Rugāju bibliotēka

Navigation

Nozaru literatūra

empty placeholder

Krūmiņš, Gatis. PSRS budžeta ieņēmumi un izdevumi okupētajā Latvijā pēc Otrā pasaules kara (1946–1990)

Kā tas bija iespējams, ka PSRS okupācijas laikā, kad visai strauji auga saražotās rūpniecības un lauksaimniecības produkcijas apjomi, Latvijas iedzīvotāju dzīves līmenis pieauga daudz lēnāk? Šajā grāmatā atrodam skaidrojumu: tā bija mērķtiecīga, koloniāla okupācijas varas politika - izsūkt no Latvijas (Baltijas republikām) tik, cik vien iespējams, vienlaicīgi padarot to par īstu karabāzi savu interešu aizstāvībai. PSRS nodarītie zaudējumi šajos gados naudas izteiksmē ir 30 811 385 645,25 rubļi.

Pasūti grāmatu ŠEIT


empty placeholder

Okupācijas varu nodarītie postījumi Latvijā 1940-1990

Okupācijas varu nodarītie postījumi Latvijā 1940-1990 : rakstu krājums.

Pasūti grāmatu ŠEIT


Kā nosargāt savu bērnu.

Kā nosargāt savu bērnu.

Pasūti grāmatu ŠEIT


Jankovska, Maija. Vecumdienas.

Jankovska, Maija. Vecumdienas.

Izdevuma mērķis ir tuvināt skatienu konkrētu veco cilvēku dzīvei, izgaismojot to, kā viņi vada savas vecumdienas, kas viņiem ir svarīgi, kas sagādā raizes, kas - priekus. Grāmata ir iedalīta piecās nodaļās, katrā no tām padziļināti analizējot pieredzes stāstus un datus - pirmās divas ir vecumdienu problemātiku raksturojošas, bet trīs nodaļas izgaismo būtiskus vecumdienu fenomenus, kas ļauj paraudzīties uz šo mūža periodu dzīvi iekļaujošā skatienā. Vienlaikus šis pētījums atgādina, cik svarīgi ir solidarizēties ar senioriem, mainot vārda "vecums" negatīvo konotāciju.

Pasūti grāmatu ŠEITAtkritumi.

Atkritumi.

Austriešu autores, rakstniece Melānija Laibla un ilustratore Lilija Rihtere, paveikušas neiespējamo – radījušas grāmatu, kas ikvienam lasītājam, gan lielam, gan mazam, sniedz iespēju izvētīt atkritumus un apjēgt to milzīgo ietekmi uz ikviena cilvēka dzīvi un visas mūsu planētas likteni.
Atkritumi – tas ir viss, kas paliek pēc mums pāri, sākot no maizes drupačām, kas brokastojot nobirst uz grīdas, un kakām, ko noskalojam podā, līdz savu laiku nokalpojušiem satelītiem. Vai zinājāt, ka cilvēku radītie atkritumi ir pat kosmosā un milzīgā skaitā riņķo ap mūsu planētu? Vai jums ir kaut mazākā nojausma, cik daudz blaugznu, sviedru un nagu mēs “saražojam” katru dienu? Vai esat kādreiz aizdomājušies, ko par Zemes civilizāciju liecina mūsu radītie atkritumi?


Berķis, Aivars. Saplāksnis.

Berķis, Aivars. Saplāksnis.

“Andris Ziemelis trešdaļu mūža bija pētījis arhīvus un bibliotēku krājumus, un ar dubultu enerģiju turpināja to darīt, grāmatu rakstot. Es kā ziņkārīgs puišelis urķējos internetā. Jo dziļāk rakām, jo process kļuva interesantāks,” grāmatas pēcvārdā atzīst tās līdzautors Aivars Berķis. “Rezultātā izveidojās kaut kas radniecīgs saplākšņu enciklopēdijai, kuras ļoti sīkajā satura rādītājā katrs viegli sameklēs viņam interesanto vai vajadzīgo.”

Grāmatas lasītājs tās 376 lappusēs uzzinās par saplākšņa 2000 dažādiem izmantošanas veidiem, par tā 4700 gadus seno sākotni, par Herberta Cukura un Kārļa Irbīša būvētajām lidmašīnām un par aviācijas saplāksni, kas bijis audekla biezumā. Tāpat lasītājs atklās, ka Latvija ir saplākšņu ražošanas lielvalsts, jo ir otrajā vietā pasaulē pēc saražotā saplākšņu daudzuma uz vienu iedzīvotāju. Turklāt grāmatā ir uzrādītas gandrīz 800 atsauces, kas ļauj internetā, bibliotēkā vai arhīvos par katru jautājumu uzzināt vēl daudz ko vairāk.

Pasūti grāmatu ŠEIT


Hānbergs, Ēriks. Bērzs.

Hānbergs, Ēriks. Bērzs.

Upes plūdumu uz jūru vairo mazo strautiņu straumes. Klanu varenība balstās smilšu graudiņu miriādēs. Meža šalkoņas simfoniju veido neskaitāmu lapu čuksti. Salīdzināt var bezgalīgi – katrs lielums vienmēr būs mazāku daļu summa. Arī Bērzu programma ir kopīgi veidots veselums, par kuru vienlīdz liels paldies pienākas ikvienam tās dalībniekam. Spilgts meža nozares sadarbības apliecinājums, kur “Latvijas finierim ir bijis tas gods būt dažādu jomu speciālistu kopā pulcinātājam. Liels paldies sabiedrībai par mūsu kopīgās ierosmes uzklausīšanu un noticēšanu bērzam kā mērķtiecīgi audzējamai un saimnieciski nozīmīgai koku sugai Latvijas mežsaimniecība. Tas ir lielākais rezultāts – katram ainavā pamanāms, novērtējams. paldies grāmatas autoram, kurš ikdienā dzīvojis līdzi šiem procesiem un radījis Bērzu programmas stāstam šādu emocionālu ietērpumu. Mēs ticam, tā ir tikai pirmā daļa. Turpinājumus rakstīs Latvijas nākamās paaudzes. Uldis Biķis AS “Latvijas Finieris” padomes priekšsēdētājs.

Pasūti grāmatu ŠEIT


Strautiņš, Pēteris. Latvijā dzīvot ir interesanti.

Strautiņš, Pēteris. Latvijā dzīvot ir interesanti.

Pēteris Strautiņš finanšu un tautsaimniecības situāciju Latvijā apraksta un komentē nu jau 25 gadus – kopš 1994.gada, kad astoņpadsmit gadu vecumā nolēma rakstīt tiešu tādus tekstus par šīm tēmām, kādus pats vēlējās lasīt. Lielākoties viņa karjera saistīta ar finanšu analīzi un banku jomu, taču no 2003. līdz 2007.gadam Strautiņš profesionāli darbojies arī žurnālistikā. Viņš brīdinājis par ekonomikas pārkaršanu brīdī, kad citi par to vēl nerunāja, nevairās izteikt kritisku vērtējumu, allaž modri un ieinteresēti seko norisēm Latvijā, vērtējot tās plašākā kontekstā un mudinot to darīt arī mums.
“Šī ir grāmata visiem, kas domā par iespējām dzīvi Latvijā un pasaulē darīt labāku, vēlas labāk saprast mūsu zemes neseno vēsturi, kā arī uzzināt par to, kas šeit dzīvi dara interesantu. Tā ir mirkļa iespaidu un plašu vispārinājumu, rūpīgu pārdomu un vārdu spēļu krājums. Arī vaļsirdīgs pārskats par patiesības meklējumu veiksmēm un neveiksmēm,” ievadā saka autors.
Grāmatā apkopoti rūpīgā atlasē izvēlēti raksti, ko Pēteris Strautiņš 25 gados publicējis dažādos laikrakstos, žurnālos un portālos. Tie sagrupēti pa tēmām, daļai no tiem autors sniedzis īsus komentārus no 2019.gada skatpunkta. Nodaļu “Vēstures pieturpunkti un domuzīmes” papildina grafiki, kas ilustrē Latvijas ekonomikas vēsturi.

Pasūti grāmatu ŠEIT


Kas būtu jāzina par Alcheimera slimību un citām demences formām

Kas būtu jāzina par Alcheimera slimību un citām demences formām

Grāmata ne vien izglīto lasītāju medicīniskajos jautājumos, kas saistīti ar Alcheimera slimnieku aprūpi, bet ļauj arī paraudzīties uz šo problēmu no cita skatpunkta. Jautājumi un to risinājumi aprakstīti izsmeloši, soli pa solim, vieglā un saprotamā valodā, un tas ir nenovērtējams atbalsts tiem, kas strādā ar Alcheimera slimniekiem vai kam ir radi un tuvinieki ar līdzīgam problēmām.

Grāmatu pasūti ŠEIT


Obama, Mišela. Izaugt.

Obama, Mišela. Izaugt.

Iedvesmojošie bijušās ASV pirmās lēdijas memuāri – tagad adaptēti arī jaunākiem lasītājiem. Mišela Obama dalās pārdomās ar jauniešiem, un mudina saprast, ka neviens nav ideāls, sevis meklējumi nekad nebeidzas un svarīga ir pati augšana. Drosmīgi stāstot savu stāstu, Mišela jautā jaunajiem lasītājiem: kas esat jūs un par ko gribat izaugt?

Pasūti grāmatu ŠEIT


Kudiņa, Vija. Maizes grāmata.

Kudiņa, Vija. Maizes grāmata.

Maizes grāmatas autore Vija Kudiņa ir pieredzes bagāta maizes cepēja un gandrīz 20 gadus sagaida apmeklētājus pašas dibinātajā Maizes muzejā Aglonā. Gadiem uzturētā interese par maizes vēsturi, maizes veidiem un cepšanas tradīcijām apkopota grāmatā. "Maizes grāmatā" no visa pa saujai: ticējumi, tautasdziesmas par maizi, receptes, svētības zīmes uz kukulīša un derīgi padomi mīklas mīcītājai un maizes cepējai...

Pasūti grāmatu ŠEIT


Zaremba-Krīgere, Evita. Pa dziesmas pēdām Ziemeļlatgalē.

Zaremba-Krīgere, Evita. Pa dziesmas pēdām Ziemeļlatgalē.

Evitas Zarembas-Krīgeres grāmata piedāvā aizraujošu ceļojumu pa Ziemeļlatgales dziesmas pēdām, kura gaitā lasītājam piedāvāts kļūt par dziedātāju, jo dziesmas domātas dziedāšanai ne plauktā turēšanai. Tomēr arī plaukta turētājiem un pētniekiem šī grāmata būs noderīga, jo še iespējams sastapt leģendāras Ziemeļlatgales dziedātājas, un uzzināt ko vairāk par viņu dzīvi, kas šajā gadījumā stāstīta ne svešiem, bet savējiem, un tādējādi satur arī jaunu un līdz šim mazāk zināmu informāciju. Šāda personiska, intervijās balstīta pieeja, kuras centrā ir konkrēti cilvēki, viņu dzīves pieredze un tieši viņu dziedātās dziesmas, ir brīnišķa dāvana Ziemeļlatgales krāšņā un bagātā dziesmu pūra glabātājiem un kopējiem, starp kuriem ir arī šīs grāmatas autore.

Anda Beitāne, etnomuzikoloģe, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesore.

Pasūti grāmatu ŠEIT


Rokasgrāmata pret dezinformāciju: atpazīt un pretoties.

Rokasgrāmata pret dezinformāciju: atpazīt un pretoties.

Rokasgrāmatai ir trīs daļas, un tās ir veidotas ar mērķi piedāvāt praktiskus ieteikumus un piemērus valsts pārvaldē, publiskajā sektorā, pašvaldībās nodarbinātajiem, pastiprināti arī pārējiem Latvijas iedzīvotājiem, kā atpazīt manipulatīvas darbības un dezinformāciju informatīvajā telpā, kā no tām izvairīties un pretoties ar proaktīvu un reaģējošu rīcību, kā arī spēt atšķirt stāstus (vēstījumus) par Latviju, kas balstīti faktos un pierādījumos, no tiem, kas ir izdomāti vai sagrozīti.

Pasūti grāmatu ŠEIT


Svētki ir tur, kur esam mēs! Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki

Svētki ir tur, kur esam mēs! Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki

12. Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki (#dziedundejo2021) notika Latvijas pašvaldībās no 2021. gada 12. jūlija līdz oktobra beigām. Sākotnēji Dziesmu un deju svētki bija plānoti 2020. gada vasarā, bet tos pārcēla sakarā ar COVID-19 izplatīšanos Latvijā. Svētkos nenotika plaša pulcēšanas un kopīgi mēģinājumi klātienē. Kopējo programmu veidoja 15 dažādas norises kora dziedāšanā, vokālajā mūzikā, instrumentālajā mūzikā, dejā, vizuālajā un vizuāli plastiskajā mākslā, folklorā. Visas norises tika iemūžinātas videoierakstos un nodotas Rakstniecības un mūzikas muzejam.


Barkāns, Jēkabs. Noklusētās sāpes

Barkāns, Jēkabs. Noklusētās sāpes

Enerģētikas profesora Jēkaba Barkāna atmiņu stāsts par ģimenes izglābšanos no holokausta – un viņa ģimene Krāslavā diemžēl tāda bija vienīgā – šķiet, ir pirmā no Latvijas ebreju atmiņu grāmatām, kuru pavada luterāņu un katoļu arhibīskapu pēcvārdi, kurai ir divi zinātniskie redaktori vēsturnieki un vēsturnieka priekšvārds. Gribas domāt, ka tas apliecina Latvijas sabiedrības raisīšanos vaļā no sastingušās pozas attieksmē pret vēstures notikumiem, lai gan nemaz tik droša par to, ka šī atbrīvošanās jau būtu plaši vērojama tendence, es neesmu.

Šis ir vienkārši un skaidri uzrakstīts stāsts ar pilnu amplitūdu: nelietību, tumsonību, savtīgumu, uzticēšanos, pašaizliedzību, nenodošanu. Amplitūdas tumšais gals aprakstīts ar precizitāti, kas ir šausminošāka par jebkuru emocionālu izvirdumu.

Pasūti grāmatu ŠEIT


Frankls, Viktors E. ... tomēr teikt dzīvei JĀ

Frankls, Viktors E. ... tomēr teikt dzīvei JĀ

“Teikt dzīvei jā” – universāla mācība ikvienam.

Viktors Frankls, pirms holokausta prominents Vīnes psihiatrs, būdams vairākus gadus ieslodzīts Aušvicas koncentrācijas nometnē, pētīja gan pats savas, gan likteņa biedru reakcijas uz šausminošajiem apstākļiem. Viņš konstatēja interesantu sakarību: ilgāk izturēja tie, kas sevī rada spēku palīdzēt citiem.

Pat tad, ja atņemts ir pilnīgi viss, cilvēkam paliek iespēja izvēlēties attieksmi.

Ieslodzītie paši izvēlējās, par kādiem cilvēkiem kļūt. Nometnē degradējās tie, kuri atteicās no savas morālās un garīgās būtības. Savukārt iekšēji triumfēja tie, kas šai pieredzei pacēlās pāri.

Cilvēka dziļākais aicinājums ir saglabāt cilvēcību un saredzēt dzīvei jēgu.

Pasūti grāmatu ŠEIT


No vecvectēvu gudrības klēts

No vecvectēvu gudrības klēts

Grāmatā apkopoti tematiski sagrupēti folkloras žanru izlases elementi. Tā sadalīta 4 daļās, kur pirmā daļa veltīta cilvēka mūžam, otrā daļa cilvēka darbam un trešā - savstarpējām attiecībām - tautasdziesmās, sakāmvārdos un parunās. Ceturtā daļā ir latviešu tautas anekdotes no senatnes līdz mūsdienām.

Pasūti grāmatu ŠEIT


Gribam būt ģimene

Gribam būt ģimene

Grāmata “Gribam būt ģimene” ir veltīta topošajām un jaunajām ģimenēm kā ceļvedis stipras ģimenes veidošanā.

Pasūti grāmatu ŠEIT


Tāvu zemes kalendārs. 2022.

Tāvu zemes kalendārs. 2022.

Kalendarā, kai vysod, kalendarejs i astronomiska informaceja, Rēzeknis–Aglyunys diecezis goreidznīku saroksts, roksti par lauksaimisteibys, medicinys, arheologejis, viesturis, kulturviesturis, volūdys, nūvodpietnīceibys vaicuojumim, kai ari literatura, kritika i publicistika. Kai īrosts, sovys atminis par saimis viesturi publicej Latgolys īvārojamuokūs dzymtu puorstuovi, godagruomota pīmiņ ari aizguojiejus – žurnalistu Pīteri Tabūnu, rakstneicu Diānu Varslavāni, nūvodpietnīku Jōni Būmani, trymdys tautīti Ati Ontonu Homku.

Itūreiz poši interesantuokī redzīs Latgolys viesturei veļteitī roksti, pīmāram: arheologa Jura Urtāna par jaunatkluotajim piļskolnim Ondrupinis i Feimaņu pogostūs, nūvodpietnīka Valentīna Edmunda Klešnika par Mozū Cyblu, kinorežisora i Latgolys kulturys entuziasta Jōņa Streiča par Ludzys pusis Juzefinovu – Anatolija Gorbunova seņču zemi. Sovūs redzīņūs par latgalīšu rokstu volūdu dalejušīs Jūlijs Trōps i Pīters Turkopuls. Rubrikā “Kulturvēstures pīminekli” – par 19. g. s. izdavumim, kurymūs apraksteiti Vitebskys gubernis latvīšu tārpi, i buramajim vuordim.

Literaturys, kritikys, publicistikys tekstu daļu veidoj jau skaiteituojim pazeistami autori, kai Ilze Keiša, Oskars Seiksts, Voldemārs Vogulis, Magdalena Vjatere, Jūlijs Trōps, Leonards Rakickis, Rūdolfs Linužs, Pīters Meikstums, Evelīna Visocka, Ernests Vilcāns, Romons Spaitāns, Pīters Poļaks, Imants Zeltiņš, Vilis Mileiko.

Pasūti grāmatu ŠEIT