Lazdukalna bibliotēka

Navigation

TOP 20_2019

2019. gada lasītāko grāmatu TOP 20 Lazdukalna bibliotēkā

1. Karīna Račko. Debesis pelnos.

Sadegt mīlestībā – visskaistāk tas šķiet tieši neskartām sirdīm, kuras vēl ne reizi nav plosījušas jūtu uguns radītās sāpes.
Izlauzusies no lauku nabadzības, žurnālistikas studente Vanesa Grīnerte apņēmīgi cīnās par savu vietu zem saules, piestrādā par oficianti Vecrīgas kafejnīcā un klusībā naivi sapņo par mīlestību, kas nogāž no kājām un satricina dzīvi pašos tās pamatos.

Ir vīrieši, kuriem nav iespējams pateikt “nē” – šo mācību agrāk vai vēlāk apgūst gandrīz ikviena sieviete.
Ciniskais, velnišķīgi pievilcīgais starptautiskā viesnīcu tīkla magnāts Stefans Bergs uzskata, ka monogāmija ir pretdabiska – viņu interesē tikai brīvās attiecības, sekss bez emocionālas tuvības. Lai arī Stefans nojauš, ka Vanesas viedoklis un prioritātes atšķiras, fiziskā vilkme starp abiem ir pārāk intensīva un vīrietis nespēj pretoties kārdinājumam ievilkt meiteni gultā.

Viņi abi apzinās spēles noteikumus. Tikai sekss. Tikai vienu vienīgi reizi.
Tomēr plānotā viena nakts pāraug vairākās, un likmes izrādās augstākas, nekā sākotnēji šķitis. Mostoties jūtām, Vanesa un Stefans ir spiesti pārvērtēt visu, kam viņi iepriekš ticējuši, taču ugunīgu kaislību un intrigu mutuļos tuvībā rastās debesis draud pārvērsties pelnos...

Kāpēc ir cilvēki, kuri slīd mums garām, tiecoties pretī, tomēr nekādi nespēj aizsniegt, un ir tādi, kuriem izdodas ne tikai pieskarties, bet arī pakļūt zem ādas, izplatīties asinsritē, caururbt visu dziļāko būtību, sirdi un dvēseli ieskaitot?


2. Egils Lukjanskis. Kliedziens no debesīm. 1 Betelgeizes gaisma

Uz ko paļauties, kad pasaule ir kļuvusi neprātīga?
Pirmā pasaules kara ellē ģenerālis Jānis Krišlauks satiek mūža mīlestību Ievu. Kaisles pilna nakts aizsāk dzimtas sāgu. Brālis karo pret brāli, sieva nodod sava bērna tēvu, meitene zaudē mīļoto, ticību dzīvei un izvēlas nocietināties, lai bēgtu no sāpēm...
Vai ir taisnīgi izpildīt nāvessodu saviem cīņubiedriem, ja viņi rīkojušies zemiski? Vai ir vismaz kaut kas svēts un neskarts, pie kā rast patvērumu, kad karš būs beidzies? Un vai mājās gaida vien sagrauti sapņi?...

 

 


3. Tabea Baha. Kamēliju sala

Silvijai un Holgeram ir nevainojama un šķietami perfekta ģimenes dzīve. Darba dēļ Silvija bieži dodas komandējumos, savukārt Holgeram nākas regulāri tikties ar klientiem dažādās pasaules malās. Ierasto ikdienas rutīnu iztraucē ziņa, ka Silvijas tante Lūcija viņai atstājusi mantojumā dārzniecību Francijā. Holgers ir pārliecināts, ka no šī neizdevīgā īpašuma jāatbrīvojas pēc iespējas ātrāk, un Silvija neiebilst.

Kad Silvijai negaidīti uzrodas četras brīvas nedēļas, viņa nolemj doties uz Franciju, lai apskatītu dārzniecību, pirms tā tiek pārdota. Izrādās, tante Lūcija viņai atstājusi mantojumā kamēliju audzētavu, kas atrodas uz brīnumskaistas salas Bretaņā. Silviju apbur gan skaistā apkārtne, gan krāšņās kamēlijas, turklāt pēc sastapšanās ar dārznieku Maelu situācija kļūst vēl sarežģītāka...

 


4. Egils Lukjanskis. Kliedziens no debesīm. 2 Asaras debesīs

Māksliniekam Jānim Vanagam uzdod uzgleznot Pirmā pasaules kara karavīra Jāņa Krišlauka portretu. Krišlauks bijis ārkārtīgi līdzīgs Vanagam, un tas aizsāk Vanaga meklējumus savai patiesajai identitātei (Krišlauks vēlāk izrādās viņa vectēvs). Šī saikne savieno 90.gadus, mazdēla laiku, un Pirmā pasaules kara un pēckara gadus – sižets lec no viena laika uz otru organiski, kopā veidojot vienotu dzimtas stāstu.

 

 

 


5. Ketrina Eljota. Par pagājušo nakti...

Pēc tam, kad Mollija ir pieļāvusi lielāko kļūdu mūžā, viņas skaistajai dzīvei Londonā tiek pielikts trekns punkts. Mollijas vīrs Deivids visu dzīvi ir sapņojis par savu saimniecību, un ģimene pārceļas uz dziļiem laukiem. Vīrs un bērni ir sajūsmā, toties Mollija jūtas kā nokļuvusi katastrofu ielejā...
Tikmēr Londonā pēkšņi nomirst nekad nesatiktais vīra tēvocis. Tieši viņa atstātais mantojums varētu kļūt par Mollijas brīvbiļeti uz Londonu...
Pēc kādas pikantas epizodes pavisam nejauši Mollija nonāk ciema ļaužu valodās, un tagad viņai patiešām jātiek projām no laukiem. Ja vien viss būtu tik vienkārši...
Satikšanās ar Ketrinas Eljotas varoņiem arvien ir priecīgs notikums, jo viņa garantē – kopā pavadītais laiks būs smieklu, asaru un intriģējošu pavērsienu pilns. Autore ir kļuvusi par mūsdienu ikonu sieviešu literatūras bagātīgajā klāstā un joprojām saista lasītāju uzmanību visā pasaulē.
Romāns Par pagājušo nakti ir intrigu un sirsnīga humora pilns, tāpat kā jau izdotie autores darbi – Viena diena maijā, Zāles pret vientulību un Mans vīrs dzīvo kaimiņos.


6. Dina Džeferisa. Safīra atraitne

Vai pēc laulības, kas balstījusies uz meliem, var iemācīties mīlēt no jauna?

Ceilona, 1935. gads.
Veiksmīga dārgakmeņu tirgotāja meitas Luīzas Rīvas un viņas vīra Eliota, šarmanta biznesmeņa, laulība šķiet nevainojama. Viņiem ir viss, taču nav bērna, pēc kura abi ļoti ilgojas.
Kamēr Luīza cenšas pārvarēt zaudējuma sāpes pēc vairākām neveiksmīgām grūtniecībām, Eliots arvien biežāk laiku pavada netālajā kanēļa plantācijā. Kad viņš negaidīti aiziet bojā, Luīzai vienai nākas šķetināt vīra noslēpumu. Vairākkārt apmeklējot plantāciju, Luīza ieskatās tās īpašniekā Leo, skarbā, bet labestīgā vīrietī. Kad atklājas Eliota rīcības patiesie iemesli, Luīzai ir tikai viens cilvēks, pie kura vērsties, – Leo…


7. Ingrīda Kreica. Snoushilas muižas mantinieki

Vēsturiskais un liriskais romāns aizved lasītāju uz 19.gadsimta Angliju. Godātā sera Sačmora meita Katrīna ir iemīlējusies dārznieka dēlā Pērsijā. Tas vecākiem nav pieņemams, tāpēc meitene tiek nosūtīta uz Snoushilas muižu par untumainās lēdijas Martas Derabontas kompanjoni. Katrīna piedalās augstākās sabiedrības dzīvē, tomēr izdevīga precinieka atrašana nav viņas prātā. Ar vērīgumu apveltītā meitene drīz vien atskārš, ka Derabontu ģimene glabā kādu noslēpumu. Kas ir skaistā sieviete gleznā? Kur pazudis zēns, kas senāk dzīvojis Snoushilas muižā? Katrīnas dabiskums un ziņkāre apslāpē sociālos ierobežojumus, un viņa nolemj noslēpumu atklāt. Pagātnes notikumu meklējumi aizved Katrīnu pie īstās mīlestības.
Šis aizraujošais mīlasstāsts ir viegli lasāms, savukārt greznās Snoushilas muižas un gleznainie Kotsvoldas dabas apraksti liek domāt par brīvdienu ceļojumiem.


8. Nora Robertsa. Zemstraumes

Greiema Bigelova ģimeni jebkurš sauktu par ideālu: veiksmīgs ķirurgs ar skaistu sievu, diviem burvīgiem bērniem un privātmāju pilsētas turīgākajā rajonā. It neviens nenojauš, cik šokējoša ir patiesība, kas slēpjas aiz spožās fasādes. To zina tikai Bigelovu bērni – Zeins un Brita –, kas ik dienu savu vecāku acīs redz nevis mīlestību, bet gan naidu... Naidu, kas reiz pārvēršas sitienos.
Pēc vairākiem gadiem, kad Zeins un viņa māsa jau ir pieauguši, abi cenšas vadīt laimīgu dzīvi. Tomēr atmiņas par sāpīgo pieredzi nekur nav pazudušas un rodas jautājums, vai ir iespējams aizbēgt no savas pagātnes. Turklāt kāds viņiem abiem alkst atriebties...

 

 


9. Imodžena Edvardsa Džonsa. Sanktpēterburgas raganas

Sanktpēterburgā ierodas māsas – Melnkalnes princeses – Milica un Stana, mežonīgi skaistas, melnām acīm, apveltītas mistiskām spējām un pārņemtas ar melno maģiju. Taču viņām jāpierāda sevi, lai kļūtu par carienes Aleksandras uzticības personām un sabiedrotajām. Kādu dienu Milica iepazīstina cara ģimeni ar Rasputinu, klaidoni no Sibīrijas stepēm, Krievijas dvēseli un tautas balsi... Gaisā virmo revolūcijas noskaņas, pa Sanktpēterburgas ielām klīst badacietēji, neapmierināti ļaudis, bet cara galms rīko izšķērdīgas balles, kurās blāvi zilos cigarešu dūmos sveicinās un vodkas mēriņos spurdz prinči, grāfi, baroni, diplomāti, valdības vīri, čalo galma dāmas dimantu un pērļu vizmā. Kā nerimstoši sabiedrības pavadoņi ir tenkas un slāpes pēc varas un statusa.


10. Dace Judina. Lāsts

Nolēmuši turpmāk vairs neiesaistīties politikā, pūčmājnieki sāk jaunu, skaistu dzīvi.
Paklausot vecās baroneses Annas Rozes ieteikumam, abi jaunie pāri Anna Elizabete ar Miku Kaķīti un Kārlis ar Ievu - dodas medusmēnesī uz Vec-Vilku muižu Latvijas un Igaunijas pierobežā, taču gaidītās pēckāzu romantikas vietā saskaras ar zvērīgām jaunas mākslinieces un pilskunga slepkavībām. Līdzās upuriem tiek atrastas milzīgas, nagainas pēdas. Senas leģendas šo apkaimi dēvē par vilkaču midzeni, ciema vecļaudis apgalvo - Lielais Pelēkais atgriezies sodīt neliešus, bet naktīs kāds skrāpējas gar durvju stenderēm...
Tikmēr atvaļinātais ģenerālis Kārlis Bass Latvijas "platajā galā" palīdz jaunības draugam Jezupam risināt vietējā lielsaimnieka, bijušā "sarkanā barona" mīklainās nāves noslēpumu, bet viņa amata brālis ģenerālis Boze Rīgā cīnās ar "dzīvajiem manekeniem"...
Visas izmeklēšanas virzās paralēli, atklājot rūpīgi slēptus noziegumus bez noilguma un uzdodot mūžīgo jautājumu: kurus noziegumus nedrīkst piedot un kurus - var attaisnot?


11. Inguna Dimante. Komjaunietes pūra nauda

Māru varētu uzskatīt par veiksmīgu sievieti – viņai ir labi pelnoša profesija, divi pieauguši dēli un 25 gadi pavadīti kopā ar vīru Raimondu. Taču izrādās, ka gaidāmas nevis sudrabkāzas, bet šķiršanās, jo Raimonds ir nopietni aizrāvies ar gados jaunāku sievieti.

Bet vai vīra sānsolis ir īstais un vienīgais iemesls laulības krīzei? Varbūt nesaskaņu cēloņi meklējami daudz senākā pagātnē?
Šajā kritiskajā dzīves mirklī Māra ierauga avīzē rakstu un saprot, ka viņai ir iespēja satikt vīrieti no savas jaunības.
"Es precīzi atceros datumu, Bruno. 1980. gada 20. oktobrī es uzzināju, ka Padomju Savienībā eksistē sekss."

 


12. Džūda Devero. Pagātne tavās plaukstās

Viena vasara, trīs sievietes un iespēja atgriezties pagātnē, lai uzzinātu, kā būtu, ja būtu...  Burvīgajā Samerhilā vasaru pavadīt ierodas trīs dažādas sievietes. Katra no viņām šobrīd atrodas savas dzīves krustcelēs, kas liek pārvērtēt mūža svarīgākās izvēles. Olivijas pirmā laulība bija ilga un neveiksmīga, un tās dēļ sievietei tika liegta iespēja būt kopā ar īsto mīļoto. Ketijas šķietami ideālā laulība patiesībā ir uz sabrukšanas robežas: viņas vīrs ir iemīlējies kādā citā. Elīza vecāku spiediena dēļ ir apprecējusies ar vīrieti, kuru patiesībā nemīl.  Liktenis piespēlē sievietēm iespēju uz īsu brīdi atgriezties pagātnē, lai uzzinātu, kā būtu, ja būtu... Šis ir stāsts par to, cik liels ir nejaušības spēks: kā šķietami nesvarīgā izvēle, vai ielas krustojumā pagriezties pa labi vai pa kreisi, var kļūt par mūža pavērsienu.


13. Līza Džūela. Zelta meitene

Tolaik - Elija bija lieliska zelta meitene. Priekšā vēl visa dzīve, bet tad vienā mirklī viss spēji mainījās. Elijas vairs nebija.
Tagad - ir pagājuši desmit gadi kopš Elijas nozušanas. Tikai māte Lorela tā arī nav atteikusies no cerības viņu atrast. Vienā dienā Lorela iepazīstas ar apburošu un harizmātisku svešinieku vārdā Floids. Jau drīz abi saprot, ka viņiem varētu būt kopīga nākotne. Tikšanās ar Floida deviņus gadus veco nevaldāmo un skaisto meitu Popiju izrādās tikpat elpu aizraujoša kā iepazīšanās ar Floidu. Popija ļoti līdzinās viņas pazudušajai meitai Elijai, kad viņa bija šajā vecumā. Kā tas var būt? Kurš vēl glabā kādus noslēpumus?
Britu rakstnieces Līzas Džūelas aizraujošais un pārsteidzošais romāns, kas iespiežas cilvēka apziņas dziļumos, ir tulkots 16 valodās un kļuvis par kulta zīmi viņas talanta cienītāju vidū. Autores publicēto darbu kopējais apgrozījums tikai angļu valodā pārsniedzis jau 2 miljonus eksemplāru.


14. Keisija Vesta. P.S. Tu man patīc

Lilija ir nelabojama sapņotāja, un viņai līdz ģībonim riebjas ķīmija… Viņa ir nedaudz kautrīga un apveltīta radošiem talantiem. Prot šūt un sacer dziesmas. Un vēl viņai ir neparasta gaume un, viņasprāt, visšausmīgākie mati uz pasaules. Jā, un pilnīgi traka ģimene!
Lilijas sapņotājas gars garlaicīgās ķīmijas stundas padara divtik neinteresantas. Taču tad notiek brīnums – sākums tam ir ar zīmuli uz sola ķīmijas kabinetā uzrakstīta Lilijas mīļākās dziesmas rinda. Šo dziesmu zina tikai nedaudzi, jo tā nav populāra. Nākamajā dienā kāds ir uzrakstījis nākamo dziesmas rindiņu un ziņu viņai!
Drīz vien Lilija ar anonīmo domubiedru sāk apmainīties vēstulēm – viņi dalās noslēpumos, iesaka viens otram grupas un sāk uzticēties. Lilija jūt, ka viņas sirds jau pieder nezināmajam rakstītājam, lai gan prāts vēl pretojas… Kas viņš ir? Lilija cenšas atklāt noslēpumu un atklāj, ka sirdslietas ne vienmēr ir saprotamas…


15. Tommi Kinnunens. Četru ceļu krustojums

Romāna vēstījumu veido četri stāsti, kuru centrā ir sabiedrības normām spītējošā akušiere Marija, viņas meita fotogrāfe Lahja, kas gribētu pareizu dzīvi, Lahjas vīrs, sava laika izpratnē pilnīgi nepareizais galdnieks Onni un Lahjas vedekla Kārina.
Personāži ir daudzslāņaini, katrs ar saviem noslēpumiem un identitātes mokām; cilvēku attiecības ir saspringtas līdz baltkvēlei.

 

 

 


16. Lūsinda Railija. Itāļu meitene

Nekas nedzied saldāk par mīlestību un nekas nedzeļ skaudrāk par nodevību...

Rozanna Meniči ir vēl maza meitene, kad viņa pirmo reizi sastop Roberto Rosini, vīrieti, kurš izmainīs visu viņas dzīvi. Dzīves ceļš, aizsācies Neapoles nomales mazajās ieliņās, aizved Rozannu līdz pasaules slavenāko opernamu mirdzošajām skatuvēm.
Turpmākajos gados Rozannas un Roberto likteņus kopā savij viņu operdziedātāju talants un nezūdošā mīlestība, kā arī nepārvaramā kaisle vienam pret otru, kas galu galā ietekmēs arī viņu tuvinieku dzīves. Jo, kā pamazām Rozanna atklāj, viņu savienību apdraud seni pagātnes notikumi...

 


17. Zigrīds Lencs. Pārbēdzējs

“Pārbēdzējs” ir Zigfrīda Lenca otrais romāns. Romāns uzrakstīts 1951.gadā, vēlāk vairākas reizes pārstrādāts, bet netika izdots līdz pat 2016.gadam.
“Atmiņas drīzāk ir neparocīgas. Tās ir tik smagas kā cukura maisi. Tas, kurš pastāvīgi tās vazā līdzi, kādu dienu tiek piespiests pie zemes.” Kādu dienu, sešus gadus pēc kara notikumiem, atmiņas panāk Valteru Prosku.
Proska, vācu armijas kareivis, pēdējā kara vasarā nokļūst nelielā vienībā, kas uzrauga dzelzceļa līniju, lai partizāni Pripjatas purvos neuzspridzinātu vilcienus. Stāsts par viņa pārdzīvojumiem un piedzīvojumiem.
Purvā visbīstamākie izrādās ir neizturamais karstums, niknie odu uzbrukumi un partizāni. Komandiera dotās pavēles kļūst arvien pazemojošākas un bezjēdzīgākas. Kareivji mēģina ierauties sevī, rast nodarbi: kāds mēģina noķert milzīgo, bet viltīgo līdaku, kādam ir vista, kurai mācīt trikus, kāds nodevies apcerei par nāvi un ārprātu, kāds mīļuprāt vienmēr gatavs gādāt apmetnei malku. Stāsts ir par kara bezjēdzību, par nesajukšanu prātā, par ilgām pēc cilvēcības, mīlestības un dzīves. Proska pārbēg ienaidnieka pusē, bet kas gan īstenībā ir ienaidnieks, dzimtene un pienākums, visa pamatā ir vēlme rīkoties un izdzīvot.
Savā ziņā romāns savijas ar autora biogrāfiju, jo abi - gan kareivis Proska, gan Lencs - ir dzimuši Likā, abi kara pēdējos mēnešos dezertē un nokļūst ienaidnieka gūstā.


18. Samanta Dauninga. Mana jaukā sieva

Mūsu mīlasstāsts ir vienkāršs. Es apprecējos ar lielisku sievieti. Mums piedzima bērni. Mēs atklājām viens otram savus lielākos sapņus un tumšākos noslēpumus... Un tad mums kļuva garlaicīgi.
Mēs izskatāmies pēc normāla pāra. Mēs varētu būt tavi kaimiņi, tavu bērnu draugu vecāki, tavi paziņas, ar kuriem ik pa laikam doties vakariņās.
Mums visiem ir kāds noslēpums, kā noturēt laulībā kaislības dzirksti.
Mūsu noslēpums ir slepkavība.

 


19. Andra Manfelde. Zemnīcas bērni

“Zemnīcas bērni” pirmo reizi klajā nāca 2010.gadā, un tā saņēma Ventspils pilsētas un Ventspils Starptautiskās Rakstnieku un tulkotāju mājas balvu “Sudraba tintnīca”. Grāmata tika nominēta arī Latvijas Literatūras gada balvai, un tā klausāma audio formātā. Šis ir grāmatas trešais izdevums, kurā autore skaudri izstāsta savas dzimtas pārdzīvoto Sibīrijā. Dzimtas stāsts autori iedvesmojis uzklausīt citu izsūtīto dzīves un bērnības pieredzes, kas apkopotas stāstu krājumā “Mājās pārnāca basa”. 

 

 

 


20. Klēra Makintoša. Es tevi redzu

Tu ik dienu veic vienas un tās pašas darbības.
Tu precīzi zini, kurp dodies.
Tu nekad neesi viena.

Zoja Volkere pamana savu fotogrāfiju kādas Londonas avīzes sludinājumu sadaļā un ir apņēmības pilna izdibināt, kā tā tur nonākusi. Nav nekāda paskaidrojuma, vien neskaidrs attēls, mājaslapas adrese un telefona numurs.
Viņa parāda avīzi mājiniekiem, un visi ir vienisprātis, ka tā ir kāda pavisam sveša sieviete, kas ir tikai nedaudz līdzīga Zojai. Nākamajā dienā avīzē ir citas sievietes fotogrāfija, bet aiznākamajā – atkal citas sievietes attēls.

Vai tā ir kļūda? Sagadīšanās?
Vai tomēr kāds seko līdzi katram viņu solim...