Izstāde "Es ar savu tautastērpu".

Rugāju bibliotēkas lasītavas telpās skatāma rokdarbnieces  Martas Gailumas darbu izstāde. Marta ir liela rokdarbniece, pašmācības ceļā apguvusi visdažādākos rokdarbus- šūšana, aušana, adīšana, tamborēšana, izšūšana, tapošana, filcēšana, pērļošana u.c. Aktīvi darbojas Rugāju sieviešu biedrībā „Ūdensroze”. Martiņas rokdarbi jau ir bijuši skatāmi izstādēs bibliotēkā. 2018.gadā mūsu valsts svinēja savu 100 gadadienu. Par godu šim notikumam, tika organizēti daudz un dažādi pasākumi, arī sieviešu biedrība „Ūdensrozes” iesaistījās akcijā „Cimdotā Latvija”, un izstādē varēja aplūkot vienu par otru skaistākus rakstainos cimdus.

Šoreiz izstādē tikai Martas rokdarbi, var aplūkot adītus rakstainus cimdus. Viens cimdu pāris vēl procesā, vēl uz adatām, jo top abpusēja adījuma cimdi. Lieliska iespēja apskatīt/izpētīt, kā tiek austa celu josta. Aušana ar celiem ir ļoti sena un īpatnēja aušanas tehnika, kurā tiek izmantoti celi- kvadrātveida aušanas plāksnītes ar caurumu katrā stūrī. Tajos ir savērti velki(dzijas). Griežot celus un caur šķīrienu ņemot saiviņu ar auda diegu, veidojas raksts. Noaustā daļa tiek saukta par celmaini, tā var būt josta, prievīte, grāmatzīme.

Martai tuva ir aušana. Izstādē ir aplūkojami grīdas paklāji, skaistās krāsās un praktiski pielietojami. Prot aust lakatus uz rāmja, arī tie redzami izstādē, bet galvenais uzsvars izstādē ir Martas  pašas darinātajam tautastērpam. Piekritīsiet, ne katram mājās paša austs tautastērps un izstāde ir iespēja to apskatīt.  Tautastērps  ir pilnībā nokomplektēts - sieviešu krekls, veste, brunči, josta, zeķes, pārpieris, priekšauts un pastalas, arī tās Marta ir darinājusi pati, piedaloties „Zelta kurpīte” organizētajā meistarklasē Rēzeknē.

Katrs Martiņas darinājums ir rūpīgs, ar gaumīgu krāsu un rakstu salikumu veidots darbs. Izmanto iespēju, līdz maija beigām iegriezies bibliotēkā un visu apskati izstādē.

Lai rokdarbniecei apņēmība un spēks, apgūstot ko jaunu un lai vēl daudz radošu ideju un to piepildījumu!