Rugāju bibliotēka

Navigation

Bērnu žūrijas 2015 ekskursija . Dodamies uz Madonas novadu

2016. gada 1.jūnijā, kad skolas durvis vērās ciet vasaras brīvdienām, Bērnu žūrijas eksperti devās ekskursijā. Maršruts bija sagatavots ļoti interesants un aizraujošs. Šogad nolēmām , ka dosimies iepazīt Madonas novadu.

Kad ceļā pavadītas pāris stundas, pirmais pieturas punkts bija latviešu animatora Arnolda Burova „Leļļu māja” Vestienas pagastā. Bērni iepazinās ar animācijas filmu lellēm, kā arī noskatījās vairākas multfilmas. Noskatījās arī filmiņu, kurā tika parādīts, kā tiek filmētas leļļu multfilmas. Savukārt mammas varēja pakavēties atmiņās, jo tās visas bija viņu bērnības filmas.

Nākamais pieturas punkts bija meža apmācību centrs „Pakalnieši”, kas arī atrodas skaistā vietā Vestienas pagastā. Interaktīvajā takā bērni iepazinās ar meža iemītnieku – putnu un dzīvnieku – paradumiem. Iepazinās un izmēģināja dažādus mērinstrumentus. Mēģināja atpazīt dažādas koksnes vizuāli, arī pēc skaņas un taustes. Turpat, apmācību centra koku paēnā, tika baudītas līdzi paņemtās pusdienas.

Un tad jau varējām atkal doties tālāk. Ceļš veda uz slaveno Gaiziņu. Neskatoties uz karsto laiku, bērni ar lielu apņēmību kāpa kalnā, kur izbaudīja apkārtnes skaistumu, neatlaidīgākie centās saskatīt, kur tad ir tam Kaķīša ezeram galva un kur aste? Kad  pabijām 311,5 m augstumā, turpinām ceļu.

Tālāk devāmies apskatīt Aiviekste HES, kas 1996.gadā tika iekļauts Eiropas Kultūras mantojumā objektu sarakstā „Eiropas Kultūras mantojums 1920-1940”. Bērni klātienē varēja izbaudīt ūdens spēku un tā varenību.

Tā kā Aiviekstes HES atrodas Madonas novada Kalsnavas pagastā, tad pēdējais maršruta pieturas punkts bija Kalsnavas arborētums – viens no Latvijas skaistākajiem dārziem. Tur atrodas lielākā dekoratīvo koku un krūmu kolekcija Latvijas austrumdaļā – platība 143,96 ha. Kalsnavas arborētums veic ilglaicīgus novērojumus par koku attīstību, piemērotību noteiktam klimatam, sēklu ražošanai un pavairošanai. Tā izveide sākta 1975.gadā, kopumā tur aug ap 45 000 stādu.

Drosmīgākajiem bērniem un vecākiem bija iespēja skaisto dārzu apskatīt arī no augšas, uzkāpjot 25m augstā skatu tornī.

Pēc „izkustēšanās” pa dārzu, bija iespēja arī iegādāties par naudu kādu dekoratīvo koku vai krūmu stādu, blakus esošajā kokaudzētavā. Šo iespēju ekskursijas dalībnieki labprāt izmantoja. Jo sevišķi aktīvi bija bērni, kuri ļoti gribēja pārsteigt savas mammas, nopērkot viņām dāvanā kādu košumkrūmiņu, kaut nelielu, bet tomēr…

Jaukā un saulainā diena tuvojās noslēgumam, vēl tikai kopīgs launags un tad jau ceļš uz mājām. Diena bija LIELISKI pavadīta !!!!!