Bērnu žūrijas 2016 ekskursija. Ciemojamies Raunas un Vecpiebalgas novadā
foto - BŽ 2016 dalībnieki (daži aizbēga no kopīgā foto:)))
1.jūnijā - Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā- kuplā pulkā un jautrā noskaņojumā, braucienā devās Bērnu žūrijas 2016 dalībnieki. Šoreiz devāmies uz Raunas un Vecpiebalgas novadiem.
Ekskursiju sākām ar gardām lietām- apmeklējām Siera ražotni, kurā top 23 kvalitatīvi un augstvērtīgi produkti- sieri, sviests un makaroni. Iecienītākais ražotnē tapušais produkts ir zaļais siers, kura galvenā sastāvdaļa –sierāboliņš- tiek audzēts pašu dārzā. Bērni redzēja makaronu ražošanas procesu.
Sapirkuši un nobaudījuši gardumus, devāmies uz Raunu, kur mūs sagaidīja gide, lai dotos pastaigā pa mazpilsētu. Pirmais objekts, kas tika apmeklēts – Raunas Evanģēliski Luteriskā baznīca, kuras pirmsākumi datējami ar 14 gs., baznīcas fasādē joprojām apskatāmi divi Livonijas laika ciļņi, kas ir unikāli 14.-15.gs. Latvijas mākslas vēstures pieminekļi.
Apskatījām tēlnieka Kārļa Zemdega veidoto pieminekli, kas veltīts Pirmajā pasaules karā un Brīvības cīņās kritušo Raunas draudzes locekļu piemiņai. Šis ir kā viens no nerealizētajiem Rīgas Brīvības pieminekļa projekta variantiem, kura pamatni rotā Baumaņu Kārļa sacerētās himnas vārdi - „Dievs, svēti Latviju.” Tālāk pa liepu aleju nonācām pie Raunas viduslaiku pilsdrupām. Tā celta 14gs. otrajā pusē un bija viena no Rīgas arhibīskapa galvenajām uzturēšanās vietām ziemas sezonā. Izmantojām iespēju un uzkāpām pils skatu tornī un apskatījām mazpilsētu arī no augšas.
No pilsdrupām tālāk devāmies uz, manuprāt, bērniem vispatīkamāko vietu, vēsturisko Raunas parku, kurā izveidots atpūtas laukums- taka bērniem un jauniešiem, ar skatu uz Raunas pilsdrupām. Bērni ar lielu interesi un prieku izmantoja izdevību izmēģināt dažādos fiziskās izturības pārbaudes šķēršļus, kas izvietoti starp parka kokiem. Aktīvi izkustējušies un enerģijas pilni atkal devāmies uz autobusu, lai dotos uz Raunas Staburagu. Latvijas mērogā unikāls saldūdens kaļķiežu veidojums Raunas upes ielejā, kurš veidojies pirms 10 tūkstošiem gadu vai vairāk. Tas ir apmēram 3,5m augsts un 17m plats. Kopš 1966.gada, kad tika appludināts Daugavas Staburags, tas ir Latvijā vienīgais šāda veida dabas piemineklis.
Iemūžinājuši fotogrāfijās skaisto ainavu, varējām turpināt ceļu, nu jau uz Vecpiebalgas novadu- Piebalgas porcelāna fabriku. Tā ir vienīgā porcelāna fabrika Latvijā. Ekskursijas laikā klausījāmies stāstu par porcelāna vēsturi. Vairāki bērni izteica vēlmi darboties apgleznošanas darbnīcā. Bērni izvēlējās priekšmetu, kuru apgleznos ar profesionālām krāsām, kuras ir ļoti kvalitatīvas un noturīgas.
Ekskursiju noslēdzām ar braucienu uz pasaku ķēniņa Kārļa Skalbes memoriālo muzeju „Saurieši”, kas 18gadus(1926-1944) ir Skalbju ģimenes vasaras atpūtas vieta. Visiem patika ne tikai interesantais muzeja vadītājas stāstījums, bet arī neparastais telpu izvietojums un iekārtojums mājā. Bērni izteica vēlmi, ka arī gribētu mitināties tādās jumtistabiņās, kādas bija Skalbes bērniem- Ilzei un Jānim.
Diemžēl netikām redzēt slavenās Vecpiebalgas ūdensrozes, šogad laikapstākļi tādi nepateicīgi, vasara tikko sākusies un vēl nebija saziedējušas, bet tas ir iemesls vēl kādreiz atgriezties Vecpiebalgas novadā.
Ūdensrozes mums netika, toties iegriezāmies z/s Kaliņi stādaudzētavā, kur varēja gan apskatīt, gan iegādāties kādu krāšņumaugu. Lai arī ekskursijas dienā laikapstākļi mūs nelutināja, saulīte spīdēja maz un pūta nejauks vējš, tomēr visi bija priecīgi un gandarīti par braucienu.
Tagad gan var teikt, ka Bērnu un jauniešu žūrija 2016 ir oficiāli noslēgusies, bet neskumstiet, ir jau zināma Bērnu žūrijas jauno grāmatu kolekcija, varēsiet atkal lasīt un vērtēt grāmatas. Uz tikšanos bibliotēkā!