Lazdukalna bibliotēka

Navigation

Nozaru literatūra

Tāvu zemes kalendars : kulturvēsturiska un literara godagrōmota

Tāvu zemes kalendars : kulturvēsturiska un literara godagrōmota

Ar ceriņziedu vāku ceļu pie lasītājiem sācis jaunais “Tāvu zemes kalendars” 2023. gadam – kultūrvēsturiska un literāra gadagrāmata, kas ir senākais šāds izdevums Latvijā, – kopumā jau 84. gadagājums, bet 33., kuru sarūpējusi Latgales Kultūras centra izdevniecība.

GRĀMATA ELEKTRONISKAJĀ KATALOGĀ


Pēteris Korsaks. Eižens Finks : fotogrāfs leģenda

Pēteris Korsaks. Eižens Finks : fotogrāfs leģenda

Pareģa Eižena Finka vārds, šķiet, nav svešs nevienam. Īpaši pēc daudzsēriju filmas par Emīliju Benjamiņu. Patiesi nenogurdināmais pētnieks un fotovēsturnieks Pēteris Korsaks jau vairākkārt ir pievērsies Eiženam Finkam tieši kā nepietiekami novērtētam sava laika profesionālam, veiksmīgam fotogrāfam. Grāmata ir saistošs sava laika sabiedrības ļoti dažādo slāņu un tipāžu spogulis. Tajā sastopam arī sabiedrībā plašāk pazīstamas personas - mūziķus, dziedātājus, fotogrāfus, sabiedriskās darbinieces, Lāčplēša kara ordeņa kavalierus, literātus.

GRĀMATA ELEKTRONISKAJĀ KATALOGĀ


Gaļas un zivju kūpināšana mājas apstākļos

Gaļas un zivju kūpināšana mājas apstākļos

Grāmata domāta gan iesācējiem, gan tiem, kas jau zina kā kūpināt gan zivis gan gaļu.

Grāmatā aprakstīts:

*kā sagatavot gaļu un zivis kūpināšanai;

*cik daudz būs gala produkts no noteikta daudzuma svaigās gaļas un zivīm;

*kā gatavot desas no mājlopiem un medījumu gaļas;

*kā arī konservu gatavošana un receptes jau nokūpinātām zivīm;

*un daudz citas lietderīgas informācijas par un ap kūpināšanu.

Grāmata dod zināšanas un izpratni par kūpinātavu un kurināmo veidiem, un palīdzēs saprast, kāda veida kūpinātava piemērota tieši Tev.

GRĀMATA ELEKTRONISKAJĀ KATALOGĀ


Dzidra Ritenberga. Es atradu laimi

Dzidra Ritenberga. Es atradu laimi

Dz. Ritenberga spoži nospēlējusi aptuveni 80 lielākas un mazākas lomas teātrī un kino. Rīgas kinostudijā, būdama režisore, viņa uzņēmusi astoņas filmas, to vidū tādi kinodarbi kā "Šīs bīstamās balkona durvis" (1976), "Vakara variants"(1980) un citi. Viņas memuāri jeb atmiņu pieraksti tapuši ilgākā laika posmā, vairāk nekā desmit gadu garumā. Tie vēsta par bērnību dzimtajā Kurzemē, darbu teātros un kino, kā arī par personīgās dzīves priecīgajiem un skumjajiem līkločiem.

GRĀMATA ELEKTRONISKAJĀ KATALOGĀ


Maija Migla-Streiča.  Nenopietni nopietnie TV aizkadri

Maija Migla-Streiča. Nenopietni nopietnie TV aizkadri

Daudzi televīzijas darbinieki strādā aizkadrā – tā dēvē vietu, kurā darbojošos skatītāji neredz. Tie ir operatori, režisori, redaktori un daudzi citi. Maija Migla-Streiča savos četrdesmit televīzijas darba gados bieži bija kadrā. Un šajos gados piedzīvots daudz – gan nopietnu, gan amizantu gadījumu. Un arī tos skatītāji visbiežāk neredzēja. Tāpēc autore pastāstiņus par amizantajiem gadījumiem nosauc par aizkadriem.

GRĀMATA ELEKTRONISKAJĀ KATALOGĀ


Svetlana Aleksijeviča. Pēdējie liecinieki : simts nebērnišķīgu stāstu

Svetlana Aleksijeviča. Pēdējie liecinieki : simts nebērnišķīgu stāstu

Nobela prēmijas laureātes, baltkrievu rakstnieces un Baltkrievijas opozīcijas pārstāves Svetlanas Aleksijevičas vēstures grāmatu “Pēdējie liecinieki. Bērni Otrajā pasaules karā”. Savas grāmatas viņa būtībā ir noklausījusies, jo tie ir patiesi cilvēku stāsti. 100 bērnības atmiņas par Otro pasaules karu pierakstītas 20. gadsimta 80. gados, kad rakstniece aptvērusi – kara šausmas tieši un nepastarpināti pārdzīvojusī paaudze pamazām aiziet. 2013. gadā grāmata izdota bez padomju cenzūras “labojumiem”, un papildinātajā izdevumā lasāmie virsraksti runā paši par sevi: “Neatdod svešam tēvocim tēta uzvalku...”, “Kurš raudās, to nošausim...”. Karš bērnus pārsteidza Baltkrievijas pilsētās, laukos. Ir bērni, kuri uzauga partizānu vienībās. Viņu atmiņu zibšņi ir par zaudētajiem tuviniekiem, mājdzīvniekiem un rotaļlietām, par badu, nāvi vai darbu rūpnīcā. Bet kopā – par mīlestību pret dzīvi.

GRĀMATA ELEKTRONISKAJĀ KATALOGĀ


Ingvars Villido. Emocijas : cilvēces lielākā atkarība

Ingvars Villido. Emocijas : cilvēces lielākā atkarība

Mūsdienu cilvēks ir kļuvis par emociju vergu, zaudējis būtiskas zināšanas par sevi, savu patieso būtību un to, ka viņam klātos pārvaldīt emocijas, nevis ļaut emocijām valdīt par sevi. Cilvēkam ir svarīgi justies emocionāli labi. Tomēr labsajūta nav noturīga, jo emocijas ir nepastāvīgas. Tā nu cilvēki dzenas pēc nepiepildāma sapņa – nepārtrauktas labsajūtas. Visas mūsu nepatikšanas, sākot ar ģimenes strīdiem un beidzot ar sociālām un ekoloģiskām katastrofām, izraisa izpratnes trūkums un emocijas, kuras nepārtraukti aktivizējas. Emocijas ir cilvēces lielākā atkarība, arī masu manipulācijas rīks. Šī grāmata piedāvā vēl nebijušu, krija jogas tradīcijā balstītu risinājumu.

GRĀMATA ELEKTRONISKAJĀ KATALOGĀ


Juta Birzniece. Ceļvedis skolēniem zinātniski pētnieciskā darba veikšanā

Juta Birzniece. Ceļvedis skolēniem zinātniski pētnieciskā darba veikšanā

Mācību materiāls, kas sniedz iespēju skolēnam labāk saprast zinātniski pētnieciskā darba rakstīšanas noteikumus. Apkopotā informācija atvieglo darbu skolotājam norāžu došanā. Darba lapas ļauj labāk izprast pētījuma plānošanas procesu, pētījuma metožu izvēli un sagatavoties darba prezentēšanai.

GRĀMATA ELEKTRONISKAJĀ KATALOGĀ


Daiga Mazvērsīte. Mirgo mana Margarita

Daiga Mazvērsīte. Mirgo mana Margarita

Bagātināta ar vērtīgu bilžu klāstu. Margaritas Vilcānes dzīve atspoguļo lielos vēsturiskos samezglojumus, kādus piedzīvojuši daudzi latvieši: pasaulē nākšana Sibīrijā, pēckara plānā maize, patstāvīgas dzīves sākšana “no nulles”, smags ikdienas darbs padomju gados, par ko neatkarīgā Latvija atalgoja ar niecīgu pensiju, sākotnēji atsakot pat pilsonību. Taču par īpašu cilvēku viņu padarīja talants – pāri visam Margaritas dzīvē valdīja nepārvarama vēlme dziedāt, un ar savas balss maģiju viņa apbūrusi miljoniem cilvēku. Viņu vidū arī šīs grāmatas autori – Daigu Mazvērsīti, un no aizraujošais stāsts par to, kā Tomskā dzimis meitēns kļuva par tālu aiz Latvijas robežām slavenu dziedātāju, dodas pie lasītājiem.

GRĀMATA ELEKTRONISKAJĀ KATALOGĀ


Jānis Riekstiņš. PSRS okupācijas armijas noziegumi Latvijā : 1940.-1991. gads

Jānis Riekstiņš. PSRS okupācijas armijas noziegumi Latvijā : 1940.-1991. gads

okumentu krājuma uzdevums ir atklāt PSRS okupācijas armijas zaldātu un viņu komandieru izdarītos noziegumus pret Latvijas mierīgajiem pamatiedzīvotājiem, viņu personīgo un valsts mantu. Dokumenti atklāj, kā PSRS slepeni gatavoja iebrukumu Baltijas valstīs, ar kādu klaju patvaļu visos okupācijas gados, ar neskaitāmiem kriminālnoziegumiem, ar impērisku attieksmi militāristi izturējās pret Latviju un tās pamatiedzīvotājiem. Dokumentu krājums ir viena no vissmagākajām apsūdzībām PSRS valdošajam totalitārajam režīmam Baltijas valstīs.

GRĀMATA ELEKTRONISKAJĀ KATALOGĀ


Pols Lebo. Etija Hilesuma

Pols Lebo. Etija Hilesuma

Kad 1941.gadā nacisti uzsāk Nīderlandes ebreju apcietināšanas, jauna turienes ebrejiete iestājas darbā Vesterborkas pagaidu nometnē, lai strādātu ieslodzīto labā. Nezaudējot brīvību, Etija Hilesuma ar miesu un dvēseli ziedojas šim uzdevumam līdz pat dienai, kad pati tiek nāves mašinērijas samalta.
1981.gadā pirmo reizi nāk klajā Etijas dienasgrāmatas fragmenti - brīnišķīga liecība par viņas iekšējo dzīvi šajos baisajos gados. Turpmāk tā tulkota četrpadsmit valodās. Dienasgrāmatā pārdomu, īsu stāstījumu un lūgšanu veida jaunā sieviete atklāj savu absolūti vienreizīgo garīgo pieredzi, kurā jaušama agnotiscisma, judaisma un kristietības ietekme.
Tieši nenoliedzamo vienreizīgumu ir vēlējies izcelt jezuīts Pols Lebo. Viņš parāda, cik trāpīgi šī unikālā dvēsele ar saviem reizē vienkāršajiem un specīgajiem vārdiem uzrunās šodienas pasauli. Lasot Etijas atstāto mantojumu, kas atklājas pārsteidzoši moderns, mēs ieraugām, cik grūti, bet nepieciešami ir domāt par Dievu pēcaušvices laikā.

GRĀMATA ELEKTRONISKAJĀ KATALOGĀ


Prāta vingrinājumi

Prāta vingrinājumi

Grāmatā apkopoti 5 grūtības līmeņu 450 uzdevumi. Grāmata paredzēta plašam lasītāju lokam – gan skolas vecuma jauniešiem, gan tiem, kam bagātīga dzīves pieredze.
Pareizās atbildes uz uzdevumiem rodamas grāmatas beigu daļā.

GRĀMATA ELEKTRONISKAJĀ KATALOGĀ


Hedviga Montgomerija. Brīnumu laiks

Hedviga Montgomerija. Brīnumu laiks

Dzīves pirmie divi gadi patiešām ir maģiski. Nav cita vārda, kādā raksturot neticamo pārvērtību no pilnīgi bezpalīdzīga zīdaiņa līdz samērā patstāvīgam mazulim, kurš pats ēd, staigā, runā un nemitīgi pēta pasauli.

Taču “maģisks” nenozīmē “viegls”. Šajā posmā netrūkst izaicinājumu. Patiesībā bērns attīstās tik strauji, ka vecākiem atliek tik turēt viņam līdzi! Jautājumi un šaubas ir nebeidzami: kā radīt mazulim drošu vidi, kā viņu iemidzināt, kā rotaļāties un kā rīkoties, ja bērns raud bez mitas? Kad viņam jāsāk runāt? Ko iesākt, ja mazajam nepatīk bērnudārzā? Kad ir jāsatraucas un kad ne? Un galu galā – kas ir pats svarīgākais vecāku uzdevums?

Norvēģu psiholoģes un ģimenes terapeites Hedvigas Montgomerijas grāmata “Brīnumu laiks” ir otrais izdevums sērijā “Vecāku maģija”. Tas kalpo kā ceļvedis, kurā aplūkoti mazuļa dzīves nozīmīgākie aspekti un aprakstīts viss, kas jāzina, lai šis maģiskais laiks noritētu pēc iespējas gludāk. Taču, pats galvenais, – “Brīnumu laiks” dod drošību un pārliecību, kas vecākiem nepieciešama, lai izveidotu labas, veselīgas attiecības ar bērnu visa mūža garumā.

GRĀMATA ELEKTRONISKAJĀ KATALOGĀ


Džoisa Meijere. Mosties ar vārdu

Džoisa Meijere. Mosties ar vārdu

Vārdiem piemīt varens spēks – tāds spēks, kas ļauj mums izveidot līdz šim nepieredzētu tuvību ar Dievu.
Grāmatā ļauj lasītājam smelties spēku no spēcinošiem vārdiem ik dienu visa gada garumā. Veltījums katrai dienai sākas ar vienu atslēgas vārdu skaidrības ieviešanai un lasītāja zināšanai, kas paver durvis pozitīvu pārmaiņu ienākšanai dzīvē. Šie vārdi kopā ar atbilstošu citātu no Svētajiem Rakstiem un praktisku Džoisas padomu palīdzēs nonākt tuvāk Dievam un pavērs ceļu pie visa labā.

GRĀMATA ELEKTRONISKAJĀ KATALOGĀ


Mōras Zeme : kulturvēsturiski un religiski izgleitojūši roksti II

Mōras Zeme : kulturvēsturiski un religiski izgleitojūši roksti II

Latgaliešu rakstu valodā izdotais kultūrvēsturiski un reliģiski izglītojošo rakstu krājums "Mōras Zeme" (II daļa) aptver no 2001. līdz 2004. gadam laikraksta "Rēzeknes Vēstis" pielikumā "Mōras Zeme" publicētos rakstus.

GRĀMATA ELEKTRONISKAJĀ KATALOGĀ


Inta Kalniņa. Lielais sapņu tulks

Inta Kalniņa. Lielais sapņu tulks

Sapņi ļauj izprast sevi, ieklausīties savos tuviniekos, nepalaist garām jūtas un uztvert veselības saasinājumus. Aptuveni trešo daļu dzīves cilvēks pavada miegā, bet sapņi aizņem apmēram 20 procentus no miegā pavadītā laika. Varētu teikt, ka dzīves laikā mēs redzam turpat 100 000 sapņu. Vai tie ir saistīti ar īstenību?

GRĀMATA ELEKTRONISKAJĀ KATALOGĀ


Guntis Eniņš. Latvijas Dabas brīnumi

Guntis Eniņš. Latvijas Dabas brīnumi

Bīstamas alas, gleznaini ieži, brīnumaini dižkoki un dižakmeņi. “Latvijas dabas brīnumi” ir Gunta Eniņa grāmatas “Nezināmā Latvija” (2015) nākamais cēliens – plaši apskatītas mazāk pazīstamas Latvijas dabas parādības: labirinti, “piramīdas”, jūrakmeņi, krusta koki, pilskalni, velna kalves... Autors ir leģendārs dabas atklājējs un dižvietu atbrīvotājs, viņa atmiņas veido autobiogrāfisku ceļojuma karti no Kurzemes līdz Latgalei, kas rādīs ceļu arī lasītājam.

GRĀMATA ELEKTRONISKAJĀ KATALOGĀ


Andžils Remess. Noslēpumainā karosta

Andžils Remess. Noslēpumainā karosta

Liepājas Karostas leģendas ir dzīvas un vilinošas joprojām. Krievu caru izlolota, neatkarīgās Latvijas apgādāta un padomju laikos slēgta, tā kļuvusi par noslēpumu glabātuvi vairākiem gadsimtiem. Liepājas muzeja pārstāvji paziņojumā medijiem informē, ka daudzus no šiem noslēpumiem atklāj jaunās grāmatas “Noslēpumainā Karosta” autori Andžils Remess un Juris Raķis.

GRĀMATA ELEKTRONISKAJĀ KATALOGĀ


Lato Lapsa. Brūnās Jaunavas bērni Svētās Nāves ēnā

Lato Lapsa. Brūnās Jaunavas bērni Svētās Nāves ēnā

“Šajā pasaules daļā augša un apakša ne vienmēr ir labi un viegli atšķirama — tāpat kā labais un ļaunais, pareizais un nepareizais, prātīgais un trakais, prieki un ciešanas, jā, jā, pat dzīve un nāve.
Mirušie šeit bieži vien ir dzīvāki pat visiem dzīvajiem — un otrādi. Kur gan vēl notikt pasaules grandiozākajiem kapu svētkiem, ja ne šeit. Miljoni cilvēku pielūdz Svēto Nāvi, lai tā palīdzētu ikdienas dzīvē. Bandīts un izvarotājs te kļūst par tautas svēto.
Vēsture te ir tāda, ka daudzi joprojām nevar skaidri pateikt — kur ir nācija un kur tās ienaidnieki. Kuri ir tie mirušie, kas jāatceras un jāgodina, un kuri ir tie, kam jāpaliek neuzskaitītiem bezvārda kapos.
Burvju liāna un kokas krūms, sudraba kalns un simti kartupeļu šķirņu, brūna Jaunava Marija, svētais lopu zaglis un vēl svētākais Jānis Zaldāts, pirms simt gadiem notikusi revolūcija, kuras atskaņas jūtamas joprojām, Če Gevaras pēdējais maršruts, mirušie, kas reizi gadā atnāk paciemoties un pamieloties ar ēdiena smaržu, un desmiti tūkstoši kritušo nerimstošajos narkotiku karos. Tā visa ir šejienes realitāte.
Como Mexico no hay dos! — “Nav otras tādas kā Meksika!” mēdz sacīt paši meksikāņi. To pašu var teikt arī par Bolīviju. Otru tādu patiešām nav.”
Lato Lapsa

GRĀMATA ELEKTRONISKAJĀ KATALOGĀ