Normālskats Balti burti uz melna fona Melni burti uz dzeltena fona Dzelteni burti uz melna fona
Balvu pielāgotās literatūras bibliotēka

Aktualitātes

empty placeholder

Aprīlis bibliotēkā

Johannessam Mario Zimmelam – 100. Ikviens bibliotēkas apmeklētājs aicināts apskatīt vācu rakstniekam veltītu izstādi  "Atbildi zina tikai vējš".

Tematiska izstāde "Nopietni pa jokam" popularizē bibliotēkas krājumā esošās karikatūras, anekdošu izlases un joku stāstu grāmatas.

Tematiska izstāde “Bibliotēku nedēļa” 23. aprīlis ir  Pasaules grāmatu un autortiesību aizsardzības diena. Grāmatas visām paaudzēm, kuras bija topā pagājušā gadsimta 80. – 90. gados un mūsdienās.

Papildini savas zināšanas ar jaunām idejām. Praktisko padomu burtnīca “Veselība uz palodzes”.

Bibliotēku nedēļas ietvaros pasākums “Laimīgās stundas”. Pārsteigums un sarunas par grāmatām.

Kopā ar Latvijas Neredzīgo biedrības Balvu TO un Rehabilitācijas centra Balvu filiāli kopīgs pasākums "Grāmatas visām paaudzēm".

 


empty placeholder

Sirsnīgus svētkus!


empty placeholder

Aizvestie

AIZVESTIE…

Šogad aprit 75 gadi kopš 1949. gada 25. marta, kad no savām mājām svešumā tika aizvesti tūkstošiem nevainīgu Latvijas iedzīvotāju. Padomju okupantu vara veica otro Latvijas iedzīvotāju masu deportāciju, kas tiešā veidā skāra ap 2,2% jeb līdz pat 44 tūkstošiem Latvijas cilvēku, tai skaitā tika izvesti ap 11 tūkstošiem bērnu.

Pieminēsim, atcerēsimies, neaizmirsīsim…

Deportēto Latvijas iedzīvotāju saraksti

Latvijas Nacionālā arhīva izveidotā datubāze satur to personu sarakstus, kurus PSRS okupācijas režīms deportēja projām no Latvijas uz attālām PSRS teritorijām laikā no 1941. g. līdz 1953. gadam. Skatīt šeit.

Digitālā karte 

Karti deportetie.kartes.lv izstrādājusi SIA “Jāņa sēta”, pamatojoties uz Latvijas Nacionālā arhīva veidoto deportēto iedzīvotāju sarakstu un tur norādītajām vēsturiskajām adresēm. Sadaļas “Deportētie iedzīvotāji” kartē var skatīt 1941. gadā un 1949. gadā deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstus. Izvēloties deportāciju gadu, karti iespējams pietuvināt tik tuvu, ka redzama konkrēta adrese, māja vai sēta. Uzspiežot uz apļa, redzams saraksts ar informāciju par aizvestajiem cilvēkiem – viņu vārds, uzvārds un vecums. Skatīt šeit.

Pieminēsim, atcerēsimies, neaizmirsīsim…


empty placeholder

Latviešu rakstnieces un dzejnieces

Laura Vinogradova, Nora Ikstena, Jana Egle un vēl daudzas citas latviešu dzejnieces, rakstnieces un vienkārši lieliskas sievietes atstājušas savu bagātīgo un daudzveidīgo literāro devumu latviešu literatūrā. Grāmatas pieejamas gan Braila rakstā, gan audioformātā, gan palielinātā drukā.


empty placeholder

Marts bibliotēkā

Tematiska izstāde "Dzīve kā teātris" popularizē bibliotēkas krājumā esošās grāmatas par Latvijas teātru aktieru dzīvi un radošo ceļu. 

Ikviens bibliotēkas apmeklētājs aicināts apskatīt Aīdai Niedrai veltītu izstādi  "Kārdinātāja".

Apsveikuma kartiņu  izstāde no Lucijas Romkas kolekcijas “Lieldienu sveicieni”.

Varēs pārbaudīt savas zināšanas viktorīnā  “Putnu dziesmās klausīties”.

Kopā ar Latvijas Neredzīgo biedrības Balvu TO un Rehabilitācijas centra Balvu filiāli kopīgs pasākums "Raibās Lieldienas".

 


empty placeholder

DERĪGI ZINĀT!

SIA "Latvijas Neredzīgo biedrības Rehabilitācijas centrs" ir vienīgā institūcija Latvijā, kas sniedz sociālās rehabilitācijas pakalpojumus cilvēkiem ar redzes invaliditāti. Pakalpojumi ir bez maksas-tos apmaksā valsts. Sociālo pakalpojumu sniedz klienta dzīvesvietā vai pie sociālo pakalpojumu sniedzēja. Sīkāka informācija pieejama šeit


empty placeholder

Februāris bibliotēkā

 

Ikviens bibliotēkas apmeklētājs aicināts apskatīt Margaritai Stārastei un Ēriham Kestneram veltītu izstādi "Tince un Emīls".

Tematiska izstāde "Agates diena - acu diena" dos ieskatu acu veselības saglabāšanā un uzlabošanā. 

Drosmīgākie varēs pārbaudīt savas zināšanas piedaloties viktorīnā par Balvu pilsētu.

Drošība internetā sākas ar izglītošanos, datorapmācības senioriem.

Kopā ar Latvijas Neredzīgo biedrības Balvu TO un Rehabilitācijas centra Balvu filiāli kopīgs pasākums "Dzimtā valoda".


empty placeholder

Janvāra izstādes


empty placeholder

ZIEMASSVĒTKU PASĀKUMS

19. decembrī Vīksnas Tautas namā notika Ziemassvētkiem veltīts pasākums “Klusi un gaiši”. Pasākumu rīkoja Latvijas Neredzīgo biedrības Balvu TO vadītāja Biruta Nagle un Rehabilitācijas dienas centra vadītāja Guntu Zepa kopā ar  Pielāgotās literatūras bibliotēkas vadītāju Ilonu Laicāni.

Atklājot pasākumu B. Nagle katram biedram pasniedza Pateicības rakstu  par ieguldīto darbu un klātbūtni biedrības aktivitātēs. Viņa klātesošajiem nolasīja fragmentu no L. Keizerlinkas grāmatas “Stāsti bērna dvēselei.”

Bibliotēkas vadītāja saņēma Pateicības rakstu par aktīvu atbalstu un radošumu biedrības aktivitātēs. Šoreiz pasākuma apmeklētāji tika iepazīstināti ar septiņām svētajām  grāmatām.

Paldies visiem par sirsnīgo kopā būšanu! Lai radošs un laimīgs Jaunais gads!


empty placeholder

Tematiska izstāde “Kā izpušķot Ziemassvētkus?”

Svētku gaidīšanas laikā ikvienam sirdī ir cerība pēc Ziemassvētku brīnuma. Cilvēki kļūst labsirdīgāki un priecīgāki. Šis ir lielisks laiks, lai paveiktu kādu labu darbu, iepriecinātu radiniekus un draugus.
Lai vairotu svētku sajūtu, nāc uz bibliotēku. Atrodi neparastas idejas svētku vides radīšanai un  ierosmes svētku dāvaniņām. Sameklē skaistāko dzejoli Ziemassvētku apsveikumam vai izvēlies gardāko piparkūku recepti.


empty placeholder

Latvija svin!

7. novembrī Pielāgotās literatūras bibliotēka kopā ar Latvija Neredzīgo biedrības Balvu TO un Rehabilitācijas dienas centru rīkoja pasākumu, lai svinīgā atmosfērā pieminētu un atzīmētu valsts svētkus. Bibliotēkas vadītāja Ilona Laicāne bija sagatavojusi priekšlasījumu par valsts augstākajiem apbalvojumiem. Kā vienmēr, neizpalika arī viktorīna ar dažādiem āķīgiem jautājumiem par Latviju. Pasākuma apmeklētāji bija erudīti un atsaucīgi.

Ar ziediem un pateicības vārdiem tika sveikta biedrības vadītāja Biruta Nagle, kura 18. novembrī saņems Balvu novada domes Atzinības rakstu. Pieteikumu apbalvojumam sagatavoja biedrības biedri kopā ar bibliotēkas vadītāju.


empty placeholder

LATVIJAI – 105

Sagaidot Latvijas 105. dzimšanas dienu, aicinām apmeklēt bibliotēku, lai piedalītos dažādās aktivitātēs.

Grāmatu izstādē “Latviju uzrakstīt” eksponētas grāmatas, kurās stāstīts gan par notikumiem, kas saistīti ar Lāčplēša dienu un Latvijas Republikas proklamēšanas dienu, gan par cilvēkiem, kas cīnījās, lai atgūtu neatkarību, savu zemi un valsti.

Piedaloties viktorīnā “Latviju uzminēt” varēs uzzināt interesantus faktus par mūsu dzimteni.

Latviju izdziedāt” - kā jau katros svētkos, latviešiem liela nozīme ir mūzikai, tāpēc svētku nedēļā bibliotēkā skanēs patriotiskas dziesmas latviešu valodā.

Sagaidīsim svētkus godam un cienīgi, lepni un priecīgi!


empty placeholder

Novada skolu bibliotekāri iepazīstas ar bibliotēkas pakalpojumiem

20.oktobrī Balvu Centrālajā bibliotēkā noritēja Balvu novada skolu bibliotekāru metodiskā atbalsta jomas sanāksme. Bibliotekāri apmeklēja arī Pielāgotās literatūras bibliotēku, kur uzzināja par Braila grāmatām, palielinātās drukas grāmatām un audiogrāmatām cilvēkiem ar redzes traucējumiem vai citādām lasīšanas grūtībām. Audio mācību literatūras piedāvājumu, pielāgotām tehnoloģijām, audiogrāmatu lejupielādes iespējām un daudz ko citu.


empty placeholder

Izstāde “Uzrakstīt Latviju”

Daiļliteratūras uzdevums ir raisīt emocijas un interesi par noteiktām tēmām. Vēsturiskajam romānam ir cits uzdevums –  jāizprot laika gars.

Literātiem ir iespēja iztēlot savus faktus, iedvesmojoties no vēsturiskām personībām un izvietojot uz vēsturisku notikumu fona. Romāna uzdevums nav iemācīt mums vēsturi, bet izraisīt mūsos vēlmi interesēties par vēsturi.

Izstādes “Uzrakstīt Latviju” grāmatās dažādu paaudžu rakstnieku redzējumā atainota Latvija – zeme, tauta un valsts. Grāmatas par cilvēkiem, kuru darbi un domas katrs savā veidā gan acīm redzami, gan neapjausti tā vai citādi veidojuši mūs šodien.

Radīsim patriotisku svētku noskaņu lasot latviešu vēsturiskos romānus!


empty placeholder

BALTĀ SPIEĶA DIENA

Sadarbībā ar Latvijas Neredzīgo biedrības Balvu TO un Latvijas Neredzīgo biedrības Rehabilitācijas centru 10. novembrī Vīksnas Tautas namā notika Baltā spieķa dienai veltīts pasākums.

Pirmajā pasākuma daļā dalībnieki izgāja ielās, lai informētu sabiedrību ko darīt un kā rīkoties situācijā, kad cilvēks ar balto  spieķi šķērso ielu.

Otrajā daļā Pielāgotās literatūras bibliotēkas vadītāja Ilona Laicāne pasākuma dalībniekiem sniedza ieskatu Neredzīgā Indriķa dzīves gājumā. Šoruden pirmais latviešu tautības dzejnieks atzīmē 240. gadadienu. Noklausījušies dzejas pantus, pasākuma dalībnieki paši izmēģināja spēkus uzrakstīt dzejoli. Katram tika dots uzdevumu izdomāt noteiktu vārdu skaitu par dažādām tēmām. Kopdarba rezultātā tapa četri neparasti dzejoļi.  Interesants uzdevums bija ar tautasdziesmām. Priekšā tika nolasītas trīs rindas, ceturto rindu vajadzēja atbildēt. Kurš nezināja, tas varēja pats sacerēt pēdējo rindu. Bija aizraujoši un interesanti.

Noslēguma daļā bija rudens velšu degustācija. Katrs apmeklētājs bija sarūpējis kādu našķi ar ko uzcienāt pārējos. Galds lūza no sāļiem, saldiem, pikantiem un interesantiem ēdieniem.


empty placeholder

Oktobra Faktu nedēļa

Katru mēnesi bibliotēkā apskatāma informatīva izstāde par četriem interesantiem faktiem vai notikumiem. Ja no 9. līdz 20. oktobrim apmeklēsi bibliotēku, tad uzzināsi kā krāsas apģērbā vai interjerā var ietekmēt mūsu noskaņojumu. Kāpēc ir jāēd āboli? Latvijas Tautas frontei 35 gadadiena un pirmajam latviešu tautības dzejniekam Neredzīgajam Indriķim šomēnes atzīmējam 240. jubileju.


empty placeholder

Grāmatu izstāde

Miķeļi ir rudens saulgrieži. Tos svin, kad diena un nakts ir vienādā garumā, godinot dabu, ražu un rīkojot bagātīgas dzīres. Miķeļdiena ir nozīmīgs brīdis dabā, lai paredzētu laika apstākļus ziemai un pavasarim, arī lai zīlētu nākotni. Pēc kārtīgi nosvinētiem svētkiem sākas garie rudens vakari, kurus var īsināt lasot labu grāmatu. ”Viršu medus”, “Ābolu smarža”, “Kadiķīša ēnā” un vēl daudzas citas grāmatas gan parastā iespieddrukā, gan audioformātā gaida tieši Tevi. Nāc, izvēlies un baudi!


empty placeholder

Laid mīlestību sevī iekšā!

Klāt septembris – Dzejas mēnesis Nereti bibliotēkas darba ikdienā nākas sastapties ar talantīgiem cilvēkiem. Kāds fotografē, kāds zīmē karikatūras,  cits muzicē vai spēlē teātri. Bet Austra (īstajā vārdā Anita Bicāne) no Viļakas raksta dzeju. Ar autores laipnu atļauju piedāvāju nelielu ieskatu viņas sarakstītajās dzejas rindās.


empty placeholder

Viesošanās Beņislavas Dienas aprūpes centrā

Tikšanās laikā centra iemītnieki tika iepazīstināti ar bibliotēkas piedāvājumu un pakalpojumiem. Turpmāk Beņislavas Dienas aprūpes centra apmeklētājiem saturīga brīvā laika pavadīšanai būs pieejama pielāgotā literatūra – audiogrāmatas, grāmatas palielinātā drukā un grāmatas vieglajā valodā. Paldies centra vadītājai Dairai Apšeniecei par laipno uzņemšanu!


empty placeholder

Tikšanās Daudzfunkcionālajā sociālo pakalpojumu centrā

16. augustā bibliotēkas vadītāja Ilona Laicāne viesojās Balvu Daudzfunkcionālajā sociālo pakalpojumu centrā. Tikšanās laikā centra iemītnieki tika iepazīstināti ar bibliotēkas plašo piedāvājumu un pakalpojumiem. Paldies centra vadītājai I. Bērzišai par laipno uzņemšanu!