Bērzpils bibliotēka

Bibliotēkas ziņas







empty placeholder

Izzinošā viktorīna ''Skolotājam un rudens saules dziesminiekam Augustam Eglājam - 120''

4.oktobrī  skolotājam un rudens saules dziesminiekam Augustam Eglājam - 120

piedalies izzinošajā viktorīnā, atbildi uz jautājumiem  par  dzejnieku Augustu Eglāju;

laiks- no 2. līdz 13.oktobrim;

Trīs pareizo atbilžu iesniedzēji tiks izlozēti un  saņems pārsteiguma balviņas!

Izzinošās viktorīnas saite https://ej.uz/augustseglājs

 


empty placeholder

11.septembris - Radošā dzejas stunda bibliotēkā

Dzeja vieno pāri paaudzēm un laikiem.

Pagājušā gadsimta 60. gados aizsākās "Dzejas dienu" tradīcija, kura joprojām tiek turpināta. Dzejas dienas ir arī viena no tām burvīgajām tradīcijām, kas katru mūsu rudeni padara īpašu.

Bērzpils bibliotēkā norisinājās Radošā dzejas stunda kopā ar Bērzpils pamatskolas pirmskolas programmas izglītojamiem. Foto skatīt galerijā.

 

Lasīt tālāk...

empty placeholder

8.septembris-Tēva diena

Tēva diena tiek svinēta un atzīmēta septembra otrajā svētdienā. Vienlaikus tā ir ne tikai svētku diena, bet arī lieliska iespēja aktualizēt tēva lomas nozīmīgumu ģimenē un plašākā sabiedrībā. Latvijā Tēva diena tiek svinēta gandrīz divpadsmit gadus.

Pie mums Tēvu dienas svinēšanu un atzīmēšanu ierosināja Latvijas Pirmās partijas un partijas "Latvijas ceļš" frakcija, kuras iesniedza priekšlikumu, kuru Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija atbalstīja likumā "Par svētku, atceres un atzīmējamajām dienām". Līdz ar to tika pieņemti un apstiprināti grozījumi Tēvu dienu iekļaut atzīmējamo dienu sarakstā.

Lasīt tālāk...

empty placeholder

23.augustā Baltijas ceļam - 35

Baltijas ceļš 

Latvijas Tautas fronte, Igaunijas Tautas fronte un Lietuvas tautas kustība ''Sajūdis'' 1989.gada 23.augustā aicināja uz vērienīgu nevardarbīgās pretošanās akciju, kuru nosauca par Baltijas ceļu. Atskats uz Baltijas ceļu periodika.lv

Baltijas ceļa organizētāji vēlējās atgādināt, ka pirm 50 gadiem Maskavā parakstītais Hitlera - Staļina pakts ir sadalījis Eiropu un lēmis trīs neatkarīgas Baltijas valstis Padomju Savienības okupācijai.

1989.gada 23.augustā plkst.19.00 aptuveni divi miljoni Igaunijas, Latvijas un Lietuvas iedzīvotāju sadevās rokās, veidojot cilvēku ķēdi no Tallinas caur Rīgu līdz Viļņai.

Baltijas ceļa mērķis bija:

  • pieprasīt Padomju Savienībai atzīt Hitlera - Staļina paktu un tā slepenos protokolus par spēkā neesošiem kopš parakstīšanas brīža;
  • ar Baltijas ceļa vērienu pierādīt pasaulei, ka prasība pēc savu valstu neatkarības ir  Lavijas, Igaunijas un Lietuvas tautu griba;
  • demonstrēt visu trīs Baltijas tautu apņēmību vienoti atgriezties Eiropā.

 




empty placeholder

24.jūlijs- Performatīva saruna par dabu, cilvēku un Lubāna ezeru

Lubānas lietišķā teātra grupa (Ilze Kraukle, Jānis Balodis, Elizabete Šiklova) aicina uz performatīvu sarunu par dabu, cilvēku un Lubāna ezeru.

Radošās grupas pārstāvji Ilze Kraukle un Jānis Balodis kopš 2020. gada vasaras Lubānā ir izveidojuši un ar panākumiem Lubāna un arī citur Latvijā izrādījuši kopienā balstītus iestudējumus “No Ceikstes līdz Aiviekstei” un “Pieaugšana” (izrāde “Pieaugšana” tika izrādīta 2023. gada amatierteātru fināla skatē, saņemot atzinību par formas oriģinalitāti).

Lasīt tālāk...

empty placeholder

2024.gads- jūlija pasākumi





empty placeholder

Foto konkurss 'Mans gardais Jāņu siers''



empty placeholder

1940.gada 17.jūnijs un 1941.gada 14.jūnijs - literatūras atspoguļojumā

      Pirms 84 gadiem, 1940.gada 17.jūnijā, Latvijā ienāca Padomju Savienības karaspēks. Latvija nokļuva pilnīgā svešas armijas varā un Latvijas valdība zaudēja rīcības spēju. Šajā dienā sākās Latvijas okupācija, kura ilga līdz pat 1991.gadam.

      Naktī uz 1941. gada 14. jūniju Latvijā un citās Baltijas valstīs tika veikta specifiska padomju politisko represiju forma – iedzīvotāju piespiedu pārvietošana jeb deportācija.

 

Lasīt tālāk...

empty placeholder

12.jūnijā Dzejniecei Anna Rancānei 65


empty placeholder

2024.gads - jūnija pasākumi



empty placeholder

Rakstnieces Ilzes Aizsilas tikšanās ar lasītājiem Bērzpils Saieta namā

25.maijā  Bērzpils bibliotēkā notika  radošā tikšanās ar rakstnieci -  romānu, pasaku, stāstu un dzejoļu autori Ilzi Aizsilu. Lasītāji pulcējās, lai iepazītos ar autores daiļradi un uzzinātu par viņas radošo ceļu.

Ilze ar aizrautību stāstīja par to, kā jau no bērnības un skolas gadiem viņu vienmēr ir vilinājusi rakstīšana. Līdztekus darbībai sabiedrisko attiecību un mārketinga jomā, veicot dokumentu un materiālu izstrādi, zīmola attīstīšanu, preses relīžu, rakstu, uzrunu, videoscenāriju veidošanu, Ilze nopietni pievērsās literatūrai, apmeklējot rakstīšanas kursus un piedaloties literāros konkursos. Viņas talants netika palicis nepamanīts, un jau drīz vien viņas darbi sāka tikt publicēti dažādās izdevniecībās – Latvijas Mediji un  Zvaigzne ABC.

Tikšanās laikā Ilze atbildēja uz lasītāju jautājumiem par savu darbu, radošo procesu un nākotnes plāniem. Ilzes Aizsilas stāsts ir pierādījums tam, ka ar smagu darbu un neatlaidību ikviens var sasniegt savus mērķus. Viņas uzrakstītie  romāni ir aizraujošas, ar interesantu sižetu uzrakstītas grāmatas, kas iekaro ikviena lasītāja sirdi.


empty placeholder

Dalība Balvu reģiona Skaļās lasīšanas sacensībās

21.maijā Balvu Centrālajā bibliotēkā norisinājās reģiona Skaļās lasīšanas sacensības, ko organizēja Balvu Centrālā bibliotēka un  vecākā bibliotekāre darbā ar bērniem Ligita Pušpure. Lasīšanas sacensībās piedalījās četrpadsmit labākie lasītāji no visām novada skolām. No Bērzpils piedalījās Bērzpils pamatskolas 5.klases skolniece Alīna Viktorija Delvere, kas uzvarēja Bērzpils pamatskolas un Bērzpils bibliotēkas  rīkotajās  Skaļās lasīšanas sacensībās.  Alīnai Viktorijai palīdzēja sagatavoties skolotāja Lolita Kokoreviča.
Alīna Viktorija ir atraktīva, jautra, muzikāla un dziedoša meitene ar daudzpusīgām interesēm: dzied skolas vokālajā ansamblī, dejo tautas deju kolektīvā, darbojas  skolas parlamentā, kā arī Vides un  latgaliešu valodas pulciņos. Papildus mācās Viļānu mūzikas un mākslas skolā, brīvajā laikā apgūst ģitārspēli. Un, protams, grāmatu lasīšana ir Alīnas Viktorijas viens no vaļaspriekiem. Reģiona sacensībās Alīna Viktorija  lasīja fragmentu no Reičelas Renē Raselas grāmatas  ''Nikijas dienasgrāmata''. Tas ir stāsts par pārpratumiem un neveiksmēm pilnajā Nikijas dzīvē. Skaļās lasīšanas sacensības izvērtās par ļoti interesantu un saistošu pasākumu. Dažādi lasītāji un daudz labu grāmatu ar aizraujošu sižetu, ko vērts izlasīt. Patīkami, ka Skaļās lasīšanas sacensībās piedalījās arī zēni. Visi, kas piedalījās Skaļās lasīšanas sacensībās  jau ir uzvarētāji. Lai veicas godalgoto vietu ieguvējiem un turpināsim lasīt grāmatas!


empty placeholder

''Vārdu medības bibliotēkas apkaimē''

''Vārdu medībās bibliotēkas apkaimē'' piedalījās Bērzpils pamatskolas piecgadnieki un sešgadnieki. Meklējām noslēptos vārdus, veidojām teikumus, spēlējām spēles.

1. Veidojām ģeometriskas figūras- apli, četrstūri, trijstūri.

2. No atrastajiem vārdiem, veidojām teikumu: Balta pļava, melnas aitas vajag gudra ganītāja /Grāmata un lasītājs

3. Krūzītes nodošana cits citam ar zīmuļu palīdzību. Jāpadot tā, lai tā nenokrīt zemē.

4. Ar krāsainiem papīra gabaliņiem izdaiļojām sava vārda pirmo burtu.

5. Bērni nostājas rindā, pēdējais, kas stāv piesit pie pleca nākošajam un izdara palecienu, bērnam ar citu kustību ir jāpiesit nākošajam  rindā  un tā līdz rindas galam.

6. Avīzes pakāršana ar knaģiem uz veļas auklas.

Bērni jauki pavadīja laiku!

 

Lasīt tālāk...

empty placeholder

Rakstniekam Jānim Klīdzējam - 110


empty placeholder

2024.gads - maija pasākumi



empty placeholder

Noslēdzies konkurss ''Novadniecei, dzejniecei Broņislavai Martuževai- 100''

 Ir noslēdzies konkurss ''Novadniecei, dzejniecei Broņislavai Martuževai' - 100''. Konkursā piedalījās 21 dalībnieks. Piecas pareizās atbildes.   Uz konkursa jautājumiem pareizi atbildēja: Inga Zviedre, Ilze Stiprā, Modris Romanovskis, Samanta Jirgensone, Aija Poševa. Izloze notika Svētās Annas Romas katoļu baznīcā. Prāvests Oļģerts Misjūns izlozēja trīs pareizo atbilžu autorus, kuri saņem pārsteiguma balviņas: klades ar Bērzpils pagasta logo un pildspalvu. 

 Izlozētie trīs pareizo atbilžu autori: Ilze Stiprā, Modris Romanovskis, Samanta Jirgensone.

Paldies visiem dalībniekiem!



empty placeholder

Radošā lasīšanas darbnīca kopā ar bērniem

Šodien bibliotēkā notika radošās lasīšanas darbnīca. Bibliotēkā  ciemojās Bērzpils pamatskolas piecgadnieki un sešgadnieki kopā ar audzinātāju Velgu un auklīti Ainu. Lasījām fabulas no dzejnieces Leontīnes Apšnieces grāmatas "Lidojošā slieka".Vēlāk kopīgi darbojāmies: no dzijas veidojām slieku, no papīra līmējām krabīti, no filca gabaliņiem "sapogājām" garu slieku. Radoši pastrādājām. Līdz nākošajai tikšanās reizei! Vairāk foto skatīt galerijā 2024.



empty placeholder

2024.gads - aprīļa mēneša plāns


empty placeholder

Konkurss ''Dzejniecei - novadniecei Broņislavai Martuževai - 100''

8.aprīlī  novadniecei, dzejniecei  Broņislavai Martuževai -100. 

Piedalies konkursā, atbildi uz jautājumiem par dzejnieces dzīvi un viņas darbiem.

Konkursa laiks: 04.04.-18.04.

Konkursa saite https://ej.uz/kz8k



empty placeholder

1.aprīlī Rakstniekam Vikam - 85


empty placeholder

27.marts-radošā darbnīca ''Ceļā uz Lieldienām''

27.martā bibliotēkā viesojās Bērzpils pamatskolas piecgadnieki un sešgadnieki. Radošajā darbnīcā ''Ceļā uz Lieldienām'' bērni no palīgmateriāliem gatavoja Lieldienu zaķi un vistiņu. Palīgmateriāli Lieldienu zaķa pagatavošanai: izgrieztas trīs sirsniņas, kuras salīmējot kopā, izveido zaķa attēlu. Kā papildinājums klāt tiek pielīmētas Lieldienu oliņas. Lieldienu vistiņa: vienreizējā papīra glāzīte, kokteiļsalmiņš,  plēves pirkstainis, abpusējā līmlente, sarkanais un melnais papīrs, spalviņas. Bērniem darbošanās ļoti patika, viņi nolēma mājās no plēves pirkstaiņa  pagatavot arī zaķi.

Pēc  radošās darbošanās, bērni lasīja Toma Kalinska, Natālijas Kugajevskas grāmatu ''Zaķa Garauša laimes zeme''.  Radošās darbnīcas nobeigumā,  kopīgs foto bērnu stūrītī.  Foto skatīt galerijā 2024.

PRIECĪGAS LIELDIENAS!


 


empty placeholder

21.marts Skaļās lasīšanas sacensības

 21.martā  pulksten 12.30 Bērzpils pamatskolas bibliotēkā notika ''Skaļās lasīšanas sacensības 2024'' Šis pasākums ir Bērzpils psk.bibliotēkas un Bērzpils bibliotēkas kopprojekts.

       Sacensību mērķis ir pilnveidot bērnu prasmes izvēlēties piemērotu un interesantu literatūru skaļai lasīšanai, sekmēt interesi par lasīšanu un grāmatām, saliedēt bērnus kopīgām lasīšanas aktivitātēm, kā arī veicināt lasītprieku.

      Lai iedvesmotu  skolēnus piedalīties Skaļās lasīšanas sacensībās, lai aizrautu arī citu vecumu bērnus uz lasīšanu, lai bagātinātu skaļās lasīšanas pasākumu, sacensību ievadā ievadā  noskatījāmies 2023. gada čempiona Hugo Pakalna uzrunu.

      Skaļos lasītājus vērtēja Bērzpils pamatskolas direktore Ilona Stepāne, angļu valodas un bioloģijas skolotāja Irīda Maderniece, latviešu valodas un literatūras skolotāja, skolas bibliotekāre - Lolita Kokoreviča. Skaļās lasīšanas  sacensību vērtētājas nav izraudzītas nejauši, viņas pašas  ir čaklas grāmatu lasītājas. Iedrošinot jaunos lasītājus, no savām bērnības dienu mīļākajām grāmatām fragmentus  lasīja Ilona Stepāne un Irīda Maderniece. Skaļās lasīšanas sacensībās startēja desmit Bērzpils pamatskolas skolēni  (1.-6.klase).  

      Katram no dalībniekiem tika piešķirta kāda nominācija – draudzīgākais, sirsnīgākais, stilīgākais,prātīgākais un citas, pasniegts diploms un saldumu našķis. Pēc tam žūrija paziņoja pirmo trīs vietu ieguvējus :1.vieta - Alīna Viktorija Delvere, 5.kl., 2.vieta - Toms Naglis, 6.kl., 3.vieta - Dāvis Logins,1.kl. Foto no pasākuma skatīt galerijā 2024. Paldies Bērzpils pamatskolai par sadarbību!

Visi, kas piedalījās sacensībās, ir uzvarētāji un Bērzpils pamatskolas lepnums!

 

Lasīt tālāk...

empty placeholder

19.marts Klientu diena

Lasīt tālāk...

empty placeholder

Starptautiskā sieviešu diena-8.marts


empty placeholder

2024..gads - marta mēneša pasākumi



empty placeholder

21.februāris- Dzimtās valodas diena


empty placeholder

Aizgavenī ciemos braucu

Lasīt tālāk...

empty placeholder

Aklais randiņš ar grāmatu!


empty placeholder

15.februārī komponistam, diriģentam, etnomuzikologam Emilim Melngailim – 150

Pirms 150 gadiem 1874.gada 15.februārī dzimis komponists, kordiriģents, mūzikas kritiķis, etnomuzikologs Emilis Melngailis. (Uzspiežot  uz uzvārda, lasāma  sīkā info).

 Emilis Melngailis - 20. gs. Latvijas ievērojamākais tautas mūzikas materiālu vācējs. Arī  Abrenes apriņķa Bērzpils pagastā pierakstījis  skaistas tautas teicēju iedziedātas melodijas, kas publicētās gan https://garamantas.lv/ gan  Izdevniecības ''Zinatne'' Valodas un literatūras institūta izdotajā grāmatā ''Kāzu dziesmas'', kuru sakārtojis mākslas zinātņu doktors Jēkabs Vītoliņš,  Rīgā 1968.

Lasīt tālāk...

empty placeholder

10. februārī dzejniecei Austrai Skujiņai-115

Dzejnieces Austras Skujiņas dzeju lasīt letonika.lv



empty placeholder

2024.gads- februāra mēneša pasākumi


empty placeholder

Tematiskā izstāde ''1991.gads-janvāra barikādes''

Tematiskajā  izstādē ''1991.gads-janvāra barikādes'' ir lasāmas arī bērzpiliešu atmiņas par tā laika notikumiem.

 






empty placeholder

21.decembrī bibliotēkā viesojās ciemiņš rūķis Laimnesis

21.decembrī bibliotēkā viesojās rūķis Laimnesis. Viņa piedāvātajās aktivitātēs: pareizā sakāmvārda atrašana, no dotajiem variantiem savas tautasdziesmas par Ziemassvētkiem salikšana, Ziemassvētku tārpiņa-atsperītes pagatavošana un, protams, tradicionāli- sniegavīru boulings, piedalījās Bērzpils pamatskolas izglītojamie. Foto skatīt galerijā 2023.


empty placeholder

Tematiskā izstāde ''Kā svinēt saulgriežus un Ziemassvētkus''

Tematiskā izstāde ''Kā svinēt saulgriežus un Ziemassvētkus'' noderēs tiem, kuri joprojām gatavi brist dziļos sniegos, lai atrastu visskaistāko egli, kuri vakaros ar prieku gatavo un iesaiņo mazas, mīļas dāvaniņas, uzpoš māju, cep pīrāgus un piparkūkas. Šajā izstādē Ziemassvētki nāk ar savām krāsām, smaržām, garšām un īpašo atmosfēru.

Mīļi tek tā dieniņa,

Kad saulīte spīguļo.



empty placeholder

Lasām grāmatiņu!

Bērzpils bibliotēkā ciemojās Bērzpils pamatskolas 2. un 4. klase kopā ar audzinātāju Ināru. Lasījām Ievas Samauskas grāmatu '' Soliņš un Miskaste''. Pēc grāmatas fragmentu izlasīšanas, kopīgi saskaitījām, cik soliņu atrodas pie skolas un bibliotēkas. Bērni atbildēja uz jautājumiem, kas vēl varētu būt soliņš, miskate un akmens, jo lasot grāmatu, soliņš bija gan namiņš, gan jumtiņš. Ciemošanās izskaņā, katrs bērns starp grāmatām sameklēja savu dārgumu kastīti, kas pēc tās satura iztukšošanas var kļūt arī par mazu miskastīti. Paldies Bērzpils pamatskolai par sadarbīgu un skolotājai Inārai! Uz tikšanos bibliotēkā!  Foto skatīt galelijā 2023.


empty placeholder

Rakstniekam, scenāristam Andrim Kolbergam – 85

Iepazīsti Andri Kolbergu no jauna!

''Es nerakstu par mīlestību. Es nerakstu par noziegumiem. Neviens neraksta. Rakstnieku vienīgais izpētes objekts ir Dzīve. Tā ir raiba un krāsaina, ne vienmēr spoža, bet tajā noteikti sakņojas arī mīlestība un noziedzība''/ Andris Kolbergs/.




empty placeholder

Mārtiņdienas priekšvakarā Bērzpils pamatskolas piecgadnieki un sešgadnieki ciemojās bibliotēkā

Mārtiņdiena ir laiks starp rudens un ziemas saulgriežiem, kad lauku darbi apdarīti un priekšā garā ziema. Ar Mārtiņiem sākas budēļos iešana, kas turpinās visu ziemu līdz pat Meteņiem. Krāšņa Mārtiņu svinēšana nozīmē labu nākamo saimniecisko gadu, veiksmi un pārticību! Mārtiņdienas priekšvakarā bibliotēkā ciemojās Bērzpils pamatskolas piecgadnieki un sešgadnieki kopā ar audzinātāju Velgu un auklīti Ainu. Runājām par Mārtiņdienas tradīcijām, izkrāsojām maskas, minējām mīklas, meklējām Mārtiņdienas burtus. Bija jautri! Sirsnīgs paldies par darbību. Līdz nākošajai tikšanās reizei! Vairāk foto bilžu galerijā.


empty placeholder

10.novembris - Mārtiņi


empty placeholder

16.oktobris -Pasaules maizes diena

Atzīmējot Pasaules maizes dienu, neformālā tikšanās reizē Bērzpils bibliotēkā tiekas maizes cepējas, lai dalītos savā, maizes cepšanas, pieredzē. Maizes cepēju dzīves stāsti lasāmi Balvu reģiona  kultūrvēstures datu bāzē.

Uz tikšanos aicinātas  Aina Zvejniece, Ilga Lazdiņa, Veronika Odumiņa, Velga Žeikare, Guna Tūmiņa, Leonida Mičule, Adrija Šustere, Anastasija Gļauda. No Rugāju pagasta - Gunta Grigāne, no Krišjāņu pagasta - Lilita Martuzāne. Pēc tikšanās reizes, Balvu reģiona  kultūrvēstures datu bāze tiks papildināta ar jaunu maizes cepēju dzīves stāstiem.

Rudzu maize ir Vērtība, Dvēsele un Dzimtene. Rudzu maizes klaips kā mūsu tautas simbols un kultūras vērtība ir iekļauts Latvijas kultūras kanonā. Ne velti saka - lai saprastu latvieti, ir jāsaprot stāsts par viņa maizi. Ir jāmeklē maizes dvēsele. 16.oktobrī -Pasaules maizes dienā, neformālā tikšanās reizē, savus stāstus izstāstīja maizes cepējas: Ilga Lazdiņa, Aina Zvejniece, Gunta Grigāne, Guna Tūmiņa un Adrija Šustere.

Maizi rada cilvēks, rūpīgi un saskaņoti sadarbojoties ar dabu. Latviešu dabas sapratne izpaužas kā mūžsens rituāls, kas sākas ar augsnes apstrādi un sēklas sēšanu, turpinās caur labības pļaušanu un graudu samalšanu un sasniedz jaunu dimensiju, kad mīkla uzraudzēta un krāsns iekurta. Telpu piepilda ceptās maizes neatkārojamais aromāts, cilvēks un daba kļūst vienoti, latvietis jūtas gandarīts.

 

Lasīt tālāk...

empty placeholder

Lasām grāmatiņu!

      Bērzpils bibliotēkā ciemojās Bērzpils pamatskolas piecgadnieki un sešgadnieki, kopā ar audzinātāju Velgu un auklīti Kristīni. Bibliotēkas vadītāja sakumā iepazinās ar bērniem, jo bibliotēka un skola ir kaimiņi. Tad kopīgi lasījām Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2023 grāmatu vecumā grupā 5+ Rosio Bonilja ''Kaimiņi. Stāsts par kādu apkaimi.'' Pēc grāmatas izlasīšanas, skatījāmies grāmatas ilustrācijas. Vēlāk visi zīmēja katrs savu vai iedomu māju un pastāstīja, kādi kaimiņi blakus katram dzīvo. Pēc kopīgas darbošanās ikviens saņēma dāvaniņā konfekti ''Kaimiņi''. Fotogrāfijas skatīt galerija 2023.



empty placeholder

Noslēdzies foto konkurss ''Vai šogad mērīsimies Jumīšiem?''

Noslēdzies foto konkurss ''Vai šogad mērīsimies Jumīšiem?''

      Jumis ir druvu dievība latviešu mitoloģijā, ko simbolizē divi kopā saauguši augļi. Jumis atbild par ražību, tāpēc folklorā  minēts miežu Jumis, rudzu Jumis, linu, riekstu Jumis un citi, un ar katru no tiem saistīti savi ticējumi, savi izpildāmie rituāli. Jumim ir sava grafiskā zīme, kas ir dubultvārpas attēls. Jumja zīmi nereti izmantoja klēts, rijas vai mājas jumta galā - tur tā greznoja māju un nesa svētību tās iedzīvotājiem. Jumja zīmes vienkāršākajai pamatformai latviešu rakstos ir skaisti kuplinājumi, kur zaru savijumi var būt tik sarežģīti, ka pašu zīmi pirmajā acu uzmetienā grūti pazīt. Tiek uzskatīts, ka šo mitoloģisko būtni vismazāk ietekmējusi kristietība. Kopā saaugušas vārpas ņēma līdzi uz mājām, pakāra klēts galā vai noglabāja apcirknī. Jumi varēja glabāt arī istabā goda vietā un arī jaunu meitu pūra dibenā.

      Līdz 29.septembrim (Miķeļdienai) tika iesūtītas ļoti daudz fotogrāfijas ar atrastajiem Jumīšiem. Ne visus varētu dēvēt par Jumīšiem. Bet.... visas fotogrāfijas ir interesantas un tiks publicētas galerijā 2023.  Saskaitot ''likes'' tika pievienotas arī tās balsis, kuru fotogrāfijas bija ievietotas atsevišķi.  Tātad,  pieci Jumīšu iesūtītāji, kuru fotogrāfijām  visvairak ''like'' un, kuras saņem pārsteiguma balviņas ir:

Velga Žeikare  - Sēņu Jumis

Liāna Kubaka - Sēņu Jumis

Iluta Pugače - Tomātu Jumis

Vita Reine -Rižā - Pūpēžu Jumis

Sanita Pauliņa - Plūmju Jumis

Anita Antuha - Sēņu Jumis

Pārsteiguma balviņas varat saņemt bibliotēkā pie vadītājas A.Krivišas ( mob:26602927).

Interesantus Jumīšus ir iesūtījušas arī Mairita Rakstiņa, Arnita Rakstiņa, Astrīda Diča, Alla  Zelča, Natālija Seņka, Aurēlija Plūme, Lilita Martuzāne. Fotogrāfijas var apskatīt galerijā 2023.

Iesūtīti: Burkānu Jumīši ( Anita Antuha, Alla Zelča ), Kartupeļu Jumīši (Alla Zelča, Natālija Seņka, Astrīda Diča),  Sēņu Jumīši ( Velga Žeikare, Liāna Kubaka, Anita Antuha, Arnita Rakstiņa, Mairita Rakstiņa, Natālija Seņka, Aurēlija Plūme), Tomātu Jumīši ( Iluta Pugače, Vineta Škapare, Velga Žeikare, Lilita Martuzāne, Alla Zelča), Aveņu Jumītis (Astrīda Diča),Pūpēžu Jumītis ( Vita Reine-Rižā), Plūmju Jumītis (Sanita Pauliņa).

Kas Jumi atrod, tam ir laime. 

Lasīt tālāk...

empty placeholder

Foto konkurss


empty placeholder

Septembris-DZEJAS mēnesis

Septembris ir Dzejas mēnesis.

Pirmā Dzejas diena Latvijā notika 1965.gada 11.septembrī, Esplanādē ( toreizējā Komunāru parkā),atzīmējot dzejnieka Raiņa 100. dzimšanas dienu. Šogad Latvijā Dzejas dienas izskan 58.reizi.

      13.septembrī Bērzpils pamatskolas bibliotēka (vad. Lolita Kokoreviča) un pagasta bibliotēka (vad. Anna Kriviša) Dzejas dienu aizvadīja dzejnieces Ineses Zanderes zīmē, jo dzejniecei šogad skaista jubileja-65 gadi!

      Bērzpils ainaviski tematiskajā parkā darbojās Dzejas darbnīca, kurā 1.-3.klases skolēni aizrautīgi iesaistījās alfabēta burtu meklēšanā, bet pārējie skolēni meklēja iztrūkstošos vārdus dzejoļos no Ineses Zanderes grāmatām:'' Iekšiņa un āriņa'', ''Lidojošie burti'', ''Limonāde'', Līze Anlīze un citi slimnīcas skaitāmpanti'', '' Diegu burti'', Kaķis uz klavierēm'', Bērns, kas neiekrita'', Ja tu esi sivēns'', Vārdurati''. Arī skolotājas nesēdēja malā-viņas gan palīdzēja atrast alfabēta burtus, gan pašas izteiksmīgi lasīja dzejoļus. Nobeigumā skolēni uz papīra kļavu lapām rakstīja savas izvēlētās dzejas rindiņas, ko piestiprinājām improvizētajā dzejas zarā.

"Smieties ir tikpat svarīgi kā domāt"- tā saka dzejniece Inese Zandere.

      Paldies Bērzpils pamatskolas bibliotekārei Lolitai Kokorevičai par sadarbību! Paldies Bērzpils pamatskolai par iesaistīšanos Dzejas darbnīcā. Paldies pagasta iedzīvotājām  Lonijai un Stefānijai par atsaucību un dalību Dzejas dienas pasākumā! Dzeja elpo!

Foto no Dzejas darbnīcas skatīt galerijā 2023.

Lasīt tālāk...

empty placeholder

1.septembris- laiks uz skolu

1.septembris- laiks uz skolu!

Jau vasara būs projām. Un atkal skola pulcēs visus.  Bet neaizmirsi ienākt bibliotēkā, kur Tevi gaidīs arī grāmatas par skolas zinībām, skolotājiem un  skolas draudzību!

Lai vasaras saules siltums visu nākošo mācību gadu tiek saglabāts katra sirdī un dāsni dāvāts apkārtējiem!


empty placeholder

Tematiskās literatūras izstāde '' Ieskaties vēstures lappusēs-23.augustu''

23.augustu pieminot, bibliotēkā  izvietota tematiskās literatūras izstāde ''Ieskaties vēstures lappusēs''.


empty placeholder

augusta jubilāres

Bibliotēkā skatāma un lasāma krājuma izlase augusta jubilārēm:dzejniecei, atdzejotājai Olgai Lisovskai  un rakstniecei, tulkotājai un diplomātei Annai Žīgurei.



empty placeholder

Bērzpils bibliotēka piedāvā


empty placeholder

1941.gada 14.jūnijs

Lasīt tālāk...


empty placeholder

Jūnija jubilāri

Lasīt tālāk...

empty placeholder

Noslēdzies konkurss '''Ko tu zini par Bērzpils pagastu?''

Ir noslēdzies konkurss ''Ko tu zini par Bērzpils pagastu?'', kas norisinājās laika posmā no 11. - 23.maijam. Ir apkopoti konkursa rezultāti. Pavisam konkursā piedalījās 35 dalībnieki vecumā no 13-66 gadiem. Diemžēl, konkursā uzvarētāju nav, jo neviens nav atbildējis pareizi uz visiem jautājumiem! Liels paldies visiem par piedalīšanos konkursā! Uz tikšanos nākošajā konkursā!

1. Kad pirmo reizi vēstures rakstos minēts Bērzpils?

1224.gads – 10 pareizās atbildes

2. Kad dibināts Bērzpils pagasts?

1840.gads – 20 pareizās atbildes

3. Kāda muiža vēl ir saglabājusies Bērzpils pagastā?

Bonifacovas muižas kungu māja – 35 pareizās atbildes

4. Kad atvērta pirmā skola Bērzpils pagastā?

1867.gads – 20 pareizās atbildes

5. Kāda iespaidīga ēka tika uzcelta 1937.gadā Bērzpils pagastā?

Pamatskola – 20 pareizās atbildes

6. Bēržu Romas katoļu baznīcai ir dots

Svētās Annas vārds – 35 pareizās atbildes

7. Bērzpils pagasta teritorijā ir dabas liegumi;

Bērzpils purvs, Pārabaine – 34 pareizās atbildes

8. Cik metru augsts ir Vārenes kalns?

118,8 m – 1 pareizā atbilde

9. Ineta Atpile - Jugane, Leontīne Apšeniece, Broņislava Martuževa. Kas viņām ir kopīgs?

viņas ir dzejnieces – 35 pareizās atbildes

10. Broņislavas Martuževas dzejas vārdiem '''No torņu smailēm - augšupsniegšanās. No velvju ailēm - dziesmas daudzbalsība...'' mūziku uzrakstīja

Aldis Kise – 19 pareizās atbildes

11. Bērzpilī atrodas keramiķu darbnīca, kurā darbojas

Jolanta un Valdis Dundenieki – 35 pareizās atbildes


empty placeholder

17.maijā - dzejniecei, rakstniecei Maijai Laukmanei -70

Maija Laukmane - dzejniece, rakstniece.

Vairāku dzejoļu un prozas krājumu pieaugušajiem un bērniem autore. Darbojusies arī publicistikā. Kurzemes novada folkloras vācēja un sistematizētāja. Strādājusi Talsu bērnu bibliotēkā. Bijusi Talsu tautas nama jauniešu teātra "Jandāls" režisore, Talsu 2. vidusskolas literārās studijas un Talsu novada literātu apvienības vadītāja. Saņēmusi Ojāra Vācieša, Pastariņa prēmiju, Gada Uguns dzejas balvu. Vairākkārt saņēmusi Lauku bibliotēku atbalsta biedrības "Lielo lasītāju balvu", apbalvota ar Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas konkursa "Zelta ābele 2012" lasītāju simpātiju.Bibliotēkā skatāma un lasāma Maijas Laukmanes dzejas krājumu izlase.

Lasīt vairāk: https://ej.uz/v1sy

Lasīt tālāk...

empty placeholder

14.maijs- Mātes diena


empty placeholder

4. maijs – Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena

4. maijā 1990. gadā Latvijas PSR Augstākā Padome pieņēma deklarāciju "Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu" un pēc gadu desmitiem Padomju Savienības sastāvā Latvija atkal kļuva par brīvu un neatkarīgu valsti. Visā Latvijā 4.maijā tradicionāli notiek dažādi pasākumi.

1990. gada 4. maijā Latvijas PSR Augstākā Padome pieņēma deklarāciju "Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu", ar kuru atjaunoja 1922.gadā pieņemto Satversmi. Savukārt 1940. gada 17. jūnijā notikušo PSRS armijas ienākšanu Latvijā deklarācija pasludināja par starptautisku noziegumu, kas vardarbīgi pārtrauca Latvijas valsts eksistenci. Ar šo lēmumu AP atjaunoja Latviju kā neatkarīgu, demokrātisku valsti un noteica valsts varas "de facto" atjaunošanai pārejas periodu, kas beidzās ar Latvijas Republikas 5.Saeimas sasaukšanu. Par to tika informētas toreizējās PSRS un citu pasaules valstu un tautu vadības. 

  Lasīt vairāk:  https://ej.uz/1t7z






empty placeholder

Lieldienas gaidot...


empty placeholder

Krājuma izlase- 27.marts-Teātra diena



empty placeholder

Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās atceres diena un Nacionālās pretošanās kustības piemiņas diena

2.marts - Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās atceres diena

Par Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās atceres dienu ir noteikts 2. marts, jo 1945. gadā 2. martā Viļakas (bijušā Abrenes) apriņķa Stompaku purva salās notika lielākā kauja Latvijas nacionālo partizānu kara vēsturē. Toreiz ap 350 Latgales mežabrāļu izcīnīja smagu kauju ar uzbrūkošā čekas karaspēka skaitlisko pārspēku, paliekot nesakauti un organizēti atkāpjoties, izvairījās no draudošā aplenkuma un papildu zaudējumiem.

17. marts -  Nacionālās pretošanās kustības piemiņas diena

17. marts noteikts par Nacionālās pretošanās kustības piemiņas dienu kā simboliski piesātināts datums.

1944. gada 17. martā Latvijas pirmā Valsts prezidenta Jāņa Čakstes dēla, profesora Konstantīna Čakstes vadītā Latvijas Centrālā padome (LCP) noslēdza parakstu vākšanu memorandam, kurā Latvijas tautas vārdā tika pieprasīta Latvijas valsts neatkarības faktiskā atjaunošana.

Savukārt 1949. gada 17. martā Īles mežos Zemgalē savu pēdējo kauju izcīnīja apvienotā latviešu un lietuviešu partizānu grupa. Tādējādi šajā datumā iecerēts godināt un atcerēties visus nacionālās pretošanās kustības dalībniekus.

avots:https://lvportals.lv/norises/338905-simboliski-piesatinats-datums-17-marts-nacionalas-pretosanas-kustibas-diena-2022

 Atceres dienām bibliotēkā skatāma literāro darbu izstāde.

Lasīt tālāk...

empty placeholder

Starptautiskā dzimtās valodas diena

Starptautiskā dzimtās valodas diena ik gadu tiek atzīmēta 21. februārī. 1999. gada 17. novembrī UNESCO 30. sesijā tika pieņemta rezolūcija par valodu daudzveidības saglabāšanu un aizsardzību.

Starptautiskās dzimtās valodas dienas un tai veltīto pasākumu mērķis ir pievērst uzmanību valodu un kultūru daudzveidībai, sekmēt dzimtās valodas lietojumu, kā arī vairot apziņu, ka dzimtā valoda ir pamats dziļas un daudzpusīgas personības attīstībā.

Lasīt tālāk...

empty placeholder

Izskanējuši Meteņi Bērzpilī!

21.februārī Bērzpils ainaviski tematiskā parka teritorijā norisinājās Meteņdienas pasākums.

Meteņi ir vieni no unikālajiem senlatviešu svētkiem, kuru tradīcijas saglabājušās līdz pat mūsdienām. Meteņi latviešu tautā ir pozitīvi svētki. Meteņos izbeidzas ziema, un nākamā dienā - Pelnu dienā - sākas pavasaris un jauns gads. Pavasara iestāšanās rituālu uzdevums ir veicināt nākamā gada labāku ražu.

Lasīt tālāk...


empty placeholder

Janvāra jubilāri

Literārā krājuma izlase janvāra jubilāriem

Lasīt tālāk...

empty placeholder

Rūķis Laimnesis tiekas ar bibliotēkas apmeklētājiem Ziemas saulgriežos

Šodien, 21.decembrī, Bērzpils bibliotēkā ciemojās rūķis Laimnesis.   Bērniem un pieaugušajiem, kuri apmeklēja bibliotēku vajadzēja piedalīties atjautības viktorīnā ''Kādas ir Ziemassvētku tradīcijas? 

Jautājumi bija vidažādākie: par adventes vainagu, par Ziemassvētku eglīti, par  ēdieniem u.c.

  Latvijā pirmo reizi eglīte tikusi rotāta 1510. gadā, Rīgas rātslaukumā, kur tā tikusi rotāta ar krāšņām papīra puķēm un pēc tam tikusi sadedzināta. Ņemot vērā to, ka tā ir pirmā reize, kad rakstos ir pieminēta Ziemassvētku eglīte, Rīga ir uzskatāma par pilsētu, kurā ir uzstādīta pirmā izrotātā svētku egle.

Neatņemama Ziemassvētku svinību sastāvdaļa, līdzīgi kā visos citos svētkos, ir svētku mielasta ieturēšana. Svētku mielasts parasti tiek ieturēts Ziemassvētku vakarā jeb 24. decembrī, bet nereti tas tiek baudīts arī abos Ziemassvētkos.  Arī mūsdienās, gatavojot svētku mielastu, cenšās pieturēties pie senlatviešu tradīcijām, proti, cenšas sarūpēt vismaz deviņus dažādus ēdienus, lai vairotu nākamā gada pārticību. Kādi ēdieni  Ziemassvētkos šogad būs galdā? Uz šo rūķa vaicājumi bērni atbildēja: būs piparkūkas, rosols, mandarīni, končas, desas, kāposti un zivis!

Lasīt tālāk...

empty placeholder

Tematiskā izstāde ‘’Lai balts zied Ziemassvētku laiks un laimes zvaigzne Jaunam gadam ''

Kā šogad iemirdzēsies Ziemassvētki un Jaunais gads? Ja jums trūkst ideju, pēc padoma varat atnākt uz Bērzpils bibliotēku, kur skatāma tematiskā izstāde   ‘’Lai balts zied Ziemassvētku laiks un laimes zvaigzne Jaunam gadam ". Idejas svētku noformējumam. Kādi ēdieni liekami galdā. Maskas ballītēm. Ticējumi un zīlēšana. Un katram savs Ziemassvētku pantiņš!


empty placeholder

Gustavam Manteifelim-190

Novembris ir svētku mēnesis.

18.novembrī ir dzimis Gustavs Manteifelis - publicists, vēsturnieks, etnogrāfs, folklorists, muzikologs, izdevējs - nozīmīgs un ievērojams cilvēks Latgales un visas Latvijas kultūrvēsturē.

Mūža pēdējos dzīves gadus aizvadījis Bonifacovas muižā. Bērzpils bibliotēkā klātienē varat iepazīties ar novadpētniecības materiāliem par Gustavu Manteifeli, Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāzē.

Lasīt tālāk...

empty placeholder

11.novembris - Lāčplēša diena

Bērzpils bibliotēka kā cieņas un vēstures apliecinājumu piedāvā  literāri tematisko izstādi ‘’11.novembris-Lāčplēša diena’’.

11.novembris - Lāčplēša diena, kad pieminam un godinām ne tikai Lāčplēša Kara ordeņa kavalierus, bet visus karavīrus, kas cīnījās par Latvijas neatkarību. Ik gadu 11. novembrī cīņās kritušos varoņus godinām ar gaišām domām un iedegtām sveču liesmiņām.

Izstādē varēsiet  iepazīties ar novadpētniecības materiāliem par Brīvības cīņām Latgalē, par  Bērzpils  (toreizējā Domopoles) pagasta brīvības cīnītājiem  un Lāčplēša kara ordeņa kavalieriem: ģenerāli Kazimiru Olekšu, leitnantu Aleksandru Lāci, kaprāli Semjonu Arhipovu, kareivi Jāni Pugaču, kareivi Ludvigu Topecu.

 Apmeklējot izstādi, varēsiet izlasīt novadpētniecības  materiālus  par mūsu novadniekiem- ģenerāli Valdi Matīsu un  pulkvedi Pēteri Ziemeli.

Izstādē skatāmi arī literāri darbi par  Latvijas armijas izveidošanu, par  Oskaru Kalpaku-pirmā pasaules kara un Latvijas Atbrīvošanas cīņu varoņa dzīves un kauju ceļu.  Var  iepazīties ar pārskatu, kā dzīve ritēja Latvijā kopš neatkarības pasludināšanas 1918.gadā līdz šodienai.

Paldies visiem latviešu karavīriem – gan tiem, kas cīnījās latviešu strēlnieku pulkos, gan tiem, kas cīnījās cīņās par neatkarību, brīvības cīņās, gan tiem, kas cīnījās arī par to, lai Latvijas valsts atgūtu savu neatkarību, un arī tiem, kas šodien ir ierindā un stāv sardzē par mūsu drošību.

Lasīt tālāk...

empty placeholder

Noslēdzies fotokonkurss ''Atrod savu Jumi''

Fotokonkursā atrasto Jumīšu bildes iesūtīja: Eva Leone (arbūzu Jumis), Modra Vilkauša (gurķu un kabaču Jumīši,  aveņu Jumis),  Irīda Maderniece (ķiršu tomātiņu Jumis), Natālija Seņka (kartupeļu Jumīši, sēņu Jumis) Meirānu bibliotēka (ziedu Jumis, plūmju Jumis, sēņu Jumis, aveņu Jumis),  Sofija Predatu (aveņu Jumīši), Melita Maderniece (aveņu Jumis), Aija Socka (ābolu Jumis),  Klinta Raciborska (sēņu Jumis), Anita Antuha (aveņu Jumis, sēņu Jumis), Elīna Raciborska (kartupeļu Jumis), Biruta Bogdane (burkānu Jumis), Evita Mašņikova (ābolu Jumis), Skaidrīte Sarkane ( sēņu Jumis, burkānu Jumis).

Lasīt tālāk...

empty placeholder

SEPTEMBRA JUBILĀRS

LITERĀRĀ KRĀJUMA IZLASE

Bijušajam Latvijas valsts prezidentam KĀRLIM ULMANIM-145

MĒS ESAM, MĒS BŪSIM UN PALIKSIM

 (…)Es tomēr ticu arī tam, ka cilvēks nedzīvo vienīgi darbam un maizei, es ticu, ka viņam jārūpējas arī par prāta un sirds izglītību, par savas dvēseles izdaiļošanu, jārūpējas par to, lai varētu padarīt savu un savu līdzcilvēku dzīvi pilnīgāku un cienīgāku.(…)

Mana sirds ir ar jums un es jūtu, ka arī jūsu sirdis pukst man pretī draudzīgā atbalsī. Tā iesim uz priekšu un veiksim savu darbu. Es palikšu savā vietā, jūs palieciet savās.

Kārlis Ulmanis. Atziņas un runu fragmenti.

Lasīt tālāk...

empty placeholder

SEPTEMBRA JUBILĀRS

Žurnālistam un rakstniekam GUNĀRAM IEVKALNAM - 95

RADOŠĀ VIZĪTKARTE

Stāstu krājuma "Septiņas pēdas zem ķīļa" (Liesma, 1979), romānu "Miglas taure" (Liesma, 1986) un "Mārča alfabēts" (laikrakstā "Ventas Balss", 2000),  kā arī tetraloģijas "Baltie vasaras mākoņi" (Zvaigzne ABC, 2006–2008) autors. Publicējies laikrakstos "Cīņa", "Padomju Jaunatne", "Literatūra un Māksla", žurnālos "Liesma", "Zvaigzne", "Veselība",  arī lietuviešu jaunatnes žurnālā "Jaunimo Gretos" un igauņu "Noorus", kā arī kopkrājumos "Jauno autoru almanahs". Publicējis stāstus, romānus, lugas un aprakstus par Kurzemes novadu un cilvēkiem.

 Plašāks apraksts:https://www.literatura.lv/lv/person/Gunars-Ievkalns/871763

Lasīt tālāk...

empty placeholder

SEPTEMBRA JUBILĀRE

LITERĀRĀ KRĀJUMA IZLASE

DzejnieceI LIJAI BRĪDAKAI-90

RADOŠĀ VIZĪTKARTE

* Pirmās publikācijas – 1953. gadā, pirmais dzejoļu krājums – 1962. gadā.

* Pavisam iznākuši 12 dzejas krājumi (viens no tiem – bērniem), septiņi romāni, četri miniatūru krājumi, tapuši stāsti, pasakas un lugas, dokumentāli stāsti par Margaritas Stārastes un Akvelīnas Līvmanes dzīvi, sakārtoti aforismu krājumi.

* Scenāriste filmām “Stari stiklā” (1970) un “Pilsētas atslēgas” (1973), A. Brigaderes lugas “Maija un Paija” un E. Zālītes romāna “Agrā rūsa” ekranizējumiem.

* Atdzejojusi Bellas Ahmaduļinas dzeju un kopā ar Rutu Lediņu tulkojusi Somijas zviedru rakstnieces Mertas Tikanenes romānu dzejā “Gadsimta mīlas stāsts”.

Plašāks apraksts https://literatura.lv/lv/person/Lija-Bridaka/871663

Lasīt tālāk...

empty placeholder

Augusta notikumi

Atceroties, izlasi!

23.augusts

Staļinisma un nacisma upuru atceres diena

2008.gagada septembrī  Eiropas Parlamentā tika oficiāli pieņemta un izsludināta deklarācija „Par 23. augusta pasludināšanu par Eiropas staļinisma un nacisma upuru atceres dienu”, aicinot arī nacionālos parlamentus pasludināt 23. augustu, dienu, kad tika noslēgts Molotova-Ribentropa pakts, par staļinisma un nacisma noziegumu upuru piemiņas dienu.

Piemiņas dienas mērķis ir paturēt atmiņā masu deportāciju un iznīcināšanas upurus, lai tādējādi nepieļautu staļinisma un nacisma noziegumu atkārtošanās iespējamību, vienlaikus nostiprinot demokrātiju, mieru un stabilitāti kontinentā.

23.augusts

Baltijas ceļa gadadiena

Demonstrējot vienotību un alkas pēc brīvības, divi miljoni cilvēku sadevās rokās un izveidoja 600 kilometru garu dzīvo ķēdi, Baltijas ceļu, kas savienoja visas trīs Baltijas valstu galvaspilsētas – Viļņu, Rīgu un Tallinu.

 

 

Lasīt tālāk...

empty placeholder

Pasākumi augusta mēnesī

Pasākumi augusta mēnesī

Literārā krājuma izlase ''Jānim Jaunsudrabiņam-145''

Latviešu rakstnieks, dzejnieks, dramaturgs,grāmatu ilustrators un gleznotājs

Lasīt tālāk...

empty placeholder

Pasākumi jūlija mēnesī

Tuvojoties Bēržu Svētās Annas Romas katoļu draudzes svētkiem.....

Bērzpils bibliotēkā novadpētniecības krājumos apkopoti materiāli:

  • Bēržu Romas katoļu draudze.
  • Bēržu Sv.Annas Romas katoļu baznīca. Vēsture un šodiena.
  • Priesteri Bēržu draudzē.
  • No Bēržu draudzes nākušie priesteri.
Lasīt tālāk...

empty placeholder

Pasākumi jūnija mēnesī

Pasākumi jūnija mēnesī

 Literatūras krājuma izlases:

1. „Sava laika apliecinātājs” ( 3. jūnijā aprit 100 gadu, kopš dzimis ( 1922-2016 ) rakstnieks Laimonis Purs );

2. „Ar sovu Dīva atzeišonu mes pastōvēsim cauri laiku laikim” (A.R.) ( 5. jūnijā aprit 95 gadi, kopš dzimis (1927-2020) dramaturgs, teātra darbinieks Arturs Rubenis);

3. „Rakstniekam Rimantam Ziedonim - 60” (17. jūnijā rakstniekam Rimantam Ziedonim aprit 60);

4. Novadpētniecības literatūras un materiālu izstāde “Ievērojamā Bērzpils novadniece Valentīna Slavinska” ( 6.jūnijā zinātniecei, rakstniecei Valentīnai Slavinskai – 90 ).

 5. Tematiska literatūras un materiālu izstāde “Sagaidām Jāņu dienu”.


empty placeholder

Pasākumi maija mēnesī

Pasākumi maija mēnesī

 Literatūras izstādes:

1. „Godīgs darbs – galvenā vērtība A. Dziļuma darbos” ( 2. maijā aprit 115 gadi, kopš dzimis ( 1907-1976 ) rakstnieks Alfrēds Dziļums );

2. „Just ar prātu un domāt ar jūtām”  ( 13. maijā aprit 100 gadu, kopš dzimis ( 1922-2008 ) rakstnieks Dzintars Sodums );

3. „Skatīties gaiši uz dzīvi un lietām” (25. maijā aprit 110 gadu, kopš dzimusi ( 1912-2000 ) rakstniece Irma Grebzde);

4. “Dzeja, kas lasāma ar sirdi”  (28. maijā aprit 115 gadi, kopš dzimusi ( 1907-1964 ) dzejniece Rūta Skujiņa )

 5. Novadpētniecības literatūras un materiālu izstāde “Visu mūžu nenogurdināms fizkultūrietis” ( 6. maijā aprit 95 gadi, kopš dzimis ( 1927-2015 ) ievērojamais Bērzpils sporta skolotājs Juris Vaskinovičs ).

  


empty placeholder

Izsludina amata konkursu


empty placeholder

Pasākumi aprīļa mēnesī

Pasākumi aprīļa mēnesī

Literatūras izstādes:

1. „Tautā iemīļotā dzejniece” ( 12. aprīlī aprit 85 gadi, kopš dzimusi ( 1937-2021 ) dzejniece Kornēlija Apškrūma );

2. „Kad vārdi iegūst spārnus, vārdi lido un dzied” ( 20. aprīlī aprit 95 gadi, kopš dzimis ( 1927-2005 ) dzejnieks Andris Vējāns ).

3. „Lielākā vērtība – cilvēka  dzīve  (23. aprīlī rakstniecei Ilzei Indrānei – 95 ).                                                                                                                                                    

4. Tematiska literatūras un materiālu izstāde “Lieldienas – pavasara saulgrieži”.


empty placeholder

Pasākumi marta mēnesī

Pasākumi marta mēnesī

     Literatūras izstādes:

1. „Tavs darbs ir tavi vārdi, un tiem ir jāsakrīt” (A.S.)

( 1. martā aprit 100 gadu, kopš dzimis ( 1922-2002 ) dzejnieks Arvīds Skalbe );

2. „Ievērojamā literatūrzinātniece, folkloriste Janīna Kursīte”                                 

( 8. martā Janīnai Kursītei – 70 ).

   Novadpētniecības literatūras un materiālu izstādes:

3. „Daudz baltu dieniņu… vēlam bērzpilietei Jolantai Dundeniecei

(4.martā Tautas Daiļamata meistarei, keramiķei, skolotājai Jolantai Dundeniecei - 55);

6. „Ievērojamā Bērzpils novadniece Agnese Garijone”

( 19. martā aprit 125 gadi, kopš dzimusi (1897-1979) skolotāja, folkloras vācēja, publiciste un sabiedriskā darbiniece Agnese Garijone ).


empty placeholder

Pasākumi februāra mēnesī

Pasākumi februāra mēnesī

     Literatūras izstādes:

1. „Muzyka ir muna golvonuo slimeiba” (O.M.)  ( 2. febr. aprit 85 gadi, kopš dzimis ( 1937-2008 ) mūzikas pedagogs, garīgo dziesmu autors, ērģelnieks, diriģents, literāts Ontons Matvejāns );

2. „Aktrise, kas dēvēta par skatuves un ekrāna Karalieni”  ( 10. februārī aprit 105 gadi, kopš dzimusi ( 1917-2005 ) izcilā aktrise Elza Radziņa);

3. „Dzīvot, lai nevienam nebūtu parādā”  ( 18.februārī aprit 70 gadu literātei, sabiedriskajai darbiniecei Mārai Zālītei);

4. „Bagātīgais devums latviešu literatūrā ( 24. februārī aprit 100 gadu, kopš dzimusi (1922-2013) rakstniece Skaidrīte Kaldupe ).

   Tematiskās izstādes:

5. „Svētā Valentīna diena – visu mīlētāju diena

( 14.02. – Valentīna diena ).

     Citi pasākumi:

 „Bērnu/Jauniešu/Vecāku žūrijas - 2021 ” noslēgums – līdz 15.febr.


empty placeholder

Pasākumi janvāra mēnesī

2022. gads

Pasākumi janvāra mēnesī

Literatūras izstādes:

1.”Apbrīnojamais meistars sarežģītu sižeta intrigu savīšanā” ( 6.janvārī aprit 85 gadi, kopš dzimis (1937-2008) rakstnieks Egils Lukjanskis );

2.”Viņas darbos jūtams dzīves piepildījums un pabeigtība” ( 20.janvārī rakstniecei Laimai Muktupāvelai – 60 ).

3. Literatūras izstāde bērniem “Kopā ar Vinniju Pūku un viņa draugiem” ( 18.janvārī aprit 140 gadu, kopš dzimis (1882-1956) ievērojamais angļu bērnu rakstnieks Alans Aleksandrs Milns ).

4. Novadpētniecības literatūras un materiālu izstāde “Pyrmais latgaļu kalendars un tō izdeviejs” ( Pirms 160 gadiem (1862-1871) G.Manteifels izdeva pirmo kalendāru latgaliešiem).


empty placeholder

Pasākumi decembra mēnesī

Pasākumi decembra mēnesī

Literatūras izstādes:

1. „Gribu dzīvot interesanti”  ( 3. decembrī rakstniecei Santai Mežābelei ( īst. vārdā Antoņinai Ločmelei ) - 80 );

2. “Lai kur es gāju, mīlestību sēju” (J.S.)  ( 3. decembrī aprit 90 gadu, kopš dzimis (1931-1981) dzejnieks Jeronīms Stulpāns );

3. “Ievērojamais ābeču kolekcionārs”  ( 6. decembrī ābeču kolekcionāram, publicistam, tulkotājam, mācību grāmatu autoram Jurim Cibulim – 70. ).

4. Literatūras izstāde bērniem “Par viņu runā visa pasaule” ( 5.decembrī aprit 120 gadu, kopš dzimis ( 1901-1966 ) amerikāņu rakstnieks, kinorežisors producents Volts Disnejs ).

Literatūras izstāžu cikls “Ziemassvētku brīnuma gaidās”:

1.”Advente – klusais Ziemassvētku gaidīšanas laiks”;

2.”Sen gaidīju, nu atnāca/Tie bagāti Ziemassvētki”;

3.”Zaķīt’s ledus tauri pūta/Ziemassvētkus vēstīdams” (lit. izst. bērniem).

Citi pasākumi:

Pastāvīga literatūras izstāde pa vecumu grupām “Bērnu/Jauniešu/Vecāku žūrija - 2021”. Darbu turpina žūrija.

Dalība tiešsaistes seminārā Balvu reģiona bibliotēku darbiniekiem. 19.12.2021


empty placeholder

Pasākumi novembra mēnesī

Pasākumi novembra mēnesī

Līdz 15. novembrim bibliotēka klātienes apmeklējumiem slēgta.

 

Literatūras izstāžu cikls “Latvija! Tavs vārds ir dārgs un svēts” (L.Breikšs):

1. “Latvija! Tavs vārds ir dārgs un svēts” (L.Breikšs);

2. “… neaizmirsti: tu esi Latvija” (O.Vācietis) ( lit. izstāde bērniem).


empty placeholder

Bibliotēka klātienes apmeklējumam slēgta

Bibliotēka klātienes apmeklējumam

no 25.oktobra līdz 15. novembrim slēgta.

Aicinām attālināti izmantot šādus pakalpojumus:

1)Elektroniski saņemt piekļuves datus un konsultācijas e-grāmatu bibliotēkas www.3td.lv un datu bāzes www.letonika.lv lietošanai;

2)Saņemt konsultācijas par meklēšanas iespējām Balvu reģiona Kultūrvēstures datu bāzē balvurcb.lv, datu bāzēs news.lv, periodika.lv u.c.;

3)Saņemt palīdzību novadpētniecības u.c. informācijas meklēšanā.

 

Tel.26602927

e-pasts: berzpilsbiblioteka(at)inbox(dot)lv

B-kas vad. Anna Griestiņa


empty placeholder

Pasākumi oktobra mēnesī

Pasākumi oktobra mēnesī

Literatūras izstādes:

1. „No augsto vērtību kalna – kur Dievs, Daba, Darbs”  ( 1. oktobrī aprit 160 gadu, kopš dzimusi ( 1861-1933 ) rakstniece Anna Brigadere );

2. “Ar patiesīgu skatu Latvijas vēstures notikumos” (6. oktobrī rakstniekam, literatūrzinātniekam Valdim Rūmniekam – 70 );

3. “Cilvēka un laika dokumentējums M. Svīres darbos”  ( 13. oktobrī rakstniecei Mārai Svīrei - 85 );

4. tāds romāns, pret ko nevarētu vērst nevienu iebildumu, vēl nav uzrakstīts … ” (A.E. ) ( 14. oktobrī aprit 115 gadi, kopš dzimis ( 1906-1993 ) rakstnieks  Anšlavs Eglītis );

5. “Sirdi es savu jums atdevis visu/ un tikai tukšumu saņēmis pretī.”(A.Č.) (27. oktobrī aprit 120 gadu, kopš dzimis ( 1901-1950 ) literāts Aleksandrs Čaks ).

Novadpētniecības literatūras un materiālu izstāde

6. “Literāti – Bērzpils novadnieki” ( Dzejnieces -  L.Apšeniece, I.Atpile-Jugane, Z.Logina un B.Birkova ).

Literatūras izstādes bērniem:

7.”V.Rūmnieka devums bērniem un jauniešiem”;

8.”Es esmu rudens putns, vēlais putns(U.A.) (30.oktobrī dzejniekam, izdevējam  Uldim Auseklim – 80).

Literatūras izstāde pa vecumu grupām “Bērnu/Jauniešu/Vecāku žūrija - 2021”. Darbu turpina žūrija.


empty placeholder

Pasākumi septembra mēnesī

Pasākumi septembra mēnesī

Literatūras izstādes:

1. „Galvenais dzīvē – tauta un tās liktenis”  ( 22. septembrī aprit 180 gadu , kopš dzimis ( 1841-1902 ) dzejnieks Andrejs Pumpurs );

2. “Kad dzejas un dzejas vērtēšanas gars ir nepārejošs”  ( 5. septembrī dzejniekam, atdzejotājam, literatūrkritiķim Knutam Skujeniekam - 85 );

3.„Ticībā labo dvēseļu straumei” ( 26. septembrī kinorežisoram, scenāristam, aktierim, gleznotājam Jānim Streičam - 85 ).

Novadpētniecības literatūras un materiālu izstāde

4. “Daudzpusīgais un talantīgais novadnieks Reinholds Valdemārs Putniņš” ( 1. septembrī aprit 140 gadu, kopš dzimis ( 1881- 1934 ) literāts, ģeogrāfs, ģeofiziķis, matemātikas doktors R. V. Putniņš ).

5.Literatūras izstāde pa vecumu grupām “Bērnu/Jauniešu/Vecāku žūrija - 2021”. Darbu turpina žūrija.


empty placeholder

Pasākumi augusta mēnesī

Pasākumi augusta mēnesī

Literatūras izstādes:

1. „Brāļi, kuru muzikalitāte šūpulī ielikta”  ( 16., 17. augustā aprit 100 gadu , kopš dzimuši diriģenti, pedagogi Imants (1921-2011) un Gido (1921-2017) Kokari );

2. “Cilvēka dzīvības daļa ir saule un ziedēšana” (P.Z.) ( 21.augustā aprit 90 gadu, kopš dzimusi ( 1931-2016 ) dzejniece Paulīna Zalāne );

3.„Ievērojamais devums latviešu mūzikā un tās popularizēšanā” ( 30. augustā  aprit 95 gadi, kopš dzimis ( 1926-2015 ) komponists, muzikologs Oļģerts Grāvītis ).

Tematiska literatūras izstāde

 4. “Par brīvību – jūsu un mūsu!“ ( Pieminot Baltijas ceļu 1989.g. 23. augustā ).

Novadpētniecības literatūras un materiālu izstāde

5. “Bēržu Latvijas Romas katoļu jaunatnes biedrības darbība” ( Pirms 95 gadiem (1931) Aglonā notiek pirmie LKJB dziesmu svētki virsdiriģentu P. Sarkaņa un O. Rupaiņa vadībā, kuros piedalās 2000 dziedātāju no 37 nodaļām, t.sk., no Bēržu nodaļas ).

Citi pasākumi:

Darbu turpina “Bērnu/Jauniešu/Vecāku žūrija - 2021”.


empty placeholder

Pasākumi jūlija mēnesī

Pasākumi jūlija mēnesī

Literatūras izstāde

1. „Nenogurstošā rakstniece, žurnāliste no Latgales”  ( 20. jūlijā rakstniecei, žurnālistei Monikai Zīlei – 80 ).

Novadpētniecības literatūras un materiālu izstādes:

2. “Ievērojamā Benislavsku dzimta Bēržu draudzē” ( 16.jūlijā aprit 285 gadi, kopš Bēržu draudzē dzimis ( 1736-1812 ) bīskaps Jānis Benislavskis );

3.„Pieminot ievērojamo Bērzpils novadnieku Kazimiru Olekšu” ( 26. jūlijā aprit 135 gadi, kopš dzimis ( 1886-1970 ) Bērzpils novadnieks, Latvijas brīvības cīņu dalībnieks, ģenerālis Kazimirs Olekšs);

4. “Sv. Annas Bēržu Romas katoļu baznīcas vēsture un šodiena” ( 26. jūlijā Bēržu baznīcai – 170 ).

5.Literatūras izstāde pa vecumu grupām “Bērnu/Jauniešu/Vecāku žūrija - 2021”. Darbu turpina žūrija.


empty placeholder

Pasākumi jūnija mēnesī

Plānotie pasākumi jūnijam

Literatūras izstādes:

1. „Pasaulī sevi meklēt īšu…”  ( 30. jūnijā dzejniecei Ingrīdai Tāraudei – 50 );

2. „Latviešu prozas meistare Dagnija Zigmonte” ( 7. jūnijā  aprit 90 gadu, kopš dzimusi  (1931-1997) rakstniece Dagnija Zigmonte );

3. „Garīgā plašuma un brīvības izjūta dzejā” ( 15. jūnijā aprit 90 gadu, kopš dzimis (1931-1987) dzejnieks Egils Plaudis).

Tematiskas literatūras un materiālu izstādes:

4. “Latviešu tautas sāpju un asaru diena” (14.jūnijs - Komunistiskā terora upuru piemiņas diena (1941; 80 gadu atcere));

5."Sagaidām Jāņu dienu”.

6.Literatūras izstāde pa vecuma grupām “Bērnu/Jauniešu/Vecāku žūrija - 2021”.

   Darbu uzsāk žūrija.


empty placeholder

Pasākumi maija mēnesī

Pasākumi maija mēnesī

Literatūras izstādes:

1. „Pa naktsmelnu upi es palaižu papīra kuģīšus peldēt”  ( 11. maijā dzejniecei, rakstniecei Laimdotai Sēlei – 70 );

2. „Dziesmu vairoga kalējs” ( 11. maijā  aprit 100 gadu, kopš dzimis (1921-2003) dzejnieks Alfrēds Krūklis );

3. „Aktiera mūžam lemts skanēt un atbalsis nest” ( 23. maijā aprit 90 gadu, kopš dzimis (1931-1992) aktieris Gunārs Cilinskis );

4. „Ar dvēseles pacēlumu pāri ikdienišķajam” ( 30. maijā aprit 90 gadu, kopš dzimusi (1931-2005) dzejniece, rakstniece Vizma Belševica ).

5. Tematiska literatūras un materiālu izstāde „Mātes sirds stāv pāri gadiem straujiem”.

6. Novadpētniecības materiālu izstāde „Krucifiksi un maija dziedāšanas tradīcijas Bērzpils pagastā” .


empty placeholder

Pasākumi aprīļa mēnesī

Pasākumi aprīļa mēnesī

Literatūras izstādes:

1. „Jāņa Veseļa pasaulē ieejot”  ( 1. aprīlī aprit 125 gadi, kopš dzimis (1896-1962) rakstnieks Jānis Veselis );

2. „Cik daudz bez vārdiem spēj pateikt seja…” ( 8. aprīlī aprit 80 gadu, kopš dzimusi (1941-2021.13.01.) aktrise Astrīda Kairiša);

3. „Viens no labākajiem latviešu novelistiem” ( 9. aprīlī aprit 130 gadu, kopš dzimis (1891-1924) rakstnieks Jānis Ezeriņš );

4. „Kad mīlestība ir dvēselei mājas” ( 27. aprīlī dzejniecei, publicistei Andai  Līcei - 80 ).

5. Literatūras izstāde bērniem „Kur no grāmatām runā skaudra, valdzinoša dzīves patiesība ( 6. aprīlī aprit 150 gadu, kopš dzimis (1871-1960) rakstnieks Ernests Birznieks – Upītis ).

6. Tematiska literatūras un materiālu izstāde „Lieldienas – pavasara saulgrieži”.

7. Novadpētniecības materiālu izstāde „Bērzpils pagasta bibliotēkas vēsture un šodiena” ( Bērzpils pagasta bibliotēkai - 75 ).


empty placeholder

Pasākumi marta mēnesī

Pasākumi marta mēnesī

Literatūras izstādes:

1. „ … un dzīvē uz priekšu cilvēcībā iet(M.B.) ( 21.martā aprit 100 gadu, kopš dzimis ( 1921-2000 ) rakstnieks, publicists  Miervaldis Birze);

2. “Grāmatas mūžā ierakstīts” ( 25. martā aprit 95 gadi, kopš dzimis ( 1926-2004 ) grāmatzinātnieks, bibliotekārs Aleksejs Apīnis );

3. “Es rakstu savu dzīvi(A.A.) ( 28. martā dzejniecei Amandai Aizpurietei – 65).

4. Tematiska literatūras un materiālu izstāde „Pavasara sievišķīgākie svētki (8. marts – Starptautiskā sieviešu diena).

Tematiskas novadpētniecības literatūras un materiālu izstādes:                                           

5. “To brīdi, dzimtene, vēl atminu” ( 25. marts –Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena; represētie bērzpilieši un viņu atmiņas );

6. “Lubāna noslēpumu meklētāja” (3. martā vēsturniecei, arheoloģisko ekspedīciju vadītājai Lubāna zemienē Ilzei Lozei - 85 );

7. “Ievērojamais devums Bērzpils folkloras apzināšanā” ( 19. martā aprit 115 gadi, kopš dzimis ( 1906-1987 ) Bērzpils novadnieks, izglītības darbinieks, Bērzpils folkloras vācējs Ciprijans Apšenieks ).


empty placeholder

Pasākumi februāra mēnesī

Pasākumi februāra mēnesī    

1. Literatūras izstāde „Lielais stāstnieks Gunars Janovskis” ( 8.februārī aprit 105 gadi, kopš dzimis ( 1916-2000 ) rakstnieks Gunars Janovskis);

2.Tematiska literatūras un materiālu izstāde „Svētā Valentīna diena – visu mīlētāju diena” (14. februāris – Svētā Valentīna diena);

3. Literatūras izstāde bērniem “Labestīgajā , visām būtnēm labvēlīgajā pasaku pasaulē” (13. februārī bērnu rakstniekam Jurim Zvirgzdiņam - 80 ).

   Citi pasākumi:

.„Bērnu/Jauniešu/Vecāku žūrijas – 2020 ” noslēgums. 28.02.


empty placeholder

Pasākumi janvāra mēnesī

2021. gads

Pasākumi janvāra mēnesī

Literatūras izstādes:

1.“Komponists, kura mūzika aizgājusi tautā” ( 12. janvārī komponistam Raimondam Paulam - 85);

2.“Džeka Londona darbu nezūdošā pievilcība” ( 12. janvārī aprit 145 gadi, kopš dzimis ( 1876-1916 ) amerikāņu rakstnieks Džeks Londons );

3.“Latviešu fantāzijas žanra pārstāve” ( 13. janvārī rakstniecei Ievai Melgailei - 40 );

4. “Dokumentāli vēsturisku notikumu un latviešu likteņu izgaismotājs” (30. janvārī scenāristam, kinorežisoram, rakstniekam Tālivaldim Margēvičam - 75).

5. Literatūras izstāde bērniem “Darbi visiem bērniem, kas tādi ir pēc gadiem un savā sirdī” ( 14. janvārī aprit 135 gadi, kopš dzimis ( 1886-1947 )  angļu rakstnieks Hjū Loftings).

Literatūras izstādes Novadpētniecības stūrīt:

6. “ Pieminot kordiriģentu Staņislavu Broku” ( 10. janvārī aprit 95 gadi, kopš dzimis ( 1926-1977 )  diriģents Staņislavs Broks);

7.Tematiska literatūras un materiālu izstāde “Barikāžu laiks – emocionāla pacēluma, izvēles un vienotības laiks”( Barikādēm – 30; Bērzpilieši – barikāžu dalībnieki ).


empty placeholder

Bibliotēka klātienē neapkalpos apmeklētājus

Sakarā ar vīrusa izplatību laikā no 21. decembra līdz 11. janvārim bibliotēka klātienē neapkalpos apmeklētājus.

Sazināties pa telefonu 26602927 vai elektroniski pa e-pastu: berzpilsbiblioteka(at)inbox(dot)lv

 


empty placeholder

Pasākumi decembra mēnesī

Pasākumi decembra mēnesī

 

Literatūras izstādes:

  1. “Ievērojamais latviešu emigrācijas vēsturnieks” (10.decembrī vēsturniekam Andrievam Ezergailim (1930) – 90);
  2. “Latgales gaismas sējējs” ( 12. decembrī aprit 175 gadi, kopš dzimis ( 1845-1925 ) dziesminieks, rokraksta literatūras pārstāvis Andrīvs Jūrdžs );
  3. “Spilgta psiholoģiskās prozas meistare” (20. decembrī aprit 90 gadu, kopš dzimusi ( 1930-2002 ) rakstniece Regīna Ezera);
  4. “Myužs Latgolas kultūrā” ( 23.decembrī aprit 80 gadu, kopš dzimis (1940-2007 ) dzejnieks, mākslinieks, režisors Antons Kūkojs);
  5. Literatūras izstāde bērniem “Ar prasmi iejusties bērnu vidē un atveidot interesantus notikumus” ( 23. decembrī aprit 100 gadu, kopš dzimusi ( 1920-1998 ) bērnu rakstniece Zenta Ērgle ).

 

Literatūras izstāžu cikls “Ar gaišām domām Ziemassvētki nāk” :

  1. “Adventa laiks mūs tuvina Ziemassvētku brīnumam”;
  2. “Sen gaidīju, nu atnāca /Tie bagāti Ziemassvētki”;
  3. “Zaķīt’s ledus tauri pūta,Ziemassvētkus vēstīdams” ( izstāde bērniem ).


empty placeholder

Pasākumi novembra mēnesī

Plānotie pasākumi novembrim

   Literatūras izstādes:

1. „Rakstniece, kas gāja laikam pa priekšu ” (8. novembrī  aprit 120 gadu, kopš dzimusi ( 1900-1949 ) amerikāņu rakstniece  Margareta Mičela );

2. “Viens no latviešu vēsturiskā romāna žanra pārstāvjiem”  (30. novembrī režisoram, rakstniekam  Andrejam Miglam - 80  ).

 Novadpētniecības literatūras un materiālu izstādes:

3. “Nesot gaismu caur dziesmu” ( 11. novembrī Bērzpils novadniekam, kordiriģentam, mūzikas skolotājam Pēterim Sudarovam - 90);

4. "Par Bērzpils novadniekiem - Lāčplēšiem".

5. Tematiska literatūras izstāde “Mārtiņa diena – bagātie rudens svētki”.

Literatūras izstāžu cikls “Latvija! Tavs vārds ir dārgs un svēts” (L.Breikšs):

6. “Latvija! Tavs vārds ir dārgs un svēts” (L.Breikšs);

7. “… neaizmirsti: tu esi Latvija” (O.Vācietis) ( lit. izstāde bērniem).


empty placeholder

Pasākumi oktobra mēnesī

Pasākumi oktobra mēnesī

   Literatūras izstādes:

1. „Lasītāju piesaista neparasti, spēcīgi un kaislīgi raksturi teiksmainā vidē ” (5. oktobrī  aprit 115 gadi, kopš dzimusi ( 1905-1989 ) rakstniece  Ilona Leimane );

2. “Labāk jau par pašu dzīvi neviens rakstnieks nespēj izdomāt”(E.E.)  (12. oktobrī kinooperatoram, žurnālistam,  rakstniekam  Egilam Ermansonam - 80  );

3. “Spilgta, daudzkrāsaina drāmas un komēdijas aktrise” (22. oktobrī aprit 90 gadu, kopš dzimusi ( 1930-2000) aktrise  Antra Liedskalniņa).

4. “Spēja saglabāt dzejā dvēseles jūtīgumu un dzīvīgumu” ( 23. oktobrī aprit 110 gadu, kopš dzimusi ( 1910-1995) dzejniece Mirdza Bendrupe);

5. Literatūras izstāde Latgaliešu literatūras un novadpētniecības stūrītī  “Kur meklējama Naaizmērstules neaizmirstība?”(A.Vējāns) ( 20. oktobrī aprit 130 gadu, kopš dzimusi ( 1890-1965 ) rakstniece, pedagoģe Naaizmērstule ( ist.v. Rozalija Tabine));

6.Literatūras izstāde bērniem “Kas ir priecīgs katru dienu, visu gadu smieties prot”(Dž.R.) ( 23. oktobrī aprit 100 gadu, kopš dzimis ( 1920-1980 ) itāliešu bērnu rakstnieks Džanni Rodāri).

Lasīt tālāk...

empty placeholder

Pasākumi septembra mēnesī

Plānotie pasākumi septembrim

   Literatūras izstādes:

1. „Spraigie sižeti V. Kaijaka darbos ” (2. septembrī aprit 90 gadu, kopš dzimis ( 1930-2013 ) rakstnieks  Vladimirs Kaijaks );

2. “Viena no spilgtākajām Sibīrijas izsūtījuma tēlotājām” (4. septembrī aprit 115 gadi, kopš dzimusi ( 1905-2003 ) rakstniece  Melānija Vanaga  );

3. “Slavenā detektīvromānu autore – Agata Kristi” (15. septembrī aprit 130 gadu, kopš dzimusi ( 1890-1976) angļu rakstniece  Agata Kristi).

4. Literatūras izstāde bērniem “Rudu, rudu, rudenīti(J. Rainis – bērniem) ( 11. septembrī aprit 155 gadi, kopš dzimis ( 1865-1929) dzejnieks, dramaturgs Jānis Rainis);

4. Tematiska literatūras un materiālu izstāde “Miķelis ver ziemai vārtus” ( 29. septembrī – Miķeļa diena – rudens saulgrieži ).


empty placeholder

Pasākumi augusta mēnesī

 Pasākumi augusta mēnesī

   Literatūras izstādes:

1. „Lielā mīlestība uz dziedāšanu ” (11. augustā aprit 85 gadi, kopš dzimis ( 1935-1973 ) dziedātājs  Jānis Zābers );

2. “Latviešu vēsturiskā romāna žanra izkopējs” (15. augustā aprit 125 gadi, kopš dzimis ( 1895-1941 ) rakstnieks  Aleksandrs Grīns  );

3. “Cilvēkos visaugstāk vērtēju labsirdību” (25. augustā rakstniecei, publicistei  Marinai Kosteņeckai – 75).

4. Novadpētniecības literatūras un materiālu izstāde “Tiekties pēc debesjuma gaišākās, nesasniedzamākās maliņas”( 10. augustā dzejniecei, pedagoģei Līvijai Liepdruvietei – 65).


empty placeholder

Pasākumi jūlija mēnesī

Plānotie pasākumi jūlijam

   Literatūras izstādes:

1. „Ar saknēm tautas kultūrā ” (10. jūlijā slavenajam aktierim Ģirtam Jakovļevam – 80 );

2. “Reālistisks romantiķis vai romantisks reālists?” (12. jūlijā dramaturgam Jānim Jurkānam – 80 );

3. “Rakstīt, gūstot lielu dvēselisko gandarījumu” (20. jūlijā žurnālistei, rakstniecei Skaidrītei Annai Gailītei – 80).

4. Literatūras izstāde bērniem “Ar redzīgāku, dzirdīgāku un jūtīgāku sirdi pret visu dzīvo” ( 8.jūlijā aprit 100 gadu, kopš dzimusi (1920-2007) dzejniece, bērnu rakstniece Dzidra Rinkule-Zemzare ).

5. Novadpētniecības literatūras un materiālu izstāde ““Daudz baltu dieniņu…” vēlam Valdim Dundeniekam” ( 14. jūlijā Bērzpils keramiķim, Tautas Daiļamata meistaram Valdim Dundeniekam (1965) – 55).


empty placeholder

Bibliotēkas pakalpojumu ierobežojumi sakarā ar vīrusu COVID-19

Bibliotēkas pakalpojumu ierobežojumi  sakarā ar vīrusu COVID-19:
1. Ierobežota jaunās preses lasīšana uz vietas, jo ierobežots uzturēšanās laiks bibliotēkā.
2. Visi apmeklētāji, t.sk. bērni, skolēni, aicināti atturēties no brīvā laika pavadīšanas bibliotēkā.
3. Atcelti un nenotiks pasākumi bibliotēkā.
4. Ievērot  2 metru distanci starp apmeklētājiem, starp apmeklētājiem un darbinieku. Bibliotēkā vienlaicīgi nedrīkst atrasties vairāk kā viens apmeklētājs uz 4m2 no bibliotēkas publiski pieejamo telpu platības.
5. Datoru lietošana, e-pakalpojumu izmantošana, maksājumu veikšana, kopēšanas un drukas pakalpojumi organizēti individuālā kārtībā un ievērojot higiēnas prasības - ne ilgāk par 15 minūtēm.
6. Apmeklētāji aicināti apstrādāt un dezinficēt rokas.Tiks veikta regulāra durvju rokturu, darba virsmu un datoru dezinfekcija.
7. Apmeklētāju nodotie iespieddarbi tiks novietoti uz laiku atsevišķi no pārējiem izdevumiem.

8.Bibliotēkai ir tiesības liegt ieeju bibliotēkā apmeklētājiem ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm, kā arī personām, kurām noteikts pienākums ievērot pašizolāciju, mājas karantīnu vai stingras izolācijas nosacījumus.
9. 3TD e-grāmatu bibliotēka www.3td.lv – lielisks veids, kā lasīt grāmatas attālināti, neapmeklējot bibliotēku (tuvāku informāciju un autorizācijas rīkus iespējams saņemt nosūtot pieprasījumu uz bibliotēkas e-pastu).

Bērzpils pagasta bibliotēka                                                                          

mob. 26602927; e-pasts: anna(dot)griestina(at)inbox(dot)lv

Kā reģistrēties attālināti

Kā lietot bibliotēku tīkla e- grāmatu bibliotēku


empty placeholder

Pasākumi aprīļa un marta mēnešos

 Pasākumi aprīļa mēnesī

 

    Literatūras izstādes:

1. „Dēku un piedzīvojumu pilnais mūžs ” (1. aprīlī aprit 145 gadi, kopš dzimis ( 1875-1932 ) angļu rakstnieks Edgars Volless);

2. “Pēc E. Zolā romāniem var iepazīt laikmetu” (2. aprīlī aprit 180 gadu, kopš dzimis ( 1840-1902 ) franču  rakstnieks Emīls Zolā );

3. “Brīnumainais pasaku meistars” (2. aprīlī aprit 215 gadi, kopš dzimis ( 1805-1875 ) dāņu rakstnieks Hanss Kristians Andersens );

4. “Tikšanās ar puisiskās dvēseles īpašnieku” (10. aprīlī aprit 100 gadu, kopš dzimis ( 1920-1995 ) rakstnieks Aleksandrs Pelēcis ).

   Tematiska literatūras un materiālu izstāde

5. “Pavasara saulgrieži – Lieldienas.”

 

 Pasākumi marta mēnesī

   Literatūras izstādes:

1. „Viņa veidoja tēlus saskaņā ar sevi un savu ideālu” ( 6. martā aprit 100 gadu, kopš dzimusi ( 1920-1992 ) aktrise Lidija Freimane);

2. „Dzimtā novada attēlojums J. Laganovska darbos”  ( 15. martā aprit 100 gadu, kopš dzimis ( 1920-1987 ) rakstnieks Jezups Laganovskis );

3.“Katrs iet pretī savam zvaigžņu ceļam”  ( 18. martā aprit 135 gadi, kopš dzimusi ( 1885-1976 ) dzejniece, rakstniece, tulkotāja Elza Stērste );

4. „Kad romāna intriga neatklājas līdz pat pēdējām lappusēm” (25. martā rakstniekam Andrim Puriņam - 70 ).

           

 Tematiskas literatūras un materiālu izstādes:

5.  „Pavasara sievišķīgākie svētki” ( 8. marts – Starptautiskā Sieviešu diena );

6. ”Es sapni par dzimteni pagalvī likšu…” (K.Skalbe) ( 25. marts – Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena ).

 

 

 


empty placeholder

Pasākumi februāra mēnesī

Pasākumi februāra mēnesī

   Literatūras izstādes:

1. „Latviešu valodniecības un grāmatniecības pētnieks” ( 10. februārī aprit 105 gadi, kopš dzimis ( 1915-1997 ) valodnieks, kultūrvēsturnieks Konstantīns Karulis);

2. „Latvieša ilgas pēc savas zemes”  ( 16. februārī aprit 155 gadi, kopš dzimis ( 1865-1931 ) rakstnieks Jēkabs Janševskis).

    Literatūras un tematisko materiālu izstādes bērniem un jauniešiem:                                                                               

 3.“Mums katram ir sava dzimtā valoda”  ( 21. februāris – Starptautiskā dzimtās valodas diena );

4. „Esi zinošs un drošs internetā” (8. februāris – Pasaules drošāka interneta diena ).

           

5. Tematiska literatūras un materiālu izstāde  „… tikai mīlestības priekšā laiks apstājas” ( I. Ziedonis ) ( 14. februāris – Valentīna diena ). 

 

 Citi pasākumi:

Jauno grāmatu diena pieaugušajiem. 20.02.

„Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas - 2019” noslēgums ( līdz 13.02.)


empty placeholder

Pasākumi janvāra mēnesī

Pasākumi janvāra mēnesī

Literatūras izstādes:

1.“ Laiks nav arguments” ( 13. janvārī rakstniecei, mākslas zinātniecei G. Repšei – 60 );

2.“Dziļāk ieskatoties dzīvē un tās problēmās” ( 16. janvārī aprit 115 gadi, kopš dzimusi ( 1905-1981 ) rakstniece Anna Sakse );

3.“Dzīve ir ilgas un trauksme”( F.Bārda) ( 25. janvārī aprit 140 gadu, kopš dzimis ( 1880-1919 ) dzejnieks Fricis Bārda );

4.“Kalpošana divām mūzām ir viņa dzīvesveids” ( Rakstniekam Ērikam Lansam – 80 ).

Novadpētniecības literatūras un materiālu izstāde

5."Nozīmīgais devums Latvijas Romas katoļu baznīcas vēsturei" ( 26.janvārī aprit  90 gadu, kopš dzimis ( 1930-2017 ) garīdznieks, publicists, baznīcas vēsturnieks Alberts Budže );

6.Tematiska literatūras un materiālu izstāde “Barikāžu atmiņu gaismā”( 20. janvāris – Barikāžu aizstāvju atceres diena )

Citi pasākumi:

Prāvesta A. Budžes piemiņai veltīti novadpētniecības lasījumi Balvu Novada muzejā 28.01. Lasījums- prezentācija “Bēržu Romas katoļu draudzes un Sv. Annas Bēržu Romas katoļu baznīcas vēsture”. Sagataves A. Griestiņa.

Lasīt tālāk...

empty placeholder

Plānotie pasākumi decembrim

Plānotie pasākumi decembrim

Literatūras izstādes:

 1. „Dzīve pilna mīklu grūtu…” ( P. Rozītis ) ( 1. decembrī aprit 130 gadu, kopš dzimis ( 1889-1937 ) rakstnieks Pāvils  Rozītis );

 2.„Atmiņa ar mani spēlējas…( E. Mārtuža ) ( 15. decembrī rakstniecei Evai Mārtužai - 65 );

 3.“Pa septiņiem vārtiem var ienākt cilvēkā prieks(L.Briedis)  (16. decembrī dzejniekam Leonam Briedim – 70 ).

 4.Novadpētniecības literatūras un materiālu izstāde “Lielais folkloras vācējs un kārtotājs” ( 25. decembrī aprit 150 gadu, kopš dzimis (1869-1938 ) valodnieks, etnogrāfs, folklorists Pēteris Šmits; izstādē skatāmi Bērzpils pusē pierakstītie ticējumi, tautas pasakas, teikas ).         

  5.Tematisks 3 literatūras izstāžu cikls “Pāri laukiem Ziemassvētku zvani skan”:

1.„Advents mūs tuvina Ziemassvētku brīnumam”;

2.„Ar gaišām domām Ziemassvētki nāk”;

3."Zaķīt's ledus tauri pūta / Ziemassvētkus vēstīdams” ( literatūras izstāde bērniem ).                                                                           

Citi pasākumi:

19.12. Seminārs bibliotēku darbiniekiem Balvu CB.


empty placeholder

Plānotie pasākumi novembrim

   Literatūras izstādes:

1.„Tik sirds un saule man tuvas“(K.Skalbe) ( 7. novembrī aprit 140 gadu, kopš dzimis ( 1879-1945 ) rakstnieks, dzejnieks un pasaku meistars Kārlis Skalbe);

2.”Ņem tādu, kāds es esmu fantāzijā./Kāds esmu īstenībā, līdzi nāks.”(A.Imermanis) ( 18. novembrī aprit 105 gadi, kopš dzimis ( 1914-1998 ) rakstnieks, dzejnieks  Anatols Imermanis ).

   Tematiskās literatūras un materiālu izstādes:

3. “Mārtiņa diena – bagātie rudens svētki”;

4. “Latvija! Tavs vārds ir dārgs un svēts”( L .Breikšs).

Lasīt tālāk...

empty placeholder

Plānotie pasākumi oktobrim

   Literatūras izstādes:

1. „Rudiņa saulei es dzīsmas šōs dzīdu ” (A.E.) ( 4. oktobrī aprit 115 gadi, kopš dzimis ( 1904-1994 ) Bērzpils novadnieks – dzejnieks, skolotājs, dārznieks Augusts Eglājs );

2. “Apbrīnojamā prasme veidot oriģinālas romānu konstrukcijas” ( 15. oktobrī rakstniecei Norai Ikstenai - 50 );

3. “Latgales gleznotājs Francisks Varslavāns” ( 10. oktobrī aprit 120 gadu, kopš dzimis ( 1899-1949 ) gleznotājs Francisks Varslavāns ).

Lasīt tālāk...

empty placeholder

Plānotie pasākumi septembrim

   Literatūras izstādes:

1. „Es nevaru gaidīt,/Man vajag iet ” (Z.L.) ( 9. septembrī Bērzpils novadniecei – dzejniecei, žurnālistei, sabiedriskajai darbiniecei Zinaidai Loginai - 65);

2. “Vienmēr vēlos sekot trakajam iedvesmas zirgam” (A.A.)( 16. septembrī rakstniekam Andrim Akmentiņam - 50 );

3. “Bagātais kultūrvēsturiskais izziņas materiāls E. Aistara darbos” ( 16. septembrī aprit 120 gadu, kopš dzimis ( 1899-1998 ) rakstnieks Ernests Aistars ).

Lasīt tālāk...

empty placeholder

Jauns pakalpojums "3td e - GRĀMATU bibliotēka"

No 2019. gada 6. janvāra Kultūras informācijas sistēmu centrs un SIA „Tieto Latvija” sadarbībā ar apgādu „Zvaigzne ABC” pašvaldību publisko bibliotēku lasītājiem visā Latvijā piedāvā jaunu pakalpojumu, nodrošinot iespēju bez maksas lasīt latviešu autoru e-grāmatas tiešsaistē mobilajā ierīcē vai datorā.

Pakalpojums „3td e-GRĀMATU bibliotēka” ir pieejams tikai reģistrētiem bibliotēku lasītājiem (ar bibliotēkas izveidotu grāmatu rezervēšanai Alise katalogā attālinātās piekļuves lietotāja kontu) tīmekļa vietnē www.3td.lv , kur sadaļā „Par e-grāmatu bibliotēku” atrodama arī plašāka informācija par reģistrēšanās un lasīšanas nosacījumiem.

Lasīt tālāk...

Bibliotēkas apmeklētāju ievērībai!

Bibliotēkas apmeklētāju ievērībai!

2019. gadā bibliotēkas apmeklētājiem ir iespēja attālināti lasīt letonika.lv (www.letonika.lv) datu bāzē ārpus bibliotēkas telpām.

Savā bibliotēkā Jūs varat saņemt attālinātās piekļuves lietotājvārdu un paroli.

Letonika.lv lapas adrese, kurā attālinātajam lietotājam ir jāievada lietotājvārds un parole, ir:

http://letonika.lv/Login.aspx#section-clients.

Lasīt tālāk...

empty placeholder

Plānotie pasākumi augustam

Literatūras izstādes:

1. „Pasaules jaunākās klasiskās literatūras neatņemama sastāvdaļa ”( 4. augustā aprit 160 gadu, kopš dzimis ( 1859-1952 ) norvēģu rakstnieks Knuts Hamsuns);

2. “Latviešu literatūras postmodermisma pārstāve” ( 7. augustā rakstniecei Dacei Rukšānei - 50 );

3. “Izcilais ieguldījums teātra un kino mākslā” ( 21. augustā aprit 90 gadu, kopš dzimusi ( 1929-2008 ) ievērojamā aktrise Vija Artmane );

4. “Mūs vieno tilti, celti no dvēselēm tīrām” (M.M.)( 31. augustā dzejniecei Mārai Misiņai – 70 ));

5. “Visgrūtākais – vienmēr būt Cilvēkam” ( 31. augustā aprit 95 gadi, kopš dzimis ( 1924-1989 ) rakstnieks Egons Līvs, īst.v. Egons Gūtmanis ).

Pastāvīga grāmatu izstāde “Bērnu/Jauniešu/Vecāku žūrija - 2019” ar sadalījumu pa lasītāju vecuma grupām; darbojas žūrija.


empty placeholder

Plānotie pasākumi jūlijam

Literatūras izstādes:

1. „Kad talants lielāks par gribu vai negribu ”( 7. jūlijā aprit 90 gadu, kopš dzimis ( 1929-2006 ) aktieris Eduards Pāvuls);

2. “Izcilais vācu sociālā un vēsturiskā romāna meistars” ( 7. jūlijā aprit 135 gadi, kopš dzimis ( 1884-1958 ) vācu rakstnieks Lions Feihtvangers );

3. “Ir vērts riskēt, meklējot patiesību” (E.H.)( 21. jūlijā aprit 120 gadu, kopš dzimis ( 1899-1961 ) amerikāņu rakstnieks Ernests Hemingvejs );

4. "Patiesi par tautā atzītām personībām" ( 25. jūlijā aprit 90 gadu, kopš dzimusi ( 1929-2010 ) teātra zinātniece un kritiķe, rakstniece Lilija Dzene).

5. Literatūras izstāde bērniem “Pasaules izziņa J. Baltvilka bērnu grāmatās” ( 7. jūlijā aprit 75 gadi, kopš dzimis ( 1944-2003 ) rakstnieks, dzejnieks Jānis Baltvilks ).

6. Grāmatu izstāde “Bērnu, jauniešu  un vecāku žūrija - 2019” ar sadalījumu pa lasītāju vecuma grupām; darbu uzsāk žūrija.


empty placeholder

Plānotie pasākumi jūnijam

Literatūras izstādes:

1. „Ieraudzīt dzīvi, kāda tā ir ”( 5. jūnijā aprit 90 gadu, kopš dzimis ( 1929-2013 ) rakstnieks Andrejs Dripe);

2. “Gars ar dižām domām, skaistām jūtām un dzejas kvēli apveltīts” ( 6. jūnijā aprit 220 gadu, kopš dzimis ( 1799-1837 ) krievu rakstnieks Aleksandrs Puškins );

3. “Nūslauceit osoras vējam, atrast zvaigzni ustobas koktā” (A.Rancāne)( 12. jūnijā rakstniecei Annai Rancānei - 60 );

4. “…lai dzīvo viss, ko tu jūti un redzi” ( 30. jūnijā dzejniekam Jānim Peteram - 80).

5.Tematiska literatūras un materiālu izstāde “Sanāciet, Jāņu bērni, / Sagaidiet Jāņu dienu!


empty placeholder

Plānotie pasākumi maijam

Plānotie pasākumi maijam

Literatūras izstādes:

1. „Latgales dvēsele J. Klīdzēja grāmatu lappusēs ”( 6. maijā aprit 105 gadi, kopš dzimis ( 1914-2000 ) rakstnieks Jānis Klīdzējs);

2. “Pretrunīgi vērtētais rakstnieks” ( 12. maijā aprit 115 gadi, kopš dzimis ( 1904-1966 ) rakstnieks Vilis Lācis );

3. “Galvenie notikumi manā dzīvē ir mani sacerējumi” (Balzaks)( 20. maijā aprit 220 gadu, kopš dzimis ( 1799-1850 ) franču rakstnieks Onorē de Balzaks

4. “Spraiga sižeta meistars” ( 22. maijā aprit 160 gadu, kopš dzimis ( 1859-1930 ) angļu rakstnieks Arturs Konans Doils);

5. “No tautas izaudzis reālisms” ( 24. maijā aprit 110 gadu, kopš dzimis ( 1909-1987 ) rakstnieks, literatūrzinātnieks Jānis Niedre ).

Literatūras izstāde bērniem:

6. “Prasme visparastākās lietas parādīt asprātīgi un aizraujoši” ( 29. maijā rakstniecei, dzejniecei Mārai Cielēnai - 65 ).

Novadpētniecības literatūras un materiālu izstāde

7. “Bērzpils novadnieks – priesteris Jānis Kupčs” ( 18. maijā priesterim Jāņim Kupčam 50 gadu priesterības jubileja ).

Tematiska literatūras un materiālu izstāde

8. “Eiropa – mūsu kopējās mājas” ( 2004.gada 1. maijā Latvija oficiāli kļūst par ES dalībvalsti; 9. maijs – Eiropas diena ).

Literatūras izstāžu cikls, veltīts Mātes dienai

9. “Mātes mīlestības zelts/Staro mūžos visam pāri” (F.Bārda);

10. “Māte savam bērnam sirdi atdod” ( izstāde bērniem )     

Citi pasākumi:

1.“Bērnu un Jauniešu žūrijas - 2018” noslēguma pasākums.

2. Pieteikums “Bērnu un Jauniešu žūrijai – 2019”.

Lasīt tālāk...