Rakstnieki, grāmatas un lasītāji - Grāmatu svētki Rugājos un Lazdukalnā.

Septembra izskaņā, Rugājos aizvadīti Grāmatu svētki, kurus organizēja Balvu Centrālā bibliotēka sadarbībā ar Apgādu Zvaigzne ABC. Rugāju vidusskolas zālē, 23.septembra rītā pulcējās grāmatu mīļi, lai izmantotu lielisku iespēju, tikties klātienē ar lieliskiem grāmatu autoriem: Eviju Gulbi, Lindu Nemieru, Gunti Tāleru, Agiju Staku, Maiju Pohodņevu un Modri Pelsi. Svētku atklāšanas pasākumā klātesošos uzrunāja un sveicināja Balvu Centrālās bibliotēkas direktore Ruta Cibule, Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs un , protams, pats svarīgākais grāmatu cilvēks, apgāda Zvaigzne ABC vadītāja Vija Kilbloka.

Kā sveiciens uzaicinātajiem viesiem un autoriem, izskanēja skolotājas Evijas Konivales teātra pulciņa dalībnieku sagatavotie dzejas lasījumi no Evijas Gulbes grāmatas”Dzejolēni”.

Mazās skolas zālē bērni iepazinās ar bērnu grāmatu autori Eviju Gulbi. Pašiem mazākajiem lasītājiem Evija, saistībā ar savu pēdējo grāmatiņu „Lidoja sēkliņa”, bija sagatavojusi ļoti pārdomātu nodarbību – bērni tika iepazīstināti ar biežāk sastopamajām sēkliņām, lasīja savus dzejoļus, kopā veidoja Jokokoku. Tika uzspēlēta  spēle, bērni slēpa kastani un zīli, bet Evija meklēja. Autore bērniem dāvanā pasniedza grāmatzīmes ar skaistiem zīmējumiem no grāmatas. Pēc nodarbības, protams, kopīgs foto, ziedi, autogrāfu dalīšana, jautājumi un novēlējumi Evijai.

Savukārt, vidusskolā bija iespēja satikt fantāzijas romānu autori Lindu Nemieru. Rakstniece ir sarakstījusi 11 grāmatas, 2 ir veltītas bērniem. Skolnieki jautāja, kura grāmata tad ir pašai autorei vismīļākā, un atbilde skanēja: „Kurš mammai ir vismīļākais bērns ...visi ir vienādi mīļi!” Linda bija sagatavojusi prezentāciju par sevi un grāmatām. Izstāstīja, ka grāmatas rakstīšanas radošais  process ilgst  no pusotra līdz diviem gadiem, bet grāmatas tapšanas ceļš no manuskripta līdz grāmatai skaistos vākos, apmēram divi gadi. Grāmatās ir pieminēti dzīvnieki, tieši kaķi, tāpēc klausītāji vēlējās zināt, vai Lindai ir mājdzīvnieki, izrādās ir, kaķis. 5.,6. un 7.klases puiši bija izdomas bagāti un piedāvāja interesantas idejas jaunajām grāmatām, kas zin, varbūt kādā grāmatā šīs idejas parādīsies.….

Skolas zālē, tikšanās laikā, rakstnieku tandēms Maija Pohodņeva un Modris Pelsis, ieteica jauniešiem lasīt kriminālromānus, tādējādi viņi attīstīs stratēģisko domāšanu, kas nepieciešama, lai kļūtu par izmeklētājiem, kas ir spējīgi atklāt vissarežģītākos noziegumus. Savukārt, lai uzrakstītu labu kriminālromānu ,rakstniekam jāinteresējas par psiholoģija, medicīnu, kriminālistiku. Rakstniece  Maija Pohodņeva ieteica katram iegādāties mājdzīvnieku, jo viņas lielākais iedvesmotājs ir kaķis Runco. Rakstnieki atbalsta arī Ukrainu, piemēram, Maija gatavo blindāžas sveces, ko sūta ukraiņu kaujiniekiem.

Rugāju bibliotēkā uz tikšanos ar lasītājiem aicināja rakstnieks Guntis Tālers, īstajā vārdā, Guntis Zariņš, kurzemnieks no Tukuma, kurš jau no bērnības zināja, kādreiz būšu rakstnieks! Autoram pirmās divas grāmatas ir detektīvromāni, tāpēc klausītāji tika iepazīstināti ar detektīvromāna tapšanas „aizkulisēm”- kā vispār norisinās rakstīšanas darbs („dubultais” sižets, personāžu veidošana, plānošanas process). Guntis Tālers (Zariņš) veiksmīgi debitēja Apgāda Zvaigzne ABC romānu konkursā ar romānu „Pēdējais klients”, kurš ieguva pirmo vietu un jau iemantojis bibliotēkas lasītāju atzinību. Rakstnieks klātesošos arī iepazīstināja ar savu jaunāko grāmatu „Nemierīgās dvēseles” , veļu laika stāsti. Visiem krājuma stāstiem viens vadmotīvs-  cilvēka saskare ar tā saucamo  „neredzamo” pasauli, dīvaini un neizskaidrojami notikumi, kuri tiek nodoti no paaudzes paaudzei, ar laiku kļūstot par leģendām , nostāstiem, ticējumiem. Autors nolasīja nelielu fragmentu no grāmatas, kurā ir notikums, ko pats piedzīvojis, saistībā ar nezināmo un mistisko garu pasauli.

Lazdukalna saietu namā Eglaines pamatskolas 1.- 6. klašu skolēni tikās ar ilustratori un divu bērnu grāmatu autori Agiju Staku. Māksliniece pastāstīja, kāds ir grāmatu ilustratora darbs un kāds ir ceļš, lai grāmata tiktu pie skaistām ilustrācijām. Agija grāmatām ilustrācijas zīmē jau 30 gadus. Gadās arī tā, ka jāzīmē, kaut kas tāds, ko nemaz nezini kā izskatās, tad jāskatās internetā, jāšķirsta enciklopēdijas, pat jādodas uz muzejiem. Vakarā, grāmatai, kurai daudz ilustrāciju, var uzzīmēt vienu, lielākais pus otru bildi. Lai ilustrētu grāmatu, to nākas izlasīt trīs reizes. Skolēni ar interesi klausījās ilustratores stāstījumā un uzdeva daudz jautājumus. Tikšanās izskaņā Agija Staka, izlozes kārtībā dāvināja savu ilustrēto grāmatu „Zaķīšu pirtiņa”. Laimīgā, kuras īpašumā nonāca grāmata ar ilustratores autogrāfu, bija Viktorija Stableniece.

Sporta entuziastiem bija iespēja piedalīties Grāmatu svētku orientēšanās spēlē „Sameklē savu zvaigzni” un saņemt Apgāda Zvaigzne ABC sarūpētās balvas.

Svētki aizritēja pozitīvā un sirsnīgā gaisotnē. Katrs pasākuma apmeklētājs ieguva kaut ko sev, kāds satika savu iemīļoto autoru, bet kādam citam varbūt radās interese izlasīt kādu grāmatu. Svētki beigušies, bet pozitīvās emocijas uzkrātas ilgākam laikam, gan rakstniekiem, gan grāmatu lasītājiem.

Lai rakstnieki raksta, bet mēs lasīsim grāmatas!

Pasākuma foto galerija --- http://bibliotekas.lv/rugaji/pages/galerijas.php