Bērzpils bibliotēka

Daiļliteratūra

empty placeholder

Melnais caurums. 2014.gada augusts. Sergijs Zaharovs. Kijiva: Osnova, 2018

Sergija Zaharova grafiskais romāns ir Doņeckas iedzīvotāja spriedums t.s. "Doņeckas Tautas Republikai" un "Luhanskas Tautas Republikai" ar mākslas līdzekļu starpniecību. Viņa zīmētos zīmējumus un karikatūras par okupācijas varas pārstāvjiem izvietoja Doņeckas ielās. Zaharovu notvēra, turēja pagrabā, vairākas reizes imitēja viņa nošaušanu. Pēc atbrīvošanas mākslinieks uzzīmēja to, kas notika ar viņu un citiem ieslodzītajiem.


empty placeholder

Starp dzīvi un basketbolu. Armands Šķēle. Autora izdevums, 2021

Viņš vienkārši gribēja spēlēt bumbu, kas viņam arī labi padevās. Vienīgi ar to bija par maz. Izrādījās, ka sistēma nemaz nav tik tīra. Jo augstāk viņš kāpa, jo vairāk bija jātur acis vaļā. Slēptie āķi ar meliem, spekulācijām un nodevībām - tā viņš iepazina netīro sporta biznesa daļu. Vēl vairāki neapdomīgi lēmumi, un viņš jau attapās pie neskaitāmām izšķiestām iespējām. Apdedzināties sanāca ne tikai ar profesionālo sportu. Strauji pildījās viņa kriminālā kartotēka - aizturēšana uz robežas, nonākšana uz apcietināto sola, padzīšana no Latvijas basketbola izlases, saķeršanās ar bandītiem, hokejistiem un taksistiem. Ar visu to pārbaudījumi VĒL nebija galā.Un tomēr viņš mēģināja celties augšā. Tāds ir Armanda Šķēles stāsts "Starp dzīvi un basketbolu". Iespējams, talantā visapdāvinātākais savas paaudzes latviešu basketbolists, taču arī tas, kuram bija ļoti nežēlīga karjeras līkne, par kuru rodas tikai viens jautājums - kā tas varēja notikt?! Pirmo reizi Armands savā autobiogrāfijā atskatās uz piedzīvoto un ko viņš no tā ir secinājis. Grāmatā apkopotas gandrīz četras desmitgades no Armanda dzīves, pa kurām sakrājies gana daudz, lai šo stāstu beidzot uzliktu uz papīra.


empty placeholder

Atmiņuos Latgolā. Juoņs Cybuļskis, Viktors Cybuļskis. Rēzekne: LgSC Bīdreiba, 2022

Gruomota, kura ļaun īsavērt 20.godu symta suokuos, ir obeju bruoļu  Juoņa i Viktora atmiņu stuosti par tāva sātā kūpā pavadeitū laiku.  Obejus bruoļus izšķeire kars 1944.godā, i jūs liktini stypri atsašķir. Juoni deportēja, i jis daudzus godus kai ‘’tautys īnaidnīks’’ pavadeja Sibirī. Viktors devēs trymdā, suokumā beja puorvītuotūs personu nūmetnē Vuocejā, piečuok emigrēja iz ASV.Obeji bruoli nikod vaira nasasatyka. Stuosti paruoda obeju autoru drūsmi i pošcīnu.

Grāmata latgaliešu un angļu valodā.
Tulkojis Uģis Sprūdžs.


empty placeholder

Dzīves komandējums. No gaisa spēku izpalīgiem līdz Gulagam Čukotkā un neatkarīgajai Latvijai. Imants Priedītis. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022

Unikāls un vienlaikus daudziem latviešu vīriešiem raksturīgs dzīvesstāsts vairāk kā 90 gadu garumā.
Imants Priedītis (1930) piedzīvojis dienestu Vācijas militārajās vienībās, ticis amerikāņu vervēts darbībai okupētajā Latvijā, piedzīvojis Padomju Savienības represijas un izsūtījumu uz Čukotku. Būdams viens no pēdējiem dzīvajiem Otrā pasaules kara dalībniekiem, kā arī pārcietis ieslodzījumu padomju Gulaga nometnē, autors savās atmiņās sniedz savu individuālo pienesumu Latvijas vēsturē par periodu no 30. gadiem līdz pat mūsdienām. Vēstures interesentiem vērtīgas būs I. Priedīša sniegtās liecības par Otro pasaules karu Latvijā un Centrāleiropā, par pretošanos okupācijai, PSRS īstenotajām represijām, izsūtījumu uz Krievijas Tālajiem Austrumiem un represētā ikdienas dzīvi depresīvajā Latvijas PSR, kas ilga līdz pat neatkarības atgūšanai, kā arī par sarežģītiem dzīves un darba posmiem jau brīvā Latvijā.


empty placeholder

622. istabas noslēpums. Žoels Dikērs. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022

Kādā decembra naktī Šveices Alpos luksusa viesnīcas Verbjē pils 622. istabā tiek atrasts līķis. Notiek spraiga izmeklēšana, tomēr nekādus pārliecinošus pierādījumus neizdodas atklāt. Laiks iet, un sabiedrības interese pamazām noplok.
Pēc daudziem gadiem šajā viesnīcā apmetas Žoels Dikērs – nedaudz ekscentrisks šveiciešu rakstnieks –, lai atgūtos no nejaukas šķiršanās, sērotu par sava ilggadējā izdevēja nāvi un, vēlams, pirms jauna darba cēliena arī nedaudz atpūstos. Tomēr liktenis lēmis citādi! Žoels iepazīstas ar Skārletu – jaunu, enerģisku dāmu no blakus numuriņa – un tiek ierauts reiz pilī notikušās slepkavības izmeklēšanā. Žoels iejūtas vietējā Šerloka Holmsa tēlā, bet par viņa Vatsonu kļūst centīgā Skārleta...
No franču valodas tulkojusi Maija Indraša.


empty placeholder

Klusējošās strūklakas. Rūta Šepetis. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022

Madride, 1957. gads. Diktatora ģenerāļa Franko pārvaldītā Spānija glabā kādu tumšu noslēpumu. Tomēr turp dodas Amerikas darījumu cilvēki. Astoņpadsmitgadīgais Daniels Metsons, ASV naftas magnāta dēls, kopā ar vecākiem ir ieradies Madridē, cerēdams caur fotokameras lēcu labāk iepazīt mātes dzimteni. Fotografēšana – un liktenis – saved Danielu kopā ar Anu, un viņas ģimenes piedzīvotais atklāj Spānijas Pilsoņu kara postošās sekas un sniedz stindzinošu atklāsmi par nolemtību un bailēm. Daniels nonāk smagas izvēles priekšā, viņam jāizlemj, kā pasargāt tos, kurus mīl. Lūst sirdis, saduras pasaules, atklājot saulainās Spānijas neticami tumšo pusi.
Meistarīgā stāstniece Rūta Šepetis šajā episkajā romānā izgaismo vienu no vēstures drūmākajām lappusēm un vēsta par identitātes meklējumiem, neaizmirstamu mīlestību, kara atbalsīm un neredzamo ļaunumu, ko nodara klusēšana.
No angļu valodas tulkojusi Ligita Lanceniece.


empty placeholder

Vistumšākās ir ēnas starp mums. Iluta Dzene. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022

Esot tāds teiciens: visdziļākā tumsa ir tieši pirms rītausmas. Es gan teiktu, ka ir citādi – nekas nav biezāks par to tumsu, kura mīt mūsos pašos un kā ēna atblāzmo mūsu acīs.
Lauras Feldmanes bezrūpīgā mājsaimnieces dzīve ir apskaužama. Viņai ir viss, kas daudziem šķiet neaizsniedzams sapnis: plašs nams piepilsētā un mīlošs vīrs, kurš sievu dievina un ir gatavs viņas labā darīt visu iespējamo.
Tomēr laime ir mānīga. Tumsa nesnauž, un arvien nomācošākas kļūst ēnas, kuras snaikstās starp abiem laulātajiem un kuru saknes ir meklējamas pagātnē.
Namā uzvēdī svešas smaržas. Pazūd vai tiek pārvietotas lietas. Jaušama svešinieka, iespējams, svešinieces klātbūtne. Kas ir noslēpumainais vīrietis beisbola cepurē, kurš krēslas aizsegā stāv un raugās uz māju? Kādi ir draudzīgās jaunās kaimiņienes patiesie nolūki? Un vai spēja uzticēties tuvajam cilvēkam ir neiedragājama?


empty placeholder

Pats trakākais. Sandra Švarca. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022

Kad Pierīgas ezera krastā tiek atrastas divas nogalinātas meitenes, izmeklētāju komanda vēl nenojauš, ka tie nebūs vienīgie šī slepkavas upuri. Mulsina arī lapa ar dīvainu tekstu, kas tiek atrasta vienai no mirušajām uz krūtīm – franču dzejnieka Artūra Rembo dzejas rindas ar parakstu “Pats trakākais”.
Kas ir šis “Pats trakākais”? Vai apkaimē sācis uzdarboties maniaks? Un kas saista četras tik dažādās nogalinātās sievietes? Izmeklēšanas gaitā aizdomas krīt gan uz vienas bojāgājušās vīru, gan uz kādu bijušo ieslodzīto, gan uz dīvainu jaunu sievieti, kura zina valodas un kurai tīk doties pastaigās negaisa laikā…


empty placeholder

Kā nomedīt lāci. Niemi Mīkaels. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022

Ir 1852. gada vasara, Kengisas ciems atrodas pašos Zviedrijas ziemeļos, un jaunais Jusi ir aizbēdzis no savām mājām, kurās valda cietsirdība un bads. Viņš kļūst par uzticīgu harismātiskā prāvesta Larsa Levi Lestadiusa mācekli. Lestadiuss ir arī aizrautīgs botāniķis – viņš māca Jusi visu par dabu un augiem, kā arī lasīt un rakstīt, mīlēt un cienīt Dievu. Lestadiusa kaismīgie svētdienas sprediķi sniedz pestīšanu zemniekiem un viņu kalpiem, bet rada nepatiku vietējo kungu aprindās, kuru ienākumi mazinās, ļaudīm izvēloties atturību.
Kādu dienu mežā pazūd kalpone, drīz nozūd vēl viena. Kad pirmā tiek atrasta mirusi, bet otra – smagi savainota, vietējie tur aizdomās apkārtnē klaiņojošu asinskāru lāci, un tiek izziņota atlīdzība par tā nogalināšanu. Tomēr Lestadiuss, izmantojot zināšanas un izmeklētāja talantu, uziet pēdas, kas norāda uz daudz bīstamāku slepkavu, tādējādi neviļus apdraudot gan sevi, gan citus.
No zviedru valodas tulkojusi Dace Deniņa.


empty placeholder

Svaigs ūdens puķēm. Valērija Perēna. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022

Violeta Tusēna ir kapsētas pārzine mazā Burgundijas pilsētiņā. Sērojoši tuvinieki, regulārie apmeklētāji un arī kolēģi iegriežas viņas namiņā sasildīties vai rast mierinājumu, un, dzerot kafiju un sarunājoties, asaras mijas ar smiekliem. Kādu dienu ierasto ikdienu izjauc policijas komisāra Žiljēna Sola ierašanās. Viņš vēlas izkaisīt savas mātes pelnus uz pilnīgi sveša cilvēka kapavietas. Un diezgan ātri kļūst skaidrs, ka Žiljēna neizprotamajai vēlmei ir kaut kāda saistība arī ar Violetas pašas sarežģīto pagātni.

“Vienkārši brīnišķīgs stāsts. Spirgts, izklaidējošs un unikāls.”
Valērija Perēna, franču rakstniece, dāvā lasītājiem ļoti aizkustinošu un sirsnīgu romānu par sievieti, kura par spīti visam ietiepīgi tic laimes iespējamībai. Romāns “Svaigs ūdens puķēm” ir izdots vairāk nekā piecpadsmit valstīs, daudzviet ierindojoties lasītāko grāmatu saraksta pirmajās vietās.

No franču valodas tulkojusi Ilze Fogele.


empty placeholder

Vilku meitene. Randela Katrīna. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022.

Reiz sensenos laikos, pirms gadiem simts vai vairāk, Krievijas biezajos, sniegotajos mežos dzīvoja meitene, tumša un aplam strauja. Viņas vārds bija Feodora, un viņa draudzējās ar vilkiem. Šis ir viņas stāsts.
Feo kopā ar mammu dzīvo mazā mājiņā meža vidū un atjaucē vilkus, kuri reiz turēti Pēterburgas augstmaņu namos, bet kļuvuši pārāk nevaldāmi un tāpēc saimniekiem lieki. Cara armijas ģenerālim Rakovam tas nepatīk, viņš vilkus uzskata par iznīdējamiem mūdžiem, tāpēc Feo māja tiek nodedzināta, bet mamma aizvesta uz cietumu. Kopā ar četriem vilkiem meitene dodas uz Pēterburgu, lai atbrīvotu mammu un atriebtos ģenerālim. Sākas ceļojums, kas viņu aizved tieši revolūcijas virpulī.
Katrīna Randela (1987) ir viena no izcilākajām britu mūsdienu bērnu rakstniecēm un angļu literatūras pētniece Oksfordas Visu dvēseļu koledžā. Viņa ir uzaugusi Zimbabvē, bet tagad dzīvo galvenokārt Londonā un Oksfordā, kur studē renesanses dzejnieka Džona Donna darbus un dažkārt naktīs staigā pa jumtiem. Viņas grāmatas ieguvušas Waterstones Bērnu grāmatu balvu, Andersena balvu Itālijā, Le Prix Sorci?res Francijā un vēl citus apbalvojumus.
No angļu valodas tulkojusi Māra Poļakova.
Māksliniece Gita Treice.


empty placeholder

Trako sieviešu balle. Masa Viktorija. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Agrā jaunībā zaudējusi māsu, medmāsa Ženevjēva tic vairs tikai zinātnei un medicīnai. Taču viss mainās brīdi, kad daktera Šarko vadītajā slimnīcā nonāk 19 gadus vecā Eiženija. Ģimene viņu ieslodzījusi dziednīcā, jo Eiženijai ir noslēpums, kura dēļ meitene neiederas 19. gadsimta smalkajā sabiedrībā. Tomēr Eiženija ir apņēmības pilna izbēgt no Salpetrjēras. Tam viņai būs nepieciešama Ženevjēvas palīdzība...
No franču valodas tulkojusi Zane Eniņa.


empty placeholder

Ūdensvīrs ar resno bizi. Liepiņa Ilga. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Vai, verot vaļā preses izdevumus vai interneta portālus, aci mēdz neviļus piesaistīt astroloģiskā prognoze dienai, nedēļai vai gadam? “Ūdensvīrs ar resno bizi” pasmaida par un rotaļājas ar stereotipiem, jo ikviens jebkuras zīmes pārstāvis ir neatkārtojams Visums ar savām zvaigznēm, planētām, supernovām un melnajiem caurumiem. Neparasti izstāstīta dzimtas sāga, kas aptver piecas paaudzes.


empty placeholder

Ugunsdzēsēju balle. Jēruma Inga. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pazīstamās žurnālistes un rakstnieces Ingas Jērumas lielā mīlestība ir teātris. Apgādā Zvaigzne ABC iznākušas viņas grāmatas par aktrisēm Ilzi Vazdiku un Regīnu Devīti, kā arī par “teātra bērniem”, kuriem pieder arī pati. Atpūtas brīžiem (bet varbūt galvas lauzīšanai) rakstniece palaikam iepriecina lasītājus ar kādu kriminālu gabalu, parakstot tos ar pseidonīmu Margarita Grietēna. Taču "Ugunsdzēsēju balle" ir romāns par lielu mīlestību, un to raksturo pati autore:
“Man jautāja – vai tā ir tava autobiogrāfija? Nē, nekādā gadījumā! Dzīvē esmu divreiz stājusies sievas kārtā, bet neviens no maniem vīriem nav bijis blonds un vārdā Haris. Vai tas tā arī ir palicis nepiepildīts sapnis? Diemžēl. Bet tādēļ jo romantiskāks un skaistāks. Gluži kā Skārletai Ešlijs. Rita: “Mēs ilgi runājāmies ar Hari, analizējām savas attiecības, beidzot laikam sapratām, tieši kurā pagriezienā esam iebraukuši grāvī, taču... Konstatējām, ka tie grāvji jau sen ir aizbērti, to vietā izbūvēta ātrgaitas šoseja, pa kuru klusiņām švīkst S klases merši un demokrātiskie folksvāģīši, bet mēs klusiņām stāvam malā. Sapostījuši savu dzīvi esam tā no sirds – tas nu gan jāatzīst. Var jau būt, ka no mūsu kļūdām kāds arī ir gatavs mācīties.” Ja kas šai grāmatā ir autentisks, tad visvairāk – jūtas. Mīlestība. Gan piedzīvotā, iegūtā, pazaudētā. Gan izsapņotā." Inga Jēruma.


empty placeholder

Vīrs un vīra zagle. Fridrihsone Marija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Kāds ir pats romantiskākais stāsts pasaulē? Kur to meklēt? Varbūt Smiltenē kādas neizdevušās ziemas laikā, uzsmaidot cilvēkam, ar kuru visu dzīvi iets līdzās, bet tā arī nav rasta gājēju pāreja vienam pie otra un visu laiku ir soļots blakus nepieskaroties? Tikai… kas gan ir šis otrs un kur viņu meklēt? Lai tiktu uz priekšu, ir jānoiet aplis, mācoties no kļūdām, bet ko iesākt, ja prāts to nespēj un sirds nevēlas? Sanitai un Mārcim nāksies to noskaidrot.
Romānu “Vīrs un vīra zagle” caurpūš ziemai netipiski silti, tomēr brāzmaini vēji, mijiedarbojoties ar varoņu pārdzīvojumiem, te rodami mīlestības meklējumi, savstarpējo attiecību peripetijas un mūžvecā cerība uz laimi.

Madara Fridrihsone (1988) Latvijas Universitātē apguvusi komunikāciju zinātnes un slīpējusi rakstīšanas prasmes Literārajā Akadēmijā. Pirmie stāsti un dzejoļi radušies jau pavisam agri, bet lielāka formāta darbu tapšanā roka izmēģināta, piedaloties romānu konkursos. Autorei patīk palūkoties uz it kā ierasto no citas puses un aicināt savus varoņus uz izaugsmi, nosūtot tos daudzveidīgā dzīves skolā. Tic, ka pasauli uz priekšu virza cilvēciska spēja mācīties.

“Vīrs un vīra zagle” ir autores ceturtais romāns – Apgāda Zvaigzne ABC rīkotā detektīvromānu un romantisko romānu konkursā ieguvis veicināšanas prēmiju.


empty placeholder

Viens no mums. Ērnestama Marija. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

"Man ir pasūtījums. Es gribu, lai jūs nogalināt manu vīru..." Zaudējusi darbu, Marī kopā ar draugiem Annu un Fredriku izveido uzņēmumu "Kleopatras ķemme". Viņu mērķis ir palīdzēt cilvēkiem. Sākumā viss rit gludi, līdz kādu dienu pie viņiem ierodas kundze ar negaidītu lūgumu. Drīz vien draugi saprot, cik maz zina viens par otru... "Viens no mums" ir aizraujošs un negaidītiem pavērsieniem pilns psiholoģiskās spriedzes romāns par robežu starp labo un ļauno, taisnīgumu, atriebi un samierināšanos.
No zviedru valodas tulkojusi Vizma Zaķe.


empty placeholder

Fantoma lieta. Bula Rolanda. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

“Fantoma lieta” ir ceturtais romāns par izmeklētājiem Asnāti Griezi un Juri Zvirbuli. Šoreiz viņiem tiek uzdota lieta, kas izskatās pēc pašnāvības. Kaut arī nav nekādu pierādījumu, abu pieredze liek domāt, ka tā tomēr varētu nebūt bijusi pašnāvība. Taču kam gan ievajadzējies nogalināt Parīzē strādājošo Bellu Lielezeru, kurai Latvijā nav ne īsti draugu, ne ienaidnieku?

Kas vispār bija trauslā sieviete, kura tika atrasta mirusi mājā, kuru grasījās pirkt?