie romāna varoņi, var uzzināt , izlasot grāmatu; kā šķitīs jums, vai visi saņēma pēc nopelniem?

M.Grietēna ‘’Šinšilla’’. Kā ikviens autores darbs, arī šis visnotaļ spraigs, bagāts piedzīvojumiem, tāds kā politisks trilleris. Kā no dzīves, ja noticētu, ka tas viss ir bijis. Lasāms ar interesi, jo intrigu tajā ir papilnam!

Ē.Kūlis.’’Tiem, kas sauli redz’’ ….ļoti aizraujošs gan detektīvromāns , gan arī mīlas stāsts. Ir viss, mīlestība, strīdi, šķiršanās, nāve, slepkavības mēģinājumi …bet beigas- laimīgas, jo tiem kas sauli redz, pat debesis stāv klāt!

Atmiņā paliekoši Ž.Verna darbi, zinātniskā fantastika, tik pievilcīgi notikumi, jaukie ceļojumi ar ‘’Nautilu’’, zemūdeni, ceļojumi pa džungļiem, valdzinošā ‘’Noslēpumu sala’’, ‘’Kapteiņa Granta bērni’’ ar pārsteidzošo ceļojumu izklāstu;  jebkura franču autora grāmata ir neatkārtojama, no mūsdienu autoriem tik saistoši nav ievilinājis fantāzijas zemē gandrīz neviens…

Arī F.Kūpera pievilcība. Indiāņu varonība, veiklums, prasmes, māka izdzīvot, medīt, karot- visi autora darbi ir izdoti ļoti sen, taču neskaitāmas paaudzes vēl un vēl izseko takas, ko staigājis Zvērkāvis, Takuzinis, pēdējais mohikānis…

H.R.Hegarda ‘’Ķēniņa Zālamana raktuves’’ lasītas ļoti sen, taču izjūtas , kuras radušas lasot, neaizmirstas. Atmiņā paliek epizodes, kuras iespiežas atmiņā ar savdabību, spilgtiem notikumiem.  Tāpat ‘’Montesumas meita’’ un citi darbi.

No ārzemju klasiķiem nepārspējams ir V.Igo. ‘’Cilvēks, kas smejas’’ ir tuvu sirdij visvairāk; ar skarbo laikmeta liecību, varoņu spēju izdzīvot, ar tēlu raksturojumu…

Savukārt M.Mičelas darbi ir sirdij tuvi daudziem...''Vējiem līdzi''. Cik spēja līdzi just Skārletas dzīves gājumam, cik arī var apbrīnot veselu laikmeta atspoguļojumu romānos.  

Š.Bronte. ’’Džeina Eira’’ arī klasiķu radīta. Kas pievelk darbā- sievietes uzupurēšanās, mīlestības skaidrība, jūtu skaistais atainojums, arī ‘’fons’’, kuros laikos tas viss ir bijis, nu mums tiek pasniegts!

No S.Salminenes ‘’Katrīnas’’ atmiņā paliekošie- āboli, kurus nu rasainā rītā varēja lasīt romāna varone; neatlaidība, līdz izmisumam vēlme -radīt kailajā klintī ābeļdārzu!

Savukārt S.Unsetes ’’Ūlavs, Euduna dēls’’ –ļoti interesants, taču visam pāri it kā stāv izmisums, bezcerība, skumjas. Smaga, nomācoša ir skandināvu literatūra, taču noteikti lasāma!

M.Andersens-Nekse ’’Cilvēka bērns Ditte’’ …lasīts pasen, taču tās izbrīns, cik daudz spēj izturēt jaunā meitene, atmiņā saglabājies. Ļoti smaga, reāla tā laikmeta liecība; nevar nelasīt!

Vācu autore, kuru labprāt lasītāji lasa, H.Kurts – Mālere, It kā jau var paredzēt darbu beigas, var nojaust, ka nu tur notiksies, taču pretstatā skarbajam šeit var sastapt vieglumu, tīru mīlestību, skaidras sirdis un jūtas! Vieglā romāna tīkotājiem!

Taču Ē.M.Remarks pie ‘’vieglajiem’’ ierindots nebūs, taču lasāms labprāt. VIEGLUMS, AR KO ROMĀNU VAROŅI IZIET SKARBAJAI DZĪVEI CAURI- piesaista, arī mīlestība, biedriskums, draudzība, ilgstoša, pārbaudīta skarbajā dzīves skolā, karā, ikdienā grūtībās, tas viss dot romāniem it kā paralēles, ar karu jau viss nav beidzies, mēs vēl esam- elpojam, dzīvojam, ceram!

Dž .Londons- viens no favorītiem. Tāpat kā F.Kūpera valdzinājums, arī Londona darbus var lasīt neskaitāmas reizes. Katrreiz  atklājot ko jaunu! Nianses piemirstas, taču, ik reizi, aizverot viņa gara darbu, prāta nozibsnī- šis cilvēks vai nu ģēnijs vai to visu ‘’izmalis’’, izdzīvojis pats, jo citādi to neuzrakstīt! Noteikti jāpārlasa vēl viņa darbi, ‘’Baltais ilknis’’- pirmais!

Autori lielākiem lasītmīļiem :F.Gregorija, S.Kolinsa, B.Blobela, Ž.Vilsone, M.Peivere, L.M.Montgomerija, Ž.Verns, D.Zigmonte, M.Rungulis, D.Ozoliņa,  utt.

Arī bērnu dienas takās un jaunības gaitās mums piedāvā ielūkoties A.Brigadere savā triloģijā ‘’Dievs, daba, darbs’’. Šīs vērtības autori pavadījušas visu mūžu, palīdzot izturēt bērnību, jaunību un skarbo ikdienu vēlāk. Anneles stāstus izlasījis ir ikviens, nu var iepazīties ar viņas dzīvi plašāk.

I.Samauska ’’Eņģelītis’’. Jāteic, lasīts nebija neviens viņas darbs, nu iepazīstoties ar šo darbu, šķita pārsteidzoši, cik jauki atainota ģimenes dzīve. Neskatoties uz smagajiem likteņa pārbaudījumiem, ģimenes tēvs tiek galā ar saviem trim bērniem, puikas mācās patstāvību, ir aizstāvji māšelei; arī iemācās saskatīt gaismu tuneļa galā…

M.Rungulis. ’’Taksis Maksis’’. No suņa personas –ļoti izjusts vēstījums, autoram jābūt izcilam psihologam, bērnu, jauniešu un dzīvnieku pazinējam, lai tik perfekti atainotu dzīvnieka izjūtas, pārdzīvojumus, uzvaras un vilšanās. Darbā to ir papilnam! Izcils , kā jau ikviens M.Runguļa meistardarbs!

Piemēram, darbā ’’Gliemežvāks’’, ir piedzīvojumi, attiecības starp ģimenes locekļiem, detektīva elementi. Beigas, par laimi- laimīgas! Ļoti ieteicama jebkura autora grāmata, visiem lasītājiem, jo neviena neliks vilties!

Sākumā izlasot tik vienu Ž.Vilsones darbu, šķita- tik dialogiem, raibiem piedzīvojumiem piesātinātu prozu sen nebiju lasījusi. Taču viņas darbi aizrauj, tāpat kā E.Blaitones, Ž.Verna, citi.

‘’Lola Rouza’’ patiesībā atklāj smagu traģēdiju, kuras notiek mūsdienu ģimenēs par nožēlu,  diezgan bieži. Meitene ar māti un brālīti spiesti bēguļot, mainīt vārdus utt. Ģimenes likstas ar laiku daļēji nokārtojas, taču pārbaudījumi ir pasmagi bērniem, mātei… Darbi autorei ir humora piesātināti, lasīt tos ir ļoti viegli, dialogu daudz, varoņi raksturi reāli, ilustrācijas papildina notikumu daudzveidīgo atspoguļojumu. Arī romānos ‘’Miskastes bērns’’, ‘’Saki vai dari’’, ‘’Labākās draudzenes’’, ‘’Projekts ‘’Lotija’’, ‘’Dvīņu spēles’’ un citos. Kopīgi ģimenē lasāma literatūra!

M.Peivere. jau izlasot kādu no viņas darbiem kļuva skaidrs, ka šī ir mana rakstniece, tur ir viss- savstarpējā draudzība, vilks, zēns, piedzīvojumi… .pēc kā tā alka mana sirds jau agrā bērnībā. Nu viss ir grāmatā. Tika ātri ‘’pieveiktas’’ b-kā esošās, tad , kad vēl četras citas,  tad tās nu pārlasīju divreiz. Gan par vilkabrāli, gan tetraloģija ir ļoti baudāma literatūra, lasāma gan no 12, 13 gadu vecuma; notikumi virknējas ļoti dažādi, uztvert katrs var atšķirīgi arī šo literatūru. Nedaudz jāizprot citzemju daba, paražas, attiecības. Labprāt vēl kādu M.Peiveres grāmatu izlasītu! B-kā esošās; ‘’Vilkabrālis’’, ‘’Spoku mednieks’’, ‘’Dievi un karotāji’’, „ Uguns sala’’’, „Piekūna acs’’, „Krokodilu kapenes’’. Viena no izcilākajām ārzemju autorēm bērniem!

S.Kolinsa ‘’Bada spēles’’, ‘’Spēle ar uguni’’, ‘’Zobgaļsīlis’’. Nejauši šo grāmatu iegādājoties b-kai, arī ne redzot filmu, ne īsti zinot, kāds ir šis dārgums, triloģija kļuva par vienu no manām mīļākajām grāmatām. Darbs drīzāk nevis kā bada, bet izdzīvošanas spēles, jo jāliek lietā visas iedzimtās maņas , dzīves laikā iegūtas zināšanas, lai izdzīvotu, uzvarētu, iztaptu vadībai šajās bagāto izklaides spēlēs …kurās uz likmes ir trūcīgo ģimeņu bērnu un jauniešu dzīvības. Meitene to var. Varbūt pateicoties apstākļu sakritībai, varbūt laikā palīdzībai pasniegtai rokai, komandai, arī dzīves grūtībās pārbaudītajām iemaņām.

Izcila himna dzīvībai, izturībai, draudzībai, ģimeniskumam, mīlestībai! Visu triloģiju var izlasīt vienā elpas vilcienā, grasos to darīt trešoreiz….

L.M.Montgomerija ’’Anna no ’’Zaļajiem jumtiem’’. Ļoti jauka, skaista grāmata, tāpat kā galvenā varone- meitene , īsts dabas bērns, kura , tāpat kā Polianna visur, kur ierodas , izstaro labestību, mīļumu, draudzību, to paši gaidot saņemt pretī arī no citiem, bet… dažādi iet Annai, ne viegli, bet arī, nu tas viss ir vienkārši jāuzzina, izlasot, jo tas ir ļoti vērtīgi, tāpat kā romāna turpinājums ’’Anna no Salas’’, ‘’Anna no Eivonlijas’’. Nu meitene jau izaugusi, kļuvusi skolotāja. Dzīve met sprunguļus riteņos, bet lai nu Anna padotos! Pamācoša un reizē uzmundrinoša lasāmviela!

 Mazajiem- Ē.Kūlis ar savu ņipro rūķu jaukajiem piedzīvojumiem. Tiešām pamācošas, labestību veicinošas grāmatas! Niķis, Ciķis, Riķis un Stiķis neliks vilties!

Pie A.Lindgrēnas grāmatām… ’’Lennebergas Emīls’’, grāmata zināma, ja ne , tad filma noteikti… tiem, kuriem nav, ļoti ieteicams iepazīties! Emīls izraisa simpātijas  pret citiem grāmatas varoņiem, lasītājiem , jebkura vecuma būs noteikti sajūsmā par zēnu. Nedarbu ir daudz un tie ir dažādi, tomēr zēns kļūst vai slavens ar kādu izcilu, glābšanas darbu, ar kādu …nu tas jāuzzina, izlasot!

Savukārt ‘’Meistardetektīva Blumkvista bīstamie piedzīvojumi’’ ir visnotaļ bīstami, jo bērni sastopas ar noziedzniekiem, grāmata pārpilna ar interesantiem piedzīvojumiem, tā neliks vilties, tāpat kā jebkurš A.Lindgrēnas darbs! Tāpat arī ‘’Meistardetektīvs Blumkvists’’… Kalle ar draugu kompāniju tiešām veic izcilu detektīva darbu, tādējādi palīdzot atmaskot īstos noziedzniekus …lasām!

Latviešu autore Aspazija mums ir atstājusi izcilu darbu ‘’Zila debess zelta mākoņos’’, klasika. Darbs interesants, bet reizē ļoti skumjš , jo stāsta par trūcīgo bērnību, jaunību, bet reizē parāda meitenes cīņu par eksistenci, tieksmi pēc izglītības. Ļoti ieteicama lasāmviela visiem vecumiem!

J.Šīrmanis.’’ Krikša piedzīvojumi tālos ceļos’’.

Ir laiks pagājis, kopš lasīta, nianses piemirstas, taču to, ka no grāmatas nevarēji ‘’atrauties’’, neaizmirsīsi, Arī no šīs. Notikumi spraigi, sižetiski aizraujoši, neparedzami. Tomiņam jābūt laimīgam, ja ir tāds izcils draugs, Kriksis, nu četrkājainā drauga un zēna piedzīvojumos var iedziļināties tikai, ja izlasīs šo grāmatu!

Doku Atis ’’Mans dzīves rīts’’. Viena no pirmajām grāmatām, ko atceros no bērnu dienām. Gadi četri vai pieci bija, bet izlasīju centīgi; cik spilgti iztēlojos zēna atmiņas, sīkie apraksti, spilgtie tēli, kolorītie pārdzīvojumu atainojumi, visi zēna pārdzīvotie notikumi sniedz izcilu priekšstatu, kā nu dzīvoja, kā veda ikdienu, rotaļājās, utt., to laiku cilvēku, mūsu vectēvi. Izcila laikmeta liecība!

Šoreiz ārzemju autora darbs- J.Frīdrihs .’’Četrarpus draugi un mīklainā skolotāju sērga’’. Šī autora dsarbus var lasīt neatraujoties, ikviens, gan liels, gan mazs. Lielajiem- humora lādiņš, mazākiem- kā vajag un kā nevajag darīt, arī pamācībai…

Draugi kļūst tādi kā detektīvi, novērojot, izsekojot, …atrodot!

‘’Slavenais pīlēns Tims’’. Jauka, sirsnīga un ģimeniska grāmatiņa. Tas nekas, ka galvenie varoņi ir četrkājaini, lidojoši, peldoši… vērtības, ko šis darbs sniedz, ir vajadzīgas, nepieciešamas. Draudzība, izpalīdzība, humors, tas viss caurvij gara darbu .Ļoti ieteicama, jebkuram vecumam!

E.Blaitona. Tā kā biju lasījusi vien par pīlēnu Timu, šķita, tādas naivas vien būs, bet- nevienu grāmatu vairs nenolieku neizlasītu. Jo ir vērts izlasīt! ’’Slepenās istabas noslēpums’’ mums piedāvā tiešām visu notikumu izklāstu, līdz atklājas, kas tā par māju un istabu. To nu inspektoram palīdz noskaidrot brašie bērni. Arī ‘’Dīvaino vēstuļu noslēpums’’ liek sākt domāt, kas gan šis vēstules sūta ? Bērni atklāj arī to, un beigas ir gandrīz vai komiskas. Savukārt citos darbos…

‘’Piedzīvojumu kuģis’’ mūs aizved visnotaļ nemierīgā braucienā. Notikumi risinās atpūtas braucienā, taču virknējas galvu reibinošos piedzīvojumos… ko nākas atklāt Dina, Lusiannai, Džekam un Filipam, var uzzināt, izlasot šo aizraujošo grāmatu. Ne mazāk interesanta ir ’’Piedzīvojumu sala’’, ‘’Piedzīvojumu pils’’, ‘’Piedzīvojumu ieleja’’, viena par otru interesantāka; noslēpumi, baisi notikumi, bīstamas vara raktuves utt.

Grāmatas valoda saistoša, viegli lasāma, sižets ļauj saglabāt intrigu, simpātijas iekaro Kikī, kurš ne reizi bērnus izglābj no tiešām briesmām…

Neskaitāmas reizes pārlasīts, bet no jauna iepaticies ir poļu autora Ņizjurska meistardarbs ‘’Mareka Vasarraibumiņa neticamās dēkas’’. Populārs, zināms, bet tāpēc ne mazāk mīlēts, jo ir jau par ko. Mareks pazūd, mācās, tiek nolaupīts , notiek meklēšana, pakaļdzīšanās, arī noziedznieku noķeršana. Iespējams , darbs domāts nopietns, bet lasot, smieklu vitamīnu deva garantēta! Noteikti pārlasīšu vēlreiz!

A.Lindgrēna. ’’Mēs- Sālsvārnas salas vasarnieki’’. Melkersonu ģimene piedzīvo dažādus notikumus, cerot izklaidēties salā, viņiem nākas gan apmaldīties, gan cīnīties par savu mājokli, gan iepazīt ‘’vietējos mohikāņus’’, piemēram, Čorvenu, gan Bocmani, gan mīlestības nedienas ar Malinu…ļoti mīļa, izcili ģimeniska grāmata, kā paraugs visiem.

 Savukārt ‘’Brāļi Lauvassirdis’’ es nosauktu par skumju, bet arī pamācošu lasāmvielu. Skumjas iedveš zēna iztēle, iztēlojoties, ko darītu un kā būtu, ja būtu… lasāma tiem, kam patīk piedzīvojumi, zēniem būtu pa prātam jo sevišķi, meitenēm nobirtu asariņa, par ko… nu – jālasa, nevar nelasīt ko tādu…

Nu, ‘’Pepija Garzeķe’’ ir tik populāra, ka retais vairs vai lasīs grāmatu, bet , ja nav- jāizlasa par brašo meiteni, jo smieklu vitamīnu deva garantēta. Aizmirst šo lasāmvielu neizdosies, ja man nav izdevies gadu desmitu gaitā …un vēl- pārlasu jau n- to reizi, kā no jauna! Vienkārši- šedevrs jeb –bērnu besttellers!

E.Portere. ’’Polianna’’, ‘’Polianna nu jau liela’’ pārlasot radās doma, kā svētīgi mūsdienu drūmajiem cilvēkiem noderētu Polianna, ar savu smaidu, labestību, paļāvību, mīļumu un priecāšanās spēli. Kā labais gars uz ielas, pansionātos, slimnīcās …visur, kur var rasties skumjas, trūkums, bezcerība,zmisums,  bads…

Ikviena šī autora grāmata pilna dzīvotprieka, jestruma un optimisma; ļoti ieteicama lasītmīļiem!

K.Skalbes pasakas ataino cilvēka dabu, būtību, attiecības. Tas skaudri parādās  pasakās ’’Pasaka par vērdiņu’’, Kaķīša dzirnavas’’, citās.

Lasot to bērnībā, šķita jauki- daudz naudas, nu pirtnieks būs laimīgs, bet… neprata Laimas doto izmantot; atdeva visu velnam. Tagad šķiet, daudzi cilvēku dzīvo, kuri ir mantas pārņemti, ‘’silto priežu istabiņu’’ nesagaida daudzas māmuļas,šo vērdiņu beržot, zaudējam apkārtējos, vērtības, tuviniekus, vidi, beidzot sevi pašu…?

Kaķītis. Vēl skaudrāk atainot rakstnieks nevar , kā naudas vara pārņem tik ļoti, ka neatrodas vieta ne mājā, ne sirdī pat miesīgam tēvam. Taču PIEDOŠANAS likums šeit funkcionē ļoti izcili. Ja mēs nemācēsim tā piedot , kā baltais melderis, tad mums kādreiz varbūt nepiedos arī Dievs…?

‘’Kazlēns, kas prata skaitīt līdz desmit’’, autors A.Preisens. Nezini, kas pievilcīgāks- ilustrācijas vai teksts. Lasi un veldzējies no jauna, cik šķirstīsi, tik lasīsi un vērosi ar patiku. Visas V.Sutejeva ‘’izgreznotās’’ bērnu grāmatas ir nepārspējamas savā skaistumā, precizitātē un raksturīgajā atainojumā. Sendienās lasot grāmatu vairāk raizējos par nabaga kazlēnu..ja nu panāk, vēlāk jau beigas kļuva svarīgas-  vai ir visi glābti un kazlēns- izrādījās noderīgs, vienkārši jauka lasāmviela bērnam !Kaut tikai tādas būtu grāmatas bērniem!

Bērnība lasīta, pārlasīta, ‘’izgaršota’’ līdz kaulam-‘’Cepu, cepu, kukulīti’’, jaukas bildes, saturs- fantastisks, tikai ir jālasa,  jo būtu grēks nezināt mūsu latviešu folkloru!

Neaizmirstamie''PIFA PIEDZĪVOJUMI'', kuru nezin kāpēc mūsdienu bērni nelasa, ja neteiktu, ka vispār lasa ar pierunāšanu.

Mazajiem vēlams izlasīt šo autoru kādu darbu: E.B.Upītis, A.Brigadere, V.Rūmnieks, J.Zvirgzdiņš, A.Lindgrēna, E.Blaitona, E.Nesbita, K.Nestlingere, Ž.Ž.Sampē, P.Treversa, arī dzejdari: U.Auseklis, I.Zandere, V.Plūdonis, arī M.Cielēna; krājumu’’Garā pupa’’.

MAZAJIEM LASĪTĀJIEM gan dzejas darbi pieejami, arī dziesmu krājumi, gan 10 latviešu tautas pasaku krājumi, ap 20 cittautu pasaku krājumi, vēl ieteicamie autori: Viks,  K.Olsone, I.Samauska, I.Ziedonis, J.Širmanis, Ē.Kūlis, D.Geislere, Sampē-Gosīni, E.B.Vaits, T.Jansone,O.Preislers, Dž.Deila, T.Jansone, K.Greiems un citi.