Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās atceres diena un Nacionālās pretošanās kustības piemiņas diena

2.marts - Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās atceres diena

Par Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās atceres dienu ir noteikts 2. marts, jo 1945. gadā 2. martā Viļakas (bijušā Abrenes) apriņķa Stompaku purva salās notika lielākā kauja Latvijas nacionālo partizānu kara vēsturē. Toreiz ap 350 Latgales mežabrāļu izcīnīja smagu kauju ar uzbrūkošā čekas karaspēka skaitlisko pārspēku, paliekot nesakauti un organizēti atkāpjoties, izvairījās no draudošā aplenkuma un papildu zaudējumiem.

17. marts -  Nacionālās pretošanās kustības piemiņas diena

17. marts noteikts par Nacionālās pretošanās kustības piemiņas dienu kā simboliski piesātināts datums.

1944. gada 17. martā Latvijas pirmā Valsts prezidenta Jāņa Čakstes dēla, profesora Konstantīna Čakstes vadītā Latvijas Centrālā padome (LCP) noslēdza parakstu vākšanu memorandam, kurā Latvijas tautas vārdā tika pieprasīta Latvijas valsts neatkarības faktiskā atjaunošana.

Savukārt 1949. gada 17. martā Īles mežos Zemgalē savu pēdējo kauju izcīnīja apvienotā latviešu un lietuviešu partizānu grupa. Tādējādi šajā datumā iecerēts godināt un atcerēties visus nacionālās pretošanās kustības dalībniekus.

avots:https://lvportals.lv/norises/338905-simboliski-piesatinats-datums-17-marts-nacionalas-pretosanas-kustibas-diena-2022

Atceres dienām bibliotēkā skatāma literāro darbu izstāde.