Kupravas bibliotēka

Vērts izlasīt!

2022.gads.

                Dz.Tilaks ’’Šausmiņa’’ .Autors pievēršas bērnu var teikt, psiholoģijai. Meitene ir ļoti cerīga kļūt augumā lielākai. Tiek apgūtas dažādas prasmes. Audzinoša, jauka grāmata…

   K.Olsone ‘’Hesterhillas noslēpums’’. Grāmata spēj aizraut jau ar pirmajām lappusēm. Bērni tiek iesaistīti aizraujošu, neprognozējamu notikumu virpulī. Kā beidzas viņu centieni, vai noslēpumu izdodas atrisināt, var uzzināt, sekojot notikumu spraigajai gaitai!

       A.Auziņš. ’’Čau, vecās miesas!’’ Latviešu prozas vecmeistara kārtējā darbā ir humors. Pietiekami, lai izraisītu smaidu ik lappuse. Romānā notikumi ir parasti, taču lasīt ir ļoti aizraujoši, jo valoda ir tik sulīga, ironiska, ka ‘’neatrausies’’ no lasāmvielas. Ieteicams , kā ikviens autora darbs!

M.Grietēna’’ Ne vienmēr runcim krējuma pods jeb Leo un lauvas’’ Saistošs, pievilcīgs romāns. Ir viss, intriga, humors, attiecības. Galvenajam varonim ‘’uzlikts’’ daudz-vilšanās darbā, ģimenes locekļos. Taču palīdz atraktīvā, nejauši iegūtā draudzene jeb paziņa. Kā samezglotās problēmas atrisinās, var uzzināt, izlasot šo interesanto romānu!

  M.Grietēna. ‘’Ne viss ir zelts , kas spīd…’’ Grāmata saistoša, blīva, vieš intrigu. Autorei izdevies izveidot detektīvu un mīlestības romānu vienkopus. Lienei tiek dots izdzīvot slavas virsotnes, taču nespējot attīstīt talantu tālāk, nākas piedzīvot sakāvi. Visās jomās…

Dz.Žuravska. ’’Svešais starp savējiem’’. Romāns liek padomāt par morālām vērtībām, ģimenes nozīmi, attiecībām. Kā izdodas sadzīvot, mainoties lomām,  tuviniekiem,  kuri ‘’uzradušies’’, var uzzināt, izlasot neparasto, saistošo romānu!

  E.Naits ’’Lesija atgriežas mājās’’ Ir cilvēki un ir suņi. Ir mīlestība, uzticība, pieķeršanās. Un ir izcila uzticība, lūk, par tādu atainots izcilajā britu autora darbā. Lesija bija spiesta šķirties no saimniekiem. Dzīvnieks tomēr atgriezās mājās. Kā pārvarēja simtiem kilometru šķēršļiem pilno, bīstamo ceļu, kādas briesmas pieredzēja ceļā uzticamais kollijs, var uzzināt, izlasot šo brīnišķīgo, neatkārtojamo grāmatu!

         Ē.Kūlis ’’Uguns pēda’’. Izcilā latviešu prozaiķa grāmatā šoreiz- garstāsts ’’UGUNS PĒDA ‘’ un vairāki īsie stāsti. Personāži , kā vienmēr- reālisti, neparasti, reizē saistoši un pievilcīgi. Vissaistošākais šķita tieši  garstāsts, kurā atainota ugunsdzēsēju, glābēju ikdiena, savstarpējā saskarsme, draudzības jūtas.

   J.Veinberga. ’’Mākoņaina nakts’’ Romāns- detektīvs. Var teikt- ļoti saistošs, ir viss- mīlestība, dialogi, negaidīti pavērsieni, līķis, viss ap to, par to… ļoti intriģējošs, var lasīt, ‘’neatraujoties’’!

Rodas vēlme pēc citiem autores darbiem!

   A.Katra.’’Vietējā stacija’’ Romāns saista ar vienkāršo valodu, neparastajiem notikumiem… pilsētniece nokļūst visnotaļ intriģējošās situācijas. Kā tās atrisinās? Jālasa!

   M.Pohodņeva u.c. ’’Kaķu vārdotāja’’ Izcila lasāmviela , jo ļoti interesanti ir lasīt gan par cilvēka un dzīvnieka attiecībām, gan arī par cilvēku savstarpējām attiecībām. Autorei izdodas lieliski izdodas atainot dažādas attiecības, par sarunu biedru izvēloties savu kaķi. Rakstniece ir ļoti laba gan dzīvnieku , gan cilvēku psiholoģe. Ļoti laba, atveldzējoša, vienreizīga,  humora pilna lasāmviela, ieteicama ikvienam!

D.Avotiņa ’’Jūlija’’ Romāna ’’Kad lausks cērt ‘’ turpinājumā Jūlija cīnās tālāk, bērni nesniedz mierinājumu, drīzāk pārdzīvojumus, daudz palīdz kalpa puisis, taču Jūlijai nākas daudz pārdzīvot, līdz viņa ‘’aiziet ‘’ Miķeļa rokās… ļoti saistoša, izcila lasāmviela!

   D.Avotiņa .’’Kad lausks cērt…’’Grāmata aizrauj, fascinē, ''ievelk''. Dzimtu gaitas izsekojot neviļus rodas doma, ka autore to visu ir pārdzīvojusi, tik reāli atainota lauku dzīve, attiecības, skaidri izgaismoti cilvēku likteņi, kārtējo rakstnieces darbu lasot, rodas apbrīna, cieņa, dziļa interese, kaut vairāk būtu tādu izcilu romānu!

Jūlijai, trauslai sievietei, liktenī  tiek ierakstīts daudz, viņai jākļūst par ģimenes galvu, zaudējot tuviniekus. Romāns jālasa!

Dz.Tilaks.’’Kūlenis’’. Pazīstamais jauniešu grāmatu autors , kā sākumā šķita, pievērsies mīlestības tēmai, taču romāns ‘’pārauga’’ detektīvā. Ļoti saistošs, neprognozējams, viegli lasāms. Linards tiek iesaistīts ‘’afērā’’ ar Anci, viņas tuviniekiem, kļūst par ēsmu noziedzniekiem, kas tālāk?..Jālasa!

T.Feibels ‘’Es par tevi zinu visu’’ Grāmatā - paraugs, kā nevajadzētu darīt. Cilvēkam pieder sava privāta telpa, savi darbi, vēlmes, intereses, savukārt grāmatas galvenajai varonei tas ir liegts, padarot viņas dzīvi par ‘’ellīti’’, kā tiek ar to visu viņa galā- jāuzzina, izlasot šo grāmatu! Audzinoša lasāmviela.

S.Švarca ‘’Suņu mamma’’. Grāmatā ir fantastiski apraksti par suņiem, tajā stāstīts par to, kā saimniece lieliski saprotas ar viņiem, atainotas izcilas attiecības cilvēkam ar dzīvniekiem, grāmata ieteicama visiem vecumiem!

Vebstere Dž. Dārgais ienaidniek! Romāna notikumi izklāstīti vēstuļu formā, taču, lasot šo darbu, smiesies līdz asarām! Kuri lasījuši ‘’Garkājtētiņu’’, sapratīs, ja šis viss nav lasīts, ar steigu tas būtu jādara, jo nevar nelasīt! Izcils romāns, ieteicams visiem vecumiem.

Bāreņu aprūpētājai jātiek galā ne vien ar patversmei saistošajām lietām, bet arī ar savas sirds aicinājumu. Kā beidzas viss, kam meitene dod priekšroku, var uzzināt, izlasot šo izcilo romānu!

AvotiņaD. ’Debesis visur vienādas’’. Darbi  krājumā ir tik reāli, skaudri, ļoti saistoši, pamācoši un neaizmirstami. Garstāstā dziļi aizskāra puiša Uģa liktenis, sekojam līdzi viņa gaitām no dzimšanas līdz vecumdienām. Autores māka pastāstīt par cilvēka mūžu, likteņa pavērsieniem ir unikāla, šos darbus lasot, tik reāli ‘’dzīvo’’ līdzi darba varoņiem, ka nespēj atrauties no grāmatas! Izcils darbs!

‘’365 joki’ -anekdotes , jaukas, asprātīgas, saistošas, gan bērniem,  gan vecākiem! Noteikti izlasāmas, neaizmirstamas, jo  noteikti liks pasmaidīt!

A.Balinta ‘’Kaķu bieds’’ Jauka, sirsnīga kaķenīšu dzīve, līdz idilli izjauc suņa ierašanās. Kā beigās notiek līdzāspastāvēšana, kā saimnieces mīlules, arī suns kļūst par viņas mīluli, var uzzināt, izlasot šo krāsaino grāmatiņu!

2021.gads.

K.Olsone ’’Tukšās pils noslēpums’’ Aizraujoša , piedzīvojumiem bagāta grāmata. Bērnu vēlme noskaidrot par pazudušo bērnu likteni beidzas bezmaz vai traģiski, Kādas grūtības jāpārvar, kādas briesmas draud, kā galvenie varoņi tiek galā ar problēmām, var uzzinot, izlasot  šo saistošo grāmatu!

D.Avotiņa . Autore savos darbos valdzina ar raito, vienkāršo valodu, saistošo notikumu izklāstu,  ar grāmatas varoņu neparasto dzīves gājumu. Piesaista gan notikumi, gan to, kā grāmatas varonim klāsies, līdzpārdzīvojums ir tik liels, ka šķiet, gribētos palīdzēt tēla lielajos pārdzīvojumos. Izcilā rakstniec ir pārkāpusi 95 gadu dzīves slieksni, apbrīnojami!

No vairāk nekā divdesmit autores darbiem visvairāk dvēseles stīgas skāra daži. Piemēram ‘’Kumpiņa. Atrastā dienasgrāmata’’ Abos stāstīts par vēsturi. Smeldzīgā Kumpiņas dzīve, arī otrajā romānā notikumi lika aizdomāties par to, kas kuram ir svēts, kā smeldz tuvākā cilvēka nodevība… Savukārt romānā ’’Divas koka karotes un roze’’ rakstniece liek dzīvot līdz Vitauta likstām,  pārdzīvot par puiša neveiksmīgo izvēli, par to, cik bieži līdzās dzīvojošais ir ‘’garīgi neredzīgs’’. Romānā ‘’Liktenim tīk pajokot’’ autore tomēr nejoko , jo smaga izvēle izrādās ‘’piešķirta’’ Matildei, dzīvi saistot ne ar īsto, patieso cilvēku. Ļoti pamācošs daiļdarbs!

Arī darbā ’’Nezūdošā vērtība’’ mums liek domāt par to, cik cilvēkiem daudz nācās izciest gan kara gados, gan bēgļu gaitās un nesalūzt smagajā pēckara laikā. Sniedze, liekas, ar pārcilvēciskām spējām tiek cauri likteņa triecieniem,  tomēr daiļdarba beigās izskan arī pa cerīgai notij…

Savukārt romānā ’’Ceļā’’ mums tiek piedāvāts Jāņa dzīves skarbais gājums. Viņa dzīves ceļš aizvijas tālu no dzimtenes, liktenis  liek apņemt par sievu nepavisam ne savu iecerēto; dzīve nesaudzē viņu, taču iedzimtā izturība, iekšējais spēks, sapņi neļauj sabrukt galvenajam romāna varonim. Izcils romāns, tāpat kā visi citi autores pamācošie darbi!

Savos romānos autore liek aizdomāties par garīgām vērtībām, cilvēcīgām attiecībām, arī saprast, cik daudz mūsu senči pārdzīvojuši, ar kādām pūlēm cīnījušies par savu, ģimenes, arī mūsu nākotni, liek atcerēties latviešu tautas vēsturi.

A.Auziņš. ’’Bez sievietēm grūti’’ Pazīstamā prozaiķa , humorista darbā šoreiz traģisks apraksts par ģimenes cīņu par taisnību. Padomju dzirnas mala lēni, bet smagi, iznīcinot arī jaunā cilvēka dzīvi. Daudzas mātes raudāja pēc miera laikā ‘’pazudušajiem dēliem’’. Romānā- par vienu no mātēm. Ļoti skumjš,  sirdi stindzinošs vēstījums!

Savukārt romānā ’’Iezīmētie’’ autors liek aizdomāties ne vien par baušļu ievērošanu, arī par cilvēcību, godīgumu, nodevību un naidu. Blīvie notikumi seko cits citam, galveno varoni nespēj nekas mierināt,  pie tam , ja vēl nodevējs izrādās cienījams, pazīstams cilvēks…

Rakstnieks, kurš atzīmē   90 gadu jubileju, mums ir sniedzis ļoti daudz , papildinot latviešu literatūras klāstu ar daudzām  interesantām grāmatām, bibliotēkā vien ir 20, visas -ļoti lasītas.

Arī nepārspējamais daudzo romānu un stāstu autors Ē.Kūlis, kuram ir 80 gadu dzīves jubileja,b-kās lasītāju vidū ir ļoti iecienīts, mums ir gandrīz 20 darbi;  stāstu krājums ’’Nelūdz , subrabkaija’’ ir vienkārši izcils. Stāsti liek sapņot, tie liek skumt,  aizdomāties, pārvērtēt, novērtēt savu dzīvi , pārdomāt cilvēku attieksmi, izdarīt secinājums.  Kaut būtu vairāk tādu izcilu rakstnieku, kā mūsu jubilāri!

A.Graudiņa ’’Plōciņu Mase roksta’’ jauks, trāpīgs latgaliešu humors, mums latgaliešiem, tiesām jābūt stipriem’’ kō hroma zōbakīm’’, kā teikt-‘’myužeigs skaistums!’’ Grāmata lasāma lēnām, jo iedziļināties it visā, lai saprastu visu, ir jābūt …īstam latgalietim,  taču ir vērts izlasīt!

Dz.Žuravska. ’’Kam tiks mantojums’’. Romāns skaidri izgaismo tieksmi pēc mantas, interesanti atspoguļotas ģimenes, tās radinieku attiecības. Ļoti intriģējošs, baudāms romāns, lasām, tas neliks vilties!

Dz.Žuravska. ’’Aizejot, neaizcērt durvis’’.   Romāns kā par pelnrušķīti un princesi, kuras uz brīdi apmainījās lomām, kā viņām izdevās tikt galā – tas jāuzzina, izlasot saistošo romānu. Dzīve nebija saudzējusi abas māsas, ‘’bagātā’’ izrādījās  ne tā sliktākā… visnotaļ pamācošs, savdabīgs romāns, noteikti izlasāms ikvienam!

L.Paegle ‘’Otra Puse’’. Šķita, romāns par dzīves drauga otru pusi, bet laikam tā domāta bija māja. Objekts, kura dēļ Edgars, ’’fanoja’’ ilgu laiku, taču beigās šī lielā knapināšanās, līdzekļu krāšana izrādījās lieka. Saistoša valoda, dialogi, humors, sadzīves ainu spilgta atainošana,, ,interesanti, lasāmi! Protams, arī pamācoši!

A.Auziņš ’’Labrīt, vakardiena!’’ Autora pazīstamais humors, sirsnīgās atmiņas, raitā un vienkārša valoda- viss tik jauks šajās bērnības atmiņās, ka gribas lasīt vēl un vēl… 

Vismaz izlasot kaut vienu A.Auziņa darbu, noteikti meklēsi vēl citus. Nešauboties!

D.Šadre ‘’Bruņurupuču tango’’. Sadzīves atainojums. Smags, pārdomas raisošs romāns, galvenie varoņi tiek ievilkti tik samezglotās attiecībās, ka risinājums vien rodams grāmatas beigās. Mīlestības atainojums, notikumu nav prognozējami… .lasot raisās domas, cik gan nekrietnam jābūt cilvēkam, lai spētu pat tuvinieku vārdā, to dēļ, bet spēt pastrādāt noziegumu, It kā ģimenes dēļ, it kā dēlam ‘’labu arot’’, bet vai tas bija to vērts, …ļoti pamācoša lasāmviela, izcila!

I.Dimante. ’’Ilūziju spēles’’. Romāns saistošs, intrigas caurausts, spilgti tēli, spraigi notikumi, piesātināts ar erotiku, taču tas netraucē sekot neparedzamo notikumu attīstībai. LASĀM!

I.Puriņa ‘’Negaiss ābelēs’’. Vakara romāns. Intriģējošs, nedaudz skumjš , reizē romantiski smeldzīgs.  Pāris, netiekot pie mantinieka, izvēlas dažādus ceļus. Vai darbā atainotais būs īstais, to var tikai minēt. Visnotaļ rosinošs, bet vai pamācošs romāns, grūti spriest… katram jāizdara savi secinājumi!

R.Kalpiņa. ’’Harijam augot’’. Stāstu krājumā atspoguļota bērna aizraušanās ar tehnoloģijām, radot mātei dažādas problēmas. Prozas darbs saistošs, satīrisks, pamācošs, ieteicams ģimenēm!

Ē.Kūlis ’’Kas vieno, kas šķir…’’. Kā citi šī autora darbi, arī šis- humora piesātināts, saistošs un lasāms. To arī vēlams darīt- izlasīt!

L.Paegle. ’’Istabas biotops’’ Kopmītņu paradīze. Humors, kolorīti personāži, attiecību risinājumi. Ātri izlasāma, saistoša grāmata.

A.Manfelde .’’Vilcēni’’. Grāmata – ļoti ‘’smaga’’, lasīt piesātināto tekstu, iedziļināties dramatiskajos, teju noziedzīgajos nodarījumos, iztēloties šausminošo vidi ir pat ļoti smagi. Taču tā dzīvo, arī tagad, tepat, blakus mums… liekas, neko gaišu, tīru vairs šajos cilvēkos iesēt nevar, pāraudzināt, pārliecināt, tas šķiet, būtu bezcerīgi.

Pieaugušajiem, arī  jaunietēm!

D.Šadre ‘’Pagātnes atvari’’ Detektīvs, ļoti saistošs, neparedzams. Alma ,lielā centībā atrast vainīgos krustmātes nāvē, izmanto visas iespējas, gandrīz  riskējot zaudēt pat savu simpātiju…

Romāns saista ar spilgtu raksturu izgaismojumu,  tajā ir liela intriga, tagadnes sasaiste ar pagātni, notikumu attīstība. Interesants romāns, ko ieteiktu izlasīt!

A.Burga ’Tētis’. Grāmata jau no sākuma ieinteresē, jo notikumi ir dažādi.  Tie aizved pagātnē, notikumi mijas ar mūsdienām. Visnotaļ pārsteidz tādi ‘’tēti’’, kuriem nav svētas ne ģimenes, ne bērna intereses, šausmina gan nodarītais, gan viss cits. Traģisma, attiecību izgaismojuma piesātināts darbs. Tikai pieaugušajiem!

A.Rušmane.-Vēja’’  Ar kastani kabatā’’. Romāns tikai šķiet viegls, bet lasot- pagaist gan vieglums, gan it kā romantika… meitene cīnās par dzīvi, darbu, godīgām, skaidrām attiecībām, darba pareizību? Dzīve ‘’atsēdina’’ arī viņu. Kad viss noskaidrojas, saprotama paliek citu cilvēku rīcība un motīvi,  ‘’izgaismojas’’ arī attiecības. Atliek vien pieņemt arī sevi… ļoti pamācošs, interesants romāns, pat izcils!

K.Olsone ’’Ērgļuklints noslēpums’’ Romāns piedzīvojumu un spriedzes pilns. Bērni , alkdami uzzināt un izzināt , pakļauj sevi briesmām. Noslēpums tiek atklāts daiļdarba beigās. No kā tik ļoti baidījās cilvēki, kāds ir aizraujošais noslēpums- to uzzinām-…izlasot! Jauks darbs, tāpat kā citi autores vēstījumi!

M.Jakubovska ‘’Bračka’’ Mūsdienu ģimenes peripetijas. Brāļiem savā ģimenē  jābūt saprotošiem, draudzīgiem, bet,  ja pēkšņi viņi kļūst par sāncenšiem? Nedaudz  žēl Renāra, kuru ’’pieviļ’' brāļa draudzene, taču uzsākt attiecības , iemīlēties aizņemtā dāmā nav tā labākā rīcība. Pamācoša lasāmviela visiem, lasām!

Dž.Lūisa. ’Gorillu rītausma’’ ir romāns ļoti saistošs, vēstījums neliek atslābt ne mirkli, liek pārdzīvot gan par Bobo, Aimaru, citiem. Pērtiķēnu glābjot, jaunieši nokļūst riskantās situācijās, bet noslēgums nav pārāk bēdīgs. Ieteicama literatūra visiem, sevišķi dzīvnieku draugiem!

R.Bula.’Sīnāja kalna lieta’’ Detektīvs, spraigs, interesants, aizraujošs. Notikumi  seko cits citam, visnotaļ lasāms ikvienam. Iesaku izlasīt!

Cybuļu J.Krapacu Ļuce u.c.. ‘’Samagonga goldā, to prīca apliek volda!’’ Jāteic- visnotaļ nedaudz par ''sālītu'' grāmata. Taču humora cienītājiem, humora un latgaliskā tiešuma , ‘’jestruma’’ izpratējiem – pašā laikā! Jo nesmaidot šīs grāmatas parasti nelasa, pat smejas no sirds, jo – ir par ko smaidīt!

M.Zīle ’’Neizbiedēto putniņu valstība’’. Romāns ir ļoti saistošs, piesātināts, notikumiem bagāts. Kā ikviens autores darbs, arī šis  ir interesants jau no paša sākuma. Jolanta tiek pārbaudīta daudzējādi, taču spēj saglabāt savu būtību jebkurā situācijā, kā dažādi dzīvē  viss var  mainīties- lasām! Visnotaļ pamācošs romāns, ko ir vērts izlasīt!

Dz.Žuravska. ’’Nepabeigtā portreta noslēpums’’. Romāna intriga jau sākumā liek mums minēt, iztēloties, paredzēt…

Jurģim dzīve ir skarba, jo mīlestībā nepavisam neveicas. Kā mākslinieks  viņš sevi realizēt spēj,  taču tik ļoti tiek pārņemts pagātnes notikumiem ,saistot tos ar realitāti. Īstā dzīve viņu nesaudzē…

Autore spēj interesi par notikumiem saglabāt līdz romāna beigām. Visnotaļ ieteicams darbs, tāpat kā jebkurš šīs autores romāns!

A.Kļavis. ’’Bēres ar priekšapmaksu’’ Stāsti. Smeldzīgi, reāli, kliedzoši.  Visvairāk  ''aizskāra'': ‘’Ieslodzītais’’, ‘’Pilnmēness’’, arī ‘’Un mūžīgas ir tikai debesis virs galvas mums’’. Laikam tieši ar šo reālās dzīves smeldzīgo atainojumu. Noteikti derētu  izlasīt ikvienam!

2020.GADS.

Ē.Kūlis ‘’Zemes telpa, jūras elpa.’’ Reālistiski, pat smagi stāsti. Visnotaļ lasīt bija viegli, jo valoda saistoša, bagāta, bet tēmas risinātas ne tās vieglākās. Stāstu meistars tik īsti un reāli stāsta par lietām, kas notiek zvejnieku vidū, it kā pats to visu būtu piedzīvojis. Saistoši stāsti, vērts izlasīt!

D.Šadre ’’Sens attēls’’ .Romāna notikumi  ir ļoti spraigi, aizraujoši, attiecību samezglojumiem pilni, pat traģiski. Autore veiksmīgi tagadni savij ar pagātnes likstām. Darba varoņiem- kolorīti, spēcīgi raksturi, tomēr reizēm  neprognozējama ir viņu rīcība. Ģimeņu attiecību izgaismojums ir romāna izskaņā. Visnotaļ  šis ir saistošs romāns, kuru  ieteicams izlasīt ikvienam!

Dz.Tilaks.  ’’Piedzīvojumu meistari’’ Zēni cerot salabināt katrs savu vecāku, nokļūst jo raibos piedzīvojumos, notikumi spraigi, saistoši, interesanti. Kādi, to var uzzināt, izlasot jauko grāmatu. Kā visas autora grāmatas, arī šī valdzina ar sižetu, personāžiem, notikumu gaitu. Ģimeniska grāmata!

K.Kaldmā. ’’Būt sliktai meiteni ir dievīgi’’  Igauņu autores darbs saista ar visu- ņiprajiem personāžiem, neparastajiem notikumiem, neparedzamām beigām; ļoti saistoši, noteikti izlasām!

J.Zvirgzdiņš ’’Lāču republika’’. Grāmata – mazajiem par politiku, kā deputāti ‘’strādā’’, interesantā veidā politiskie notikumi savijas ar kaut ko citu- .., par laimi lāči tiek izglābti, jo paredzēts bija  tas ļaunākais. Viss beidzas neprasti, pat laimīgi, kā- jāuzzina no grāmatas!

Ē.Kūlis. ’’Ja ietu vēl labāk, vairs nevarētu ciest’’ Ironiskās prozas meistara kārtējā stāstu krājumā ir viss- humors, spilgti personāži, ‘’sālīti’’ notikumi. Valdzina autora valoda, dialogi, neprognozējamais notikumu izklāsts. Vienkārši jālasa, jo līdzīgi lasāmvielu neatradīsi!

D.Zoldnere ‘’Algotņi’’.; ģimenes drāma, tā varētu raksturot ‘’Vakara Romānu’’, arī –tēva, vīrieša bezatbildība. Šausmina ne vien tas, ka cilvēks neciena sievieti, bet tas, ka viņa milzīgajā mājā neatrodas vieta vistuvākajiem cilvēkiem, cilvēks spēj savu radinieku nelietīgi izmantot savā labā, darīt daudzas negācijas , lai sagandētu citu dzīves… jālasa, noteikti-lai zinātu, mācītos, vismaz tāpēc, lai neļautu nelieti ielaist savā dzīvē! Vēl traģiskāk, ja tāds nelietis izrādās tēvs…

D.Rukšāne ‘’Vilinājums’’. Vīrieši-mednieki, it kā jau pierasta lieta. Bet, ja sieviete? Ar tādām, kuras ‘’medī’’ un  arī  viņām izdodas ar, mēs sastopamies romāna gaitā. Daudzi vīri, daudzas sievas, personāžu tik daudz, bet lasot  domā , bet kur tad morāle, cilvēcīgās vērtības, ģimenes svētums… darba varone ‘’nomedī’’, savukārt ‘’objekts’’ steidz medīt citas… 

Vilinājums liels- šķiet, cits puisis būs labāks …romāna galvenā varone tomēr paliek pie galvenā ’’medījuma’’- sava vīra. Lai viņam bagāža liela- citas sievas, vēl viņu meitas utt., taču dzīve liek saprast, ka laime slēpjas ne jau sievu, mīļāko daudzumā… kopumā ļoti pamācoša lasāmviela!

D.Butrima. ’’Bezgrēcīgās kūkas’’. Saista humors, personāži, attiecību ‘’šķetinājums’’. Cik nu tā vaina kūkās,  drīzāk neveiksmīgi veidotās ģimenes dzīvēs, savstarpējās attiecībās. Attiecīgi virknējas notikumi, cik daudzveidīgi galvenie varoņi, tik daudzšķautņainas arī notikumu virknes. Galveno balvu tīkotāji daudzi, savukārt balva- tik viena, tā atkal jau ’’piešķirta’’ pirms vinnētājs paziņots…

Jaunās grāmatas. E.Blaitona ’’Brīvdienas ar cirku’’. Grāmatā slavenais piecnieks piedzīvo daudz- ceļojumus, tikšanos ar noziedzniekiem, cirka ļaudis, iegūst jaunus draugus, noder gan četrkājainā Timija , gan Pongo , palīdzība. Kas ir Pongo, kā notiek ļaundaru notveršana,-tas jāuzzina, izlasot jauko piedzīvojumu stāstu! Grāmata neliks vilties nevienam!

Štelmahere V .’’Annelores dārgumi.’’ Rafis ir zinošs detektīvs, gala rezultāts summējas ar ‘’vinnestu’’- atrasto piekariņu, taču ceļš līdz tam ir pietiekami graujošs, smags, piedzīvojumiem bagāts, Rafim nākas ņemt palīgā gan viltību, savas maņas, arī nodarbināt  savu izcilo prātu , lai dārgumi nonāktu īstajās rokās. Interesanti, aizraujoši! Taču kas ir Rafis- to uzzināsi, izlasot!

Tilaks Dz. ‘’Papus Tru’’ Mūsdienu bērnu un jauniešu autoram kārtējo reizi izdevies jo valdzinoši ievest mūs dzīvnieku pasaulē. Šoreiz- trusis! Zinātkārs, izzināt alkstošs, neprognozējams un piedzīvojumu alku pārņemts galvenais varonis arī ‘’saņem’’ piedzīvojumus pēc ‘’pilnas programmas’’… Tru ir izceļojies pa pļavām, visur, negaidot kļūst par ‘’audžu tēvu’’ diviem maziem kucēniem, kā ‘’epopeja’’ beidzas, var uzzināt, izlasot sirsnīgo, pamācošo stāstu! Prozas darbs neliks vilties nevienam!

‘’Latviešu tautas anekdotes’’. Nezūdošās vērtības ir mūsu folklora,  to izzināt ir ļoti aizraujoši! Lasām!

No ‘’Vakara Romānu’’ sērijas: M.Zīle ‘’Svešu tēvu grēki’’ IR- tēvs, dēls, grēki…  bet ne katrreiz gribas nosodīt šķirtos tēvus, bet šajā gadījumā jo īpaši. Kā viss notiek, atrisinās, jālasa darbs, jo intriģējoši atainoti  galvenās varones mīlas līkloči. Dzīve noliek izvēles priekšā- mīļākais, audžubērns vai …potenciālais vīrs?

A.Danilāns u.c. ‘’Dakteri un šamaņi’. Lieliski padomi, ieteicami visiem, ikvienam. Danilāns , pazīstams kā izcils dakteris, ir arī ar lielisku humoru apveltīts, cienījamos gados būdams, ir ļoti vitāls, pārliecinošs, pievilcīgs arī kā cilvēks. Tādi ir arī viņa gara darbi. Vērtīga lasāmviela.

Auziņš A. ’’Astotais bauslis’’ Grāmatā  ir saistoši atainotas cilvēku attiecības, romānā ir viss- draudzība , mīlestība, nodevība, gan pret cilvēka brīvību, gan mīlestību. Interesanta, laba lasāmviela, neiztiek bez politikas, visnotaļ ieteicama lasāmviela; morāle- ieteicams ievērot ne vien 8., bet arī citus baušļus!

V.Rūmnieks ’’Zaļais gredzens’’. Saistoša fantastika, lasīt ir interesanti, grāmatā – trīs stāsti, pirmajā nokļūstam senatnē, galvenajam varonim jārisina mīlestības līkloči, otrajā- esam uz Mēness, kur nu risinās krimināli notikumi, gala rezultāts- pozitīvs, savukārt trešais stāsts mūs aizved atkal senatnē, atrastais jauneklis iesaka izglābt..ko- tas jāizlasa , lai zinātu…

Interesantu darbu autors, šī autora grāmatas ir saistošas ikvienam, iesaku izlasīt!

‘’Cāļa zupa dvēselei. Iekšējā spēka meklējumi’’. Visos stāstos sastopam likstas, ar ko cīnās cilvēki- ar nelaimēm, veselības problēmām, alkoholiķiem, dabas stihijām utt. Ne ar kā cita, kā a r Dieva spēka nelaimes tiek vērstas uz labu. Bezcerīgās situācijas uzlabotas, novērsts izmisums, dziedētas brūces…

Visās ‘’cāļa zupās’’ liekas, darbojas  tāds kā kaut kas pretdabisks, jo ikvienu stāstu var lasīt kā pamācību, sprediķi, sajust kā balzamu dvēselei, ik stāsts , to cilvēku pārdzīvojumi ir tik milzīgi, ka savas pašas problēmas kļūst par tik niecīgām, ka nav vērts pat pieminēt…

‘’…negaidi, kamēr tuneļa galā parādīsies gaisma. Droši dodies uz priekšu un pats izgaismo šo sasodīto vietu.’’/S.Hendersone./

No jaunajām grāmatām b-kā:

Dz.Tilaks.’’Čomiņš’’ .Lasot par drosmīgā kaķa piedzīvojumiem, neviļus nāk prātā ‘’Kaķīša dzirnaviņas’’. Arī tur kaķis piedzīvo daudz ko, savukārt Čomiņam pēc visiem piedzīvojumiem izdodas pārnākt mājās, pie saimnieka. Lasot iezogas doma- vai mēs maz iedomājamies par tām ciešanām, kas jāpārdzīvo bezpajumtniekiem. Ne visi nonāk  patversmēs, ne katrs tiek glābts. Romāns ļoti saistošs, audzinošs, to ir vērts izlasīt ikvienam!

M.Jakubovska ’’Rufis dodas dzīvē’’ Sirsnības pilna, ļoti mīļa grāmatiņa par jauko, labestīgo suņuku Rufi. Suņa zēnam nākas būt kā zvaigznei, peldēt uz katamarāna, braukt limuzīnā, iepazīt pilsētas dzīvi, mukt no LIELIEM suņiem, frizēties un utt. Kā jau dzīvē, bet jo valdzinošāk to visu darīt, ja esi nācis no patversmes…

No ārzemju literatūras:

Drūrija K. ‘’Septītā kamera’’. Smeldzīgs stāsts par dzīvības uzvaru, kā arī  uzvaru pār mantrausību, negausību, necilvēcību. Liekot spēlēties ar cilvēku dzīvībām, varas pārstāvji pat neiedomājas, cik daudz pārdzīvo, ja vēl vainīgais, tiešām slepkava, bet ja šķietamās slepkavas lomā- trausla, nevainīga meitene…?

 Baldači Dž. ‘’Džekpots’’ . Naudas vara, vara pār valdību, cilvēkiem, likteņiem un dzīvi. Cik nu tieši lemts galvenajai varonei izbaudīt naudas varu, cik nu drīzāk cīnīties par savu, tuvinieku dzīvību… ļoti saistoša lasāmviela, spraigi notikumi, mahinācijas, slepkavības utt.

Romāns psiholoģiski smags, bet ieteicams, lai pārdomātu kaut vai to, cik trausla ir dzīvība, nozīmīga draudzība, ģimeniskums, utt.

K.Svotmena ‘’Pirms tu aizej’’

Smeldzīgs stāsts par mīļotā cilvēka zaudējumu. Zoja vēl cer, gaida, cenšas visu novērst. Tas neizdodas. Eds ir tomēr miris. Paliek tomēr, sapņa un dzīves turpinājums, lai būtu cerība, jēga, nozīme dzīvot….

Visnotaļ ļoti skumja, bet reizē pamācoša lasāmviela, vērts izlasīt, lai saprastu, ka cilvēks jātur godā, jāmīl, pirms vēl nav par vēlu…

M.Levi . ‘’Jūtas, stiprākas par nāvi.’’

Politiskas intrigas, piedzīvojumi, noslēpumi, attiecības. Notikumi šķetinās pamazām, liekot darba varoņiem gan rāpties kalnos, nokrist aizās, nokļūt arktiskajos ledājos, izglābties, vilties, iemīlēties utt.

Romāns pilns spriedzes, ir ļoti interesants, pārpilns piedzīvojumiem. Ieteicams piedzīvojumu, asu notikumu cienītājiem!

L.F.Keizerlinka. ’’Stāsti bērna dvēselei’’. Ne vien bērna, vairāk derētu izlasīt to pieaugušajiem, jo stāstos ir dziļi paslēpta jēga. Vislabāk visai ģimenei kopā, jo tas būtu ļoti audzinoši. Visieteicamākie- ’’Ceļojošā Dievmāte’’, ‘’Supernejaukais FRĪDIS’’, ‘’Jaunākais ne vienmēr ir mazākais’’, ‘’Mieru vest…’’, ‘’Kādēļ spīd jāņtārpiņi’’.

‘’..tagad jūs zināt, kādēļ jāņtārpiņi  spīd un kāpēc tie ir pasaulē; tie ievilina cilvēku dzīvē, tie vada viņu cauri dzīvei līdz pat tās galam, kas savukārt atkal ved atpakaļ pie sākuma un varbūt vēl tālāk par to…’’

Dž.E.Krenca ..’’Dziļie ūdeņi’’. Romāns- izcils detektīvs. Cik sarežģītas mahinācijas vij noziedznieki, tik skaisti trausla ir arī galveno varoņu mīlestības stīga, aizsākusies visnotaļ ne romantiskos mirkļos, tā izvēršas par galveno asi. Varas kāre, ietekme, pašlabuma meklējumi. Autores meistarība savirknēt notikumus tā, lai interese par tiem nezustu ne mirkli.

L.Brīdaka. ’’Atbalss bez balss’’ , no ‘’Vakara Romānu’’ sērijas. …kā sevis iztirzāšana, šaustīšana, ….noder psihologs, draudzene, vai nav vienalga. Ja ir, Kas uzklausa, iedod padomu, ieklausās!

Doma- vai dēlam būt par mūža ‘’aukli’’ ir loģiski, arī viņa ģimenē tik ļoti jaukties nav vajadzīgs.

Vai māte , būdama aukles lomā jau pieaugušam dēlam, nenozog viņam ko citu?

Ģimenisko attiecību risinājumi, samezglojumi, ‘’izsvērums’’, kurš ir kāds bijis, visnotaļ interesants, elegants , arī pamācošs, vieds romāns!

A.Rekšņa. ’’Trīs zvaigznes manā mūžā’’. Autora mūžā jā, bet cik gan katra cilvēka mūžā tiek mīlēts, lutināts, lolots, bet arī …pazaudēts, jo mazie četrkāji diemžēl , bet nedzīvo mūžīgi…

Autors niansēti, sirsnīgi, ļoti dvēseliski ataino to dažu sunīšu mūžu, ar kuriem viņam laimējies kādreiz dzīvot. Ļoti aizkustinoši stāsti, pilni ar rūpestiem, laimes mirkļiem, arī smagām sāpēm.

Smalks dzīvnieku, cilvēku, arī  neatkārtojams dabas pazinējs, ir autors, jo grāmatā ļoti gleznaini ataino dabā ieraudzīto, saskatīto, apmīļoto… izcila grāmata!

S.Švarca’Gliemezis uz rīta takas’’ /no ‘’Vakara Romānu’’ sērijas./Smaga lasāmviela. Dažādie cilvēku likteņi, daudzšķautnainie raksturi, to nesaderība, mīlestība? Lasot , reizēm pavīd ‘’nejauka’’ doma… vai vispār tā ir romānā?  Sāpes, izmisums, nenoteiktība, sevis meklējumi, sevis šaustīšana, tā- pārpārēm. Galvenais varonis ir nedziedināmi slims, ‘’nodevis’’ ģimeni , jau slimojot, apjauš savus pāri darījumus, zinot, ka nespēs mainīt savu likteni, vēl palīdz slimam zēnam… pamācoša, interesanta lasāmviela.

A.Mikele. ‘’Zelta būrītis’’ Detektīvs, visnotaļ aizrauj jau ar pirmajām lappusēm. Notikumi- dažādi, neprognozējami, saistoši. Georgijs- pārņemts ar visatļautību, cilvēks, kuram ir sveša tikumība, godīgums gan pret kolēģiem, gan pret ģimenes locekļiem. Varaskāre, mantas , miesas kāre, attiecību samezglojumi,  mahinācijas- viss nu jāatšķetina inspektoram Maksim. Uzdevums smags, vēl ņemot vērā, ka liecinieki sniedz nepatiesas, sagrozītas liecības…

..pārdomas jeb doma, kura radās lasot- ne vienmēr zelta būrītī sēdošais ir laimīgs, pat tad, ja tas ir tiešām no tīra zelta…

I.Dimante ‘’Skaistuma impērija’’ Saistošs detektīvs, neprognozējami notikumi, daudz mīlestības līkloču- gan noziedznieku gan viņu atmaskotāju vidū.  Jālasa, jo saturu atstāstot , viss zaudē intrigu, vien jāpiebilst, ka ‘’vainīgo’’ varēja ‘’prognozēt’’ citu…

Izmeklētāja Megija gandrīz pieļāva kļūdu, taču romāna beigas kļūst optimistiskākas.
D.Avotiņa ‘’Ceļā’’. Jānis savā smagajā dzīves ceļā sastop daudzus, profesijā ievirze veiksmīga, ģimenes dzīvē ne tik, bet likteņa pavērsieni viņu aizved tālu no mājām, nākas piedzīvot daudz ; tuvinieku zaudējums, sievas, arī  īstā mīlestība sastop citu, bet romāna varonis nezaudē ne dūšu, ne darba prieku, arī  dzimto māju atjaunošana rādās cerīga…
Romāns ļoti saistošs, daudzveidīgs,  ar likteņu pavērsieniem, mīlestības atainojumu, ļoti interesants!

L.Brīdaka „Mūža noslēpums’’. Romāns par ģimenes traģiku. Ja tā ir iespēja tikt pie bērna …Santa ‘’tiek’’, meita izaug, taujā pēc tēva, bet, ja mātei nav zināma ne īstā māte, ne tēvs...? Visnotaļ smaga, intriģējoša,  bet arī pamācoša lasāmviela!
Dz.Žuravska. ’’Piecžuburis’. Stāstu krājums. Sadzīve, vēsture, mūsdienas, skumjas, piedzīvojums, tik ļoti saistoši ir autores darbi. Visvairāk sirdi aizskāra: ‘’Vecais piena vedējs un zirgs’’, „Aļņa ragi’’, „Maitasputni’’, „Kurlmēmais’’, „Divdesmit baltas rozes’’, „Mustangs’’!
 

2019.gads.

Ē.Kūlis. ''Nopelnītā vientulība’’. Stāsts kā iz dzīves’’, skumjš, patiess, ikdienu atainojošs.  Ar kriminālu ‘’piedevu’’. Humorīgs, reizē smeldzīgs, kā jau katrs literārā meistara daiļdarbs!

Ieskatam;’’ …klausīsies aktiera balsī, un cilvēku iztēlē acu priekšā uzziedēs magoņu lauki, bērzu birzīs iešalkosies vējš, upju ūdeņos dzirkstīs saule un uzziedēs gobu ieskautais Rožu laukums pašā pilsētas centā, kur sēdēs dzejnieks, kaut patiesībā viņš lidos ar savas fantāzijas spārniem tālāk un tālāk…’’.

R.Gomesa ’’Stāsti ar dvēseli’’. Tiešām, pārpilni mīlestības, cerības, palīdzības, Dieva glābšanas spēka…. visos stāstos  stāv klāt it kā sargeņģelis, kurš attiecīgā brīdī pasniedz roku.

‘’..cilvēki ar vienu spārnu var lidot tad, ja sadodas rokās un izveido spārnu pāri.

Ikvienam cilvēkam pasaulē jāsameklē kāds, kurš saņems viņa sniegto roku un pretī piedāvās otru spārnu.

Tā cilvēki iemācīsies cienīt cits citu, lūkodami nenolauzt vienīgo spārnu un neatņemt izredzes lidot…’’/no stāsta ’’Mīlestības spārni’’/

 Ē.Kūlis. ’’Mīlošie un mēnessērdzīgie’’. Skaudri, reizē arī pilni ar humoru, ikdienišķi, pat nedaudz rupji. Tāds ir autora skatījums- patiess, analizējošs, liekot spriest arī lasītājam. Patika, lai arī jau lasīts; ’’Turies kā vīrs, Džeri’’, ‘’Vecā kramplauža zvaigžņu stunda’’, ‘’Pie jūras, pie dzīvības šūpuļa’’ , ‘’Atgriešanās’’ un citi. Tie visi vienkārši jāizlasa, jo nevar nelasīt, kā saka, ‘’grēks nelasīt…’’

A.Auziņš .’’Bez sievietēm grūti’’. Šķita, kāds romāns , par mīlestību, humora pārpilns, kaut kas ‘’viegls’’. Bet izlasot, šķita- smagāks vairs nevar būt. Grūti ir dzīvot ne tikai bez sievietēm, bez cilvēcības, ētikas normām, kur grūtāk. Ja valda visatļautība, likuma ’’apiešana’’ ar līkumu, ja cilvēka dzīvība ir graša cenā. Staņislavs it kā atriebj dēla slepkavu, bet vai tika atriebti tie zēni, kuri tika līdzīgi ''samalti'' , aizsūtīti drošā nāvē, kuru ‘’atriebšana ‘’ paliek tā Kunga ziņā…

A.Kļavis. ’’Melnais akmens’’. Senā vēsture, cīņas, piedzīvojumi, mīlestība …viss savijas jo cieši, arī notikumi mūsdienās. Zēni atrod akmeni, notikums seko notikumam, lasītājam jāspēj vien izsekot.

Grāmata saistoša, neparasta, tāda veida vēsturiska lasāmviela vēl nekad nebija lasīta! Interesanta arī pieaugušajiem, ne vien jauniešiem, rodas vēlme lasīt ko tādu vēl!

Nu un ir- ‘’Bēgšana no Čūsku valstības’’. Ir Uguns krauja, ir Čūsku valstība, ir pat čūsku dīdītājs, virsaitis, Ezerpils un kori, skalvji utt. Kas ir kas, kā cīņas noris turpmāk, var izlasīt triloģijas 2.daļā.

Lielajai intrigai saglabājoties nu  jau -3.daļā’Asinis uz dzintara’’ ; mēs uzzinām, kur saules akmens atrodams, arī leģendas izskaidrojums par melno akmeni kļūst skaidrāks…

Triloģija saistoša, intriģējoša, neparasta un lasīt aicinoša. Autoram izdevies iesēt interesi gan par vēsturi, gan ar sižeta palīdzību, asajiem notikumiem mums iedvest neviltotu zinātkāri. Ir vērts izlasīt, ikvienam!

Dz.Tilaks ’’Labo blēņu vasara’’. Jauks, piedzīvojumiem bagāts vēstījums bērniem, jauniešiem par ‘’labajām’’ blēņām , kuras veic pusaudži. Lasāms, viegls romāns. Kaut vairāk būtu tādu gara darbu! Ieteicams ikvienam!

D.Avotiņa.’’ Divas koka karotes un roze’’. Skaudrs dzīvesstāsts par ilgām, nepiepildītu mīlestību. Vitautam nākas izvēlēties- vai palikt ar sievu un dēlu vai ar savu īsto mīlestību. Šo cīņu romāna galvenais varonis neiztur, drīzāk viņa  sirdij šo slodzi ir nest par smagu… romāns ļoti pamācošs, māca gan just līdz, gan  domāt, izsecināt un  spriest. Saistoša lasāmviela!

‘’…Viktorija bija mīlējusi, bet nekad nebija prātojusi kas tad īsti ir mīlestība.

Kālab neviens nav spējis to izpētīt līdz saknei un atrast zāles pret nelaimīgu mīlestību”./pēc Vitauta bojāejas sievas Viktorijas pārdomas…/

D.Avotiņa ‘’Vīramāte’’. Savukārt šajā darbā ļoti kolorīti personāži, saistoši notikumi, ‘’raibi’’ dialogi. Notikumi virknējas neparasti, personāži ‘’dzīvo’’ no paaudzes paaudzē,… kādreizējai vedeklai pašai kļūstot par vīramāti, nākas pieņemt smagus lēmumus. Ļoti interesanta un saistoša lasāmviela, mīlestības līkloči, atspoguļotas dzīves vērtības. Noteikti ir vērts izlasīt!

D.Avotiņa‘’Nezūdošā vērtība’’. Romāns – kā skaista himna sievietes izturībai karā.  Drīzāk meitenes- vientuļas, no ģimenes atrautas, visos  kara vējos mētātas. Darbs ļoti saistošs, smeldzīgs. Sniedzei liktenis lēma izdzīvot, taču nesatiekot savu ģimeni, arī par dzīves biedru kļūst draudzenes draugs…

I.Dimante. ’’Nāve Kraukļu ciemā’’. Detektīvs .Meistarīgs, saistošs, notikumiem bagāts. Viss tik ļoti sarežģīts, taču jaunajai prokurorei atšķetināms, upuri ir, taču veiksmīgi tiek novērsti noziegumi, kuri vēl varēja notikt… Vainīgais? Nekad to nespētu uzminēt, bet tiek atmaskots! Mīlestība arī neizpaliek.Ļoti interesanta lasāmviela!

‘’Bembijs’’ -skaista pasaka par draudzību, palīdzību, iejūtību. Krāšņas ilustrācijas. Ieteicama bērniem.

Z.Radziņa ‘’Esi man vajadzīgs’’ Apraksti, fotogrāfijas par pamestiem suņiem. Smeldzīgas skumjas pārņem, grāmatu izlasot… .ieskatam:’’..es būšu tavas acis, ja tu zaudēsi redzi. Man nebūs grūti tevi iznest pļavā, ja tavas kājas vairs neklausīs.
Kad tādi laiki atnāks, es būšu blakus, jo tu dzīvo manā sirdī, tu esi mana ģimene’’/tādi solījumi sunītim/
Un vēl :’’ Aizejot suns kļūst par vienu no zvaigznēm, kas ik vakaru iedegas pār tiem, kas reiz viņu mīlējuši’’, tā autore. Ieteicama visiem vecumiem, ikvienam!

Dž.Žuravska. ’’Vieta, kur silst sirds’’.Romāns plašs, interesants , smeldzīgs. Izlasot,  radās pārdomas, cik jābūt skaidrai sirdij, lai spētu pieņemt arī svešus bērnus. Personāžiem, lai saglabātu ģimeni, nākas daudz pārdzīvot. Interesants vēstījums par vairākām paaudzēm laika griežos. Patriotiem veltīts. Noteikti -ieteicama lasāmviela!

V.B.Kamerons. ’’Ellijas stāsts’’. Arī- noteikti vērts izlasīt, pat ja suns ir pasvešs dzīvnieks. Taču kļūs mīlēts, ja izlasīsi- par draudzību, savstarpēju draudzību, izpalīdzību, paklausību un sapratni. Cik nu spēj jau maza sunenīte, bet ‘’grūti mācībās, viegli kaujā’’. Ellijai daudz jāmāk- iet pa tuneli, pārvarēt šķēršļus, saost, atrast, sameklēt… reizēm pat neizdodas, reizēm jāmeklē, jāizpeld cīnoties gandrīz līdz nāvei… PAMĀCOŠA, MĪĻA LASĀMVIELA, visiem vecumiem!

D.Avotiņa. ’’Likteņmezgli’’. Grāmata ir interesanta, par mīlestību, vēsturi. Kutelīgas situācijas. Skumji, ka jauniešu mīlestībai svītru pārvelk vecāku sānsoļi. Pēteris, izglītots, strādīgs, bet meklē ….gan mīlestību, dzīves jēgu, arī ko citu.
Grāmata visnotaļ pamācoša, kā vajadzētu, arī kā nevajadzētu darīt. Vērts izlasīt!

N.Vanjē.’’Bella un Sebastjēns’’. Lai cik izcila būtu filma, lai kādi kuram uzskati par suņiem, šis ir izcila parauggrāmata, kādai būtu jābūt draudzībai cilvēkam ar suni! Draudzība, izturība, uzticība, sapratne, saikne starp cilvēku un dzīvo radību… kā no ''Nezvēra'' izveidojās cilvēku glābēja- balta sunenīte, kā no maza zēna – varonis, viss tik saistoši, neizstāstāmi, tas – jālasa!